homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-37


#685 2008-11-28 00:17:51

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

atat scrie in analiza de secretie? nu scrie nimic de candida sau coci sau trichmonas...e ciudat ca ai o inflamatie si nu mi dau seama de unde...si cum ti am zis...papul nu e grav...nu ai nicio rana...nu ai cum sa ai cancer...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 



#686 2008-11-30 21:33:34

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: examenul papanicolau

multumesc mult pt raspuns crys,
voi repeta poimaine analizele atat pap cat si ex de secretie sa vad daca mai este inca inflamatia asta
o seara buna

Offline

 

#687 2008-11-30 23:32:00

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

o seara buna si tie si te asteptam cu vesti smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#688 2008-12-03 21:21:29

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: examenul papanicolau

buna seara crys,
am fost ieri sa repet pap si analiza de secretie pt rezultatul de la pap mai am de asteptat insa analiza la secretie a iesit cam asa:rare celule epiteliale si grupate in placarde/relativ frecvente leucocite polimorfonucleare neutrofile/ relativ frecventi bacili gram negativi cu aspect de enterobacterii/ absenti lactobacili deoderlein/ frecvent mucus/ si toate astea dupa un tratament 10*cervugid urmat de 6*viviflor; enterobacteriile astea le-am eliminat in urma cu o luna si au aparut iar, banuiesc ca si constipatia e un factor care favorizeaza aparitia lor; acum trebuie sa reiau viviflor pt lactobacili si sa asteptam sa vedem ce zice si pap-ul; nu stiu ce sa mai fac sa scap de probl astea caci sunt foarte atenta si stricta la igiena; mi-e teama ca toate astea ar putea sa-mi afecteze feritilitatea

Offline

 

#689 2008-12-03 21:36:50

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

nu sunt de la constipatie...dar te stergi gresit sa zic asa...sunt din tractul digestiv...trebuiesc tratate si refacuta flora vaginala...si nu ti afecteaza fertilitatea stai linistita...doar sa nu le lasi netratate...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#690 2008-12-03 21:49:05

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: examenul papanicolau

cand spui ca esti atenta si stricta cu igiena, te referi la spalaturi vaginale?

Offline

 

#691 2008-12-03 21:54:03

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: examenul papanicolau

ma sterg corect nu e asta problema, cred ca asta e prima lectie de igiena pe care o stiu toate fetele din scoala, nu am cum sa ma sterg gresit; medicul mi-a zis ca e si din cauza ca lipsesc lactobacilii astia care ar trebui sa ma protejeze de alte bacterii rele iar prima data cand m-am confruntat cu probl asta a mentionat si probl constipatiei, lactobacilii astia ma chinui de mult sa-i "recuperez" caci nu vor nicicum sa se instaleze mai incerc o tura de viviflor dupa cum a zis si medicul-cica sunt f bune ovulele astea si nou aparute la noi in tara-dar prima tura nu a dat roade. ce altceva mai pot incerca pt lactobacili? a zis doctoreasa asta a mea ca daca reusesc sa instalez lactobacilii o sa distruga nenorocitele astea de enterobacterii

Offline

 

#692 2008-12-03 22:00:27

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

eu zic sa lasi ovulele alea si sa mergi pe iaurt intravaginal...timp de 5-6 seri inainte sa te bagi in pat pui cu o siringa de 5 ml iaurt, natural si din comert, in vagin...si in plus ia si o cutie de biotics...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#693 2008-12-03 22:06:41

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: examenul papanicolau

treaba asta cu iaurtul e testata? rezultatele sunt pozitive? biotics ce este si cum se administreaza?
multumesc mult

Offline

 

#694 2008-12-03 22:32:04

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

e testata pe mine smile ...si nu numai...biotics sunt pastile si contin lactobacili...se administreaza oral...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#695 2008-12-05 22:10:55

marry_a1977
Membru
Inregistrat: 2008-12-05
Mesaje: 2

Re: examenul papanicolau

Buna ziua,
In luna mai am facut testul Papanicolau si iata si rezultatul:
Descriere citologica - negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna - Frotiu cu celule superficiale, intermediare si parabazale cu aspect normal, rare celule parakeratozice, rare celule parabazale metaplaziate complet, aspect de reparare tipica, grupuri de celule endocervicale cu nuclei CRT omogena. Mediu de prelevaer moderat inflamat cu PRM dezintegrare, hematii prezente. Rari cocobacili. Diagnostic citopatologic: Frotiu de tip inflamator (II).  Mi s-a prescris un tratament pe care sa-l repet 3 luni :Ovule Canesten Gyn, Duphaston, Detralex, Carpicon. Am facut tratamentul doar 2 luni iar pe 25 noiembrie am fost la un alt medic in Iasi si la recoltare mi-a zis ca am o rana iar la testul Papanicolau mi-a iesit III pe o singura secventa ( doar atat mi-a spus d-na doctor). Ce inseamna asta? . Medicamente prescrise: Zanocin 10 zile, Rubifen si ovule polygynax. Va rog sa imi spuneti ce teste ar trebui sa fac, sa imi fac griji sau merg cu acest tratament. Va multumesc.

