homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-40


#742 2008-07-14 08:41:52

panseluta
Full member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 132

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Mika, am si eu o intrebae scurta:
Se poate pune lucrare fixa care sa prinda incisiv, canin si sa continue in locul premolatului lipsa (deci pivot, pivot - buni amandoi si lipsa la capat)?

Offline

 



#743 2008-07-14 18:49:33

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ramonel a scris:

buna mika, vrau sa te intreb 2 lucruri, dintii mei sunt ff slabi adk se cariaza fff repede, si chiar dc ii plombez se cariaza din nou pe langa plomba sau chiar imi pica?? ce pot face ca sa nu se mai intample acest lucru
si
tata-lui meu desi are dintii sanatosi(necariati) incep sa ii se miste!!! si apoi e nevoie sa si scoata!!! ce se poate face in acest sens?

fa-ti o calcemie...s-ar putea sa nu ai calciu suficient si asta sa fie cauza

din pacate, la tatal tau e vorba de parodontita, care nu se poate trata, poate doar sa ii incetineasca evolutia, facand detartraj periodic, sa foloseasca o pasta de dinti speciala pt dinti sensibili...cam atat...

Offline

 

#744 2008-07-14 18:51:55

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nelsi a scris:

buna.ma numesc nelsi si  ma bucur de aceasta idee super de a vb cu cineva in domeniu referitor la problemele medicale.In urma cu putin timp am observat intr-o dimineata  o retractie gingivala la IL maxilar drept, ceea ce m-a speriat oarecum.De asemenea am mai vazut ca de asemenea ceilalti dinti frontali maxilar au tendinta spre retractie gingivala.Vroiam sa te intreb mika cum pot stopa retractia gingivala, iar in cazul in care aceasta e o realitate, cum pot sa-mi recapat fizionomia dintelui?(coroana dintelui afectat sa fie egala cu o coaroana a unui dinte neafectat)
merci anticipat pt ajutor si astept raspunsul tau

nu prea ai cum sa impiedici retractia gingivala...mergi sa te vada un medic...poate se poate corecta chirurgical

Offline

 

#745 2008-07-14 19:05:09

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

biu a scris:

am o fetita de 3 ani si are centralii si lateralii superiori cariati pana la gingie. ce sa fac? e posibil ca din cauza ca nu i-am administrat Vigantol?

nu cred ca asta sa fie cauza pt ca acum apa si alimentele contin o anumita cantitate de fluor. ar trebui sa incerci sa o duci la medic, dar nu stiu daca o sa stea...eu am avut un pacient de 4 ani care incet incet a inceput sa stea la tratament desi la inceput plangea...

Offline

 

#746 2008-07-14 19:05:54

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

panseluta a scris:

Mika, am si eu o intrebae scurta:
Se poate pune lucrare fixa care sa prinda incisiv, canin si sa continue in locul premolatului lipsa (deci pivot, pivot - buni amandoi si lipsa la capat)?

merge dar nu grozav...cel mai bine e ca lucrarile sa aiba dinti sanatosi la ambele limite. si incisivul lateral si caninul fiin du pivot...nu cred ca o sa aiba o stabilitate f buna. eu as lua si premolarul 2 in lucrare

Ultima oara a fost editat de mika (2008-07-14 19:41:28)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#747 2008-07-14 22:16:06

biu
New member
Inregistrat: 2008-07-13
Mesaje: 13

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am dus-o la medic ca mi-a facut pulpita acuta, centralii au fost plombati dar tot s-au macinat!Ii dau zymaflour de la 2 ani!

Offline

 

#748 2008-07-15 09:01:52

panseluta
Full member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 132

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Multumesc Mika, nu exista premolar 2 si doar molarul 1, dar spatiul dintre mandibula si maxilar e micsorat mult (situatia dueaza de multi ani) si se incearca, dar fara siguranta reusitei, lucrare fixa care sa acopere locul premolarilor si sa se sprijine pe canin si molar. Eu sper sa reuseasca, altfel nu prea e nici o sansa de a acoperi golul lasat de premolai (in afara de poteza ceea ce nu se doreste). Nici implant nu merge, nu are loc pe inaltime.
Multumesc inca odata pentru toate sfaturile pe cae le dai aici! Eu voi avea pana la sfarsitul saptamanii 3 dintisori de portelan! (daca iti mai amintesti, eu imi rupsesem un canin acum ceva vreme)! O zi minunata!

Offline

 

#749 2008-07-15 13:03:12

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

panseluta a scris:

Multumesc Mika, nu exista premolar 2 si doar molarul 1, dar spatiul dintre mandibula si maxilar e micsorat mult (situatia dueaza de multi ani) si se incearca, dar fara siguranta reusitei, lucrare fixa care sa acopere locul premolarilor si sa se sprijine pe canin si molar. Eu sper sa reuseasca, altfel nu prea e nici o sansa de a acoperi golul lasat de premolai (in afara de poteza ceea ce nu se doreste). Nici implant nu merge, nu are loc pe inaltime.
Multumesc inca odata pentru toate sfaturile pe cae le dai aici! Eu voi avea pana la sfarsitul saptamanii 3 dintisori de portelan! (daca iti mai amintesti, eu imi rupsesem un canin acum ceva vreme)! O zi minunata!

succes ! wink

Offline

 

#750 2008-07-15 13:04:28

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

biu a scris:

am dus-o la medic ca mi-a facut pulpita acuta, centralii au fost plombati dar tot s-au macinat!Ii dau zymaflour de la 2 ani!

daca a luat prea mult + fluroul din alimentatie, deci supradoza, asta ar putea fi explicatia...in cantitati mari, fluorul ataca smaltul..

