homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Vacanta in afara romaniei-42


#780 2010-03-18 12:13:17

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: Vacanta in afara romaniei

Soleil... stiu ca asta vara ai fost in grecia cu o masina inchiriata. Eu as vrea sa vin in vara cu iubitul in Romania si ne-am gandit sa venim cu avionul si sa inchiriem o masina. Ai sti sa imi spui cam cat te-a costat pe tine? si cum ai gasit masina?


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 



#781 2010-03-18 14:11:10

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Vacanta in afara romaniei

Pe noi ne-a costat 250 de euro si am avut-o cam 8-9 zile, de la Sixt Rent a Car. Au tarife diferite in functie de tara de destinatie si trebuie sa te incadrezi intr-un nr maxim de km din cate tin minte (noi am avut cam 2500).


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#782 2010-03-20 13:41:47

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: Vacanta in afara romaniei

Soleil ms frumos, m-am informat pe site cam cat ma costa, acum va trebui doar sa ne decidem si sa alegem.


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

#783 2010-03-20 16:48:48

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: Vacanta in afara romaniei

Chiara.M a scris:

Soleil... stiu ca asta vara ai fost in grecia cu o masina inchiriata. Eu as vrea sa vin in vara cu iubitul in Romania si ne-am gandit sa venim cu avionul si sa inchiriem o masina. Ai sti sa imi spui cam cat te-a costat pe tine? si cum ai gasit masina?

La noi in Romania (Bucuresti) costa sa inchiriezi o masina undeva 35-50 de euro/zi, in functie de zile ...

Eu stiu de pretul asta de la BDT Virtutii, desi mai este un rent-a-car fix langa aeroportul Baneasca, care imi scapa numele. CUm imi aduc mainte, postez! big_smile

Offline

 

#784 2010-03-20 22:19:22

persifona
Vizitator

Re: Vacanta in afara romaniei

Chiara, am inchiriat eu in iulie un Logan cu 30 de euro/zi.

 

 Publicitate


loading...

#785 2010-03-21 00:08:38

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Vacanta in afara romaniei

Vacante in afara Romaniei... so far,am fost in Grecia (Nei Pori,Skiathos,Platamonas,Corfu - Kerkyra si Moraitika), Croatia (Zagreb,Split,Dubrovnik,Brac si insula Solta), Bulgaria (Sofia)si Ungaria (da' nu stiu exact unde,ca nu era un oras prea important si avea un nume de te durea capul). Am evitat sa merg prin alte parti,ca am oroare de avioane si am evitat sa urc in vreunul...dar cred ca asta se va schimba this year.

Offline

 

#786 2010-03-26 18:33:21

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: Vacanta in afara romaniei

A fost careva in Antalya? Se merita? Vreau mai multe pareri de la persoanele care au fost in Antalya. Ma gandesc sa merg intr-o vacanta unde sa ma pot si relaxa, dar in acelasi timp sa am si ce vizita.

Offline

 

#787 2010-03-29 10:51:40

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Vacanta in afara romaniei

antalya e mai degraba pt cei care nu se plictisesc sa stea tot sejurul cu burta la soare, pt cei care vor sa se rasfete in piscine imense si hoteluri luxoase. poate stii ca de regula hotelurile sunt niste complexuri imense, unde gasesti de toate, dar daca iesi din hotel, esti in the middle of nowhere: blocuri in constructie si un amestec de saracie cu mizerie. practic nu ai ce face in afara hotelului. se fac insa cateva excursii; stiu sigur de croaziera pe mare si excursia la pamukkale. uite aici lista cu tot ce se poate vedea: http://www.tripadvisor.com/Attractions- … Coast.html

daca ma intrebi pe mine: DA, se merita. insa mie-mi place sa trandavesc cand merg la mare, merg acolo pt relaxare, nicidecum pt vizitat.

Offline

 

#788 2010-03-29 13:26:01

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: Vacanta in afara romaniei

hmmm.....daca e mizerie nu voi merge acolo, clar smile am citit si eu pe net ce se poate vizita, intr-o zi sigur am fi mers in oras sa vedem ce e pe acolo,bazarurile alea eu le ador pur si simplu, cred ca m-as plimba o zi si nu m-as satura sa le vad smile
pleaca niste prieteni in aprilie in antalya si o sa ii intreb si pe ei cum li s-a parut...
daca nu-i antalya sigur o sa merg in alta parte oricum. citisem insa pe un site al unei agentii ca rezervarile trebuie facute cu vreo 3 luni inainte pt ca s-ar putea sa nu mai aiba locuri la hoteluri din cauza strainilor care obisnuiesc sa-si rezerve cu mult timp inainte

Ultima oara a fost editat de andrulina (2010-03-30 01:46:35)

Offline

 

#789 2010-03-29 14:42:43

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Vacanta in afara romaniei

eu n-am avut curiozitatea sa vizitez orasul si cu atat mai mult, bazarurile. mizerie nu e mai multa decat la noi, deci nu-i ceva de speriat. este insa un contrast mare intre ce vezi in hotel si ce e in afara lui.
cu rezervarile este adevarat: la hotelurile bune se ocupa locurile din timp, ca lumea profita de early booking. pt last minute raman hotelurile mai putin bune.

