homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Candidoza-20


#362 2008-02-11 11:31:23

alexa272
Full member
Inregistrat: 2007-09-17
Mesaje: 232

Re: candidoza

buna ziua!vineri am aflat k mi a reaparut candida de la doctor si de vineri dupa maiaza ma doare destul de rau,am incercat cu indometacin durerea reapare mi a si venit si io aveam dureri doar in prima zi azi e cam a 3a si ma doare ..prima oare am crezut sincer k e de la stomac .cand am fost joi la control mi a zis k e deja inflamat dar nu ma durea.de la ce ma doare asa si cu ce mi poate trece mi se pare anormala durerea ...doar cand am fost racita m a durut asa poate chiar mai rau ????????va rog frumos spuneti mi ce sa fac ca nu mai suport

Ultima oara a fost editat de alexa272 (2008-02-11 11:31:32)

Offline

 



#363 2008-02-11 11:34:15

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: candidoza

poate ca esti din nou racita....
o sa treaca durerea, ia totusi ceva(indometacinul ala, la nevoie)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#364 2008-02-11 12:01:09

alexa272
Full member
Inregistrat: 2007-09-17
Mesaje: 232

Re: candidoza

io credeam k s au inflamat ovarele de la candida,deci e imposibil?trebuie sa mai merg inca odata la doctor sau fac tratamentul pt candida  si vad cum ma simt?cum ma sfatuiti?va multumesc pt sfaturi chiar dak ma doare ma linistesc intr un fel!

Ultima oara a fost editat de alexa272 (2008-02-11 12:01:21)

Offline

 

#365 2008-02-11 12:38:51

alexa272
Full member
Inregistrat: 2007-09-17
Mesaje: 232

Re: candidoza

am luat un flamexin la 7 dim si acum iar ma doare si devine insuportabil,sa ma iau un indometacin sau sa incerc cu flamexin?nu mai suport durerea

Ultima oara a fost editat de alexa272 (2008-02-11 12:39:00)

Offline

 

#366 2008-02-11 12:45:29

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: candidoza

ma ia un flamexin
nu s-au inflamat ovarele de la candida
fa tratament pentru candida si mergi dupa aia la doctor
nu umbla descu;lta si cu spatele gol...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#367 2008-02-11 12:56:18

alexa272
Full member
Inregistrat: 2007-09-17
Mesaje: 232

Re: candidoza

io inainte sa merg la doctor cu 1 zi am avut contact sexual si ma jena ..ma cam durerea is nu am continuat ..apoi mi a trecut si vineri fara sa fac nimic m a luat iarasi si nu mi explic de la ce

Ultima oara a fost editat de alexa272 (2008-02-11 12:56:29)

Offline

 

#368 2008-02-11 13:11:19

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: candidoza

Am si eu o problema. Dupa simptome sunt aproape sigura ca am candida, mai ales ca are sora mea, si la medic am programare abia pe data de 28 luna asta. Ce as putea sa fac pana atunci ca sa scap de ea? Nu mai pot sa stau cu scurgerea si cu mancarimile astea inca 2 saptamani! Imi vine sa ma urc pe pereti din cauza mancarimilor. Dar partenerul meu ce ar trebui sa ia? Si in ce doze?

Ultima oara a fost editat de andreea_andy2 (2008-02-11 13:29:34)


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#369 2008-02-11 13:59:39

alexa272
Full member
Inregistrat: 2007-09-17
Mesaje: 232

Re: candidoza

pai ai rabdare sau mergi la alt medic!incearca cu iaurt...crede ma nu e bine sa iei medicamente de capul altora decat doctorul poate prescrie

Ultima oara a fost editat de alexa272 (2008-02-11 13:59:56)

Offline

 

#370 2008-02-11 14:02:05

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: candidoza

andreea_andy2 a scris:

Am si eu o problema. Dupa simptome sunt aproape sigura ca am candida, mai ales ca are sora mea, si la medic am programare abia pe data de 28 luna asta. Ce as putea sa fac pana atunci ca sa scap de ea? Nu mai pot sa stau cu scurgerea si cu mancarimile astea inca 2 saptamani! Imi vine sa ma urc pe pereti din cauza mancarimilor. Dar partenerul meu ce ar trebui sa ia? Si in ce doze?

eu tare cred ca ai facut cabdida prin autosugestie de la povestea aia cu prosopul ! gynozol avule poti sa pui doar sa fie sigur candida!


