homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-38


#704 2008-12-09 22:21:29

Feliciastr
Membru
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 1

Re: examenul papanicolau

Salutare tuturor! ma poate ajuta cineva cu o informatie, ceva, va rog,...am facut de curand testul Papanicolau, iar la evaluarea hormonala mi s-au dat niste procente: IK=36%, IE=35 % SI IO=22%......nu am inteles deloc ce inseamna acel IO, stie cineva....sunt foarte ingrijorata deoarece are un procent destul de mic(normal ar fi 28%)?!

Offline

 



#705 2008-12-10 09:41:39

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

teodorasm a scris:

Vreau sa stiu daca inflamatia care a iesit la testul pap ("frotiu intens inflamator") poate sa fi fost cauzata de candida, ciupercute, etc. (ceea ce acum nu am conform rezultatului de astazi) sau poate fi cauzata si de altceva?

Frotiu inflamator poate sa iasa si daca ai facut testul Papanicolau cu putin inainte de menstruatie. Daca nu e cazul si nici nu ai urmat vreun tratament de la testul Papanicolau pana cand ai facut analiza de secretie si cultura, atunci poate ar tb sa repeti analizele, ca sa te asiguri ca e totul in regula.

Offline

 

#706 2008-12-12 13:02:27

criss2302
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-07-05
Mesaje: 93

Re: examenul papanicolau

buna! si eu am mers azi sa fac un Pap si nu am venit prea incantata. Mi-a recoltat o asistenta..care m-a instiintat cu aceasta ocazie ca am o rana pe col .." nici prea mare nici prea mica".. si ca secretia nu arata prea bine..I-am spus ca sunt la ovulatie..in fine ..nu a inteles si m-a intrebat inca o data daca sunt inainte de ciclu..k am sangerat putin..Nu vreau sa va mai spun ca m-a durut ingrozitor in timp ce mi-a recoltat..lucru anormal intrucat nu sunt la primul test de acest gen. Can d am ajuns acsa am observat si eu la baie..cateva firicele de sange in secretie..Acum trebuie sa astept 14 zile rezultatul..
ceea ce ma ingrijoreaza este..sa spunem..rana respectiva.. Din cate am inteles..exista si posibilitatea sa sangerezi in timp ce iti recolteaza..
acum am ramas asa..cu o oarece jena..care sper sa imi  treaca de la sine..
Nu va mai spunca..dupa ce am ajuns acasa..la vreo doua ore..ma suna pe mobil..si isi cere scuze..dar a uitat sa ma intrebe in a cata zi de menstruatie sunt si cat dureaza..
Sunt evident scandalizata de ceea ce se intampla in sistemul medical..mai ales ca..am fost la o clinica..destul de mare din Buc..pt. care platim sume enorme de bani. 
credeti ca ar trebui sa ma ingrijorez pt ceea ce mia- spus referitor la rana si la sangerare?
Daca ati trecut prin asa ceva..va rog sa imi spuneti opinia voastra..

pup.


Daca gasesti un drum fara obstacole, probabil ca drumul acela nu duce nicaieri. :pucko
(J.F.Kennedy

Offline

 

#707 2008-12-12 13:08:53

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

referitor la recoltare...probabil ca a fost usor brutala asistenta...si de-aici durerea si sangerarea...dupa recoltare
apropo de rana...e foarte bine ca ai facut pap...asteapta cu rabdare pana primesti rezultatul si rezolvi problema smile oricum asistenta e o idioata...clar


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#708 2008-12-12 15:12:41

criss2302
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-07-05
Mesaje: 93

Re: examenul papanicolau

o sa astept rezultatul..intre timp am vb cu o prietena cae este asistenta la ginco in alta clinica si mi-a zis k as putea sa iau niste cervucid pana vine rez..
voi, ce ziceti?


Daca gasesti un drum fara obstacole, probabil ca drumul acela nu duce nicaieri. :pucko
(J.F.Kennedy

Offline

 

 Publicitate


loading...

