homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-12


#210 2008-05-06 18:58:40

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Mantisa a scris:

hello...am si eu o problema...de f multi ani am afte....apar si kte 2-3 in acelasi timp...cel mai des inainte sa apara menstruatia....am fost la doc...si mi-a dat tot felul de solutii...locale...si degeaba....la sucuri acidulate am renuntat...de mancat nu mananc tampenii...nu inteleg dc nu scap d ele...si dc apar...help me...sad

nu stiu ce sa iti zic...cred ca exista ceva in alimentatia ta care le provoaca. daca nu, ai vreo boala generala? ar trebui sa dispara cu tratament...

Offline

 



#211 2008-05-06 18:59:45

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ralluka a scris:

mika draga mea
m-am trezit cu o durere de gat imensa si de ureche...plus ca nu-mi mai pot misca maxilarul
nu mi-a iesit inca maseaua de minte ...si doctorita de familie mi-a spus ca se poate sa fie asta hiba
mi-a dat antibiotic, ketonal si inca ceva...e ok?

da cel mai sigur e de la molarul de minte. ce antibiotic ti-a dat? si ce e acel "inca ceva"?

Offline

 

#212 2008-05-06 19:02:00

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ketonal
ampicilina
mydocalm

Offline

 

#213 2008-05-06 19:11:01

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mara21 a scris:

am si eu o problema... azi am observat ca am in cavitatea bucala, pe partea stanga, adica pe obrazul stang, o bubita ca un neg incolor. e cam cat doua gamalii de ac si parca creste si mai mare... ce poate fi si asta? sa fie un chist salivar, ceva?
sau Doamne fereste, cine stie ce alta minune  grater  grater  grater  grater  grater  grater

cred ca mai degraba sunt afte. oricum, mergi la medic da? wink

Offline

 

#214 2008-05-06 19:12:08

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ralluka a scris:

mika sa nu ma uiti nici pe mine pls

incerc sa nu uit, numai ca acum am niste probleme si...raspund mai greu.
imi cer scuze pt asta puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#215 2008-05-06 19:12:29

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ralluka a scris:

ketonal
ampicilina
mydocalm

e ok wink

Offline

 

#216 2008-05-06 19:13:18

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

multumesc din suflet

Offline

 

#217 2008-05-06 19:20:35

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ralluka a scris:

multumesc din suflet

cu placere.......

Offline

 

#218 2008-05-06 19:25:22

Mantisa
New member
Inregistrat: 2008-02-24
Mesaje: 7

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

uf...n-am nik...sunt sanatoasa tun....de fapt asa reiese din analize....:(dar tot apar....si deja nu mai suport...is foarte dureroase..

Offline

 

#219 2008-05-06 19:38:07

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika, te rog si eu sa imi spui parerea ta. Fac de o saptamana tratament pentru candida bucala cu solutie de nistatin. nu mai e asa de multa dar tot mai am. sa continui tratamentul? sa incerc si altceva? Am luat si 6 zile flucovim 50. am facut si tratament cu ovule pentru candida. nu stiu... chiar asa de greu trece candida bucala?


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#220 2008-05-06 21:10:07

silv
New member
De la: constanta
Inregistrat: 2006-02-17
Mesaje: 56

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Buna. Acum 5 luni am fost si eu la stomatolog sa-mi fac 2 masele ca erau cariate. Doctorul a zis ca la una trebuie sa scoata nervul neaaparat si asa a facut, mi-a pus apoi pansament si dupa 3 zile a zis sa ma duc sa mi-o plombeze, dar ce sa-mi plombeze ca pe mine ma durea ingrozitor, infectie nu aveam, nu aveam nimic suspect dupa parerea lui, tot baga acul si eu simteam ca-mi scartaie pe creier ,pe sub ochi, in ureche si el zicea ca-s alintata. in fine, am mai stat vreo 3 zile, de data asta fara pansament, a zis sa-mi fac eu de fiecare data cand mananc si apoi sa ma spal pe dinti. a fost mai bine, numai ca de cate ori imi scoteam pansamentul imi scartaia nasul si-mi cadeau din masea chegulete de sange. m-am dus din nou la el si a zis ca imi astupa canalele ca nu am nimic. inaine sa ma duc sa mi-o si plombeze am fost sa-mi mai fac o radiografie, si eu nu le am dar chiar era ceva in nergula pt ca deasupra maselei se vedea o punga mare alba. am fost la alt stomatolog care mi-a zis ca mi-a fost oburat maxilarul si ca am materialul acela in sinus si nu se poate dect cu operatie. dupa lungi rugaminti de a evita operatia s-a interesat si a zis ca putem sa o acoperim pt ca nu e nici o infectie acolo si sa asteptam ca poate cu timpul se va absorbi materialul (forfenol sau asa ceva). Dupa toata poveste asta vreau sa cer si parera ta, e vre-o problema ca am in sinus acel material?, adevarul ca ma cam deranjeaza, cand alerg sau merg mai rpd simt ceva acolo, cand e mai rece afara iar ma cam doare in interior sub ochi. e normal? sau mai bine optam pt operatie? a zis ca-mi scotea si maseaua la operatie.