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#371 2008-02-11 18:18:59

Lime
New member
Inregistrat: 2007-07-30
Mesaje: 12

Re: candidoza

Vin si eu cu o intrebare:

Am inceput sa am de o perioada usturime/jena la urinare.  Am luat uricol si remedii naturiste si am crezut ca s-a rezolvat, dar apoi au aparut si usturimi, arsuri la contact + s-a intors acea jena la urinare. Am pus iaurt timp de trei zile si am observat imbunatatiri, in sensul ca ramasese doar o usturime gen uscaciune in vagin, atunci cand ma spalam de iaurt dimineata. Pentru ca la un moment dat am simtit si niste gadilici (acum nu pot sa garantez ca nu erau si pe fond psihic) si stiam ca cele doua sunt simptome de candidoza (plus ca am programare la doctor abia peste doua saptamani, pt ca asa s-a putut), am luat 3 ovule gynozol de 400 si un flucovim de 150. Am apucat sa pun primul ovul aseara si acum am o jena la "intrare", parca ma frige un pic locul. Nu am facut spalaturi inainte, stiu ca nu e voie, iar acum sunt si nitel speriata sa nu fi facut vreo tampenie pentru ca am luat de capul meu tratamentul. sad Am facut ceva sa agravez situatia? Sa intrerup cu ovulele sau ele pot sa ma ajute?

Offline

 

#372 2008-02-11 18:42:09

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: candidoza

pune si inseara asta al 2lea ovul iar daca se intampla se sa te arda foarte atre,usture etc.etc.te speli inauntru si il scoti.senzatia aia se poate sa fie si de la candida.


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#373 2008-02-12 00:19:09

elena83
Membru
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 2

Re: candidoza

am fost la medic si mi=e spus ca am candidoza vaginala, mi=a prescris   micosyst si gynofort. problema e ca eu sunt virgina si as vrea sa stiu daca pot sa folosesc acest produs ( gynofort) fara a ma dezvirgina. eu i=am spus cand am fost prima data la control dar nu stiu daca a tinut cont de faptul ca sunt virgina cand mi l=a prescris. va multumesc anticipat si as dori sa aflu si eu raspunsul cat mai repede pt ca , chiar nu stiu ce sa fac, daca sa-l folosesc sau nu

Offline

 

#374 2008-02-12 03:28:04

alexa_alxi
Membru
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 3

Re: candidoza

buna sunt noua pe acest forum si am o problema care pe mine ma depaseste f mult chiar imi afecteaza si viata sexuala am fost la doctor si mi-a spus k am candida si nu mi-a dat decat lomexin pt moment a fost bun nu am mai avut nimic acum a aparut iara si e intr-o forma mult mai puternica k sa spun asa Spunetimi va rog din suflet ce as putea sa iau k sa imi treaca definitiv? Am citit aici pe forum nenumarate unguente si ovule dar nu vreau sa le iau asa aiurea Va rog mult de tot sa ma ajutati si as dori un raspuns cat mai rapid Multumesc

Offline

 

#375 2008-02-12 08:47:08

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: candidoza

alexa, ar trebui sa mergi din nou la medic
poti sa iei un flucovim de 150 (ii dai si prietenului unul) si sa pui 3 seri la rand gynozol 400. dupa ce termini tratamentul 5-7 seri pui iaurt, scrie in mai multe locuri pe forum cum se procedeaza

elena, gynofort are un aplicator pentru a o introduce in vagin, nu cred ca e indicat, poate doar sa te dai cu ea la exterior

Offline

 

