homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-59


#1103 2008-09-07 18:21:17

sweetcory30
New member
Inregistrat: 2008-09-06
Mesaje: 22

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika...ai putea sa imi zici cum se numesc in termeni medicali curatarea canalelor, punerea plombei pe canal, plomba la dinte si imbracarea dintelui...ca de exemplu la un cabinet stomatologic...nu astia sunt termenii...daca se poate sa imi spui..mersi frumos!

Offline

 



#1104 2008-09-07 18:33:18

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Am si eu o intrebare pentru tine Mika: zi-mi te rog frumos cam cat costa un periaj profesional? Stiu ca pretul depinde de cabinet insa ma gandesc ca tot exista o limita inferioara si una superioara... Multumesc puss


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1105 2008-09-07 18:45:41

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

blueeyes a scris:

Am si eu o intrebare pentru tine Mika: zi-mi te rog frumos cam cat costa un periaj profesional? Stiu ca pretul depinde de cabinet insa ma gandesc ca tot exista o limita inferioara si una superioara... Multumesc puss

120 lei am dat eu detartraj +periaj acum 1 luna


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#1106 2008-09-07 18:59:13

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Mersi frumos pt raspuns!


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1107 2008-09-07 19:22:13

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika. am o intrebare. am doua masele alaturate din partea stanga jos cariate. ma rog, mi le`a plombat, plomba pe canal...etc...si mi le`a imbracat. dar imbracamintea tot imi sare pentru ca nu are in ce sa se prinda, ca intr`o pare ambele masele sunt macinate pana la gingie. ce s fac? medicul meu imi spune sa nu le scot pentru ca mai sunt inca in crestere si sa nu mi se duca obrazul inauntru. o idee? are rost sa stric inca o masea de langa cele cu probleme ca sa faca legatura? ni o sa mi se duca obrazul inauntru?cesafac


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1108 2008-09-07 22:41:57

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

sweetcory30 a scris:

mika...ai putea sa imi zici cum se numesc in termeni medicali curatarea canalelor, punerea plombei pe canal, plomba la dinte si imbracarea dintelui...ca de exemplu la un cabinet stomatologic...nu astia sunt termenii...daca se poate sa imi spui..mersi frumos!

curatarea canalelor = tratament mecanic de canal
plomba pe canal = obturatie radiculara
imbracarea dintelui = coroana de invelis total fizionomica ( daca se face din portelan sau alt material de culoarea dintelui ) / semifizionomica ( daca se face cu material de culoarea dintelui + metal in spate ) / metalica

Offline

 

#1109 2008-09-07 22:45:46

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ank_antoniac a scris:

mika. am o intrebare. am doua masele alaturate din partea stanga jos cariate. ma rog, mi le`a plombat, plomba pe canal...etc...si mi le`a imbracat. dar imbracamintea tot imi sare pentru ca nu are in ce sa se prinda, ca intr`o pare ambele masele sunt macinate pana la gingie. ce s fac? medicul meu imi spune sa nu le scot pentru ca mai sunt inca in crestere si sa nu mi se duca obrazul inauntru. o idee? are rost sa stric inca o masea de langa cele cu probleme ca sa faca legatura? ni o sa mi se duca obrazul inauntru?cesafac

daca le scoti, va trebui sa iti slefuiasca 2 dinti - cate unul de o parte si de alta - ca sa iti faca lucrare; nu poti sa stai fara lucrare pt ca migreaza atat dintii vecini ( tind sa ocupe spatiul rezultat in urma extractiei) cat si cei de sus ( vin in jos pt ca tind sa atinga dintii de jos; si cum acestia nu mai sunt, tind sa atinga gingia ). nu inteleg cum sa ti se duca obrazul inauntru hmm poate doar daca iti face extractie si lasi asa, fara lucrare, lucru total nerecomandat.

cati ani ai?

Offline

 

#1110 2008-09-08 00:52:49

sweetcory30
New member
Inregistrat: 2008-09-06
Mesaje: 22

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika...mai am o intrebare...ma doare o masea cumplit..adica maseaua cu infectie...si momentan nu sunt in romania si unde sunt eu chiar e foarte scump o vizita la stomatolog...ce as putea sa iau pana revin in tara?antibiotice...?si revin in tara abia la sfarsitul lui septembrie....si nu mai pot sa suport durerea...

Offline

 

#1111 2008-09-08 11:01:59

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

ank_antoniac a scris:

mika. am o intrebare. am doua masele alaturate din partea stanga jos cariate. ma rog, mi le`a plombat, plomba pe canal...etc...si mi le`a imbracat. dar imbracamintea tot imi sare pentru ca nu are in ce sa se prinda, ca intr`o pare ambele masele sunt macinate pana la gingie. ce s fac? medicul meu imi spune sa nu le scot pentru ca mai sunt inca in crestere si sa nu mi se duca obrazul inauntru. o idee? are rost sa stric inca o masea de langa cele cu probleme ca sa faca legatura? ni o sa mi se duca obrazul inauntru?cesafac

daca le scoti, va trebui sa iti slefuiasca 2 dinti - cate unul de o parte si de alta - ca sa iti faca lucrare; nu poti sa stai fara lucrare pt ca migreaza atat dintii vecini ( tind sa ocupe spatiul rezultat in urma extractiei) cat si cei de sus ( vin in jos pt ca tind sa atinga dintii de jos; si cum acestia nu mai sunt, tind sa atinga gingia ). nu inteleg cum sa ti se duca obrazul inauntru hmm poate doar daca iti face extractie si lasi asa, fara lucrare, lucru total nerecomandat.

cati ani ai?