#709 2008-12-12 15:17:48

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

...nu te-apuca sa faci tratament dupa ureche, ca poti sa faci mai rau crede-ma...mai bine stai linistita...ca nu se intampla nimic 3 saptamani...ca sa iei un tratament adecvat "problemei" tale, pe care sa ti-l dea medicul tau, care iti stie exact situatia si are in fata analizele...nu intra in panica...nu are sens...sunt convinsa ca se va rezolva fara probleme dar numai dupa ce vei avea analizele complete...asa e cel mai corect smile


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#710 2008-12-12 15:22:51

criss2302
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-07-05
Mesaje: 93

Re: examenul papanicolau

mda..asa ma gandeam si eu..ce poate sa mi se intample in trei saptamani? mai ales k nu am nici un simptom..cu exceptia "indispozitiei" locale..de dupa recoltare..
testul am mers sa-l fac..intrucat trecuse un an si ceva de la ultimul..si am zis k..makr pe final de an sa rezolv si asta..


Daca gasesti un drum fara obstacole, probabil ca drumul acela nu duce nicaieri. :pucko
(J.F.Kennedy

Offline

 

#711 2008-12-13 18:15:01

corela
New member
Inregistrat: 2008-07-09
Mesaje: 10

Re: examenul papanicolau

buna seara. In ultima vreme v-am urmarit "din umbra",si sunt foarte multe de invatat de pe acest site. Acum insa am nevoie de ajutor pt ca sunt foarte speriata. in urma unui test papanicolau am fost nevoita sa fac  o rezectie cu ansa, iar ceea ce s-a scos a fost analizat si rezultatul suna cam asa:Displazie epiteliala scuamoasa simpla si moderata a colului uterin(CIN I, CIN II). Infectie HPV. Excizie cu limita endocervicala aflata in leziune. Medicul mi-a spus ca nu a putut scoate tot de acolo si  asta presupune o alta operatie mai complexa, cu rahi-anestezie, si daca am inteles eu bine, se pune problema scoaterii colului uterin!!!! Va rog, daca ma puteti ajuta cu un sfat, sunt chiar nelinistita. Se spune ca CIN-urile nu sunt cancere ci doar stadii incipiente, atunci cum se poate ajunge la o asemenea masura? Chiar nu exista alta solutie?Va multumesc anticipat

Offline

 

#712 2008-12-15 10:37:52

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

inainte de a recurge la masuri atat de drastice, eu as zice sa mai consulti si alti medici. intereseaza-te de medici buni, nu te lasa pe mana unor macelari. mi se pare aiurea si faptul ca a facut rezectia aia incompleta... eu stiam ca daca se ajunge la rezectie, atunci se cauterizeaza toata rana. poate ma insel eu, sau poate intr-adevar rana e intinsa pe tot colul. oricum, nu te lasa asa pe mana unui singur medic, cere mai multe pareri avizate.

Offline

 

#713 2008-12-16 14:18:35

corela
New member
Inregistrat: 2008-07-09
Mesaje: 10

Re: examenul papanicolau

multumesc din suflet pt sfat. Am fost daramata dupa ce am discutat cu medicul, nu pot spune cat am plans si unde m-a dus gandul. Apoi am luat toate analizele si am incercat sa-mi dau seama ce diagnostic am si stunci mi-am dat seama ca voi ajunge la o operatie dar nu stiu pt ce. Oricum voi face analiza tesutului si in alta parte sa vad daca diagnosticul va fi acelasi.

Offline

 

#714 2008-12-16 16:14:10

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

in primul rand, tb sa te linistesti. nu te consuma pt ca mai mult rau iti faci. apoi inarmeaza-te cu optimism, repeta daca vrei analiza la alt laborator si mai ales cauta un medic bun, care sa iti explice care e situatia si ce solutii exista.  kram

Offline

 

#715 2008-12-17 11:15:06

alexa_1970
New member
Inregistrat: 2008-11-27
Mesaje: 19

Re: examenul papanicolau

am primit rezultatul : am hpv 33

dr. roxana constantin m - a trimis la second opinia la dr. tarlea am facut a doua colposcopie :