Offline

 

#790 2010-03-29 16:25:58

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: Vacanta in afara romaniei

Si eu vreau sa merg la vara in Antalya cu iubitul o saptamana. Insa am vazut la agentiile di romania ca early booking inseamna rezervare+ plata de ex. anul asta pana pe 30 aprilie. In Italia e rezervare + un avans. sincer sincer eu nu ma incred sa platesc peste 1000? toti odata cu atatea luni inainte. Voi ce ziceti, sa fie de incredere o agentie care cere asa?


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

#791 2010-03-29 16:30:45

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Vacanta in afara romaniei

eu asa am facut, de fiecare data. primesti un cotract si chitanta pe banii dati. riscurile sunt mai degraba altele, ce nu tin de agentie: calamitati naturale sau pb personale ce impiedica plecarea la data stabilita. o parte din ele sunt acoperite de asigurarea storno, insa nu retin exact ce curpinde...
de regula se plateste 50% la rezervare si restul cu 10 zile inainte de plecare. toate agentiile cer minim 50% pt rezervare early booking.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2010-03-29 16:32:33)

Offline

 

#792 2010-03-29 16:49:25

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Vacanta in afara romaniei

noi vom merge la sfarsitul lui mai sau inceputul lui iunie din nou in BIBIONE hjarta Ne-am indragostit pur si simplu de statiunea asta...Si sper sa ajungem si la Lago di Garda. ca de obicei, fara rezervare fara GPS tongue pt o vacanta perfecta smile
Desi de data asta vom suna la dna care inchiriaza apartamentele, am fost atat de multumiti anul trecut incat tot acolo vrem sa ne cazam . 30 de euro apartament cu bucatarie complet utilata, baie , living si 2 dormitaore, balcon cu vedere spre mare
hjarta Italia !

Offline

 

#793 2010-03-29 16:59:50

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Vacanta in afara romaniei

claudia am auzit ca e f frumos la lago di garda.poate ajung eu sapt viitoare si iti zic si eu daca e frumos sau nu

antalya e pe plan pentru vara viitoare.sunt atat de bine hjarta

Offline

 

#794 2010-03-29 17:57:38

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Vacanta in afara romaniei

anca90 a scris:

antalya e mai degraba pt cei care nu se plictisesc sa stea tot sejurul cu burta la soare, pt cei care vor sa se rasfete in piscine imense si hoteluri luxoase. poate stii ca de regula hotelurile sunt niste complexuri imense, unde gasesti de toate, dar daca iesi din hotel, esti in the middle of nowhere: blocuri in constructie si un amestec de saracie cu mizerie. practic nu ai ce face in afara hotelului

total de acord. eu una nu sunt genul ăsta așa că antalya o rezerv, poate, doar pentru c?nd va fi copilul mai mic, de 3-4 ani și nu-l pot obosi cu excursii pe cont propriu și colindat țări și insule ?n lung și-n lat
de fapt așa o și văd, ca pe o destinație de familie, de leneveală maximă și ?ngrășat la greu big_smile

Offline

 

#795 2010-03-29 19:17:51

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: Vacanta in afara romaniei

annabel cum la lago di garda saptamana viitoare?? pai eu stau la 7 km de lago di garda! te rog daca vii da un mesaj ceva, sa ne vedem la o cafea!! iti trimit mail cu numarul meu...

LE: Ti-am trimis mail cu numarul...

Ultima oara a fost editat de Chiara.M (2010-03-29 19:21:27)


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

#796 2010-03-29 19:25:23

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: Vacanta in afara romaniei

anca90 a scris:

eu asa am facut, de fiecare data. primesti un cotract si chitanta pe banii dati. riscurile sunt mai degraba altele, ce nu tin de agentie: calamitati naturale sau pb personale ce impiedica plecarea la data stabilita. o parte din ele sunt acoperite de asigurarea storno, insa nu retin exact ce curpinde...
de regula se plateste 50% la rezervare si restul cu 10 zile inainte de plecare. toate agentiile cer minim 50% pt rezervare early booking.

Anca, ok avans, chiar si de 50%, dar sa platesti tot odata sincer mi se pare putin ciudat.. Sau poate na, nu am mai fost niciodata plecata cu o agentie din Romania si la noi se practica asa, aici se cere un avans de 20-30% neramburasabil. In caz ca nu mai pleci din vina ta, ai pierdut banii, in caz de alte nenorociri..se mai discuta.

In fine, fetelor, ce agentii din Bucuresti pentru un sejur in Antalya imi puteti sugera? mi s-a sugerat Level Tour dar vor plata integrala pana pe 30 aprilie pt un discount de 15%....


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

#797 2010-03-29 19:59:34

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Vacanta in afara romaniei

chiara ma poti ajuta sa imi spui care e cea mai ieftina statiune/orasel de pe malul lacului ?
care mai e pretul benzinei pe la voi??? ca la noi a saltat deja de un euro sad
cam ce preturi au paruchierre in statiuni? ma gandeam la o schimbare d elook a la italia big_smile

Ultima oara a fost editat de claudia78 (2010-03-29 20:00:44)

Offline

 

#798 2010-03-29 21:25:41

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: Vacanta in afara romaniei

Fetelor, imi puteti recomanda si mie o agentie buna de turism? As vrea sa ma aventurez prin Paris si Amsterdam big_smile


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.