homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-58


#1084 2008-09-02 21:14:56

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

sigur ca da.

Offline

 



#1085 2008-09-02 21:19:52

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Intreb pt ca acum trebuie sa ma inscriu la master si toti banii se duc acolo si pana pe la anu' cam asa nu pot sa fac nimic si daca tot o pun vreau sa fie de ceramica ca sa nu zic ca "vai s-a ingalbenit" si s-o schimb ca n-am facut nici o afacere...
Se poate pune pe o perioada asa mare? Ce culoare e cea temporara?
Multumesc mult.

Ultima oara a fost editat de Papucica (2008-09-02 21:33:02)

Offline

 

#1086 2008-09-02 22:09:43

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cea temporara e tot la culoarea dintelui
da, se poate...acum o sa vezi si tu cum se comporta...dar pt cateva luni e ok

Offline

 

#1087 2008-09-04 18:22:05

Lurkiji
Membru
Inregistrat: 2008-09-04
Mesaje: 1

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Salut tuturor! Am si eu o intrebare. Vreau sa cumpar niste bracket-uri ceramince de la un furnizor si sa le pun in cabinetul medical. Momentan nu pot lua legatura cu ortodontul meu (luna viitoare am programare)si nu stiu exact ce sa cumpar.Numai bracket-urile? Am aparat pe partea de sus si am 2 "inele" metalice pe ultimii dinti. Sa le achizitionez si pe acelea. ?!Si ce denumire au? Sper sa gasesc un rapuns la tine Mika
Multumesc

Offline

 

#1088 2008-09-04 19:30:38

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

asta nu iti poate spune decat ortodontul tau...eu nu sunt ortodont... sorry

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1089 2008-09-04 22:17:51

catheryne
Full member
Inregistrat: 2008-08-27
Mesaje: 185

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am si eu o intrebare : ce stiti despre implantul de bio-oss? (ma refer postoperator)


VIATA, s. O saramura spirituala care pastreaza trupul sa nu putrezeasca. Traim cu teama zilnica a pierderii ei, totusi cand e pierduta, nu i se simte lipsa.

Offline

 

#1090 2008-09-05 16:49:16

Taleda
Membru
Inregistrat: 2008-09-05
Mesaje: 2

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Am 20 ani si in urma cu cativa ani din cauza unei lovituri mi s-a "fisurat" un incisiv central care era plombat si i-a murit nervul. Am tratat dintele(canalul) intrucat se infectase si dupa un timp, dupa cum mi-a spus si stomatologul, s-a ingalbenit. La recomandarea medicului, mi-am facut o fateta care insa n-a iesit la fel de alba ca ceilalti dinti. De curand am schimbat fateta cu una pusa pe dintele usor pilit pentru a nu fi prea bombat si pt a reduce din culoarea inchisa dar dintele tot este mai galben.. Eu as fi vrut sa mi-l imbrac in portelan insa stomatologul meu nu-mi recomanda pentru ca sunt prea tanara pentru o astfel de interventie si pentru ca ar trebui sa pileasca foarte mult din dinte atat in lungime si latime , cat si in grosime(datorita pozitiei maxilarului atunci cand inchid gura) si ar exista astfel un risc ridicat sa se rupa. Dumneavoastra ce parere aveti? Ce durata de viata are in medie un dinte de portelan? Este neindicata o astfel de interventie la 20 ani? Exista riscul "retragerii gingiei", dupa cum am auzit in alte parti..? Va multumesc anticipat!

Offline

 

#1091 2008-09-05 16:59:58

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Lurkiji a scris:

Salut tuturor! Am si eu o intrebare. Vreau sa cumpar niste bracket-uri ceramince de la un furnizor si sa le pun in cabinetul medical. Momentan nu pot lua legatura cu ortodontul meu (luna viitoare am programare)si nu stiu exact ce sa cumpar.Numai bracket-urile? Am aparat pe partea de sus si am 2 "inele" metalice pe ultimii dinti. Sa le achizitionez si pe acelea. ?!Si ce denumire au? Sper sa gasesc un rapuns la tine Mika
Multumesc

Cum sa cumperi bracket-urile? :f?rv?nad: Iar inelele acelea despre care vorbesti tu ti le poate face doar tehnicianul ortodontului tau, dupa ce a luat un mulaj dupa dinti. Depinde de forma si dimensiunile molarilor pe care se vor fixa acele inele. Cat despre bracketi, esti sigura ca pe cei care ai vrea tu sa ii cumperi sunt buni? Ar mai fi si sarmulita aceea care leaga bracketii intre ei si inelele, care desi toate par la fel, sunt de mai multe feluri, din mai multe materiale, depinde de corectura pe care vrei sa o faci dintilor tai. Si din cate mi-a spus ortodontul meu, desi aparatul ceramic este mai estetic, este mai putin eficient.

Asa ca eu zic mai bine sa lasi ortodontul sa aleaga pentru tine, si discuta cu el despre aparatul ceramic versus cel metalic.


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 

#1092 2008-09-05 18:52:50

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika,am intrebat stomatologul de periajul ala profesional.am zis k vreau detartraj si apoi periaj.si el a zis k acel periaj oricum il face dupa detartraj,dar k sa nu ma asteptam sa deskida culoare dintilor.nu-i asa k nu are dreptate?cum naiba sa i explic mai p romaneste k vreau sa i si albesc macar putin?


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#1093 2008-09-05 19:40:21

catheryne
Full member
Inregistrat: 2008-08-27
Mesaje: 185

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

taleda, daca te deranjeaza asa tare si zici ca stomatologul nu-ti poate face nimic care sa te multumeasca, de ce nu iti faci un implant dentar?


