homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pentru aspirantele la titlul de Mamica


#1 2008-04-01 12:50:10

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Pentru aspirantele la titlul de Mamica

http://i44.servimg.com/u/f44/11/54/70/68/baby10.jpg

Urmarirea Fertilitatii

Evident, daca se intampla sa te uiti la stele mai mult timp, ai multe sanse sa vezi ceva spectacular. In mod similar, a incerca sa concepi un copil facand dragoste intamplator poate fi foarte distractiv - dar sansa ta de a aduce pe lume o noua fiinta creste daca stii cand sa alegi momentul potrivit.

Daca tu si partenerul tau ati incercat sa concepeti un copil dar deocamdata nu ati reusit acest lucru, probabil ca aveti nevoie de informatii in ceea ce priveste fertilitatea si precizia amandurora. In primul rand trebuie sa intelegeti care este cheia fertilitatii femeiesti: ciclul menstrual. Ca sa va mariti sansele in atingerea starii de graviditate, trebuie sa urmati acest ciclu cu multa grija. O privire atenta va va dezvalui incredibila, miraculoasa lui functionare.

Ciclul menstrual incepe in fiecare luna in prima zi a menstruatiei si in general, dureaza 28 de zile. Ovulatia are loc in general in jurul celei de-a 14-a zi a acestui ciclu. Este foarte important de amintit ca multe femei au un ciclu menstrual foarte diferit de cel tipic.

Cum functioneaza:

Ovulatia este esenta fertilitatii femeiesti. Deci, ea trebuie urmarita de un cuplu pentru a-si mari sansele in a concepe un copil. In mod normal, ovulatia are loc o data pe luna. Mii de oua, care exista din momentul nasterii femeii, sunt depozitate in ovare. Un ovul este eliberat din unul din ovare, acesta parcurgand apoi tubul falopian (legatura dintre ovar si uter) si in cele din urma va ajunge in uter. In timp ce ovulul creste in ovar, mucoasa uterina incepe sa se ingroase astfel incat sa poata hrani un posibil embrion.

Fecundarea are loc atunci cand sperma reuseste sa treaca dincolo de bariere groasa a celulei ovulului. Acest lucru se intampla in general atunci cand ovulul se afla in tubul falopian. Odata ajuns in uter, ovulul se va fixa pe peretele acestuia. Graviditatea a fost atinsa.

Daca ovulul nu a fost fertilizat de sperma, endometrul (mucoasa care "captuseste" uterul) se desprinde, se produce eliminarea ovulului, creandu-se astfel un mediu curat pentru urmatorul ciclu menstrual. Acest proces corespunde perioadei menstruatiei.

De ce functioneaza:

Cei care controleaza ciclul menstrual sunt hormonii. Hipotalamusul din creier controleaza producerea hormonilor secretati de glanda pituitara. Doi dintre hormonii care actioneaza in ovare sunt numiti hormon de stimulare foliculara (FSH) si hormonul luteinizing (LH). FSH stimuleaza foliculii din ovare. Acesti foliculi ajunsi la maturitate produc estrogen. Nivelul de LH este responsabil cu maturizarea ovulului si cu ovulatia insasi. In timpul ovulatiei, ovarele secreta estrogenul si progesteronul .

Intregul proces de maturizare a ovulului, ovulatia, si menstruatia sunt subiecte tratate in multe carti. O intelegere completa a functionarii acestui ciclu menstrual va ajuta sa intelegeti cum sa va conduceti cat mai precis fertilitatea.

Fecundarea:

Pentru ca fecundarea sa aiba loc, trebuie ca trei factori sa actioneze simultan: spermatozoidul, ovulul si mucusul cervical. Spermatozoizii sunt in cantitate mare; un barbat produce milioane de spermatozoizi zilnic. Un barbat este "proiectat" pentru a fi fertil. Pe de alta parte, o femeie, este fertila numai cateva zile in timpul ciclului menstrual. Deci o femeie are o perioada de fertilitate mai mica. Asadar, sincronizarea intre spermatozoid si ovul este critica.

In timpul actului sexual, spermatozoizii sunt proiectati in vagin - care este un loc foarte neprimitor pentru acestia. In timp ce ei calatoresc catre uter, trebuie sa treaca prin colul uterin. Cateva zile dupa ovulatie, colul uterin este inchis si protejat de un "mucus" dens. Acest mucus protejeaza uterul impotriva infectiilor si impiedica intrarea spermei.