Offline

 

#221 2008-05-06 21:25:11

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

silv a scris:

Buna. Acum 5 luni am fost si eu la stomatolog sa-mi fac 2 masele ca erau cariate. Doctorul a zis ca la una trebuie sa scoata nervul neaaparat si asa a facut, mi-a pus apoi pansament si dupa 3 zile a zis sa ma duc sa mi-o plombeze, dar ce sa-mi plombeze ca pe mine ma durea ingrozitor, infectie nu aveam, nu aveam nimic suspect dupa parerea lui, tot baga acul si eu simteam ca-mi scartaie pe creier ,pe sub ochi, in ureche si el zicea ca-s alintata. in fine, am mai stat vreo 3 zile, de data asta fara pansament, a zis sa-mi fac eu de fiecare data cand mananc si apoi sa ma spal pe dinti. a fost mai bine, numai ca de cate ori imi scoteam pansamentul imi scartaia nasul si-mi cadeau din masea chegulete de sange. m-am dus din nou la el si a zis ca imi astupa canalele ca nu am nimic. inaine sa ma duc sa mi-o si plombeze am fost sa-mi mai fac o radiografie, si eu nu le am dar chiar era ceva in nergula pt ca deasupra maselei se vedea o punga mare alba. am fost la alt stomatolog care mi-a zis ca mi-a fost oburat maxilarul si ca am materialul acela in sinus si nu se poate dect cu operatie. dupa lungi rugaminti de a evita operatia s-a interesat si a zis ca putem sa o acoperim pt ca nu e nici o infectie acolo si sa asteptam ca poate cu timpul se va absorbi materialul (forfenol sau asa ceva). Dupa toata poveste asta vreau sa cer si parera ta, e vre-o problema ca am in sinus acel material?, adevarul ca ma cam deranjeaza, cand alerg sau merg mai rpd simt ceva acolo, cand e mai rece afara iar ma cam doare in interior sub ochi. e normal? sau mai bine optam pt operatie? a zis ca-mi scotea si maseaua la operatie.

eu zic ca mai bine operatie pt ca se poate infecta...eu una nu as lasa pacientul asa...sincer. acum nu stiu, poate medicul acela are mai multa experienta, poate a mai avut cazuri asemanatoare, nu stiu ce sa spun, dar mie una mi se pare riscant. eu nu as face asa

Offline

 

#222 2008-05-06 21:25:41

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

tomina a scris:

mika, te rog si eu sa imi spui parerea ta. Fac de o saptamana tratament pentru candida bucala cu solutie de nistatin. nu mai e asa de multa dar tot mai am. sa continui tratamentul? sa incerc si altceva? Am luat si 6 zile flucovim 50. am facut si tratament cu ovule pentru candida. nu stiu... chiar asa de greu trece candida bucala?

nu ai luat si stamicin?

Offline

 

#223 2008-05-07 10:58:20

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mi s-a spus sa sug stamicinul si pur si simplu nu pot pentu ca mi se face rau de la gust. De inghitit nu am inghitit stamicin.


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#224 2008-05-07 14:40:36

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

tomina a scris:

mi s-a spus sa sug stamicinul si pur si simplu nu pot pentu ca mi se face rau de la gust. De inghitit nu am inghitit stamicin.

pai nu se inghite, se suge. stiu cum e, ca am luat si eu, e super naspa si mie mi se facea rau de la el, dar am luat cateva si chiar au avut efect...

Offline

 

#225 2008-05-07 14:42:24

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mi s-a umflat falca urias...sa iau in continuare tratamentul sau sa ma duc sa ucid doctorita?

Offline

 

#226 2008-05-07 17:42:40

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ralluka a scris:

mi s-a umflat falca urias...sa iau in continuare tratamentul sau sa ma duc sa ucid doctorita?

de cate zile iei antibiotic?
daca ai luat deja de cel putin 2-3 zile mergi sa iti dea ceva mai puternic. cand am un pacient caruia ii erupe molarul de minte, eu de obicei ii dau si metronidazol. intreaba medicul...
acum am citit...te rog eu frumos, mergi la STOMATOLOG nu la medicul de familie da? nu am nimic cu medicii de familie, dar stomatologia nu e in nici un fel treaba lor wink

Ultima oara a fost editat de mika (2008-05-07 17:43:30)

Offline

 

#227 2008-05-07 22:28:26

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

tomina a scris:

mi s-a spus sa sug stamicinul si pur si simplu nu pot pentu ca mi se face rau de la gust. De inghitit nu am inghitit stamicin.

pai nu se inghite, se suge. stiu cum e, ca am luat si eu, e super naspa si mie mi se facea rau de la el, dar am luat cateva si chiar au avut efect...

merci mika, termin tratamentul cu nistatin ... poate scap si daca nu incerc su stamicin.


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#228 2008-05-08 06:54:30

mia_nico
New member
Inregistrat: 2008-03-01
Mesaje: 41

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika daca ma poti ajuta si pe mine cu un raspuns. in urma cu 2 luni am fost la stomatolog si mi-a facut o rezectie apicala la niv primilor doi premolari (nu stiu exact la care dintre ei)din partea de sus .am coroana de cativa ani,mi-a aparut un abces in urma caruia mi-a zis ca am nevoie de rezectia asta apicala.na..dupa rezectia apicala m-am simtit ok,n-am avut nici o problema pana in dimi aceasta.am observat cand ma spalam pe dinti ca gingia e sensibila acolo si am simtit ceva ce seamana cu un abces micut,un inceput de abces,o punguta mica,tare,rosie si dureroasa la atingere.nu am muscat tare pe dintii astia,igiena e riguroasa.de ce a aparut din nou..si mai ales care e tratamentul?sper sa nu-mi pierd coronita..ms mult

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.