FP - col cicatricial , neregulat , cu chiste de retentie, cu zona mica rosie .
AA - SJC tip 1 .ZNT cu sechele glandulare si vasculare , in cadrul careia se deceleaza mici insule de modificari minore
TL - negativ

diagnostic : col lezional
                 infectie hpv 33

recomandari : biopsie + VLCO2 dupa CM

tratament : ovule cu echinaceea + isoprinosin

Offline

 

#716 2008-12-17 12:40:56

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

alexa ...ti s-a recomandat vaporizare cu laser dupa ciclu menstrual si biopsie...

stiu ca dna doctor tarlea este foarte buna in problemele de col...deci probabil as avea incredere in recomandarea dansei...nu stiu ce sa-ti spun despre colposcopie...dar poate stiu fetele sau doc sa-ti explice mai exact.

ce ti-a iesit tie la pap?


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#717 2008-12-17 13:42:00

alexa_1970
New member
Inregistrat: 2008-11-27
Mesaje: 19

Re: examenul papanicolau

am pe pap. lsil
rezultat colposcopie: dr. roxana constantin
FP - col hipertrofic cu zona rosie perioficiala, cu OCE in fanta transversala cu vascularizatie accentuata la nivelul comisurii drepte a colului uterin; pe BP chist de retentie naboth
AA : JSC tip II. Zona cu punctatii grosiere la nivelul BA si catre comisura stanga . Zona de mozaic grosier la nivelul comisurii stangi a colului , si catre BP.
TL : iod negativ . colpita punctata

pe 12.01.2009 sunt programata la vlo2 la dr. tarlea

Offline

 

#718 2008-12-17 14:23:24

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

in cazul asta...cu hpv 33 cred ca vaporizarea e cea mai buna solutie si daca iti faci la dr tarlea o sa fie ok...fii linistita ca se va rezolva


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#719 2008-12-17 15:14:05

alexa_1970
New member
Inregistrat: 2008-11-27
Mesaje: 19

Re: examenul papanicolau

deliav
sa inteleg ca vaporizarea e mai buna decat erad

da o sa-mi faca dr. tarlea la sanador

pana atunci tratament cu ovule cu echinaceea + isoprinosin

o sa mearga si sotul si baiatul ( sa nu aiba si el ceva )  al peniscopie 

tare stresata sunt , cu toate ca doi medici mi-au spus ca peste 6 luni nu o sa mai am nimic ( o sa ma negativez )
sper

Offline

 

#720 2008-12-17 15:20:42

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

baiatul tau nu cred sa aiba ceva...si poti sta linistita in privinta lor...ei oricum sunt doar purtatori in cel mai rau caz...nu pot fi afectati de cancerul de col de exemplu...
ERAD-ul este altceva ...este  electrorezectie ...si cred ca vaporizarea, fiind cu laser e mai buna pentru ca ma gandesc ca te refaci mai repede si mai usor smile (parerea mea e neavizata, bineinteles...)
oricum incearca sa stai linistita sunt sigura ca vei rezolva fara probleme..


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#721 2008-12-17 16:08:29

alexa_1970
New member
Inregistrat: 2008-11-27
Mesaje: 19

Re: examenul papanicolau

multumesc pentru incurajari

oricum merg cu baietii la control , nu l-e face rau.

sotul trebuie sa i-a si el tratament cu isoprinosin chiar daca nu se vede nimic la el , este purtator si ma poate infecta din nou dupa interventie.

iar baiatul are 17 ani e bine sa faca si el un control

eu spal lenzeria noastra intima inpreuna si magandesc ...cine stie

cand te arzi odata sufli si in iaurt

poate vede doctoressa mesajele mele si i - mi  spune si parerea ei

Offline

 

#722 2008-12-17 16:21:13

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

da...sa stii ca-s de acord e foarte bine ca baiatul tau sa stie daca e sau nu infectat....mi se pare o treaba foarte responsabila...mai ales ca la varsta asta ei sunt activi sexual deja..
nu cred ca prin spalarea lenjeriei se poate contracta virusul...
poate ii lasa Crys link lui Doc ...si cand va intra o sa-ti spuna sigur parerea dansei

Ultima oara a fost editat de deliav (2008-12-17 16:21:47)


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.