homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cum se manifesta ciclul peste sarcina?-2


#20 2006-08-10 14:08:13

nereida
Full member
De la: Neverland
Inregistrat: 2006-07-29
Mesaje: 331

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

4-5 menstruatii???dar presupun ca sansele sunt infime


Be happy for this moment cause this moment is your life...take care!

Offline

 



#21 2006-08-11 11:49:59

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

menstruatiile false peste sarcina sunt foarte rar intilnite, in general.Regula este ca absenta menstruatiei este primul semn de sarcina


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#22 2006-08-15 07:30:37

iulianabuc
New member
Inregistrat: 2006-08-13
Mesaje: 65

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

am facut un test in aceasta dimineata,barza,si a iesit pozitiv.joi voi hotara ce fac,ce facem,si apoi in functie de raspuns voi opri pastilele.logodnicul meu e .... in stare de soc lol a plans mai ceva ca mine hjarta

Offline

 

#23 2006-08-15 12:44:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

iuliana, eu sper ca ai oprit deja pastilele...de altfel imi amintesc vag ca ieri ti-am spus sa nu o iei pe cea de aseara


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#24 2006-08-15 13:13:53

iulianabuc
New member
Inregistrat: 2006-08-13
Mesaje: 65

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

pai nu stiam inca daca sunt sau nu.dimineata am aflat.acum le-am aruncat ;wink

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2006-10-30 15:35:06

cleo-4-a
Membru
Inregistrat: 2006-10-30
Mesaje: 1

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

sal...sunt putin curioasa..spuneti-mi si mie ce sa fac...de vreo 2 luni am facuto, neproetejat cu prietenul meu (o singura data dupa aceea nu am mai facuto deloc pana mia venit)...si mia venit......apoi am facuto cand eram in ultima zi pe "rosu" si in ziua urmatoare mia venit destul de tare, desi trebuia sa nu imi mai vina.....si luna asta nu mia venit.....ce sa fac....trebuia sa imi vina prin 12. in acest timp nu am mai facut-o deloc. miam vacut un test de sarcina prin 15 si a iesit negativ, apoi dupa cam o spat miam mai facut unu si tot negativ mai dat...Ar trebui sa ma ingrijorez???

Offline

 

#26 2006-10-30 16:16:48

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

Nu prea ai de ce sa te ingrijorezi daca ultimul contact sexual a fost acela din timpul menstruatiei....e prima oara cind iti intirzie menstruatia?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#27 2006-10-31 10:17:06

alelia
New member
Inregistrat: 2006-10-31
Mesaje: 17

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

salutare!
sunt pentru prima oara aici si primul lucru pe care vreau sa vi-l spun este ca m-am bucurat foarte mult ca v-am gasit si ca pot vorbi undeva deschis despre problemele mele.
pe scurt, povestea e asa:

luam Yasmin prescris de medicul ginecolog de aprox 6 luni, cand, intr-o luna am uitat o pastila de la sfarsitul blisterului. m-am uitat in instructiuni si erau doua variante de urmat. ori lasai pastila uitata, nu mai luai nimic si asteptai sa iti vina, ori luai pastila si apoi continuai cu o folie noua fara sa mai faci pauza, urmand ca mestruatia sa nu iti mai vina. pana aici totul corect. am ales varianta a doua, cea fara pauza. problema a fost ca desi am facut exact ce scria acolo, deoarece eram foarte la sfarsitul foliei , mesntruatia s-a declansat si am avut sangerari peste a doua folie pe care o incepusem. pentru ca trebuia sa plec la mare am mers la ginecolog sa ma ajute sa opresc sangerarea care avea sa se intinda pe o luna intreaga dupa spusele ei. asa ca mi-a dat, pe langa folia de yasmin pe care continuam sa o iau, 10 pastile de orgametril, clorocalcin si maleat de ergometrina 10 zile. din fericire sangerarea s-a oprit asa ca am putut merge la mare. acolo am avut contacte cu prietenul meu, insa ce m-a nelinistit a fost ca pe langa talmes balmesul de medicamente pe care le luam (in timpul asta yasminul se presupunea ca isi pastreaza efectele contraceptive) de la mancarea de acolo am avut diaree si stiu ca asta scade foarte mult efectul contraceptiv al yasminului. am continuat sa iau pastilele normal, pana la sfarsitul foliei. apoi a venit menstruatia. inca doua luni am continuat cu yasminul in mod absolut normal, si deci a venit menstruatie normala, la terminarea fiecarei folii.

