homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-88


#1654 2010-02-08 18:48:28

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: examenul papanicolau

nte a scris:

Buna ,
Am si eu nevoie de un sfat :
Sapt.trecuta am facut un examen gineco complet :
1.eco - uter RVF diam.lon.4.83cm , diam.ant.post. 4.2cm , diam transv 5.28cm cervix 3.43cm ; miometru omogen ; endometru secretor , gros.9.57mm ; ovar drept 2.84/2.53 micropolichistic ; ovar stang transf.intr-o formatiune chistica 4.64/4.23 multilocular posibil chist hemoragic ; douglas liber ; dr.a spus col curat dar pt.secretie : tratament septovag 6 zile , canesten ovule 3 buc si diane 35 si neo enduxis  10 zile/luna/3 luni - pt.chist.-  refacere eco dupa 3 luni
2.analize -HPV - Clasificare sist.bethesda - satisfacator pt.evaluare ; Frotiu negativ.... microorganisme sad proba colorat secretie )  trichomonas si gardnerella ; Anomalii ale celulelor epiteliale : LG-SIL CIN I si la CIN II - a pus ? - Frotiu cl.III  Pp - frecvente celule displazice prin accentuata hipertrofie nucleara , retea cromatiniana?? neomogena , celule multinucleate . - ureaplasma - prezenta , mycoplasma abs.; culturii bacteriene E-coli. ; chlamydia -abs.Tratament :tiniclazol 4caps/ 1 zi - 2 sapt ; zanocin 400 mg - 10 zile ; flagil ovule 10 zile .Dupa cele 10 zile tratament medicul spune sa rafacem analizele si testul babes-pap pt. ca este posibil sa treaca in cl.II ??????

Care ar fi sfatul de care ai nevoie? Mai degraba ai nevoie de o incurajare, sa ai rabdarea necesara sa urmezi tratamentul.

Trebuie sa urmezi tratamentul prescris si sa repeti testul papanicolau cand iti va spune medicul, poate sa mai astepti inca un pic dupa terminarea tratamentului. Nu inteleg deloc bine din ce ai scris tu, dar pare ca ai o infectie cu trichimonas, e prezenta ureaplasma - stii ca e o discutie daca e patogena sau nu, iar de e coli nu imi dau seama daca e prezenta sau absenta. Oricum, chiar doar trichomonas-ul e in stare sa iti modifice papul prin inflamatia creata, deci nu e cazul sa iti faci griji exagerate, urmeaza sfatul medicului si o sa fie bine, el stie cel mai bine ce a vazut si ce are de facut.

Multa sanatate!

Offline

 



#1655 2010-02-12 03:47:47

mayya
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-18
Mesaje: 5

Re: examenul papanicolau

Imi poate spune cineva,va rog, ce sunt celule endocervicale si celulare glandulare NOS?Va rog mult


Fericirea constă, în primul rând, în sănătate. (George William Curtis)

Offline

 

#1656 2010-02-12 22:57:28

motz
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-22
Mesaje: 314

Re: examenul papanicolau

ma confrunt de ceva vreme cu o infectie urinara cu e coli. am fost la medicul urolog, mi-a dat tratament cu antibiotice si m-a sfatuit sa merg si la ginecolog pt o consultatie.
am mers si la gineco si am cerut sa-mi faca testul papanicolau. am scanat rezultatul pt a vi-l arata si v-as ruga sa-mi spuneti cum vi se pare, avand in vedere ca e c II...Ar fi trebuit sa cer si alte analize?
ce inseamna + si -?