Offline

 

#751 2008-07-16 08:39:35

dreamer77ro
Membru
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 1

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nu am avut rabdare sa citesc tot ce s-a scris pe aici si imi cer scuze daca intrebarea mea a mai fost pusa si s-a raspuns la ea...
am fost acum 2 zile la stomatolog si mi-au fost extrasi doi premolari (stanga-sus)... toate bune si frumoase... nu dureri, nu sangerari excesive... problema a aparut ieri dimineata... obrazul umflat... nu doare, locul de unde au fost extrasi premolarii nu doare, nu pare a fi umflat, dar totusi obrazul s-a umflat in dreptul locului de unde a fost facuta extractia... ce se poate face? e grav? exista posibilitatea sa fi ramas ceva acolo, dupa extractie? acklad

Ultima oara a fost editat de dreamer77ro (2008-07-16 09:00:47)


dreamer77ro™

Offline

 

#752 2008-07-16 10:44:36

bobita
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 2148

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

daca ar fi ramas ceva,cred ca faceai puroi,poate e inflamattesutul de la injectia cu anestezic,asa am patit eu la o masea de minte


mandra si fericita posesoare a unei  burtici cu ochi bebe Doamne ajuta!

Offline

 

#753 2008-07-16 12:17:02

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Am si eu o intrebare pt mika: amigdalita cazeoasa poate provoca sangerarea gingiilor? De aproape un an mi se formeaza seara pe dinti o depunere groasa si imi sangereaza gingiile. De curand am fost diagnosticata la orl cu amigdalita cazeoasa si ma intreb daca aceasta poate provoca depunerea de pe dinti si sangerarea gingiilor.

Offline

 

#754 2008-07-16 14:02:35

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

dreamer77ro a scris:

nu am avut rabdare sa citesc tot ce s-a scris pe aici si imi cer scuze daca intrebarea mea a mai fost pusa si s-a raspuns la ea...
am fost acum 2 zile la stomatolog si mi-au fost extrasi doi premolari (stanga-sus)... toate bune si frumoase... nu dureri, nu sangerari excesive... problema a aparut ieri dimineata... obrazul umflat... nu doare, locul de unde au fost extrasi premolarii nu doare, nu pare a fi umflat, dar totusi obrazul s-a umflat in dreptul locului de unde a fost facuta extractia... ce se poate face? e grav? exista posibilitatea sa fi ramas ceva acolo, dupa extractie? acklad

nu cred sa fi ramas ceva...poate e de la anestezie, dar pt mai multa siguranta, mergi inapoi la medic.

Offline

 

#755 2008-07-16 14:04:31

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

anca9 a scris:

Am si eu o intrebare pt mika: amigdalita cazeoasa poate provoca sangerarea gingiilor? De aproape un an mi se formeaza seara pe dinti o depunere groasa si imi sangereaza gingiile. De curand am fost diagnosticata la orl cu amigdalita cazeoasa si ma intreb daca aceasta poate provoca depunerea de pe dinti si sangerarea gingiilor.

e posibil. oricum, ar trebui sa mergi la stomatolog, sa faci un detartraj si un periaj profesional. si pt sangerari gingivale pasta de dinti lacalut activ. pacientii carora am recomandat-o au avut rezultate bune cu ea

Offline

 

#756 2008-07-16 14:40:49

kaya47
Membru
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 1

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

salut. de cateva saptamani m`am hotarat ca ar fi cazul sa imi schimb plombele desi nu aveam probleme cu ele. plombele vechi erau metalice puse de vreo 6-7 ani. toate plombele care le`am schimbat au decurs ok cu anestezie... la ultima in schimb m`am hotarat sa merg fara anestezie fiindca ma deranja sa am jumate de fata amortita. durerile au fost suportabile, doar ca si acum dupa 4 ore de la plombarea definitiva, cand apas pe masea sau musc ma doare. o durere intepatoare si nu pe toata maseaua ci doar intr`un anumit punct. ce ar putea fi? sper ca nu e nevoie sa desfaca plomba iar, sa scoata nerv sau alte lucrari. ms!

