homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-41


#761 2008-07-16 17:42:25

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

anca9 a scris:

Multumesc frumos pt sfaturi, mika. Am sa incerc pasta de dinti Lacalut. Am vazut ca exista si apa de gura anti tartru, tot de la Lacalut. E buna?
Pentru ca tot ai amintit de o periuta moale, periuta pe care o folosesc nu e chiar moale si de obicei mi-am ales periute mai tari pt ca, am zis eu, curata mai bine. Este posibil ca sangerarile gingivale sa fie produse tocmai de spalatul pe dinti cu periute tari? Periutele moi curata la fel de bine? Eu mai am si un obicei prost: in maxim 2-3 zile stric orice periuta, fie ea cat de tare. In sensul ca ajung perii sa se rasfranga de o parte si de alta si ramane pe centru carare smile Ma gandesc ca poate modul de spalare pe dinti e gresit. Poate insist prea mult ca periez fiecare segment de dinti de la gingie inspre varfuri (cred ca asa stric periutele). Tot spalatul imi ia undeva pe la 10 min... cesafac Ar trebui sa schimb tactica asta?

da, ia si apa de gura
vezi ca am pus despre tehnica de periaj mai la inceputul acestui topic...
periuta de dinti trebuie sa aiba duritate medie - sa scrie pe ea MEDIUM. cea moale intr-adevar nu curata la fel de bine, dar in cazul tau eu consider necesara folosirea ei pana dispare sangerarea. tehnica de periaj pe care o folosesti s-ar putea sa fie cam agresiva si sa provoace aceste sangerari.
la pagina 4 am pus periajul...si da, 10 minute e totusi cam mult...incearca sa reduci la 3-5 minute wink
o periuta de dinti se schimba o data la 2-3 luni...faptul ca tu o strici in 2-3 zile, imi indica destul de clar ca periajul tau e agresiv

Ultima oara a fost editat de mika (2008-07-16 17:45:16)

Offline

 



#762 2008-07-17 10:07:13

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Mi-am facut temele si am citit despre periaj big_smile Din cate am inteles eu, partea exterioara a dintilor se periaza cu miscari verticale, dinspre gingie inspre varful dintelui. Insa la partea interioara, am inteles ca se periaza oarecum orizontal, de la stanga la dreapta.. e corect, am inteles eu bine? Eu pana acum ma chinuiam sa spal si partea interioara, tot cu miscari verticale, de la gingie inspre varfuri.
Avand in vedere sangerarea gingiilor, este sau nu indicat sa folosesc ata de gura? Pana acum n-am folosit rodnar, insa am citit in diverse articole ca se curata foarte bine dintii si mai ales baza lor, sub gingii, cu ata de gura. Mie mi-e teama sa nu-mi ranesc si mai tare gingiile cu ata... nu se pot taia sau irita foarte usor? Pe de alta parte, ma gandesc ca daca as reusi sa curat mai bine sub gingii, paote nu s-ar mai forma depunerea aia peste noapte si n-ar mai sangera...

Ultima oara a fost editat de anca9 (2008-07-17 10:09:25)

Offline

 

#763 2008-07-17 10:09:09

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

da, oarecum orizontal...
poti sa folosesti ata dentara, dar bineinteles cu grija

Offline

 

#764 2008-07-17 10:13:55

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

da, oarecum orizontal...
poti sa folosesti ata dentara, dar bineinteles cu grija

big_smile in conditiile astea, o sa scot si eu un timp mai bun, poate ma incadrez in 3 minute wink
Multumesc mult pt raspuns. O sa-mi cumpar o periuta medium, o sa incerc si pasta de dinti Lacalut Activ + apa de gura + ata si revin cu rezultatele.