Imediat dupa ovulatie, totusi, acest mucus devine gros, impermeabil si devine benefic pentru spermatozoizi. Nu numai ca actioneaza ca un lubrifiant perfect pentru vagin dar furnizeaza un mediu prin care spermatozoizii pot circula cu usurinta prin colul uterin catre uter. Inainte de a intra in uter, mucusul "insamanteaza" sperma, hranind celulele astfel ca ele vor fi mai puternice.

Numarul spermatozoizilor scade inainte de intrarea in tubul falopian ; numai cei puternici il vor atinge. Acestia continua sa calatoreasca in sus, prin tubul falopian catre uter, unde se afla ovulul. Odata ce ovulul a fost fecundat, celulele incep imediat sa se divida. Embrionul astfel format se va fixa pe peretele uterului (endometru) unde va fi hranit si protejat.

Urmarirea modificarii consistentei mucusului cervical

Aceste schimbari ale consistentei mucusului sunt in general usor de sesizat de catre o femeie in timpul unei vizite la toaleta. Cateva zile inaintea ovulatiei, vei sesiza prezenta mucusului atunci cand folosesti hartia igienica. In prima faza aceasta secretie vaginala este alba si vascoasa. Poate fi scoasa din vagin cu usurinta utilizand degetul mijlociu. Dupa cateva zile, secretia devine apoasa si mult mai abundenta. Multe femei spun ca acest mucus este foarte alunecos. Este chiar momentul cand ovulatia ar trebui sa se produca. Pentru cuplurile care au probleme cu conceperea unui copil, este foarte important sa monitorizeze schimbarea consistentei mucusului, mai ales ca unele femei sunt fertile numai cateva ore sau o zi in timpul ciclului menstrual. Schimbarea consistentei acestei secretii trebuie notata pe un calendar special si ciclurile menstruale precedente pot fi utilizate ca un ghid foarte util.

Aceasta metoda a urmaririi consistentei mucusului a fost introdusa in anii '60 si este cotata ca o metoda de urmarire a ovulatiei. Organizatia Mondiala a Sanatatii declara ca a promovat aceasta metoda in cinci tari. Astfel, au estimat ca 91% dintre femeile care au fost instruite in legatura cu aceasta metoda de urmarire a consistentei mucusului pe perioada unui ciclu menstrual au inteles-o bine sau foarte bine.

Urmarirea temperaturii bazale:

Imediat dupa ce te trezesti de dimineata, corpul tau este intr-o "stare bazala". Daca iti iei temperatura cu un termometru special zilnic la aceeasi ora, vei obtine informatii cu privire la temperatura bazala a corpului tau. Ca o metoda de urmarire a ovulatiei, schimbarile care se produc cu corpul tau sunt inregistrate intr-un calendar, in scopul prezicerii ovulatiei. Dar, din nefericire, la prima urmarire a temperaturii bazale in timpul unui ciclu menstrual ,modificarile de temperatura nu-ti spun nimic pana in momentul ovulatiei, cand temperatura va creste. Acest fapt se petrece datorita cresterii nivelului de progesteron. Aceasta crestere de temperatura se va mentine pana la inceperea menstruatiei. Dupa ce inregistrezi temperatura bazala pe parcursul a mai multe cicluri menstruale, te poti folosi de aceste informatii. Numai dupa ceva timp ovulatia poate fi prevestita.

Utilizarea ambelor metode:

Numita in mod frecvent metoda "Simpto-termala", utilizarea ambelor metode (masurarea temperaturii bazale si urmarirea ovulatiei) poate ajuta la identificarea perioadei fertile. De asemenea, sunt si alte simptome pe care unele femei le-au semnalat in timpul ciclului menstrual, si care le-au ajutat sa-si dea seama care zile sunt cele mai fertile. De exemplu, o durere abdominala usoara (numita mittelschmerz) localizata intr-una din partile regiunii pelviene, poate fi un semnal ca un ovul s-a desprins sau urmeaza sa se desprinda foarte curand.

Inregistrarea intr-o diagrama a modificarii temperaturii bazale si a modificarii consistentei mucusului cervical poate parea descurajant si plictisitor, dar acest lucru iti poate creste sansele de a ramane insarcinata. Va poate ajuta pe tine si pe partenerul tau sa fiti mult mai in tema in ceea ce priveste schimbarile din perioada fertila si va poate afecta dispozitia sau apetitul sexual. Multe cupluri utilizeaza aceste metode pentru a preveni riscul aparitiei unei noi sarcini odata ce au avut un copil. In final, colaborarea in scopul intelegerii fertilitatii ca un nivel al intimitatii cuplului, poate fi un mod foarte bun care sa va lege mai puternic unul de celalalt si sa va pregateasca pentru a deveni parinti.