Offline

 

#757 2008-07-16 15:21:08

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika, multumesc pentru sfat. Am fost prin mai la stomatolog, mi-a facut detartraj si periaj profesionist si mi-a recomandat sa ma spal cu Parodontax. Am terminat pana acum 2 tuburi, insa nu observ schimbari mari. Parca nu se mai formeaza asa multa depunere noaptea pe dinti, insa gingiile tot sangereaza sad Ma spal pe dinti dupa fiecare masa, folosesc si apa de gura...
La controlul din mai, doctorita la care am fost mi-a zis ca poate fi de la molarii de minte, care sunt in "eruptie". E drept ca o masea de minte de jos si una de sus sunt acoperite partial de gingie (si asta de aprox un an), dar nu se formeaza puroi la ele, nu ma dor.
Dentista la care am fost, mi-a zis ca ar fi bine sa scot maselele de minte. Medicul orl care mi-a spus ca am amigdalita cazeoasa, mi-a zis ca ar trebuie sa imi scot amigdalele.
Ce sa fac ca sa opresc sangerarea gingiilor? Ma ingrijoreaza pentru ca am inteles ca daca nu o tratez, s-ar putea sa fac parodontoza.
Sa scot si maselele de minte si amigdalele?
Maselele sunt sanatoase, nu au carii. La fel si restul dintilor, la ultimul control nu mi-a gasit nimic in neregula... decat acei molari "in eruptie".

Offline

 

#758 2008-07-16 16:11:57

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

kaya47 a scris:

salut. de cateva saptamani m`am hotarat ca ar fi cazul sa imi schimb plombele desi nu aveam probleme cu ele. plombele vechi erau metalice puse de vreo 6-7 ani. toate plombele care le`am schimbat au decurs ok cu anestezie... la ultima in schimb m`am hotarat sa merg fara anestezie fiindca ma deranja sa am jumate de fata amortita. durerile au fost suportabile, doar ca si acum dupa 4 ore de la plombarea definitiva, cand apas pe masea sau musc ma doare. o durere intepatoare si nu pe toata maseaua ci doar intr`un anumit punct. ce ar putea fi? sper ca nu e nevoie sa desfaca plomba iar, sa scoata nerv sau alte lucrari. ms!

cred ca e inalta plomba. mergi inapoi si arata-i unde doare

Offline

 

#759 2008-07-16 16:15:26

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

anca9 a scris:

mika, multumesc pentru sfat. Am fost prin mai la stomatolog, mi-a facut detartraj si periaj profesionist si mi-a recomandat sa ma spal cu Parodontax. Am terminat pana acum 2 tuburi, insa nu observ schimbari mari. Parca nu se mai formeaza asa multa depunere noaptea pe dinti, insa gingiile tot sangereaza sad Ma spal pe dinti dupa fiecare masa, folosesc si apa de gura...
La controlul din mai, doctorita la care am fost mi-a zis ca poate fi de la molarii de minte, care sunt in "eruptie". E drept ca o masea de minte de jos si una de sus sunt acoperite partial de gingie (si asta de aprox un an), dar nu se formeaza puroi la ele, nu ma dor.
Dentista la care am fost, mi-a zis ca ar fi bine sa scot maselele de minte. Medicul orl care mi-a spus ca am amigdalita cazeoasa, mi-a zis ca ar trebuie sa imi scot amigdalele.
Ce sa fac ca sa opresc sangerarea gingiilor? Ma ingrijoreaza pentru ca am inteles ca daca nu o tratez, s-ar putea sa fac parodontoza.
Sa scot si maselele de minte si amigdalele?
Maselele sunt sanatoase, nu au carii. La fel si restul dintilor, la ultimul control nu mi-a gasit nimic in neregula... decat acei molari "in eruptie".

eu zic sa scoti amigdalele in primul rand
apoi cu maselele de minte...daca medicul a zis ca trebuiesc scoase, fa asa.
de multe ori, desi nu e o regula, oamenii care nu au carii fac parodontita. dar, cum am spus, nu e o regula. ce poti sa faci e sa incerci si pasta de dinti de care ti-am zis eu, sa folosesti o perioada o periuta de dinti moale ( soft scrie pe ea ) si sa faci clatiri cu ceai de salvie sau de musetel la temp camerei de fiecare data cand te speli pe dinti. + detartraj si periaj profesional la 6 luni

Offline

 

#760 2008-07-16 17:40:11

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Multumesc frumos pt sfaturi, mika. Am sa incerc pasta de dinti Lacalut. Am vazut ca exista si apa de gura anti tartru, tot de la Lacalut. E buna?
Pentru ca tot ai amintit de o periuta moale, periuta pe care o folosesc nu e chiar moale si de obicei mi-am ales periute mai tari pt ca, am zis eu, curata mai bine. Este posibil ca sangerarile gingivale sa fie produse tocmai de spalatul pe dinti cu periute tari? Periutele moi curata la fel de bine? Eu mai am si un obicei prost: in maxim 2-3 zile stric orice periuta, fie ea cat de tare. In sensul ca ajung perii sa se rasfranga de o parte si de alta si ramane pe centru carare smile Ma gandesc ca poate modul de spalare pe dinti e gresit. Poate insist prea mult ca periez fiecare segment de dinti de la gingie inspre varfuri (cred ca asa stric periutele). Tot spalatul imi ia undeva pe la 10 min... cesafac Ar trebui sa schimb tactica asta?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.