homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Candidoza-5


#77 2007-10-23 18:55:27

andal_1
New member
Inregistrat: 2007-10-02
Mesaje: 77

Re: candidoza

da mersi. am citit ce s-a scris acolo si mi-am format si o parere. smile

Offline

 



#78 2007-10-27 23:22:00

Pink_Panther
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-27
Mesaje: 7

Re: candidoza

As vrea si eu sa stiu daca Diflucanul poate fi luat si fara reteta. Ti-l poate prescrie doctorul fara alte examene ginecologice in afara celui de secretie de pe urma caruia s-a depistat ca ai candida?


Idiots are fun. No wonder every village wants one!! // She's sick. She's cute. Let's cure her with sunshine and puppies. (HOUSE M.D.)

Offline

 

#79 2007-10-28 01:00:25

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: candidoza

cred ca poate fi luat si fara reteta...dar da...se foloseste in tratamentul candidozei...si tratamentul ti l prescriepe baza examenului desecretie...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#80 2007-10-28 12:28:45

Pink_Panther
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-27
Mesaje: 7

Re: candidoza

Pai problema e ca mie mi-a fost descoperita candida, mi s-a dat initial un alt tratatement cu ovule si spalaturi vaginale pe care l-am tinut timp de sapte zile si totul a fost in regula, s-a dus, numai ca acum as vrea un tratament mai rapid, chiar daca e mai puternic. De asta intreb daca se poate lua in cazul depisatarii de candida si fara prescriptia medicului.


Idiots are fun. No wonder every village wants one!! // She's sick. She's cute. Let's cure her with sunshine and puppies. (HOUSE M.D.)

Offline

 

#81 2007-10-28 13:49:36

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: candidoza

Poti sa-l iei daca stii ca ai candidoza.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2007-10-28 20:57:31

oanac
New member
Inregistrat: 2006-12-04
Mesaje: 27

Re: candidoza

Ma confrunt si eu pentru prima data cu candidoza. Nu stiu exact care sunt cauzele, dar ma gandesc ca in mare parte se datoreaza faptului ca am schimbat partenerul si ceea ce tine de asta, inclusiv faptul ca mi se intampla sa nu fiu destul lubrifiata in timpul actului sexual cu el. Acum sunt in SUA si am fost aici la doctor pt papanicolau. M-a sunat doctorita vineri si mi-a spus la telefon ca analizele arata ca am candidoza. Acum am inteles si eu mai bine ce era cu discomfortul pe care l-am simtit de vreo luna (stiu, e mult, dar nu am avut timp sa ma interesez de nimic). Tot atunci am inceput sa iau anticonceptionale cumparate aici, Aviane 28, care contin levonorgestrel si ethinyl estradiol (asta scrie in prospect, nu stiu traducerea in romaneste din pacate). In Romania luam Harmonet.

Acum sunt la ciclu. Tot la telefon dr mi-a recomandat ca dupa ce scurgerea menstruala inceteaza si daca mai am mancarimi si usturimi, sa cumpar de la farmacie Monistat pt 3 zile, e o crema care se introduce in vagin si are si o alta crema care se da extern pt usturimi. Din pacate, am omis sa o intreb daca pot incepe tratamentul inca din timpul ciclului. Ma omoara mancarimile si usturimile, si cand ma spal e groaznic. Poate cineva sa ma ajute sa-mi spuna daca ar fi vreo problema sa incep intr-una din zilele astea?

Gandindu-ma ca poate in Romania nu se gaseste crema asta, am sa insir aici ceea ce contine:
   Ingredienti activi: miconazole nitrate 4% (200 mg in fiecare aplicator) si miconazole nitrate 2% in crema pt uz exterm
   Ingredienti inactivi: benzoic acid, cetyl alcohol, isopropyl myristate, polysorbate 60, potassium hydroxide, propylene glycol, purified water, stearyl alcohol.

Va multumesc. Sper sa ajung la cabinet sa intreb dar daca nu ajung mi-ati fi de mare folos.

Offline

 

#83 2007-10-28 20:59:37

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: candidoza

cred ca te poti da cu crema si acum la menstruatie...totusi daca folosesti absorbante va fi o combinatie interesanta...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#84 2007-10-28 23:43:10

oanac
New member
Inregistrat: 2006-12-04
Mesaje: 27

Re: candidoza

Am gasit o alta hartie in cutie, pe care n-o vazusem, si mentioneaza acolo ca o pot folosi in timpul menstruatiei smile. Multumesc. M-am dat deja cu crema pentru uz extern si e muult mai bine. Combinatia nu ma deranjeaza prea tare, prefer sa arate mai scarbos pentru cateva zile dar sa-mi fie bine dupa. Nici nu pot folosi altceva decat absorbante. Sper sa fie ok si sa nu trebuiasca sa ajung pe la cabinet prea curand pentru problema asta.

