homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Candidoza-4


#58 2007-10-15 20:42:21

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: candidoza

cauta pe google prospectul la ele smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 



#59 2007-10-15 20:54:09

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: candidoza

sau il ceri farmacistei direct in farmacie. il poti citi acolo fara a fi obligata sa cumperi podusul


mami de minuni hjarta

Offline

 

#60 2007-10-16 17:10:54

girlish
Full member
Inregistrat: 2007-04-21
Mesaje: 889

Re: candidoza

din cauza unei raceli acum iau tratament cu antibiotice (augmentin) si mai iau nistatin si sirop de tuse. ciclul azi mi-a trecut (tratamentul am inceput in timpul mentruatiei) iar inainte de menstruatie cu 5 zile am terminat un tratament pt candidoza si am constatat ca nu mi-a trecut candidoza. de aceea am hotarat sa mai merg la un control dupa ciclu...dar cu tratamentul racelii nu stiu ce sa fac...la cate zile sa merg la ginecolog dupa ce termin tratamentul cu antibiotice?aa si vineri am luat flucovim 150. medicul de familie mi-a zis sa mai iau inca unul vinerea aceasta. vinerea aceasta termin si cu antibioticele insa ma gandeam sa nu mai iau flucovim si sa astept sa treaca nrul de ?? zile de la terminarea antibioticelor si sa merg la ginecolog. sau sa iau flucovim si vineri si atunci sa merg la medic dupa cate zile?

ps: faza naspa e ca pe prospectul de la augmentatin scrie ca la reactii adverse pot aparea candidoze vaginale...


"Eu nu sunt altceva decât
o pată de sânge
care vorbeşte."
Nichita Stanescu

Offline

 

#61 2007-10-16 17:12:41

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: candidoza

asculta doctorul si mai ia un flucovin.mergi la ginecolog pt alata lama dupa ce termini cu antibioticul,eu asa as face,se poate ca din cauza antib. sa fi facut iar candida


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#62 2007-10-16 17:36:13

girlish
Full member
Inregistrat: 2007-04-21
Mesaje: 889

Re: candidoza

dar la cate zile dupa ce termin cu antibioticul sa merg sa fac o lama? cum am zis, vineri termin antibiotcul vineri urmeaza sa mai iau flucovim doza unica. nu tre sa merg dupa un anumit numar de zile dupa ce termin antibioticul/flucovimul? nu influenteaza lama?


"Eu nu sunt altceva decât
o pată de sânge
care vorbeşte."
Nichita Stanescu

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2007-10-16 19:30:25

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: candidoza

ba da, afecteaza. Dupa 7 zile de la terminarea antibioticului trebuie sa faci lama.

Offline

 

#64 2007-10-17 16:17:44

lagunartk
Membru
Inregistrat: 2007-10-17
Mesaje: 1

Re: candidoza

Buna! Doresc sa va prezint alte doua optiuni naturiste care ar putea ajuta la disparitia candidei bucale, esofagiene, intestinale, vaginale: ceai de coada soricelului, in fiecare zi, de preferat seara, timp de un an (1 an!!!). NU MAI MULT DE 250 ml/zi, deoarece in cantitati mari este toxic si spalaturi vaginale (concomitent cu urmarea tratamentului medicamentos prescris de doctor) cu infuzie din urmatoarele plante: coada soricelului, pelin, musetel, galbenele, rizom de feriga, marul lupului. Multa sanatate!!

Offline

 

#65 2007-10-17 17:21:07

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: candidoza

suna bine si eu sunt pro tratamente naturiste dar...1 an? cine rezista crezi un an cu simptomatologia data de candida? poate ajuta tratamentul propus de tine la reaparitia ei...dar de vindecat trebuie vindecata rapid


mami de minuni hjarta

Offline

 

#66 2007-10-17 18:01:27

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: candidoza

Spalaturile cu coada soricelului, musetel si galbene (atat am in gradina din cele enumerate) calmeaza foarte bine mancarimile. La mine chiar a functionat.

Ultima oara a fost editat de vdaiana (2007-10-17 18:02:42)


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#67 2007-10-18 21:21:37

@dana23
Full member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2007-09-22
Mesaje: 345

Re: candidoza

buna,eu am o problema mare cu candida asta,imi reapare mereu la o luna 2 sau mai putin dupa tratament,am fost la aceeasi docotra mereu si mi-a dat ori ceruvugid ori macmiror ca ovule,flucovim doza unica si spalaturi cu tantum roza,pe care nu le-am facut in acelasi tp cu ovulule ci dupa,pb mea este ca ma imbolnavesc cam des si trebuie sa iau antibiotice de fiecare data,asta sa fie problema?daca de exemplu ar fi luat si partenerul candida,la el se manifesta in vreun fel sau e asimtomatica?trattamentul urmat e bun sau trebuie mai mult,mentionez ca de fiecare data am luat ovule 5 zile si spalaturi 7 zile...banuiesc ca tre sa ajung iar la medic......dar m-am saturat de programari peste programari...orice sfat e bine venit,doctoressa ma puteti lamuri cu ceva?multumesc
si ink o intrebare:pe timpul tratamentului sunt contraindicate contactele sexuale,nu?