Ultima oara a fost editat de motz (2010-02-12 23:18:37)

Offline

 

#1657 2010-02-12 23:02:22

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

e ok...cII nu este anormal...mai ales ca ai si o vaginita (acei coci in abundenta si prea putini bacili doderline) pentru care banuiesc ca ai primit tratament...
+ si - se refera la frecventa sau absenta...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1658 2010-02-12 23:11:11

motz
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-22
Mesaje: 314

Re: examenul papanicolau

ms mult pt raspuns puss
am primit tratamnet cu ovule klion timp de 5 zile, unul dim si unul seara
as mai avea o intrebare: se poate depista chlamydia la testul papanicolau (vad ca e scrisa acolo) ?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1659 2010-02-12 23:17:24

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

nu...doar daca se testeaza si pentru asta...din cate am vazut acela este un buletin general de analize...conteaza ce se testeaza...si in principiu la un pap nu se testeaza si chlamydia...pentru ea se face o analiza separata...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1660 2010-02-15 00:27:21

Nicoleta G.
New member
Inregistrat: 2010-02-01
Mesaje: 9

Re: examenul papanicolau

imi poate spune si mie, cineva daca stie sigur,
1. negativ pentru leziune intraepiteliana sau maligna
2. frotiu inflamator nespecific + candida spp.
citodiagnostic babes papanicolau: clasa 2..., daca intretin raporturi sexuale prietenul meu poate fi afectat in vreun fel...?
multumesc

Offline

 

#1661 2010-02-15 10:28:58

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: examenul papanicolau

se pare ca ai candida
daca aveti contacte neprotejate va lua si el

Offline

 

#1662 2010-02-15 10:40:44

Eveliux
Full member
Inregistrat: 2009-10-30
Mesaje: 412

Re: examenul papanicolau

buna! am si eu o intrebare, e de rau-rau dak am facut sex in timpul tratamentului cu ovule betadine?

Offline

 

#1663 2010-02-15 10:49:20

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: examenul papanicolau

bine ar fi fost sa nu faci... ca sa asiguri eficienta maxima a tratamentului

Offline

 

#1664 2010-02-15 10:53:05

Eveliux
Full member
Inregistrat: 2009-10-30
Mesaje: 412

Re: examenul papanicolau

camysh a scris:

bine ar fi fost sa nu faci... ca sa asiguri eficienta maxima a tratamentului

da:(...stiu, e prea tarziu acum...am facut sex ieri dimineata si aseara knd mi-am pus ovulul m-a usuturat foarte tare, nu am prea dormit azi noapte si nu stiu ce e de facut, sa contiuni sa le pun si diseara, sa renunt la ele, sau ce sa folosesc sa nu ma mai usture.

Offline

 

#1665 2010-02-15 20:52:13

Nicoleta G.
New member
Inregistrat: 2010-02-01
Mesaje: 9

Re: examenul papanicolau

multumesc ptr raspuns, si  daca se va proteja exista vreun rist sa ia si el?

multumesc

Offline

 

#1666 2010-02-15 23:01:16

persifona
Vizitator

Re: examenul papanicolau

Nu, dar ar fi mai bine sa iei o pauza de sex pe perioada tratamentului..

 

#1667 2010-02-18 16:13:57

Nicoleta G.
New member
Inregistrat: 2010-02-01
Mesaje: 9

Re: examenul papanicolau

multumesc ptr raspuns, mi-ai luat o greutate de pe suflet>big_smile<

Offline

 

#1668 2010-02-19 20:58:09

tweettty
New member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 63

Re: examenul papanicolau

buna. mi-au venit rezultatele de la testul papanicolau. e pap 2, la examenul bacteriologic totul e negativ, iar diagnosticul e exocervicita. Dupa cate stiu e vb doar de o imflamatie, sau e mai grav? a mai avut cineva acest diagnostic? si cum se trateaza?

Offline

 

#1669 2010-02-19 23:42:34

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: examenul papanicolau

Pap in mediu lichid :

Examenul citologic a fost realizat dupa recoltare in medie lichid, etalare in monstrat si colorare prin metoda Papanicolau.
Calitatea frotilului este satisfacatoare pt interpretare .
Frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare fara anomalii nucleare.
Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.
Se observa de asemenea prezenta de numeroase polimorfonucleare.