Offline

 

#765 2008-07-17 10:30:26

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Inca o intrebare... am citit pe la inceputul topicului ca femeile insarcinate au probleme cu sangerarea gingiilor. Este posibil ca o dereglare hormonala sa dea sangerarea asta? Intreb pentru ca eu am probleme hormonale (intarzieri ale ciclului cu cate 2-3 saptamani, fibroadenoame mamare...) Mika, crezi ca ar trebui sa incerc si eu un timp sa iau vitamina C?
Un lucru care mie mi se pare ciudat e ca gingiile nu sangereaza la periaj (decat ft, ft rar) si nici in timpul zilei (rareori simt ziua gust de sange in gura). Noaptea insa se formeaza depunerea aia pe dinti si scuip cu sange... E posibil sa sangereze amigdalele?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#766 2008-07-18 14:39:51

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

anca9 a scris:

mika a scris:

da, oarecum orizontal...
poti sa folosesti ata dentara, dar bineinteles cu grija

big_smile in conditiile astea, o sa scot si eu un timp mai bun, poate ma incadrez in 3 minute wink
Multumesc mult pt raspuns. O sa-mi cumpar o periuta medium, o sa incerc si pasta de dinti Lacalut Activ + apa de gura + ata si revin cu rezultatele.

cu placere puss

Offline

 

#767 2008-07-18 14:41:52

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

anca9 a scris:

Inca o intrebare... am citit pe la inceputul topicului ca femeile insarcinate au probleme cu sangerarea gingiilor. Este posibil ca o dereglare hormonala sa dea sangerarea asta? Intreb pentru ca eu am probleme hormonale (intarzieri ale ciclului cu cate 2-3 saptamani, fibroadenoame mamare...) Mika, crezi ca ar trebui sa incerc si eu un timp sa iau vitamina C?
Un lucru care mie mi se pare ciudat e ca gingiile nu sangereaza la periaj (decat ft, ft rar) si nici in timpul zilei (rareori simt ziua gust de sange in gura). Noaptea insa se formeaza depunerea aia pe dinti si scuip cu sange... E posibil sa sangereze amigdalele?

nu stiu daca e posibil sa sangereze amigdalele, cred ca nu.
da, intr-adevar exista gingivita de cauza hormonala...
eu zic asa: daca medicul de la orl a zis ca amigdalele trebuie scoase ( parca asa imi amintesc, nu am timp acum sa citesc in urma, daca incurc, spune-mi ), fa asa si apoi urmareste daca mai apar chestiile astea la gingii.

Offline

 

#768 2008-07-19 11:54:10

panseluta
Full member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 132

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Draga Mika, ieri si azi familia noastra s-a "imbogatit" cu ceva dintisori: eu cu 3 sotul cu doua lucrari (cu cate 4)! Dintisorii de portelan sunt SUPER intr-adevar, recomand oricui daca gaseste un medic si un tehnician bun rezultatele sunt mult peste asteptari. Ii deosebesti cu lupa de cei naturali!Suntem mai "usori" cu vreo 45 de mil dar fff fericiti! Saptamana viitoare trecem si pe partea cealalta mai avem o tura si gata, am rezolvat una din problemele majore pe care le aveam. Am avut mare noroc de o doctorita tanara si cu mana foarte buna si ambitioasa pe deasupra care s-a straduit putin da pana la urma a iesit ce am vrut.
Multumesc pentru sfaturile date!

Offline

 

#769 2008-07-20 17:13:59

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

felicitari! puss

Offline

 

#770 2008-07-20 19:05:54

Inapinguina
New member
Inregistrat: 2007-08-10
Mesaje: 60

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

hello..... uite ca atunci cand imi facusem curaj sa ma programez sa imi scot inca o masea miercuri m-au apucat acum 2 zile niste dureri insuportabile la o masea de minte cariata rau de tot!!! ce sa mai... aseara nu am mai rezistat si am ajuns la un cabinet gasit pe net pe la obor..... acolo era non stop. si nu am vrut sa ma duc la facultate la stomatologie ptr ca nu au deloc ustensile cu ce sa lucreze.... oricat de buni ar fi ca doctori.... nu au cu ce! domnisoara de la cabinet  mi-a scos maseaua de minte imediat! in 2 minute era afara. a fost mai greu cu anesteziile, ca mi-a facut 3. cred ca am 20 de intepaturi in gura! mai am o problema sus, marti merg sa mi-o scot si pe aia sa scap de infectia asta care o am in gura! abia astept sa scot si maseaua asta sa stiu o treaba si apoi sa ma pun pe pus.....    intrebarea mea este.... ma doare rau limba si amigdala si m-am umflat putin.... ma cam doare si urma.... si maseaua de sus care e pe aceeasi parte si e infectata sad  Nu trebuie sa intru in panica ptr umflatura nu? cred ca e de la anestezie? sau ceva?

