homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-14


#248 2008-05-09 11:43:58

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

multumesc pentru raspuns, m-am mai linistit. am fost din nou la stomatolog, iar acesta a spus ca trebuie sa mai asteptam cateva zile pana incepe sa se miste si cel de-al doilea incisiv. apoi o sa-l scoata. din pacate in Suceava, unde locuiesc eu este un singur doctor ortodont, sper pana creste miru sa mai apara macar unul- doi. e greu cu programarile. cand am sunat mi s-a spus ca ma pot programa cel mai repede in iunie!!!!

inca o intrebare, please! distanta dintre incisivii centrali de sus se poate reduce total (scuze pt exprimarea idioata) cu aparatul?


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 



#249 2008-05-09 13:56:43

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

lili pala a scris:

multumesc pentru raspuns, m-am mai linistit. am fost din nou la stomatolog, iar acesta a spus ca trebuie sa mai asteptam cateva zile pana incepe sa se miste si cel de-al doilea incisiv. apoi o sa-l scoata. din pacate in Suceava, unde locuiesc eu este un singur doctor ortodont, sper pana creste miru sa mai apara macar unul- doi. e greu cu programarile. cand am sunat mi s-a spus ca ma pot programa cel mai repede in iunie!!!!

inca o intrebare, please! distanta dintre incisivii centrali de sus se poate reduce total (scuze pt exprimarea idioata) cu aparatul?

se poate da..bine, acum depinde de mai multe chestii dar in principiu se poate

Offline

 

#250 2008-05-09 14:23:08

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

ralluka a scris:

mi s-a umflat falca urias...sa iau in continuare tratamentul sau sa ma duc sa ucid doctorita?

de cate zile iei antibiotic?
daca ai luat deja de cel putin 2-3 zile mergi sa iti dea ceva mai puternic. cand am un pacient caruia ii erupe molarul de minte, eu de obicei ii dau si metronidazol. intreaba medicul...
acum am citit...te rog eu frumos, mergi la STOMATOLOG nu la medicul de familie da? nu am nimic cu medicii de familie, dar stomatologia nu e in nici un fel treaba lor wink

pusspusspusspusspuss

am fost la medicul de familie pt ca eu credeam ca e de la gat sau ureche...
dar pana la urma e maseaua cred
am luat 5 zile si la fel sunt
fug la stomatolog imediat ce ies din spital
msms

Offline

 

#251 2008-05-09 14:27:26

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ralluka a scris:

mika a scris:

ralluka a scris:

mi s-a umflat falca urias...sa iau in continuare tratamentul sau sa ma duc sa ucid doctorita?

de cate zile iei antibiotic?
daca ai luat deja de cel putin 2-3 zile mergi sa iti dea ceva mai puternic. cand am un pacient caruia ii erupe molarul de minte, eu de obicei ii dau si metronidazol. intreaba medicul...
acum am citit...te rog eu frumos, mergi la STOMATOLOG nu la medicul de familie da? nu am nimic cu medicii de familie, dar stomatologia nu e in nici un fel treaba lor wink

pusspusspusspusspuss

am fost la medicul de familie pt ca eu credeam ca e de la gat sau ureche...
dar pana la urma e maseaua cred
am luat 5 zile si la fel sunt
fug la stomatolog imediat ce ies din spital
msms

asa sa faci
dar tu acum esti in spital? sad nu stiam...nu prea mai citesc f mult pe forum...ce ai patit? puss

Offline

 

#252 2008-05-10 19:50:49

cinthya
Full member
Inregistrat: 2006-12-10
Mesaje: 584

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

da, din cauza infectiei anestezia nu prinde foarte bine, dar chiar sa nu prinda deloc deloc, asta nu e ok. trebuie facut cu un anestezic mai puternic, ca sa prinda intr-o oarecare masura. a facut bine ca ti-a dat anitibiotic, dar probabil a considerat ca nu mai puteai sa stai cu ele asa 1 saptamana. uite, chiar alaltaieri am avut un pacient tot cam asa, prima anestezie nu i-a prins si am mai completat...pana la urma a fost ok. nu a prins 100% din cauza puroiului, dar nici pe viu nu a fost.

inca ceva. multi oameni au impresia ca daca au infectie ( puroi ) la un dinte si iau antibiotic, infectia dispare. asta e fals. infectia nu dispare, doar ca puroiul se localizeaza si el trebuie evacuat. cum? de cele mai mult ori, prin extractie.

multumesc pentru raspuns...intr-adevar, mi-a facut inca o jumatate de fiola, dar tot n-a prins si in mod dubios a inceput sa treaca si pe unde prinsese...oricum, m-ai lamurit! inca o data multumesc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#253 2008-05-10 20:13:03

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Mika, am si eu o problema. Aveam un molar de minte, inlcus, care crestea unghiular si avea radacinile foarte aproape de canalul mandibular, si doctorul meu a zis ca trebuie neaparat scos. Zis si facut. Astazi mi l-a scos, si in timpul operatiei nu m-a durut deloc, poate doar putin atunci cand m-a cusut. Dar acum nu mai stiu ce sa mai fac de durere. Stii cumva cat mai tine durerea asta? Si in cat timp se reface testutul ala osos? A, si inca o intrebare big_smile Doctorul mi-a zis ca nu are sens sa mai vin la Bucuresti, ca sa imi scoata firele si sa gasesc un doctor aici, in Craiova, sa mi le scoata. Dar a uitat sa imi spuna CAND sa le scot big_smile Ai putea tu sa imi spui? Multumesc.


