homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Candidoza-22


#400 2008-02-13 20:36:00

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: candidoza

e cam devreme de spus...asteapta sa treaca menstra si pune iaurt. pana atunci poti da cu bioclin


mami de minuni hjarta

Offline

 



#401 2008-02-13 20:48:35

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: candidoza

Poate sa fie si faptul ca n-am mai facut o spalatura vaginala de mult timp...cu ovulele astea,unul la 5 zile...apoi menstra.
Daca mai e doar putin,cum e in ultima zi,am voie sa fac o irigatie?Risc ceva?Si s-o mai fac cu bicarbonat?

Offline

 

#402 2008-02-13 20:51:37

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: candidoza

da de ce tre sa faci neaparat? ai zis ca ai prurit la nivelul labiilor si nu a vaginului. spala cu apa simpla si deget daca tii neaparat...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#403 2008-02-13 20:59:37

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: candidoza

Ok,asa am sa fac....si de maine dimineata o sa incep sa iau si biotics...si o sa fac si instilatiile dupa ...mersik mult!puss

Offline

 

#404 2008-02-13 21:35:36

auryn
New member
Inregistrat: 2008-02-13
Mesaje: 10

Re: candidoza

Buna. Eu sunt noua pe forum. Am citit o mare parte a discutiilor si am ramas impresionata. Dar sa trec la subiect pentru a nu va ocupa prea mult timp. Incerc sa va spun cronologic simptomele, pentru a nu aparea neintelegeri.
Acum doi ani am fost diagnosticata cu candida in urma unui control medical (desi nu aveam simptome certe...oricum nici nu stiam eu prea bine cu ce se mananca). Am urmat tratamentul respectiv. Acum cateva luni am mers la un cabinet foarte bine cotat (e drept...nu am avut nici o obiectie). In urma analizelor nu mi-a mai aparut.
Care este problema?! De cele mai multe ori, dupa contactele sexuale, mi se inflameaza si ma doare zona genitala, in special in jurul vaginului. Uneori se lasa cu o mancarime usoara dupa care este in regula. Foarte rar observ si o secretie alba, branzoasa, fara miros, insa dispare...nu tine mai mult de doua zile.
Acum cateva zile am avut un contact sexual (sunt cu prietenul meu de multa vreme) mai dureros, care s-a lasat cu inflamare. A doua zi, una peste alta, am folosit si o crema epilatoare in zona...si totul s-a soldat cu o mancarime groaznica...iar astazi am observat din nou secretia aceea alba branzoasa, de care...sincer...nu imi era dor deloc.
Credeti ca e posibil sa fi recidivat candida? Prietenul meu nu are nimic...sau cel putin nu a semnalat pana acum. Poate fi de la crema epilatoare?
In ceea ce priveste candida bucala...nu stiu ce sa zic. Am periodic mancarimi pe cerul gurii, insa impreuna cu mancarimi ale fetei si ochilor...puse pe seama unei alergii...la ceva.
Stiu ca este indicat sa merg la medic, insa astept cu mare nerabdare si un raspuns de la voi. Stau in Bucuresti, insa e dificil pentru ca pana acum fiecare medic vede laptele de alta culoare numai alb, nu...asa ca va mai dura ceva pana sa gasesc unul de incredere.
Va multumesc si astept un raspuns. Sanatate!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#405 2008-02-13 21:40:25

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: candidoza

Din ce spui u....par simptome de candida.De ce nu dai u fuguta la un medic sa mai faci un examen de secretie?si sa nu faci tratamente dupa ureche....

