homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-36


#666 2008-11-20 22:04:15

life
Hero member
Inregistrat: 2008-05-23
Mesaje: 2469

Re: examenul papanicolau

La Pap. daca celulele endocervicale sunt prezente e de bine sau de rau?
La Pap. a iesit ca am o inflamatie si mi a dat ovule..Ovulele tergynan sunt bune?

Acum 6 luni cand am facut Pap a iesit de gr III si am facut o colposcopie si aveam o rana..am facut 3 serii de ovule cervugid si acum cand am refacut Pap a iesit negativ pt leziuni intraepiteliale.Oare sa fi scapat de leziunea pe col?


We Have To Be Strong !!!

Offline

 



#667 2008-11-21 00:02:54

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

1 e de bine...inseamna ca s a facut corect recoltarea...
2 depinde ce cauzeaza inflamatia...

si se poate scapa de rana...dar pt a sti sigur ar trebui facuta o colposcopie...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#668 2008-11-21 20:06:29

niculina
New member
Inregistrat: 2008-03-12
Mesaje: 70

Re: examenul papanicolau

buna!am mai discutat cu voi in legatura cu o zona rosie pe care o am pe col ,am facut acum 6 luni 2 PAPcare au iesit 2,am facut 2 colposcopii, una cu rezultat rana pe col , se intervine prin conizatie(facuta la stat) si una la un centru medical renumit, si medicul de asemeni cu rezultat -zona ectopica ,recomandare silgard. Mentionez ca am facut si analiza HPV care a iesit negativa(atunci).Nu am intervenit ,insa acum am facut un alt PAP care are următorul rezultat:
S clasificare PAPII terminologie sistem BETHESDA (TBS)
frotiu satisfăcător
CS+CI(Clule superficiale şi intermediare), indice PA 60%
Polymorpus(+++) Lymphos (-) Hystios(+)
Citoliza(-)
Hyperkeratoza(+), Parakeratoza(++)
Parabazale de remaniere (PIR) şi celule metaplaziate imature, aspect metabolic activ
FLORA bacteriana bacilară

C CLASIFICAREA PAP C II
TERMINOLOGIE SISTEM BETHESDA ( TBS) :
Frotiu satisfăcător.Fond fibrinomucoid slab hematic
Polymorphs(+++)
Lymphos(-); Hystios(+);RBC()
Celule endocervicale aspect limite fiziologice la uşor hiperplazic.
Rare CI binucleate
Rare CI cu ASCUS
Celule metaplaziate +/- imature, aspect metabolic activ
Flora: Bacteriană bacilară

Concluzii: Frotiu inflamator, regenerativ

Va rog mult de tot ma puteţi ajuta cu o interpretare p?nă ajung la doctorul meu?Vă mulţumesc mult!

Offline

 

#669 2008-11-21 20:12:03

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

papul II e bun...dar ar trebui sa faci o analiza de secretie caci ai o infectie care cauzeaza si acea inflamatie...si parerea mea e ca tu ai col ectopic care e absolut normal si nu necesita tratament...daca nu ai hpv poti face daca doresti silgardul...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#670 2008-11-21 20:16:15

mellagnia
New member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 14

Re: examenul papanicolau

buna,

eu am facut testul de 2 ori pana akm si au iesit acele celule epiteliale in neregula. akm astept rasp pt cea de a 3 recoltare.

am facut ultima data tratament cu cervirom timp de 3 zile.....sper ca de date aceasta testul sa iasa ok, k deja ma ingrijorez.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#671 2008-11-21 20:19:19

niculina
New member
Inregistrat: 2008-03-12
Mesaje: 70

Re: examenul papanicolau

mulţumesc inca o dată pt raspuns
vroiam să vaă mai ?ntreb ce analize ar mai trebui să fac pt ca am dureri intre menstruaţii şi am observat că ?n ultimul timp  menstruaţia s-a micşorat şi cantitativ şi din punct de vedere al perioadei.Sincer,pe mine ma speriase cuvăntul ASCUS.

Offline

 

#672 2008-11-21 20:26:47

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

niculina imi cer scuze dar nu mai tin minte...iei anticonceptionale? in ceea ce priveste acel ASCUS stai linistita...nu ai hpv...acele usoare modificari s ar putea datora infectie...ar trebui tratata aceasta si apoi refacut papul...

mellagnia ce a fost in neregula cu celulele epiteliale?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#673 2008-11-21 20:35:16

niculina
New member
Inregistrat: 2008-03-12
Mesaje: 70

Re: examenul papanicolau

nu ai de ce sa ?ţi ceri scuze, mi se pare f. normal să uiţi aşa ceva. Am luat anticoncepţionale vreo doi ani ,dar nu am mai luat de trei ani.Ce am eu de mai mult timp este o anexită veche care nu a fost niciodată tratată corect(cred eu) şi de care atunci cănd am făcut colposcopiile şi controalele respective am uitat (de frica rănii)

Offline

 

#674 2008-11-21 20:44:58

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

off...cu anexita nu e de gluma...ar trebui sa faci un control+eco...daca de asa ceva e vb se va vedea...si va trebui sa o tratezi...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#675 2008-11-21 20:52:05

niculina
New member
Inregistrat: 2008-03-12
Mesaje: 70

Re: examenul papanicolau

la ce te referi cand spui ca cu anexita nu e de gluma?m-am planificat eu oricum la un control şi la o colposcopie pt că imi este teamă şi mai bine descopar ceva la timp,dar sincer nu ştiu ce să mai cred:un doctor ?mi spune -rană,altul-nimic eşti ok.Acum acest PAP bun dar durerea este.