intrebarea mea este: daca doamne fereste am ramas insarcinata la mare cand eficienta yasminului a fost scazuta si apoi am avut menstruatii "fortate" de faptul ca am luat in continuare yasmin doua luni? se poate asa ceva? adica daca iei pastile peste sarcina ele pot forta organismul sa se comporte normal si sa vina menstruatia obisnuit ?

ca sa verific daca e ok si imi va veni menstruatia si fara sa fie fortata de yasmin, de o luna nu am mai luat pastilutele. acum astept sa imi vina un ciclu normal si zilele astea ar trebui sa vina. dar nu vine. lucru care ma ingrijoreaza foarte tare. se poate ca intarzierea asta sa fie generata de faptul ca am oprit yasminul, si nu de vreo sarcina ascunsa pana acum ?

va multumesc celor care ati avut rabdare cu telenovela pana la capat. daca are cineva un raspuns la intrebarile mele, m-ar ajuta foarte mult.
va pup

Offline

 

#28 2006-10-31 10:24:43

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

eu inteleg ca de atunci ai avut 2 menstruatii. daca au fost normale (cantitate si culoare) nu esti insarcinata.


Nobody home

Offline

 

#29 2006-10-31 11:12:01

alelia
New member
Inregistrat: 2006-10-31
Mesaje: 17

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

da, am avut dar au fost sub tratamentul cu yasmin. nu e posibil ca ele sa fi foat generate de yasmin, nu ? adica daca esti insarcinata, chiar daca iei anticonceptionale nu mai are cum sa iti vina ?

atunci, oare de ce imi intarzie acum ?

Offline

 

#30 2006-10-31 12:31:10

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

alelia, ti intirzie probabil din motivul ca ai intrerupt pastilele. daca era a fi ramas tu gravida acum 3 luni, copilul statea deja sa miste, menstruatie nu mai aveai de mult, la stimularea mameloanelor constatai ca se prelinge lapte, iar burta ar fi inceput sa dea semne ca vrea sa creasca....Nu te complica fara rost, nci vorba de vreo sarcina, si oricum, un test de sarcina te putea dumiri fara sa te apuci sa faci diverse experiente.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#31 2006-11-18 14:59:05

mada_aria
New member
Inregistrat: 2006-11-18
Mesaje: 23

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

am si eu o problema . ciclul imi vine normal si ma tine 5 zile ,am dureri mari de burta cand imi vine ciclul ultima data mi-a venit ciclul normal si am avut acelea-si dureri f mari de burta de nu ma puteam tine pe picioare,acum am observat ca m-am cam ingrasat la burta , dar ma simt ok , la sfarsitul menstruatiei mai am 2 zile de scurgeri maronii dar f slabe si nu in cantitate mare e vb de curatirea vaginului sau sunt alte cauze?

Offline

 

#32 2006-11-18 17:14:58

danielutza
Full member
De la: maramu'
Inregistrat: 2006-09-25
Mesaje: 511

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

buna
nu ma speriati fetelor.si eu am menstra maro,aproape neagra dar de cand iau karissa,de 3 luni imi e asa.si ma tine 4 zile.ce sa inteleg,e din cauza anticonceptionalelor sau doamne fereste e sarcina?astept plssss raspuns.

Offline

 

#33 2006-11-18 17:16:07

danielutza
Full member
De la: maramu'
Inregistrat: 2006-09-25
Mesaje: 511

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

am uitat sa mentionez ca le-am luat la aceeasi ora,maxim 30 minute intarziere.

Offline

 

#34 2006-11-18 17:36:37

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

danielutza, e de la pastile.


Nobody home

Offline

 

#35 2006-11-19 18:52:31

danielutza
Full member
De la: maramu'
Inregistrat: 2006-09-25
Mesaje: 511

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

mersi nashira,m-ai linistit.

Offline

 

#36 2006-11-19 23:28:13

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

wink


Nobody home

Offline

 

#37 2006-11-20 17:38:22

mada_aria
New member
Inregistrat: 2006-11-18
Mesaje: 23

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

problema e ca nu iau pastile si de ce am inceput sa ma ingras mai ales la burta si mananc ca o sparat......si ciclul e normal la culoare

Offline

 

#38 2006-11-20 17:43:32

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

daca menstra e normala nu iti mai afce griji. daca vrei tu, ca te simti ma bine asa, fa un test de sarcina. dar va fi negativ.


Nobody home

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.