homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-13


#229 2008-05-08 08:36:11

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika am si eu o curiozitate patesc cand mananc cava mai fierbinete sa imi iasa in cerul gurii mai intr-o parte in acelasi loc mereu o basicuta cu saliva daca o apasa mai tare cu limba sau cu degetelul se sparge.mie asta mi-a zis medicul de familie basicute de saliva care se formeaza acolo.tu ce crezi? si de ce apar? e ceva serios?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 



#230 2008-05-08 10:29:37

cinthya
Full member
Inregistrat: 2006-12-10
Mesaje: 584

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

vreau sa te intreb si eu ceva...am avut 2 masele cu infectie, si cum erau terminate de carie, si pe deasupra si sparte inauntru, adica radacinile erau despartite si nu avea cum sa-mi puna pivot, am hotarat sa le scoata....problema e ca la ambele n-a prins deloc anestezia si mi le-a scos pe viu...durere crunta, evident....explicatia tipei a fost ca aveam infectie la radacina si din cauza asta n-a prins anestezia...ma gandesc eu acum...oare infectia aia nu se putea trata? adica elimina? mi-a dat antibiotice ptr o saptamana, dupa 3 zile am fost sa mi-o scoata ...a procedat corect?

Offline

 

#231 2008-05-08 12:11:35

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mia_nico a scris:

mika daca ma poti ajuta si pe mine cu un raspuns. in urma cu 2 luni am fost la stomatolog si mi-a facut o rezectie apicala la niv primilor doi premolari (nu stiu exact la care dintre ei)din partea de sus .am coroana de cativa ani,mi-a aparut un abces in urma caruia mi-a zis ca am nevoie de rezectia asta apicala.na..dupa rezectia apicala m-am simtit ok,n-am avut nici o problema pana in dimi aceasta.am observat cand ma spalam pe dinti ca gingia e sensibila acolo si am simtit ceva ce seamana cu un abces micut,un inceput de abces,o punguta mica,tare,rosie si dureroasa la atingere.nu am muscat tare pe dintii astia,igiena e riguroasa.de ce a aparut din nou..si mai ales care e tratamentul?sper sa nu-mi pierd coronita..ms mult

nu cred ca e abces, mai degraba poate e o afta, dar oricum mergi la medic. asa fara sa vad...nu stiu

Offline

 

#232 2008-05-08 12:12:39

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

evilpink a scris:

mika am si eu o curiozitate patesc cand mananc cava mai fierbinete sa imi iasa in cerul gurii mai intr-o parte in acelasi loc mereu o basicuta cu saliva daca o apasa mai tare cu limba sau cu degetelul se sparge.mie asta mi-a zis medicul de familie basicute de saliva care se formeaza acolo.tu ce crezi? si de ce apar? e ceva serios?

sincer...nu stiu ce sa iti spun, imi pare rau.
data viitoare, daca mai apare, nu o mai sparge si mergi la medic sa o vada. la stomatolog

Offline

 

#233 2008-05-08 12:16:43

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cinthya a scris:

vreau sa te intreb si eu ceva...am avut 2 masele cu infectie, si cum erau terminate de carie, si pe deasupra si sparte inauntru, adica radacinile erau despartite si nu avea cum sa-mi puna pivot, am hotarat sa le scoata....problema e ca la ambele n-a prins deloc anestezia si mi le-a scos pe viu...durere crunta, evident....explicatia tipei a fost ca aveam infectie la radacina si din cauza asta n-a prins anestezia...ma gandesc eu acum...oare infectia aia nu se putea trata? adica elimina? mi-a dat antibiotice ptr o saptamana, dupa 3 zile am fost sa mi-o scoata ...a procedat corect?

da, din cauza infectiei anestezia nu prinde foarte bine, dar chiar sa nu prinda deloc deloc, asta nu e ok. trebuie facut cu un anestezic mai puternic, ca sa prinda intr-o oarecare masura. a facut bine ca ti-a dat anitibiotic, dar probabil a considerat ca nu mai puteai sa stai cu ele asa 1 saptamana. uite, chiar alaltaieri am avut un pacient tot cam asa, prima anestezie nu i-a prins si am mai completat...pana la urma a fost ok. nu a prins 100% din cauza puroiului, dar nici pe viu nu a fost.