Offline

 

#676 2008-11-21 20:54:16

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

anexita netratata mai mult timp poate duce la probleme cu fertilitatea...dar in primul rand mergi la consult sa vezi exact despre ce e vb...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#677 2008-11-21 21:06:51

niculina
New member
Inregistrat: 2008-03-12
Mesaje: 70

Re: examenul papanicolau

multumesc mult.o seara frumoasa

Offline

 

#678 2008-11-21 21:14:52

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

cu placere si mersi la fel smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#679 2008-11-21 23:01:29

mellagnia
New member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 14

Re: examenul papanicolau

au iesit modificate. nu am rez acum sa iti zic cu exactitate ce s-a intamplat.
cert e k am facut HPV si a iesit negativ si am repetat papanicolau, dar cu celulele alea am iesit la fel. acum dupa tratament astept raz celui de al 3 test.

sper sa se rez cumva k mi-e putin frik. cei care au citit rez si chiar si ginecologul au zis ca poate sa fie o imflamatie, iritatie sau ceva mai rau.

nush ce sa mai zic sad

Offline

 

#680 2008-11-21 23:02:13

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

:f?rv?nad:


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#681 2008-11-21 23:03:30

mellagnia
New member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 14

Re: examenul papanicolau

de ce ai facut fata asta?

Offline

 

#682 2008-11-24 10:54:48

grirox
New member
Inregistrat: 2008-05-27
Mesaje: 32

Re: examenul papanicolau

vreau si eu sa ma duc la un medic pentru a-mi face un papanicolau si o tipare hpv... mi-am facut programare la euroclinic la dna dr Dima Luminita, dar am citit atatea pe forumuri si de bine si de rau incat nu mai stiu ce sa mai cred... voi stiti ceva de aceasta dr? ajutati-ma, va rog smile


Life is a waterfall,
We're one in the river,
And one again after the fall.

Offline

 

#683 2008-11-26 22:14:35

niculina
New member
Inregistrat: 2008-03-12
Mesaje: 70

Re: examenul papanicolau

buna seara
am facut colposcopia si doctora a fost chiar f. multumita ,a spus "vezi ce inseamna sa astepti?"Iată rezultatul:
FP Zona roşie medie
AA JSC tip 1(ectopie medie cu tendinţă la epitelizare- transformare pavimentoasă incipientă)
TL negativ
De asemenea i-am spus de durerile din zona pelvină şi mi-a recomandat o ecografie transvaginală care a avut următoarea concluzie:Nu se constată colecţii lichidiene patologice la nivelul salpingelor sau Douglas-ului ,nici alte mase tumorale pelvice
voi ce parere aveţi ? ce inseamnă ectopie medie cu tendinţă la epitelizare?
Vă mulţumesc mult

Offline

 

#684 2008-11-27 22:09:19

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: examenul papanicolau

ioana2709 a scris:

Buna seara tuturor,

Va rog din suflet sa ma ajutati cu interpretarea rezultatului la examenul papanicolau pe care tocmai l-am primit:
Calitatea frotiului satisfacatoare pt interpretare; frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare cu modificari reactive citoplasmatice - vacuole, granule, celule metaplazice reactive cu citoplasma abundenta vacuolizata si celule endocervicale normale; prezente numeroase polimorfonucleare asociate cu o inflamatie nespecifica, scuame keratinizate cu nucleu picnotic. frotiu negativ pt leziune intraepiteliala sau maligna. modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflamatia si fenomene reparatorice tipice de tip parakeratozic.
Va rog din suflet sa ma ajutati si sa-mi spuneti cat de grav este deoarece la interoretarea rezultatului medicul a mentionat la un mom dat "cancer" si din clipa aceea nu am mai auzit si vazut nimic in jurul meu, nici nu stiu cum am ajuns acasa in socul in care eram.
Mi-a dat tratament cu cervugid (am mai facut 3 luni tratament) si in continuare viviflor deoarece nu am deloc lactobacili.
Astept raspunsul dvs.
Multumesc

Buna seara din nou si multumesc pt raspuns  crys_ty_nei si deliei,

odata cu pap ul am facut si un examen de secretie a;e carui rez arata cam asa:
frecvente celule epiteliale izolate si grupate in placarde/ rare leucocite polimorfonucleare neutrofile/ absenti lactobacili deoderlein"
nu inteleg in ce masura influenteaza pap-ul iar medicul a zis  ca rezultatul nu e tocmai in regula si nici nu inteleg cat este de grav(la  pap ma refer)
mai am cateva zile si termin tratamentul 10 cervugid urmat de 6 viviflor si urmeaza sa refac pap si am ceva emotii in privinta asta.
poate ma lamuriti pana atunci cat de in neregula a iesit prima data pap caci nu am inteles mare lucru
va multumesc mult inca o data
numai bine

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.