homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cum se manifesta ciclul peste sarcina?-4


#58 2006-11-28 22:11:27

andrada2
Full member
Inregistrat: 2006-08-30
Mesaje: 194

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

pai am facut testul si a iesit negativ,dar ma gandeam si la posibilitatea ca poate a dat gres testul.era dr sigur..

Offline

 



#59 2006-11-29 17:56:24

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

offf....potoliti-va cu singerarea peste sarcina!Va stresati inutil


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#60 2006-11-29 21:21:34

Alinita
New member
Inregistrat: 2006-11-04
Mesaje: 16

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

Multumim Doctoressa. Eu mi-am promis sa nu ma mai gandesc la astfel de posibilitati. Pe mine cm asta ma tine deja de 5 zile ...Ufff, asa noroc am  ...Multumesc din nou si scuze pentru insistentele mele ...A fost o invatatura de mine chestia asta pt mine, si cu siguranta nu am sa o mai repet.

va multumesc smile si le doresc tuturor fetelror sa aiba mult succes ...daca vor copii, sa ii aiba sanatoase, si daca nu vor inca, sa aiba grija de ele si sa faca cu cap totul smile

Succes! smile

Offline

 

#61 2006-11-29 21:34:55

andrada2
Full member
Inregistrat: 2006-08-30
Mesaje: 194

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

multumim doctoressa...

Offline

 

#62 2006-12-03 11:19:35

Alinita
New member
Inregistrat: 2006-11-04
Mesaje: 16

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

Buna dimineata!

Voiam sa va spun si eu o poveste scurta a unei prietene de -ale mele, dovada vie ca exista ciclu peste sarcina.
Fata aceasta stie ft bine cum sa se protejeze si nici prin cap nu i-ar fi trecut ca ar fi ramas. De la acel contact sexual a continuat sa ia pastila de dupa inca vreo 2 luni ( nu stiu de ce a facut asta ...in fine). Intr-o zi a inceput sa se simta ft rau. Trecusera 2 luni cam asa. In timpul acesta a simtit ca s-a ingrasat desi nu prea manca. In acea zi cand s-a simtit ft rau a avut avort spontan. Nu ii venea sa creada ca a ramas! Descoperise deci in a doua luna de sarcina. Ideea e ca nu a avut stari de greata, cm ii venea normal ...si totusi ...

Sunt socata !!!

Ce credeti ?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2006-12-03 12:04:12

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

Alinita cum stia foarte bine sa se protejeze dar a ramas insarcinata? Si ce " pastila de dupa a luat inca vreo 2 luni" ?

Offline

 

#64 2006-12-03 12:21:55

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

o fi vorba de postinor?


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#65 2006-12-03 13:15:55

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

pai daca stia sa se protejeze, de ce a luat postinor?


Nobody home

Offline

 

#66 2006-12-03 13:19:11

kittyyy
Full member
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 614

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

nu stiu si mie mi se pare strange daca stai sa se protejeze nu exista sarcina..daca se rupea prezervativul e vedea oricum.Pastila dupa 2 luni nu mai are nici o treaba daca era insarcinata.Deci ori ai auzit u gresit povestea ori ea nu s-a protejat

Offline

 

#67 2006-12-03 13:22:46

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

pai la postinor ma gandeam si eu..dar nu am inteles cum a mai luat-o inca vreo 2 luni ? :confused: Voi aveti vreo parere,fetelor?

Offline

 

#68 2006-12-03 13:22:59

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

Alinita a scris:

a continuat sa ia pastila de dupa inca vreo 2 luni

deci a bagat la postinor in ea de i-a venit rau! nu a luat o data dupa 2 luni. a luat multe in 2 luni!!!


Nobody home

Offline

 

#69 2006-12-03 13:26:46

Duke
Sr. member
Inregistrat: 2006-11-15
Mesaje: 1319

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

Si cica de la mult postinor provoaca avort spontan?neutral ea stie sigur ca a fost avort spontan cine stie ce a putut sa fie de la atat postinor......

Offline

 

#70 2006-12-03 13:29:59

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

e ambigua afirmatia Alinitei si se cam contrazice ..adica la inceput zice ca s-a protejat "f bine", dar de fapt ia postinor 2 luni.. Daca citea macar prospectul de la postinor vedea ca se ia max de 2 ori pe an (la interval de 6 luni preferabil), nicidecum sa-l foloseaca drept metoda de protectie..sau orice altceva. Oricum fapta e consumata, imi pare rau pt cele intamplate..si pe viitor sa ia anticonceptionale, si sa vina aici printre noi (ca mai invatam una de alta)

  Sorry de offtopic, ma intrebam de ce oare alinita nu ne-a mai zis nimic referitor la asta cat a fost online..chiar eram curioasa sa aflu ce s-a intamplat de fapt (daca o stii si ea)

Ultima oara a fost editat de Infinity (2006-12-03 14:10:32)

Offline

 

#71 2006-12-03 14:47:41

Alinita
New member
Inregistrat: 2006-11-04
Mesaje: 16

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

Hmmm scuze...apaream online desi eu nici nu eram, aveam calculatorul inchis chiar ... cesafac

Welll poate ca nu am inteles eu prea bine ce s-a intamplat, dar oricum ft nashpa situatia ... ii venea normal si apoi a avut avort spontan ... Cat despre pastila pe care a luat-o am uitat sa o intreb de care era.