Discuta cu ginecologul tau in legatura cu interesul pe care-l ai in a invata despre metodele de control ale fertilitatii mentionate in acest articol. Unii medici au diagrame si termometre bazale si-ti pot explica metodele in detaliu.

Offline

 



#2 2008-05-21 09:28:12

Atassa
New member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 11

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica

Buna ziua tuturor....sunt o aspiranta la titlul de mamica...

Poate ma incurajati...avand urmatoarele date:

1. am 32 de ani
2. prima zi a ultimului ciclu a fost in data de 26 aprilie, ceea ce inseamna ca la ciclul regulat de 28 de zile, ziua ovulatiei este de 9 mai(nu stiu de ce unele formule de calcul pe internet dau ziua de 10 mai). Exact in 9 mai am avut un contact sexual neprotejat...intre timp...incepusem sa am un prurit mamelonar neexplicabil (nu am schimbat dush bad-ul, cremele si nu am purtat nimic nou care sa poate fi incriminat pt o posibila alergie)...in data de 17 mai...dupa un contact sexual, a aparut o scurgere de sange rosie (bine, diluata cu sperma..a putut parea in cantitate mare)...  ca ar fi momentul nidarii? (desi e ziua 9 de la data teoretica a ovulatiei).
3. 2 teste de sacina negative, in data de 17 seara inainte de sangerare) si unul repetat in in 19 dimineata (Sure Check si un test de la Ozone)

4. pe langa prurit mamelonar...pare sa fi aparut un fenimen  de dispepsie (balonari, flatulenta si uneori greata..)...


Avand in vedere ca eu am mai crezut odata ca am ramas insarcinata..tot asa inainte de a astepta intrazierea ciclului...nu vreau nici acum sa-mi fac spereante desarte si sa ma bucur prea devreme...

Sunt constienta ca trebuie sa astept intarzierea aparitiei urmatoarei menstre...dar poate ma incurajati si-mi spuneti care sunt sansele sa fiu intr-adevar gravida..(ciclul urmator ar trebui sa inseapa in data de 24 mai...deci dupa cateva zile..dar nu mai am rabdareeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!)...

Astept macar parareri:)

Multumesc mult!

Offline

 

#3 2008-05-21 09:48:36

Satina
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 268

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica

Eu cred ca ai sanse mari, datale si semnele se potrivesc tare bine. Cica exista un test de sarcina, Barza Gold, care arata sarcina cu 4 zile inainte de ziua menstruatiei. Fii atenta la culoarea mameloanelor si la culoarea vulvei (capata o nuanta vinetie). Vezi ca apare brusc o crestere semnificativa a scurgerilor vaginale (mucus de descuamare vaginala).
Oricum mai ai putin pana aflii sigur, eu mi-am dat cu presupusul deocamdata.
BAFTA!!!

Offline

 

#4 2008-05-21 10:42:04

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica

odata cu producerea ovulatiei fertilitatea incepe sa scada brusc...zilele cele mai fertile sunt cele 2 de dinainte de ovulatie...tinem totusi pumnii


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2008-05-21 14:07:03

Atassa
New member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 11

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica

Multumesc mult de raspunsuri...

Am examinat mameloanele....nu-mi dau seama sincer de modificarea culorii...doar observ ca se delimiteaza ca si culoare tot mai tare de coloarea areolei mamare si pielea de pe ele se descuameaza usor...in plus...cand am apasat ...la amandoi...a aparut o picatura mica de lichid limpede.

Mie mi se pare ciudat ca aceste semne apar atat de precoce.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-05-21 14:30:33

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica

Sa fie o sarcina mai veche???? sau un exces de prolactina de alta cauza....lactatia sigur nu apare asa repede


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2008-05-21 15:59:09

Atassa
New member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 11

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica

Suspectam si eu o sarcina mai veche cu ciclu peste sarcina...dar avand in vedere ca cele doua teste de sarcina facute imediat dupa sangerare au fost negative.....acuma parerile sunt atat de impartite ca pana la urma cred ca cel mai bine ar fi sa mai am putintica rabdare:)

Oricum, e clar ca trebuie sa merg la ginecolog saptamana urmatoare si daca vine ciclul si daca nu...pana atunci...tineti-mi pumnii si multumesc inca o data de ajutor:)

Offline

 

#8 2008-05-21 17:09:04

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica

tinem pumniii....:k?ra: si te asteptam cu vesti bune!