#376 2008-02-12 09:55:52

tudormiky
Membru
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 3

Re: candidoza

{"Desi face parte din organism, sistemul imunitar considera candida un corp strain care trebuie tinut sub control. Efortul repetat de a prelua controlul va epuiza sistemul imunitar in timp, favorizand aparitia unor boli ca SIDA si cancer." } am fst si eu la ginecologie si mi-a gasit candidoza... nu am avut contacte sexuale cu mai multi barbati,glicemia intr-adevar e mare, e 102(max 110)am 23 de ani si nu vreau sa ma chinui toata viata cu asta.toata luna ianuarie am luat antibiotice.. ptr o raceala si ptr nevralgie,ca tratament ptr candicoza mi s-au dat : ovule, supozitoare indometacin,injectii cu polidin,irigatii cu ceai de galbenele si bicarbonat,..... imi e frica de boala asta.vad ca unele femei se chinuie cu ea.e bine sa folosesc gel de dus ptr igiena intima ? spune ca ph-ul adecvat ptr zona aceea e 4.8 sau 4.7 nu mai stiu exact.daca folosesc ob-uri ? pe mine ma streseaza gandul cum am putut sa fac asa ceva? imi e frica de orice boala.. ma uit mereu la efectele negative...si dramatizez in ultimul hal... sper sa imi puteti da un raspuns...e chiar asa de grava boala ? sau sa ma mai duc la un doctor sa ii cer si lui parerea ?

Offline

 

#377 2008-02-12 09:59:56

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: candidoza

nu e grava. candidoza apare in momentul in care exista un dezechilibru la nivel genral (imunitate scazut) sau local (flora vaginala alterata) printr-un tratament adecvat si refacerea florei ulterior cu iaurt si biotics sunt sanse sa scapi de ea. nu mai folosi ob-uri, lenjeria intima sa fie numai bumbac, nu mai consuma antibiotice decat daca e absolut necesar, fa tratamentul si stai calma smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#378 2008-02-12 10:12:06

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: candidoza

gelul n-are ce cauta inauntru! daca vrei sa-l folosesti, doar la exterior (poate la asta te-ai referit de la inceput, dar nu era clar in mesaj). cica si oburile ar favoriza... asta e o parere, nu stiu...

cat despre treaba cu cancerul si sida, mie una mi se pare o exagerare... sa fim seriosi, sida se ia, nu se face, e un virus... iar tumorile au total alte cauze. cel mult iti slabeste sistemul imunitar la CONTACTUL cu agentii care provoaca astea, dar in nici un caz n-ai sa vezi vreo candidoza evoluata in cancer!

du-te la un ginecolog sa-ti faca o analiza de secretie si NEAPARAT antifungigrama (vezi ca nu se face peste tot, cauta un laborator care face). asta ca sfat de la cineva care a inghitit fluconazol jumatate de an, mirandu-se de ce nu trece... ca apoi sa aflu ca era rezistenta candida mea la fluconazol! incearca sa vezi ce faci cu glicemia aia (nu doar pt candida, ci si pe viitor, pt o sarcina etc). si nu mai fa irigatii  (cel putin nu mai des de 2ori/sapt!), pot fi o cauza a distrugerii florei vaginale normale si, indirect, a persistentei candidozei. pune intravaginal iaurt (da o cautare pe forum, ai sa gasesti cum se procedeaza). ca adjuvante naturiste, incearca usturoi cu propolis (capsule... se gasesc la plafar), produse cu gheara matei si orice fel de imunostimulator.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#379 2008-02-12 10:18:46

alinuutza_81_23_11
Hero member
De la: vest de carpati
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 4085

Re: candidoza

eu am avut un episod de candidoza vaginala sapt trecuta. Am tratat local, sa scap de acele mancarimi puternice, apa fiarta si racita cu bicarbonat spalaturi seara, dupa care crema de galbenele aplicatii locale atat in exterior cat si in interior, a facut minuni, bineinteles nu am tratat candida cu asta, dar am scapat de acele simptome neplacute


Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole.Prove me wrong...

big_smile big_smile big_smile

Offline

 

#380 2008-02-12 10:40:25

Lime
New member
Inregistrat: 2007-07-30
Mesaje: 12

Re: candidoza

Multumesc pentru raspuns, evilpink!
L-am pus si pe al doilea aseara si deocamdata pare ok.
Totusi, am ramas cu o nedumerire: daca simptomele nu erau de la candidoza si eu totusi am facut tratamentul dedicat ei, se poate sa fi declansat ceva mai rau? neutral

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.