Ultima oara a fost editat de Inapinguina (2008-07-20 19:06:37)

Offline

 

#771 2008-07-20 19:07:58

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

umflatura pare sa fie de la anestezie
pune putina gheata...niste cuburi de gheata pune-le intr-un propos sau ceva si tine pe fata
daca te doare, ia un antiinflamator
daca se umlfa mai rau, mergi la un cabinet

Ultima oara a fost editat de mika (2008-07-20 19:08:28)

Offline

 

#772 2008-07-20 22:51:53

Inapinguina
New member
Inregistrat: 2007-08-10
Mesaje: 60

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nu s-a umflat mai rau. e constant, dar am si amigdala de pe partea aia un pic umflata.... oricum cred ca m-a intepat de cel putin 10 ori, ca mi-a facut 3 anestezii, ca nu prindea deloc! cat despre pastile... am luat cam mult ketonal in ultimul timp, asa ca acum trag asa cu durerea, nu as mai vrea sa iau..... de fapt am luat in 3 zile 3 pastile. sau 4? e mult? sa ma mai risc sa mai iau una la noapte   daca ma doare din nou? faza nasoala e ca am si maseaua de sus praf si ma doare si de la ea. mama, ce complicaciune!  big_smile sper sa fiu ok pana la urma. a..... si inca ceva.... un dr mi-a zis sa iau eritromicina, ptr ca sunt alergica la peniciline. dr care mi-a scos maseaua ieri a zis sa nu mai iau eritromicina, si sa continui cu ampicilina. dar am intrebat la farmacie si mi-a zis tanti ca sa nu iau daca is alergica. asa ca am continuat cu eritromicina..... e ok??? nu mai stiu nimic. am luat luna asta la pastileeeeeeeee grater

Offline

 

#773 2008-07-20 22:56:47

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

da, e mult, ketonal se iau 2 pe zi, dar daca te doare...ia...mai ales daca azi nu ai luat nici una
daca esti alergica NU lua sub nici o forma.

Offline

 

#774 2008-07-20 23:02:29

Inapinguina
New member
Inregistrat: 2007-08-10
Mesaje: 60

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

sunt alergica la penicilina. si de aia  iau eritromicina..... faza e ca luna asta am mai luat o tura de 5 zile.... cu 2 saptamani pana s ao patesc din nou... si acum iara..... ufff.... le iau 2 la 8 ore +metronidazol.....   de ampicilina imi zisese sa iau la 6 ore. ar trebui sa le iau la 6 ore si astea?

Offline

 

#775 2008-07-20 23:06:17

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nu, la 8 ore e bine
inainte de metronidazol sa papi, ca altfel iti face praf stomacul

Offline

 

#776 2008-07-20 23:09:49

Inapinguina
New member
Inregistrat: 2007-08-10
Mesaje: 60

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ok.
sarumana mult de tot ptr sfaturi. noapte buna!

Offline

 

#777 2008-07-20 23:10:48

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cu placere
sa te faci bine repede smile
noapte buna si tie

Offline

 

#778 2008-07-20 23:18:42

uffff
Insomniac member
De la: mii de km departare
Inregistrat: 2008-02-29
Mesaje: 7508

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ok povestea mea suna cam asa: unul din canini a fost mai incapatant si nu a vrut sa iasa decat la 18 ani si mi-a deranjat toata dantura k sa-si faca loc.acum incisivul lateral este cam iesit inafara si se vede cam aiurea. atunci n-am vrut sa port aparat k veneam la facultate si imi era rusine. acum ce sanse mai am sa-mi indrept dantura?

Offline

 

#779 2008-07-20 23:23:52

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Acum cati ani ai, uffff?


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.