Offline

 

#85 2007-10-30 18:33:02

Pink_Panther
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-27
Mesaje: 7

Re: candidoza

am uitat sa intreb daca trebuie sa mai iau si altceva in afara de Diflucan... mai trebuie sa mai folosesc vreo crema, sa fac spalaturi etc. sau e suficienta doar o pastila?
Oana, la mine dupa primele 2-3 zile de tratament a fost mult mai bine, deci se pare ca esti pe drumul cel bun. smile


Idiots are fun. No wonder every village wants one!! // She's sick. She's cute. Let's cure her with sunshine and puppies. (HOUSE M.D.)

Offline

 

#86 2007-10-30 20:47:18

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: candidoza

Pink_Panther...banuiesc ca diflucanul e antimicotic...deci nu stiu cat o sate ajute in candidoza...ce simptome ai defapt?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#87 2007-10-31 00:01:22

Pink_Panther
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-27
Mesaje: 7

Re: candidoza

Sa explic un pic mai pe larg : acum cateva luni am inceput sa am niste scurgeri mai consistente si dubioase din punct de vedere al mirosului, apoi au intervenit si mancarimi in zona vaginala si usturimi; am fost la ginecolog, mi s-a luat proba pentru secretie si s-a dovedit a fi candida plus o flora destul de larga. Intre timp am schimbat ginecologul, iar cel/cea la care sunt acum mi-a recomandat un tratament cu ovule si spalaturi pe care l-am urmat timp de 7 zile (cat a fost indicat). Dupa tratament nu am apucat sa ma duc la control din diverse motive persoanale, iar acum, dupa simptome (care sunt tot cam aceleasi ca primele, numai ca mai estompate), banuiesc ca am luat iar respectiva candida; numai ca de data aceasta as vrea un tratament mai scurt daca se poate si am aflat de acest Diflucan, despre care am inteles ca se ia in doza unica.

De aceea intrebam daca se poate da fara reteta, daca mai trebuie luat si altcineva...ma gandeam ca poate cineva care s-a tratat de candida cu acest medicament poate sa imi spuna si mie daca este asa de eficient pe cat am auzit si daca mai trebuie si un alt tratament urmat in prealabil.


Idiots are fun. No wonder every village wants one!! // She's sick. She's cute. Let's cure her with sunshine and puppies. (HOUSE M.D.)

Offline

 

#88 2007-10-31 00:20:40

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: candidoza

mai bine pune 3 zile ovule gynozol...ia si tu si partenerul cate o pastiluta de flucovim 150 si daca ai si mancarimi,roseata,etc da te cu canesten crema...dureaza doar 3 zile...e bun...si daca mai ai rabdare mai poti pune inca 3 zile iaurt insotit de biotics pe cale orala...asta e trat care la mine da roade cel mai repede...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#89 2007-10-31 11:12:58

sarah_ath
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 921

Re: candidoza

fetele .....am si eu o nelamurire: acum o saptamana si ceva...pe 17.10. am fost si am facut o lana si nu a iesit candida ci doar o mica inflamatie, pe care dr mi-a catalogat-o ca vaginita nescpecifica.
in week end am observat ca a inceput sa imi apara scurgerea specifica de la candida. acum am si eu o intrebare: e gresit rezultatul la lama sau este posibil sa apara intr-un timp asa de scurt (10 zile). mentionez ca nu am luat antibiotice sau alte pastile, in afara de ac bineinteles.


ceea ce nu ma distruge ma face mai puternica
nu incerca adancimea apei cu ambele picioare

Offline

 

#90 2007-10-31 11:17:15

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: candidoza

e posibil sa apara...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#91 2007-10-31 11:27:31

sarah_ath
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 921

Re: candidoza

offf....cred ca cel mai bine ar fi sa fac o analiza de secretie si o antifungigrama...
am vb cu dr si mi-a spus scurt sa iau un ovul de lomexim si diflucan...credeti ca e ok tratamentul? ...adik e mai bun decat flucovim si gynozol (pe asta l-am facut acum o luna)
ma uitam acum pe site-ul institutului cantacuzino...exista o analiza numita "izolare candida"...ce inseamna?

Ultima oara a fost editat de sarah_ath (2007-10-31 11:36:05)


ceea ce nu ma distruge ma face mai puternica
nu incerca adancimea apei cu ambele picioare

Offline

 

#92 2007-10-31 11:35:20

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: candidoza

nu cred ca e mai bun...insa si eu cred ca cel mai bine e sa faci analiza de secretie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#93 2007-10-31 11:37:20

sarah_ath
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 921

Re: candidoza

multumesc....asa ma gandeam si eu....am sa refac analiza de secretie la cantacuzino....


ceea ce nu ma distruge ma face mai puternica
nu incerca adancimea apei cu ambele picioare

Offline

 

#94 2007-11-01 15:40:34

shara
New member
Inregistrat: 2007-10-31
Mesaje: 75

Re: candidoza

sper ca nu se supara cineva ca intervin si eu cu un mic comentariu?eu pt candida am folosit un ceai pe baza de aloe vera si momentan nu mai am nimic,astept sa vad daca revine.eu am o parere foarte buna de aloe vera.


Dragostea purifica inimile corupte si corupe inimile pure.

Offline

 

#95 2007-11-01 15:42:08

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: candidoza

nu se sup nimeni smile da,aloe vera e buna la multe ,nu stiu dc si pt candida da tot ce se poate


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.