Offline

 

#406 2008-02-13 21:50:17

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: candidoza

auryn se poate ca inflamatia aia sa fie de la lipsa de lubrifiere din cauza asta imflamarea.eu iti recomand sa cumperi bioclin gel si te ungi la exterior si la interior cu el dupa contact.cat despre secretie nu strica sa iti faci o lama si iti recomand sa faci treaba asta la Cantacuzino eu in iei am mare incredere wink


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#407 2008-02-13 22:38:53

auryn
New member
Inregistrat: 2008-02-13
Mesaje: 10

Re: candidoza

mersi de raspunsuri...eu inca sunt studenta...si traiesc o mare frustrare pentru ca acolo unde am gratuitate nu isi dau interesul...asa ca trebuie sa platesc. chiar daca as face rost de bani, enervarea este cu atat mai mare pentru ca ma simt trasa in piept...sad dar asta este altceva. o sa incerc  gelul acela. dupa cum am spus...stiu bine ca trebuie sa merg la medic, dar am scris aici pentru ca este posibil sa mai fie persoane cu aceeasi problema, sau care stiu o solutie.
astept in continuare opinii...
mentionez ca mancarimea este acum pe toata vulva...nu doar in zona vaginului...si inclin sa cred ca e de la crema epilatoare...nu stiu daca fac reclama...sper sa nu fie problema...este cea de la farmec...cea mai ieftina wink...poate a mai patit cineva ca mine.
va pup si mersi.

Offline

 

#408 2008-02-13 23:25:35

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: candidoza

din pacate auryn simtomele tale indica catre o candida...ar fi putut fi din cauza lubrifierii...dar intra in ecuatie si secretia branzoasa care desi nu e prezentat tot timpul e un bun indicator pt candidoza...poti incerca bioclinul dar nu stiu cat de mult te va ajuta...e nevoie de un tratament medicametos inainte...iar pt asta trebuie mers la medic...si in plus ai spus ca de ceva vreme se intampla...iar crema epilatoare nu da simtome adverse in timp...doar atunci cand e folosita...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#409 2008-02-13 23:48:19

auryn
New member
Inregistrat: 2008-02-13
Mesaje: 10

Re: candidoza

pai asta e si nedumerirea mea...ca ieri am folosit crema epilatoare grater(
in cazut in care simptomele persista, ce imi recomandati pentru candida? altceva nu poate fi...nici eu nici prietenul meu nu am avut contacte in afara relatiei...

Offline

 

#410 2008-02-13 23:51:37

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: candidoza

noi nu ti putem recomanda nimic...pt ca in primul rand nu suntem medici...iar in al doilea e nevoie de o analiza de secretie pt a confirma ca asta ai...si pt asta trebuie sa mergi la medic..


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#411 2008-02-14 00:41:50

auryn
New member
Inregistrat: 2008-02-13
Mesaje: 10

Re: candidoza

crys_ty_na...as fi bagat mana in foc ca nu sunteti medici...in al doilea rand in momentul in care cer un sfat nu inseamna ca o sa il si urmez...iar in al treilea rand...dupa cum am scris in primul post...am mers la medici...si voi mai merge.
sincer...eu am citit acea parte de forum...din 2006-2007...cand doctoressa raspundea la intrebari...nu contest nici o secunda raspunsurile voastre, insa am avut senzatia ca atunci se vorbea mai deskis si se impartaseau opinii si experiente. daca sunt studenta nu inseamna ca am 18 ani sau ca sunt o pustoaica neatenta.
probabil ca esti putin plictisita sa raspunzi mereu la aceleasi intrebari desi nu esti medic, insa fiecare persoana noua care intra pe forum intra cu entuziasm si respect pentru voi!
in afara de asta, discutiile pe forum ajuta poate mai mult la modul ca "uite nu sunt singura" in sensul de panica. Faceti un lucru foarte frumos aici si apreciez mult asta...dar suntem tineri cu totii...si o atitudine pozitiva ajuta mai mult decat crezi wink te-am pupat si...mersi de raspuns.
seara buna tuturor si sanatate! wink

Offline

 

#412 2008-02-14 00:53:11

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: candidoza

nici nu te am considerat o pustoaica neatenta...pt ca si eu sunt la randul meu studenta...dar am vazut prea multe fete/femei care iau medicamente sau tratamente de capul lor...si in momentul in care ne ai rugat sa ti recomandam ceva pt candida ne ai pus intr o situatie nu prea buna...e una ca mergi la medic...iti da ceva si vi aici si discutam daca e bun...daca nu...cine l a mai facut ce parere a avut...etc...si alta cand ne dam cu parerea asupra unor lucruri iar apoi vine intrebarea "ce imi recomandati pt candida?"...imi pare rau daca nu arat mai mult compasiune la aceasta ora tarzie din noapte sau daca raspunsurile mele te au suparat in vreun fel...dar si eu am trecut prin ce treci tu...si nu doar odata...si stiu ca din pacate nu toate problemele se pot rezolva aici...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#413 2008-02-14 07:38:43