VIATA, s. O saramura spirituala care pastreaza trupul sa nu putrezeasca. Traim cu teama zilnica a pierderii ei, totusi cand e pierduta, nu i se simte lipsa.

Offline

 

#1094 2008-09-05 19:41:09

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nu are de ce sa-si faca implant, pentru ca are o radacina buna... ppate sa-si faca o coronita, cum a zis mika smile

Offline

 

#1095 2008-09-05 20:05:24

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Taleda a scris:

Am 20 ani si in urma cu cativa ani din cauza unei lovituri mi s-a "fisurat" un incisiv central care era plombat si i-a murit nervul. Am tratat dintele(canalul) intrucat se infectase si dupa un timp, dupa cum mi-a spus si stomatologul, s-a ingalbenit. La recomandarea medicului, mi-am facut o fateta care insa n-a iesit la fel de alba ca ceilalti dinti. De curand am schimbat fateta cu una pusa pe dintele usor pilit pentru a nu fi prea bombat si pt a reduce din culoarea inchisa dar dintele tot este mai galben.. Eu as fi vrut sa mi-l imbrac in portelan insa stomatologul meu nu-mi recomanda pentru ca sunt prea tanara pentru o astfel de interventie si pentru ca ar trebui sa pileasca foarte mult din dinte atat in lungime si latime , cat si in grosime(datorita pozitiei maxilarului atunci cand inchid gura) si ar exista astfel un risc ridicat sa se rupa. Dumneavoastra ce parere aveti? Ce durata de viata are in medie un dinte de portelan? Este neindicata o astfel de interventie la 20 ani? Exista riscul "retragerii gingiei", dupa cum am auzit in alte parti..? Va multumesc anticipat!

are dreptate medicul tau
mai asteapta
nu e vorba de durata de viata a coronitei din portelan; e vorba de durata de viata a dintelui tau, care fara nerv este mult mai putin rezistent si daca il mai si slefuieste, rezistenta ii scade f mult. asa cum ti-a zis, pt portelan se slefuieste mult. asa ca sfatul meu este acelasi...mai suporta o perioada aspectul mai putin estetic pe care il are dintele acum

Offline

 

#1096 2008-09-05 20:07:15

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

rrammonna a scris:

mika,am intrebat stomatologul de periajul ala profesional.am zis k vreau detartraj si apoi periaj.si el a zis k acel periaj oricum il face dupa detartraj,dar k sa nu ma asteptam sa deskida culoare dintilor.nu-i asa k nu are dreptate?cum naiba sa i explic mai p romaneste k vreau sa i si albesc macar putin?

da, se face obligatoriu dupa detartraj
periajul acesta indeparteaza toate petele si coloratiile de pe dinti si ii aduce la culoarea lor naturala. care nu este un alb imaculat, ( asa cum vedem in filme, la actori, care in majoritatea cazurilor ii au imbracati in portelan ).

Offline

 

#1097 2008-09-05 20:10:04

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

catheryne a scris:

taleda, daca te deranjeaza asa tare si zici ca stomatologul nu-ti poate face nimic care sa te multumeasca, de ce nu iti faci un implant dentar?

ar putea sa faca implant dar exista un risc:
pt implant, trebuie sa ii extraga dintele asta, care a fost tratat pe canal, deci e ok. exista posibilitatea ca organismul ei sa respinga implantul. ( se merge pe acelasi mecanism ca la un transplant de organe...de rinichi de exemplu ). si atunci implantul trebuie inlaturat si nu va mai exista o alta solutie decat sa se slefuiasca 2 dinti ( de o parte si de alta ) si sa se puna lucrare ( punte). nu cred ca are rost...

Offline

 

#1098 2008-09-05 21:44:38

catheryne
Full member
Inregistrat: 2008-08-27
Mesaje: 185

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

da, stiu ca exista riscul ca organismul sa respinga implantul. dar uite, pe mine de exemplu ma asteapta un implant de bio-oss iar cand o sa imi pun implant el va fi pus in bio-oss, deci la mine nu are ce respinge big_smile


VIATA, s. O saramura spirituala care pastreaza trupul sa nu putrezeasca. Traim cu teama zilnica a pierderii ei, totusi cand e pierduta, nu i se simte lipsa.

Offline

 

#1099 2008-09-06 11:37:19

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

rrammonna a scris:

mika,am intrebat stomatologul de periajul ala profesional.am zis k vreau detartraj si apoi periaj.si el a zis k acel periaj oricum il face dupa detartraj,dar k sa nu ma asteptam sa deskida culoare dintilor.nu-i asa k nu are dreptate?cum naiba sa i explic mai p romaneste k vreau sa i si albesc macar putin?

da, se face obligatoriu dupa detartraj
periajul acesta indeparteaza toate petele si coloratiile de pe dinti si ii aduce la culoarea lor naturala. care nu este un alb imaculat, ( asa cum vedem in filme, la actori, care in majoritatea cazurilor ii au imbracati in portelan ).

pai asta vroiam,sa-i aduk la culoare lor,k nu visez la un zambet de vedeta angel dar el nu mi-a explikt bine.mersi mult mika,esti very sweet puss puss si ink ceva: a zis k imi ia 50 lei de fiecare parte,adik un milion in total.mi s-a parut putin lol e ok?


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#1100 2008-09-06 17:17:25

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

da, e ok, nu e putin

Offline

 

#1101 2008-09-07 14:34:17

Taleda
Membru
Inregistrat: 2008-09-05
Mesaje: 2

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

multumesc pt sfaturi! cred ca asa voi face...il mai suport o perioada de timp:)

Offline

 

#1102 2008-09-07 16:44:41

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cu placere

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.