Offline

 

#696 2008-12-06 00:48:19

Laura2410
New member
Inregistrat: 2007-11-08
Mesaje: 8

Re: examenul papanicolau

Buna seara,
sapt trecuta am fost la un control de rutina si am facut si testul papanicolau. astazi am luat rezultatul si m-a speriat foate tare.  cam asa suna ce scrie pe buletinul de analiza:
scorul bethesda(tbs-2001)- tipul frotiului-frotiu conventional
valoarea diagnostica a frotiului : satisfacator pentru evaluare, celule de tip endocervical/metaplazice prezente
caracterizare generala : anomalii ale celulelor epiteliale
interpretare descriptiva : organisme - flora bacteriana (bacili)
celule scuamoase: LSIL- leziune scuamoasa intraepiteliala de grad scazut-asociata cu HPV
CITODIAGNOSTIC : INFECTIE CU HPV.
Babes papanicolau clasa III.

pe mine m-a cam speriat rezultatul, iar dna doctor mi=a recomandat sa fac testarea ADN HPV, si sa iau echinaceea pt itarirea imunitatii si sa repet testul la 4-6 luni. as mai dori o parere daca se poate, cat de grav e, si daca  e hpv, virusul dispare dupa o anumita perioada sau esti purtator pe viata, asta daca nu e tulpina care sa fie cancerigena. si vreo alta medicatie care sa fie prescrisa nu ar fi trebuit sa mi se dea?

si pt a ma asigura ca testul e ok, am hotarat sa il mai repet o data la o clinica particulara, si sunt programata pt luni.

va multumesc si astept un raspuns

Offline

 

#697 2008-12-06 01:13:39

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

laura rezultatul nu e nici bun dar nici grav si medicul a procedat corect din punctul meu de vedere (in ceea ce priveste recomandarea si medicamentul prescris)...ce as mai vrea sa adaug e ca ar fi indicata si o colposcopie si in functie de ea intervenit asupra ranii (NU trebuie lasata netratata)...in ceea ce priveste HPV ul teoretic nu se poate scapa de el...practic am inteles ca unele persoane prin intarirea sistemului imunitar au scapat de anumite tulpini...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#698 2008-12-06 06:46:51

Laura2410
New member
Inregistrat: 2007-11-08
Mesaje: 8

Re: examenul papanicolau

la control doctora mi-a zis ca ca sunt curata, adica colul arata bine, nu are nici un fel de leziune vizibila, singurele care m-au ingrijorat au fost niste excrescente la nivelul labiilor, dar doctora mi-a aplicat o crema, iar la 1 zi mi-au disparut. tot ea mi-a spus ca acele excrescente( probabil condiloame) nu ar avea aspect de hpv, dar ca in urma papului s-a ingrijorat.

multumesc pentru raspuns crys_ty_na

Offline

 

#699 2008-12-06 06:54:01

Laura2410
New member
Inregistrat: 2007-11-08
Mesaje: 8

Re: examenul papanicolau

si inca o intrebare.....despre partener? ca in mod clar si el este purtator....pentru el ce se poate face pentru a scapa de aceasta infectie? unde sa ne adresam pentru analize? dermatolog, urolog? multumesc

Offline

 

#700 2008-12-06 09:05:50

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: examenul papanicolau

Laura2410 ai warn pentru ca nu ai editat.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#701 2008-12-06 13:33:18

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

laura avand in vedere rezultatul eu totusi zic ca o colposcopie nu poate strica...si daca ar fi fost condiloame nu cred ca ar fi trecut chiar asa usor...legat de partener nu exista analize pt depistarea hpv ului la barbati...dar daca tu ai (si vei vedea asta in urma analizei) mai mult ca sigur are si el daca nu folositi prezervativul...si cum nu e o "infectie" ci un virus nu are cum sa scape de el...daca va confruntati cu tulpini care virusului care provoaca negi genitali tot ce poate face e sa ia medicatie pt intarirea sistemului imunitar...altfel el nu este afectatde acest virus...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#702 2008-12-08 06:35:30

Laura2410
New member
Inregistrat: 2007-11-08
Mesaje: 8

Re: examenul papanicolau

multumesc pentru raspunsuri...sper sa fie bine.

Offline

 

#703 2008-12-09 00:25:03

teodorasm
New member
Inregistrat: 2008-10-20
Mesaje: 23

Re: examenul papanicolau

teodorasm a scris:

Am hotarat impreuna cu mama si medicul de familie ca nu incep tratamentul acela pt ca nu exista un diagnostic clar si o infectie sau ceva microb identificat clar care sa il tratam. Voi repeta testul de pap si secretie dupa ce fac o mica pauza de ovule si antibiotice si antimicotice...

Multumesc pentru sfaturi si pareri:)

Revin cu noutati:)
Mi-am facut din nou un examen de sercretie vaginala, si cultura, si nu a iesit nimic.
Adica sunt in regula , fara candida, ciupercute, etc.

Vreau sa stiu daca inflamatia care a iesit la testul pap ("frotiu intens inflamator") poate sa fi fost cauzata de candida, ciupercute, etc. (ceea ce acum nu am conform rezultatului de astazi) sau poate fi cauzata si de altceva?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.