homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-39


#723 2008-07-09 15:17:36

mara21
Full member
Inregistrat: 2007-10-19
Mesaje: 539

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nu cred ca o sa se supere. fiecare isi poate da cu parerea, iar mika ne poate corecta daca gresim big_smile.


Should I give up... or... should I just keep chasing pavements...?

Offline

 



#724 2008-07-10 20:58:13

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nu ma supar, dar imi cer scuze ca raspund atat de tarziu...
e normal, mara, se acopera rana ramasa in urma extractiei. daca te doare sau te deranjeaza cu ceva, mergi totusi la medicul care ti-a facut extractia.. eu iti spun fara sa vad, ceea ce ar fi normal sa fie acolo wink

Offline

 

#725 2008-07-10 22:16:50

Ank-Su-Namun
Sr. member
De la: Londra
Inregistrat: 2006-12-09
Mesaje: 1830

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cat costa un aparat dentar de corectie?


....Thought I never fall in love again...but ur out a perfect gentleman... hjarta

Offline

 

#726 2008-07-11 09:12:27

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika, am fost ieri la dentist: sunt noua posesoare a 3 maselute de portelan! big_smile deocamdata le-am cimentat provizoriu pentru ca: intr-o parte am gingia de sub masea foarte iritata si nu se mai vindeca....in cealalta parte, unde ma durea, mi-a ciocanit putin coltul ramas si durea destul de tare...n-am inteles bine ce mi-a explicat, ca o sa-mi scoata nu stiu ce de acolo sau ca e posibil sa mai fie un canal pe langa cele doua... neutral oricum, era o maseluta crescuta mai spre inauntru...o sa vedem....estetic sunt multumita, ne-am chinuit un pic pana mi-au venit bine, insa nici nu le simt


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#727 2008-07-11 09:15:52

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nicolle astea sunt implanturi?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#728 2008-07-11 09:30:55

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

din cate inteleg eu, sunt coronite smile
nicolle, eu le am de vreun an cimentate provizoriu, am inteles ca asa se procdeaza mai nou, in caz ca se intampla ceva se pot da jos usor, nu e nevoie sa-ti taie lucrarea cu totul...

Ultima oara a fost editat de heimdall (2008-07-11 09:31:49)

Offline

 

#729 2008-07-11 09:32:02

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

aham.... oricum nu stiu care e diferenra intre ele... ideea e ca trebuie sa imi fac si eu un implant de asta intreb... oricum mai intai sa am bani pt.implant smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#730 2008-07-11 09:39:00

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

coronite sunt la mine....da, stiu ca e mai bine provizoriu, si eu i-am cerut asa sa vad cum ma impac cu ele... smile
la coronita iti pileste dintele tau si pe coltul respectiv iti monteaza o maseluta din ceramica/compozit cu structura metalica la interior....la implant exteriorul e la fel, insa fiindca nu mai exista nimic de care sa se prinda coronita (unde lipseste un dinte de ex) se implanteaza in maxilar un surub din titan parca...si pe el se monteaza coronita...asta e de 4 ori mai scump decat imbracatul cu coronita. sper ca am explicat bine.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#731 2008-07-11 14:34:46

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Ank-Su-Namun a scris:

cat costa un aparat dentar de corectie?

imi pare rau, chiar nu stiu preturile la aparate; oricum, cele fizionomice pot ajunge la cateva mii se euro

Offline

 

#732 2008-07-11 14:36:53

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nicolle_rox a scris:

mika, am fost ieri la dentist: sunt noua posesoare a 3 maselute de portelan! big_smile deocamdata le-am cimentat provizoriu pentru ca: intr-o parte am gingia de sub masea foarte iritata si nu se mai vindeca....in cealalta parte, unde ma durea, mi-a ciocanit putin coltul ramas si durea destul de tare...n-am inteles bine ce mi-a explicat, ca o sa-mi scoata nu stiu ce de acolo sau ca e posibil sa mai fie un canal pe langa cele doua... neutral oricum, era o maseluta crescuta mai spre inauntru...o sa vedem....estetic sunt multumita, ne-am chinuit un pic pana mi-au venit bine, insa nici nu le simt

bravo, sa le stapanesti sanatoasa! oricum , teoretic asa trebuie, comentate provizoriu mai intai, chiar daca initial nu doare nimic. da, se poate sa mai fie un canal, asta vede la radiografie...daca nu e suprapus peste altul, caz in care nu se vede nici pe radiografie neutral

Offline

 

#733 2008-07-11 14:38:21

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

evilpink a scris:

aham.... oricum nu stiu care e diferenra intre ele... ideea e ca trebuie sa imi fac si eu un implant de asta intreb... oricum mai intai sa am bani pt.implant smile

diferenta intre coronita si implant:
- coronita imbraca un dinte pe care medicul in prealabil il slefiueste
- implantul inlocuieste un dinte, inclusiv radacina lui ( se pune dupa extractie ) si la rand lui va fi imbracat cu o coronita