Ultima oara a fost editat de @dana23 (2007-10-18 21:25:09)


Singurul lucru mai rau decat sa fii vorbit pe la spate este acela sa fii ignorat total...(Oscar Wilde)   

inlove hjarta

Offline

 

#68 2007-10-18 21:31:20

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: candidoza

in primul rand nu mai lua antibiotice decat atunci cand este absolut necesar,stiu ca majoritatea medicilor de familie au predilectia sa dea antibiotice la pacienti ca bomboanele,ia doar daca ai ceva serios nu pt. o simpla raceala smile.candida nu se transmite sexual usor,daca ai o igena corecta sunt sanse spre zero sa o aiba si el,daca avea candida ii apareau niste bubite si mancarimi,in al3lea rand fa  o antifungigrama sa ai ideea la ce anume este sensibila tulpina de candida.in al4lea rand incearca si biotics si iaurt smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#69 2007-10-18 21:50:17

@dana23
Full member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2007-09-22
Mesaje: 345

Re: candidoza

ms pt raspunsul asa rapid,nu prea iau antibioticele degeaba pt ca fac mereu infectii nasoale cu febra mare etc,etc..partea cu antifungigrama o sa o fac cat de curand pot ,dar partea cu biotics si iaurt ce insm mai exact,adik cum se face tratamentul?mersi ink odata:)


Singurul lucru mai rau decat sa fii vorbit pe la spate este acela sa fii ignorat total...(Oscar Wilde)   

inlove hjarta

Offline

 

#70 2007-10-18 21:53:48

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: candidoza

pai dupa ce iti pui ovlulele , iti pui in vagin 5 zile iaurt(cumperi seringi de 5 ml si iaurtul cel mai ieftin si faci operatiune asta 5 seri la rand) in acelasi timp iei si biotic sunt niste pastilute care regleaza flora intestinala ajuta in cazul candidozelor vaginale o cutie


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#71 2007-10-18 22:13:36

@dana23
Full member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2007-09-22
Mesaje: 345

Re: candidoza

ms mult de raspuns,o sa fac asa cum zici tu...incep chiar in seara asta cu ovulele ca am in casa macmiror......si din cauza antibioticelor luate frecvent sunt sigura ca am probleme cu sistemul imunitar,iar recent am citit undeva ca tinctura de arnica este foarte buna pt reglarea sistemului imnunitar..stie cineva ceva despre asta? http://www.formula-as.ro/reviste_590__6 … urale.html uitati aici si site-ul!smile
http://terapiinaturiste.gradinamea.ro/T … 657_1.html

Ultima oara a fost editat de @dana23 (2007-10-18 22:19:53)


Singurul lucru mai rau decat sa fii vorbit pe la spate este acela sa fii ignorat total...(Oscar Wilde)   

inlove hjarta

Offline

 

#72 2007-10-18 22:15:18

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: candidoza

de tinctura aceea nu stiu...in schimb echinaceea e buna...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#73 2007-10-23 00:14:43

andal_1
New member
Inregistrat: 2007-10-02
Mesaje: 77

Re: candidoza

buna fetelor. am o problema de cateva zile, e ceva mai frecvent care a reaparut si nu mai stiu cum sa scap. e vorba despre acela mancarimi la nivelul vaginului. de obicei le tratez cu clotrimazol solutie, dar apare o senzatie de usturime groaznica si actul sexual e destul de dificil pt ca ramane acea senzatie de arsura.  m-am dus si la diferiti doctori mai de mult dar nu mi-au dat tratament, decat unul din ei acest clotrimazol care acum are un efect groaznic. de fiecare data cand m-am dus nu mi s-au luat mostre de secretie desi cred ca ar fi rezolvat misterul avand in vedere ca aceasta pb reapare mereu. cateodata curge ff putin sange cred ca de la tegumentul de langa vagin nu din interior, daca e senzatia de mancarime prea puternica. ce ma sfatuiti? sad   va multumesc!

Offline

 

#74 2007-10-23 00:20:00

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: candidoza

Te sfatuiesc sa mergi la un doctor competent ... sau du-te tu singurica si fa-ti un examen de secretie. Daca esti din Bucuresti iti recomand spitalul Cantacuzino.

Pana atunci, nu-ti mai da cu clotrimazol pt ca e clar ca ai o reactie alergica la el. Incearca sa iti pui iaurt in vagin 4-5 seri la rand.. cu seringi de 5 ml pe care le folosesti o singura data. Iaurt simplu din comertz. Da cautare pe forum dupa "iaurt" daca vrei sa aflii mai multe detalii.

Offline

 

#75 2007-10-23 09:36:56

andal_1
New member
Inregistrat: 2007-10-02
Mesaje: 77

Re: candidoza

un doctor bun in bucuresti imi puteti recomanda? eu am fost in buc la cabinetul de ginecologie din spitalul cotroceni si la centrul de diag dorobanti si nu mi s-a dat reteta pt a-mi trata afectiunea de la nici un doctor.
va multumesc!

Offline

 

#76 2007-10-23 10:08:31

Sammy
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 1397

Re: candidoza

vezi ca la propuneri si sugestii este un topic intitulat "dr. ginecologi buni". gasesti acolo mai multe nume de clinici si doctori


"The supreme happiness in life is the conviction that we are loved - loved for ourselves, or rather, loved in spite ourselves'. Victor Hugo

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.