inca ceva. multi oameni au impresia ca daca au infectie ( puroi ) la un dinte si iau antibiotic, infectia dispare. asta e fals. infectia nu dispare, doar ca puroiul se localizeaza si el trebuie evacuat. cum? de cele mai mult ori, prin extractie.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#234 2008-05-08 12:29:34

cocoleta
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 3208

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika dar ce paste de dinti ne recomanzi in special pentru albire ce ar fi bine sa folosesc

Offline

 

#235 2008-05-08 13:52:14

mia_nico
New member
Inregistrat: 2008-03-01
Mesaje: 41

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ms mika pt raspuns

Offline

 

#236 2008-05-08 17:14:26

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

evilpink a scris:

mika am si eu o curiozitate patesc cand mananc cava mai fierbinete sa imi iasa in cerul gurii mai intr-o parte in acelasi loc mereu o basicuta cu saliva daca o apasa mai tare cu limba sau cu degetelul se sparge.mie asta mi-a zis medicul de familie basicute de saliva care se formeaza acolo.tu ce crezi? si de ce apar? e ceva serios?

sincer...nu stiu ce sa iti spun, imi pare rau.
data viitoare, daca mai apare, nu o mai sparge si mergi la medic sa o vada. la stomatolog

multumesc pt.raspuns mika.ideea e ca trec si de la sine nu trebuie sa le sparg eu sau ceva in 24 de ore sau mai putin si nu prea am cum sa ajung la medic asa d erepede smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#237 2008-05-08 17:54:48

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

buna,
am o fetita de 5 ani si 7 luni. zilele trecute i-a erupt prima masea definitiva (stanga, jos). dupa cateva zile i-a iesit si primul incisiv ( central, dreapta, jos).

incisivul a iesit intr-o pozitie incorecta (in spatele incisivului de lapte).

am fost la stomatolog si i-am scos incisivul de lapte.

ulterior am fost si i-am facut o radiografie (ortopantomografie?) pe toata gura. SI M-AM INGROZIT!

dintii ies ingrozitor de rau !

un incisiv va iesi rotit in plan vertical (stramb), iar caninii de sus nu au loc unde sa iasa. incisivii centrali de sus ies fff mari si cu strunga!!! ( noi, parintii nu avem strunga)

mentionez ca fetita mea >
1. se spala pe dinti de 2 opri pe zi -  a devenit ritual obligatoriu
2. nu are nici o carie, nici o pata pe dintii de lapte.
3. dintii de lapte sunt perfect pozitionati (are o dantura PERFECTA).
4. mananca lapte, branza, cascaval si de-astea.

ce e de facut?

sa-i scot dintii de lapte la stomatolog? daca-i scot ies mai bine? se mai poate face ceva cu dintii care cresc stramb?

multumesc anticipat.


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#238 2008-05-08 18:34:18

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cocoleta a scris:

mika dar ce paste de dinti ne recomanzi in special pentru albire ce ar fi bine sa folosesc

nu cred ca pot sa spun aici diferite marci, dar sunt ok pastele pe care scie WHITENING...

Offline

 

#239 2008-05-08 18:37:02

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika poti sa spui ca nu faci reclama smile

in legatura cu problema mea,daca trec singure in cateva ore basicutele respective presupun ca nu pun cine stie ce probleme


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#240 2008-05-08 18:37:57

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

lili pala a scris:

buna,
am o fetita de 5 ani si 7 luni. zilele trecute i-a erupt prima masea definitiva (stanga, jos). dupa cateva zile i-a iesit si primul incisiv ( central, dreapta, jos).

incisivul a iesit intr-o pozitie incorecta (in spatele incisivului de lapte).

am fost la stomatolog si i-am scos incisivul de lapte.

ulterior am fost si i-am facut o radiografie (ortopantomografie?) pe toata gura. SI M-AM INGROZIT!

dintii ies ingrozitor de rau !