Offline

 

#734 2008-07-11 14:38:51

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nicolle_rox a scris:

coronite sunt la mine....da, stiu ca e mai bine provizoriu, si eu i-am cerut asa sa vad cum ma impac cu ele... smile
la coronita iti pileste dintele tau si pe coltul respectiv iti monteaza o maseluta din ceramica/compozit cu structura metalica la interior....la implant exteriorul e la fel, insa fiindca nu mai exista nimic de care sa se prinda coronita (unde lipseste un dinte de ex) se implanteaza in maxilar un surub din titan parca...si pe el se monteaza coronita...asta e de 4 ori mai scump decat imbracatul cu coronita. sper ca am explicat bine.

foarte bine applause

Offline

 

#735 2008-07-11 22:12:40

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

bravo, sa le stapanesti sanatoasa! oricum , teoretic asa trebuie, comentate provizoriu mai intai, chiar daca initial nu doare nimic. da, se poate sa mai fie un canal, asta vede la radiografie...daca nu e suprapus peste altul, caz in care nu se vede nici pe radiografie neutral

pai la radiografie nu se vede nimic...pe mine acum nu ma mai doare cand musc, insa cand l-a ciocanit ieri durea tarisor...
multumesc pt raspunsuri! puss

inca o chestie...eu sunt alergica la nichel..si stiu sigur ca structura metalica la maselute contine nichel...in astea 24 dse ore nu s-a intamplat nimic...mai exista vreun risc ceva? stiu ca oricum nu intra in contact direct cu gingia

Ultima oara a fost editat de nicolle_rox (2008-07-11 22:34:35)


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#736 2008-07-12 11:30:14

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

daca nu intra in contact cu gingia, cred ca esti ok

Offline

 

#737 2008-07-13 17:22:08

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nicolle sa ti stapanesti sanatoasa maselutele big_smile
sh eu am o masea si un dinte din fata de portelan.. dintele il am de un an jumte si nu mi  a facut nicio problema si nici n a observat nimeni k nu  e al meu de la mama natura...

Ultima oara a fost editat de carmen_21 (2008-07-13 17:22:40)


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#738 2008-07-13 18:23:29

ramonel
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 300

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

buna mika, vrau sa te intreb 2 lucruri, dintii mei sunt ff slabi adk se cariaza fff repede, si chiar dc ii plombez se cariaza din nou pe langa plomba sau chiar imi pica?? ce pot face ca sa nu se mai intample acest lucru
si
tata-lui meu desi are dintii sanatosi(necariati) incep sa ii se miste!!! si apoi e nevoie sa si scoata!!! ce se poate face in acest sens?

Offline

 

#739 2008-07-13 22:23:16

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ramonel a scris:

buna mika, vrau sa te intreb 2 lucruri, dintii mei sunt ff slabi adk se cariaza fff repede, si chiar dc ii plombez se cariaza din nou pe langa plomba sau chiar imi pica?? ce pot face ca sa nu se mai intample acest lucru

ramonel, si ai mei sunt la fel...din pacate eu nu stiu nici un tratament...decat sa ai grija cu igiena, sa iei calciu si sa mergi la dentist la cele mai mici semne de ceva...preventia e importanta...

in ce priveste problema tatalui tau, cred ca e vorba de o afectiune a gingiilor....dar o sa-ti raspunda mika mai multe...insa cu siguranta trebuie mers la dentist


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#740 2008-07-13 23:16:23

nelsi
Membru
Inregistrat: 2008-07-13
Mesaje: 1

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

buna.ma numesc nelsi si  ma bucur de aceasta idee super de a vb cu cineva in domeniu referitor la problemele medicale.In urma cu putin timp am observat intr-o dimineata  o retractie gingivala la IL maxilar drept, ceea ce m-a speriat oarecum.De asemenea am mai vazut ca de asemenea ceilalti dinti frontali maxilar au tendinta spre retractie gingivala.Vroiam sa te intreb mika cum pot stopa retractia gingivala, iar in cazul in care aceasta e o realitate, cum pot sa-mi recapat fizionomia dintelui?(coroana dintelui afectat sa fie egala cu o coaroana a unui dinte neafectat)
merci anticipat pt ajutor si astept raspunsul tau

Offline

 

#741 2008-07-13 23:59:39

biu
New member
Inregistrat: 2008-07-13
Mesaje: 13

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am o fetita de 3 ani si are centralii si lateralii superiori cariati pana la gingie. ce sa fac? e posibil ca din cauza ca nu i-am administrat Vigantol?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.