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#9 2008-05-21 17:36:07

iulia_30
Full member
Inregistrat: 2008-03-02
Mesaje: 211

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica

Succes, Atassa !


Acum mamica obosita dar fericita de fetita bebic Maria

Offline

 

#10 2008-05-22 07:09:22

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica

toate cele bune smile

Offline

 

#11 2008-05-22 18:19:06

Atassa
New member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 11

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica

buna din nou...se pare ca ieri era doar un pucntulet deschis pe san cu usoara scurgere...azi la examinare au fost 4....cu patru picaturi...la cel drept...

Sa fie oare o noua speranta?

Offline

 

#12 2008-05-22 20:26:48

iulia_30
Full member
Inregistrat: 2008-03-02
Mesaje: 211

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica

Mai, eu zic ca trebuie sa mergi la doctor.Ceva nu este in regula.imi aduca aminte ca acum 2 ani am fost trimisa la endocrinolog.dupa un sir de intrebari m-a intrebat daca nu imi curg sanii?Nu cred ca este bine.succes!


Acum mamica obosita dar fericita de fetita bebic Maria

Offline

 

#13 2008-05-22 21:07:36

Atassa
New member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 11

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica

eu am inteles ca ar fi motive de ingrijorare daca scurgerile ar fi spontane...dar sunt la strangere si infime...

Offline

 

#14 2008-05-22 22:53:43

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica

daca e de la o sarcina mai veche artrebui sa apara la un test de sarcina...facut corect...daca nu e cazul atunci cum zicea si doctoressa e vb de un exces de prolactina...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#15 2008-05-23 07:22:31

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica

Atassa nu poti sa mergi la un dr?

Offline

 

#16 2008-05-23 08:38:28

Atassa
New member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 11

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica

Apoi parerea mea e ca sa mai am rabdare pana maine poimaine ...sa vedemdaca vine sau nu...

Oricum, contactul din data ovulatiei, sangerarea de dupa nidatie, pruritul mamelonar...ma fac sa cred ca ar putea fi sarcina...fara sa ma gandesc la celelalte semne obiective.

Am tot discutat si cu alti colegi din breasla, scurgerile mamelonare pot fi de la o probabila sarcina (chiar daca in mod normal apar la sfarsitul primului trimestru...oare cate femeie s-au studiat inainte de intarzierea menstruatiei?)...pana la un posibil adenom hipofizar...sau o simpla hiperprolactinemie...

Pe mine ma surprinde ca s-au deschis pori in plus...

Oricum...concluzia e asta:

1. astept intrazierea ciclului
2. daca vine...atza la medic ginecolog
3. daca nu vine...control ginecologic sa vedem cauza sangerarii sporadice de saptamana trecuta (poate fi o leziune pe col...polip..io stiu?..) plus dozari hormonale sa vedem cauza secretiilor de la sani...poate o radiografie de sa...de ce nu si o mamografie...

Fiind si eu de formare medic, poate mi-e un pic teama de ce as putea sa aflu...

Poate de aia am scris pe forum...sa mai treaca zilele:)

Multumesc de raspunsuri:)

Offline

 

#17 2008-05-23 09:49:16

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica

nu poti spune de vreun alt simptom ca e datorat unei sarcini decat intarzierea menstrei. restul pot fi SPM. de asta e mai bine sa astepti smile
tine-ne la curent.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#18 2008-05-24 09:45:28

Atassa
New member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 11

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica

Nah...cred ca totusi e o alarma falsa...am facut azi dimineata testul Barza Gold..in conditiile in care azi sau maine astept sa-mi vina ciclu...si e negativ din pacate. Acum astept sa vina totusi ciclu...desi nu am simptome de SPM, asa cum le am in fiecare luna.

poate alta data:)

Va salut si un weekend placut sa aveti!

Offline

 

#19 2008-05-24 11:59:30

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica

posibil sa fie facut totusi cam devreme. ca sa eleimini un fals negativ cel mai bine e sa il faci la 3 saptamani de la contact sau 1 saptamana de intarziere. tine-ne la curent.

wk placut si tie!


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.