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 

#254 2008-05-10 20:24:36

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Alexa27 a scris:

Mika, am si eu o problema. Aveam un molar de minte, inlcus, care crestea unghiular si avea radacinile foarte aproape de canalul mandibular, si doctorul meu a zis ca trebuie neaparat scos. Zis si facut. Astazi mi l-a scos, si in timpul operatiei nu m-a durut deloc, poate doar putin atunci cand m-a cusut. Dar acum nu mai stiu ce sa mai fac de durere. Stii cumva cat mai tine durerea asta? Si in cat timp se reface testutul ala osos? A, si inca o intrebare big_smile Doctorul mi-a zis ca nu are sens sa mai vin la Bucuresti, ca sa imi scoata firele si sa gasesc un doctor aici, in Craiova, sa mi le scoata. Dar a uitat sa imi spuna CAND sa le scot big_smile Ai putea tu sa imi spui? Multumesc.

firele se scot la 7 zile...deci daca ai facut extractia azi, le scoti vinerea sau sambata viitoare.
e normal sa te doara pt ca a trecut efectul anesteziei. ia ceva pt durere, ce iei tu de obicei cand te doare ceva. s-ar putea sa te mai doara cateva zile, sa nu poti sa deschizi gura normal. nu te speria, o sa treaca. astea sunt normale. ceea ce ar fi anormal ar fi sa apara din nou hemoragia si atunci ar trebui mers din nou la medic. dar asta e extrem de rar
banuiesc ca ti-a spus ca pana maine sa nu te clatesti cu nimic si de maine ai voie, dar nu cu putere; sa nu mananci nimic f rece sau f fierbinte; sa te speli pe dinti cu grija in locul respectiv...
daca mai e ceva care i se pare ciudat, spune-mi
pana una alta, ia ceva pt durere

Ultima oara a fost editat de mika (2008-05-10 20:25:14)

Offline

 

#255 2008-05-10 20:34:42

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am luat un Nurofen, sper sa treaca. Multumesc mult kram


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 

#256 2008-05-10 20:50:47

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

f bine puss cu placere

Offline

 

#257 2008-05-11 11:37:23

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Mika, acum parca e si mai rau sad Mi s-a umflat locul acela de unde mi-a extras maseaua si arat de parca as avea bomboane in gura :f?rbannad: si ma doare daca apas acolo. Am luat un antiimflamator, parca Nimesulid se numea, si am luat si Ketonal, si tot ca un mic bulldog biped arat neutral Ce sa mai fac? E normal sa mi se umfle asa?


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 

#258 2008-05-11 15:32:11

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Alexa27 a scris:

Mika, acum parca e si mai rau sad Mi s-a umflat locul acela de unde mi-a extras maseaua si arat de parca as avea bomboane in gura :f?rbannad: si ma doare daca apas acolo. Am luat un antiimflamator, parca Nimesulid se numea, si am luat si Ketonal, si tot ca un mic bulldog biped arat neutral Ce sa mai fac? E normal sa mi se umfle asa?

mai bine mergi la medic maine...daca zici ca te-ai umflat asa de tare. nu e normal...

Offline

 

#259 2008-05-14 15:10:19

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

alexia a scris:

Mika, am si eu nevoie de un raspuns relativ urgent...
La ora 18:15, astazi sunt programata la dentist si s-ar putea sa-mi faca anestezie. Am voie sa beau alcool inainte? Adica acum?
Multumesc!

mai bine nu wink
acuma daca bei o gurita de sampanie sau de vin, nu e capat de tara. aaa...si cafea categoric nu

Ultima oara a fost editat de mika (2008-05-14 15:11:03)

Offline

 

#260 2008-05-14 15:13:04

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

alexia a scris:

ah, multumesc mult pt raspuns si pt promptitudine!
Mai bine ma abtin de la alcool tongue
Dar un distonocalm, sau macar jumate tot o sa iau big_smile

hai sa ramanem la jumatate wink

Offline

 

#261 2008-05-14 15:15:07

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

dar care e faza cu distonocalmul, ca nu inteleg ? ca sa nu vi se faca prea frica, sau cum ?

Offline

 

#262 2008-05-14 15:15:51

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

De ce nu e voie cafea inainte de a merge la stomatolog?

Offline

 

#263 2008-05-14 15:17:42

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

heimdall a scris:

dar care e faza cu distonocalmul, ca nu inteleg ? ca sa nu vi se faca prea frica, sau cum ?

distonocalmul ca sa se mai "calmeze"...scade sensibilitatea wink

Offline

 

#264 2008-05-14 15:18:02

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ET a scris:

De ce nu e voie cafea inainte de a merge la stomatolog?

ca nu prea prinde bine anestezia

Offline

 

#265 2008-05-14 15:21:39

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

multumesc, mika, mi s-a intamplat o data sa-mi fie cam rau de la anestezie, adica sa-mi bata inima foarte repede si sa ametesc, oare daca luam distonocalm inainte sa zic, nu mai pateam asta ?

Offline

 

#266 2008-05-14 15:23:10

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Multam, Mika!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.