un incisiv va iesi rotit in plan vertical (stramb), iar caninii de sus nu au loc unde sa iasa. incisivii centrali de sus ies fff mari si cu strunga!!! ( noi, parintii nu avem strunga)

mentionez ca fetita mea >
1. se spala pe dinti de 2 opri pe zi -  a devenit ritual obligatoriu
2. nu are nici o carie, nici o pata pe dintii de lapte.
3. dintii de lapte sunt perfect pozitionati (are o dantura PERFECTA).
4. mananca lapte, branza, cascaval si de-astea.

ce e de facut?

sa-i scot dintii de lapte la stomatolog? daca-i scot ies mai bine? se mai poate face ceva cu dintii care cresc stramb?

multumesc anticipat.

in primul rand nu intra in panica. o sa mergi la stomatolog sa ii scoata pe rand dintisorii de lapte, atunci cand ei incep sa se miste. dupa ce ii vor erupe toti dintii definitivi, vei merge cu ea la un medic ortodont, care ii va pune aparat.
continua sa ii supraveghezi igiena si alimentatia, asa cum ai spus mai sus si ca fi ok...
am observat ca multi copii care au o dentitie de lapte perfecta, au probleme destul de mari cu dentitia definitiva. dar acestea se rezolva...ma bucur sa vad o mama atat de grijulie...din pacate, ma lovesc foarte des de indiferenta parintilor fata de dantura copiilor. mult succes !

Ultima oara a fost editat de mika (2008-05-08 18:38:37)

Offline

 

#241 2008-05-08 18:39:06

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

evilpink a scris:

mika poti sa spui ca nu faci reclama smile

in legatura cu problema mea,daca trec singure in cateva ore basicutele respective presupun ca nu pun cine stie ce probleme

asa sper si eu wink

Offline

 

#242 2008-05-08 18:40:52

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ok multumesc frumos pt.raspuns puss


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#243 2008-05-08 18:42:22

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

personal, am observat rezultate bune dupa ce am folosit blend a med 3D white si aquafresh, nu mai retin exact cum se numea, tot ceva cu white..

Offline

 

#244 2008-05-08 19:23:58

mara21
Full member
Inregistrat: 2007-10-19
Mesaje: 539

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ooofff... mi-a trecut bubita aia ca un neg incolor dar acum mi-a aparut alta pe interiorul buzei superioare... arata la fel. ca o bubita incolora... oooff... ce sa fie? nu m-am mai dus la doctor daca am vazut ca mi-a trecut. acuma chiar tre' sa ma duc... oare sa fie stomatita? nu doare bubita asta deloc...
nu stiu daca are vreo relevanta... dar si data trecuta cand mi-a aparut mancasem inainte cozonac. oare sa fie de la nuci? si azi am mancat un corn cu nuca... oare asta sa fie problema?

Ultima oara a fost editat de mara21 (2008-05-08 19:25:28)


Should I give up... or... should I just keep chasing pavements...?

Offline

 

#245 2008-05-08 19:30:58

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mara21 a scris:

ooofff... mi-a trecut bubita aia ca un neg incolor dar acum mi-a aparut alta pe interiorul buzei superioare... arata la fel. ca o bubita incolora... oooff... ce sa fie? nu m-am mai dus la doctor daca am vazut ca mi-a trecut. acuma chiar tre' sa ma duc... oare sa fie stomatita? nu doare bubita asta deloc...
nu stiu daca are vreo relevanta... dar si data trecuta cand mi-a aparut mancasem inainte cozonac. oare sa fie de la nuci? si azi am mancat un corn cu nuca... oare asta sa fie problema?

se poate...mergi la medic pana sa iti treaca, sa o vada si spune-i ca in ambele ocazii ai mancat ceva anume inainte sa iti apara

Ultima oara a fost editat de mika (2008-05-08 19:31:23)

Offline

 

#246 2008-05-08 19:40:56

mara21
Full member
Inregistrat: 2007-10-19
Mesaje: 539

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

multumesc mika. o sa merg sa vad ce e asta. of, mama ei de viata  roll


Should I give up... or... should I just keep chasing pavements...?

Offline

 

#247 2008-05-09 11:07:31

cocoleta
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 3208

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

personal, am observat rezultate bune dupa ce am folosit blend a med 3D white si aquafresh, nu mai retin exact cum se numea, tot ceva cu white..

merci mult kram

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.