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: candidoza

asa cum am zis in postul de mai sus eu zic ca si lipsa de lubrifiere are vina ei candida se poate sa fie si aia mai ales ca zici ca acum te mananca.fa o analiza la secretie la cantacuzino e in jur de 50 de roni.nu poti sa lasi candida netratata ca se cronicizeaza si scapi si mai greu de ea.


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#414 2008-02-14 11:57:07

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: candidoza

auryn a scris:

crys_ty_na...as fi bagat mana in foc ca nu sunteti medici...in al doilea rand in momentul in care cer un sfat nu inseamna ca o sa il si urmez...iar in al treilea rand...dupa cum am scris in primul post...am mers la medici...si voi mai merge.
sincer...eu am citit acea parte de forum...din 2006-2007...cand doctoressa raspundea la intrebari...nu contest nici o secunda raspunsurile voastre, insa am avut senzatia ca atunci se vorbea mai deskis si se impartaseau opinii si experiente. daca sunt studenta nu inseamna ca am 18 ani sau ca sunt o pustoaica neatenta.
probabil ca esti putin plictisita sa raspunzi mereu la aceleasi intrebari desi nu esti medic, insa fiecare persoana noua care intra pe forum intra cu entuziasm si respect pentru voi!
in afara de asta, discutiile pe forum ajuta poate mai mult la modul ca "uite nu sunt singura" in sensul de panica. Faceti un lucru foarte frumos aici si apreciez mult asta...dar suntem tineri cu totii...si o atitudine pozitiva ajuta mai mult decat crezi wink te-am pupat si...mersi de raspuns.
seara buna tuturor si sanatate! wink

auryn, draga mea....asa rau suna sa spui cuiva ca ii ceri sfatul doar de amorul artei si ca asta nu inseamna ca o sa il si urmezi....
si acum se impartasesc opinii si experiente ier eu raspund si acum la intrebari....
opinii si experiente despre candida sunt grozav de multe pe forum, si despre ventuale tratamente de asemenea....crezi ca ar fi nimerit ca ele sa tot fie reluate, aceleasi, la infinit si tot la 10 pagini sa le mai citesti odata pe la diverse posturi? eu sincer nu cred...
mai departe, cind ceri o recomandare, cum ai cerut tu, asta depaseste sfera sfaturilor(pe care nu inseamna neaparat ca le si urmezi)....
Intlegem toti cei de aici nevoia de sustinere a celorlalti si nu odata am dovedit ca suntem saritori si suportivi....vreau insa sa intelegi ca pentru mine si pentru moderatori forumul asta presupune munca...o munca voluntara facuta in timpul liber...nu e usor...asa ca fetele astea chiar merita respectul despre care vorbeai si in plus intelegere, multa intelegere(tot aia pe care o ceri tu pentru utilizatorii care vin pe forum pentru ca au o problema si mai vin eventual din nou peste X luni/ani cind eventual mai au si alta problema)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#415 2008-02-14 12:17:24

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: candidoza

Ramona_gl a scris:

O cutie contine 20 de comprimate...care daca iei 2-3 /zi,iti ajunge 7-10 zile...

Apoi am si eu o intrebare:am terminat tratamentul joia trecuta cu lomexin ovule si flucovim 150 si sambata mi-a venit menstruatia(n-am mai apucat sa-mi fac instilatii cu iaurt pentru ca trebuia sa las ovulul sa-si faca efectul).Si de ieri am inceput sa am iarasi niste mancarimi pe labiile mici,pe lateralele exterioare.Si acum intrebare:sa fi recidivat asa repede candidoza din cauza ca am inceput anticonceptionalele sambata?Sau sa fi facut o alergie ceva la absorbante(eu folosesc de obicei ultra senzitiv,iar acum am gasit always normal,caci am luat ce am gasit pe aici prin apropiere).Despre scurgere....nu e alba,nu e galbena etc...pentru ca inca sunt cam in penultima zi de menstruatie si e scurgerea aia maronie.Doar o usoara mancarime....externa.
Voi ce ziceti?