CONCLUZIE:
Frotiu actual negativ pt o leziune intraepiteliala sau maligna.
Inflamatie nespecifica- de interpretat in functie de tabliul clinic

Se recomanda supraveghere medicala cu examen citologic si colposcopie dupa 6 luni si repetarea testarii HPV.

Sunt in ceata  nustiu


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#1670 2010-02-20 00:03:06

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: examenul papanicolau

You_and_Me a scris:

Pap in mediu lichid :

Examenul citologic a fost realizat dupa recoltare in medie lichid, etalare in monstrat si colorare prin metoda Papanicolau.
Calitatea frotilului este satisfacatoare pt interpretare .
Frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare fara anomalii nucleare.
Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.
Se observa de asemenea prezenta de numeroase polimorfonucleare.

CONCLUZIE:
Frotiu actual negativ pt o leziune intraepiteliala sau maligna.
Inflamatie nespecifica- de interpretat in functie de tabliul clinic

Se recomanda supraveghere medicala cu examen citologic si colposcopie dupa 6 luni si repetarea testarii HPV.

Sunt in ceata  nustiu

Mie una mi se pare un pap absolut ok, o inflamatie nespecifica perfect incadrabila in limitele largi ale normalului, nu inteleg de ce ti s-a recomandat colposcopie. Nu cred ca doar pe baza papului, el este ok.

Offline

 

#1671 2010-02-20 09:36:31

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: examenul papanicolau

moksha a scris:

You_and_Me a scris:

Pap in mediu lichid :

Examenul citologic a fost realizat dupa recoltare in medie lichid, etalare in monstrat si colorare prin metoda Papanicolau.
Calitatea frotilului este satisfacatoare pt interpretare .
Frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare fara anomalii nucleare.
Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.
Se observa de asemenea prezenta de numeroase polimorfonucleare.

CONCLUZIE:
Frotiu actual negativ pt o leziune intraepiteliala sau maligna.
Inflamatie nespecifica- de interpretat in functie de tabliul clinic

Se recomanda supraveghere medicala cu examen citologic si colposcopie dupa 6 luni si repetarea testarii HPV.

Sunt in ceata  nustiu

Mie una mi se pare un pap absolut ok, o inflamatie nespecifica perfect incadrabila in limitele largi ale normalului, nu inteleg de ce ti s-a recomandat colposcopie. Nu cred ca doar pe baza papului, el este ok.

merci moksha ...dar am o rana pe col destul de urata plus hpv-ul ...


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#1672 2010-02-20 16:35:07

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: examenul papanicolau

You_and_Me a scris:

moksha a scris:

You_and_Me a scris:

Pap in mediu lichid :

Examenul citologic a fost realizat dupa recoltare in medie lichid, etalare in monstrat si colorare prin metoda Papanicolau.
Calitatea frotilului este satisfacatoare pt interpretare .
Frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare fara anomalii nucleare.
Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.
Se observa de asemenea prezenta de numeroase polimorfonucleare.

CONCLUZIE:
Frotiu actual negativ pt o leziune intraepiteliala sau maligna.
Inflamatie nespecifica- de interpretat in functie de tabliul clinic

Se recomanda supraveghere medicala cu examen citologic si colposcopie dupa 6 luni si repetarea testarii HPV.

Sunt in ceata  nustiu

Mie una mi se pare un pap absolut ok, o inflamatie nespecifica perfect incadrabila in limitele largi ale normalului, nu inteleg de ce ti s-a recomandat colposcopie. Nu cred ca doar pe baza papului, el este ok.

merci moksha ...dar am o rana pe col destul de urata plus hpv-ul ...

am inteles atunci contextul, dar oricum nu are cum sa fie asa de urata cu acest pap. poate o sa imi exprim odata parerea si despre ranile pe col smile papul e ok.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.