Oricum foarte ciudata toata situatia si trista sad

Offline

 

#72 2006-12-03 14:55:34

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

Asa este Alinita, este foarta ciudata situatia..e bine sa invete totusi ceva din ea. DAca afli mai multe detalii sa ne spui si noua, te rog

Offline

 

#73 2006-12-03 15:55:51

Alinita
New member
Inregistrat: 2006-11-04
Mesaje: 16

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

Sigur ca va anunt , am sa o intreb mai exact cum a fost!

Offline

 

#74 2006-12-04 18:45:13

Roxana21
New member
Inregistrat: 2006-12-04
Mesaje: 35

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

Buna sunt noua pe site....am cautat "ciclu peste sarcina" la google si am dat peste acest forum......si ca si otilia sunt la fel de paranoica......ne asemanam din foarte multe puncte de vedere.....ba chiar m-am bucurat sa stiu ca nu sunt singura. Paranoia mea se datoreaza faptului ca acum cativa ani am ramas insarcinata, pe la 17 ani, si a fost o experienta foarte neplacuta pentru mine, fiind un copil, eram intr-un fel oarba, desi stiam cum se fac copiii, si ca daca iti intarzie si apar simptomele sarcinii e clar ca esti gravida.....dar nu stiu ce s-a intamplat.....eram efectiv oarba; in fine cand de fapt mi-am dat seama ca sunt gravida( facand un test de sarcina....desi aveam absolut toate simptomele....greturi, stari de somnolenta, irascibila, incetarea menstruatiei, lipsa poftei de mancare, dureri in zona uterului.....am aflat de la mama mea ca apar aceste dureri atunci cand se fixeaza sarcina....pur si simpu nu voiam sa admit acest lucru si tot asteptam sa vina menstruatia)...eram in 2 luni si 1 sapt....multumesc lui Dumnezeu ca nu am stat mai mult pentru ca daca o faceam, de voie de nevoie aveam un copil de apr 5 ani acum. A trebuit sa incerc sa ma descurc singura, pentru ca tatal copilului nici nu a vrut sa auda de acest lucru....si cum am facut eu ca pana la urma am facut un avort, fiind cea mai neplacuta experienta din intreaga mea viata....plangeam in timp ce faceam avortul si de durere, dar si pentru ca simteam ca pierd ceva din mine, si eram constienta ca fac un lucru rau, ca omor o viata. De atunci sunt paranoica mereu( si din vina mea pentru ca nu iau pastile si de prezervativ....rar am folosit). In fine, motivul pentru care va scriu este faptul ca am auzit si eu de ciclu peste sarcina, si din cate am auzit acesta se intalneste destul de rar si de obicei la femeile in varsta si care au facut mai multe avorturi....aici intervine un semn de intrebare, mama mea zicea ca a avut ciclu peste sarcina cand a fost gravida cu mine si nu era in varsta si nici avorturi nu facuse.....intrebarea mea este.....cand ai ciclu peste sarcina mai ai acele simptome, acel Sindrom PreMenstrual? Adica aproape orice fata/femeie are anumite simptome nu? indispozitie, dureri de cap, dureri de burta, de spate etc, eu de exemplu am dureri de cap, indispozitie, stari de greata inainte sa imi vina ciclu...daca imi vine acesta este cilcu peste sarcina....adica un ciclu normal? sau nu exista nici un simptom si apar pur si simplu niste scurgeri de sange? Adica daca eu simt ca trebuie sa imi vina, ma dor sanii, am simptomele pe care le am.....e clar ca e un ciclu normal nu? In speranta ca nu v-am plictisit cu acest luuuung mail si ca m-am facut inteleasa....sper....astept un raspuns cat mai curand.....PS: Si la ora actuala desi mai e putin si trebuie sa imi vina.....am senzatia ca sunt gravida....e o nebunie stiu, dar o sa incep sa iau pastie....Va multumesc si sper ca nu v-am plictisit. Pupici.

Offline

 

#75 2006-12-04 18:51:12

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

roxana ciclul peste sarcina este diferi. il poti deosebi de unul normal. nu stiu insa daca vine cu durerile premenstruale.
eu zic sa nu te panichezi si s aincepi sa te protejezi eficient (de preferat cu pastilute, zic eu). nu mai esti copil. ai avut parte de o experienta nu ocmai placuta. si inca risti. imi plac sporturile extreme?


Nobody home

Offline

 

#76 2006-12-05 10:00:30

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: cum se manifesta ciclul peste sarcina?

Majoritatea simptomelor dinaintea menstruatiei apar si ca si simptome ale sarcinii dar din cate stiu eu micile sangerari de la inceputul sarcinii nu pot fi confundate cu menstruatia. Nu se elimina endomentrul ca si in cazul menstruatiei (si daca se elimina atunci deja e avort spontan nu sangerare in sarcina) ..deci clar sangerarile vor avea alt aspect.

Roxana, eu zic sa nu iti mai faci ganduri negre degeaba, asteapta menstruatia iar de luna viitoare ia pastile asa cum ne-ai promis.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.