Mi-am dat cu Pantenol...e o crema pentru iritatia de scutec la copii...si vad ca s-a mai ameliorat discomfortul acela...Doamne ajuta sa fie doar o iritatie/alergie la absorbante...jur ca nu o sa-mi mai cumpar din astea normale!Desi intentionez sa merg sa mai fac un examen de secretie si sa vad pe unde se face si antifungigrama/antibiograma pe aici(depinde ce iese si daca mai iese vreo bacterie/ciupercuta),ca in caz ca n-a trecut candida ,poate ca fluconazolul nu este potrivit pentru mine.Va poop pe toate!

Offline

 

#416 2008-02-14 16:27:29

auryn
New member
Inregistrat: 2008-02-13
Mesaje: 10

Re: candidoza

ziua buna tuturor...imi pare rau pentru discutia creata. o sa incerc sa justific afirmatiile facute si fac apel la intelegerea voastra o secunda! eu cred ca e chestiune de interpretare pana la urma...
doctoressa...imi cer scuze daca te-a suparat ceea ce am spus cu privire la sfaturi...dar asa este...daca cineva imi spune sa iau o aspirina...nu o fac pentru ca sunt alergica...daca cineva imi spune ca...de ex...ceaiul de pelin nu e bun pentru spalaturi...poate nu il cred. pur si simplu...e vorba de liberul arbitru. dupa cum am spus apreciez ceea ce faceti, motiv pentru care "m-am lasat pe mana voastra" ca sa zic asa.
tocmai pentru ca tratamentele pentru candida au fost postate pana acum, ar fi putut, crys_ty_na...sa scriu ca am folosit x,,,si y si nu mi-au facut bine...si asa primeam un raspuns poate fara probleme.
va rog din suflet nu va mai legati strict de fiecare cuvant pe care il scriu...stiu ca am ravasit putin lucrurile, insa nu am vrut sa supar pe nimeni.
reformulez big_smile
1. este posibil ca atunci cand am candida, secretia aceea alba-branzoasa sa apara periodic si sa tina doar o zi-doua?
2. este normal ca dupa o inflamare a vulvei...vindecarea sa se manifeste printr-o mancarime usoara?...cum mi s-a mai intamplat?
3. la baieti candida are vreo forma de manifestare? deoarece prietenul meu nu a semnalat nimic...big_smile
4. ce pot folosi pentru calmarea mancarimilor? deoarece zonele care au fost atinse de crema epilatoare sunt mult mai active sad
...o sa merg sa fac analize, insa va trebui sa astept cel putin doua saptamani ... pentru ca in momentul de fata nu am bani sa platesc sad iar la cabinetele de stat dureaza foarte mult atat consultatia cat si analiza de laborator.
va pup pe toate si sunteti niste scumpe...si imi cer mii de scuze din nou daca am calcat cu bocancul in balta sad
o zi frumoasa!

Offline

 

#417 2008-02-14 16:40:02

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: candidoza

1.cred ca da
2.nu e vb.de vindecare sunt simptome de candida
3.bubite,mancarimi, roseata dar candida se transmite foarte greu sexual
4.incearca bioclin gel dar e cam scump daca nu crema de galbenele nu ajuta la amncarimi dar ajuta la vindecarea zonelor afectate de crema aia


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#418 2008-02-15 10:11:03

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: candidoza

Am si eu o intrebare mai silly tongue : cum si unde te duci pentru o simpla analiza de secretie? Eu am fost acum o saptamana la ginecolog pentru o consultatie si mi-a facut si un papanicolau la care urmeaza sa primesc rezultatele. Totodata mi-a dat tratamentul pentru candidoza... Nelamurirea mea - de blonda - este legata de repetarea analizelor, daca simt ca revine candida. Ma duc la un laborator si mi se recolteaza acolo? Sau trebuie sa ma duc la gineco, sa platesc consultatia (de 70 ron) si secretia recoltata s-o duc la laborator? :f?rv?nad:


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.