20...si de asta m`am mirat si eu la faza cu obrazul. si nu stiu de ce medicul meu niciodata nu imi scoate nervii...mi`i omoara si ii lasa acolo; mereu zice" maseaua fara nerv e ca un copac fara radacina"...la o masea, dupa ce mi`o omorat bine nervul, un an mai tarziu a inceput sa ma doara...o fi "inviat" nervul?


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#1112 2008-09-08 14:03:02

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ank_antoniac a scris:

mika a scris:

ank_antoniac a scris:

mika. am o intrebare. am doua masele alaturate din partea stanga jos cariate. ma rog, mi le`a plombat, plomba pe canal...etc...si mi le`a imbracat. dar imbracamintea tot imi sare pentru ca nu are in ce sa se prinda, ca intr`o pare ambele masele sunt macinate pana la gingie. ce s fac? medicul meu imi spune sa nu le scot pentru ca mai sunt inca in crestere si sa nu mi se duca obrazul inauntru. o idee? are rost sa stric inca o masea de langa cele cu probleme ca sa faca legatura? ni o sa mi se duca obrazul inauntru?cesafac

daca le scoti, va trebui sa iti slefuiasca 2 dinti - cate unul de o parte si de alta - ca sa iti faca lucrare; nu poti sa stai fara lucrare pt ca migreaza atat dintii vecini ( tind sa ocupe spatiul rezultat in urma extractiei) cat si cei de sus ( vin in jos pt ca tind sa atinga dintii de jos; si cum acestia nu mai sunt, tind sa atinga gingia ). nu inteleg cum sa ti se duca obrazul inauntru hmm poate doar daca iti face extractie si lasi asa, fara lucrare, lucru total nerecomandat.

cati ani ai?

20...si de asta m`am mirat si eu la faza cu obrazul. si nu stiu de ce medicul meu niciodata nu imi scoate nervii...mi`i omoara si ii lasa acolo; mereu zice" maseaua fara nerv e ca un copac fara radacina"...la o masea, dupa ce mi`o omorat bine nervul, un an mai tarziu a inceput sa ma doara...o fi "inviat" nervul?

yikes
daca iti omoara nervul ( pune arsenic si te lasa cateva zile apoi te cheama din nou ), trebuie sa il si scoata de acolo, pt ca daca il lasa, se infectaza. are dreptate, dintii fara nerv nu sunt la fel de rezistenti ca cei cu nerv, pt ca acesta ii hraneste. de inviat nu are cum sa invie big_smile dar daca intr-adevar ti l-a lasat acolo, s-a infectat. si daca e asa, am un singur sfat pt tine: schimba medicul !!!!!!!!!!!!!

la 20 de ani, poti sa faci extractie. credeam ca ai vreo 15-16 si esti in crestere tongue

Ultima oara a fost editat de mika (2008-09-08 14:03:47)

Offline

 

#1113 2008-09-08 14:04:45

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

sweetcory30 a scris:

mika...mai am o intrebare...ma doare o masea cumplit..adica maseaua cu infectie...si momentan nu sunt in romania si unde sunt eu chiar e foarte scump o vizita la stomatolog...ce as putea sa iau pana revin in tara?antibiotice...?si revin in tara abia la sfarsitul lui septembrie....si nu mai pot sa suport durerea...

daca esti umflata, ar trebui antibiotic, iar pt durere ia ce iei tu de obicei cand te doare capul sau ceva. dar nu stiu daca o sa poti sa iei antibiotice fara reteta dc nu esti in tara

Offline

 

#1114 2008-09-08 17:58:05

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

ank_antoniac a scris:

mika a scris:


daca le scoti, va trebui sa iti slefuiasca 2 dinti - cate unul de o parte si de alta - ca sa iti faca lucrare; nu poti sa stai fara lucrare pt ca migreaza atat dintii vecini ( tind sa ocupe spatiul rezultat in urma extractiei) cat si cei de sus ( vin in jos pt ca tind sa atinga dintii de jos; si cum acestia nu mai sunt, tind sa atinga gingia ). nu inteleg cum sa ti se duca obrazul inauntru hmm poate doar daca iti face extractie si lasi asa, fara lucrare, lucru total nerecomandat.

cati ani ai?

20...si de asta m`am mirat si eu la faza cu obrazul. si nu stiu de ce medicul meu niciodata nu imi scoate nervii...mi`i omoara si ii lasa acolo; mereu zice" maseaua fara nerv e ca un copac fara radacina"...la o masea, dupa ce mi`o omorat bine nervul, un an mai tarziu a inceput sa ma doara...o fi "inviat" nervul?

yikes
daca iti omoara nervul ( pune arsenic si te lasa cateva zile apoi te cheama din nou ), trebuie sa il si scoata de acolo, pt ca daca il lasa, se infectaza. are dreptate, dintii fara nerv nu sunt la fel de rezistenti ca cei cu nerv, pt ca acesta ii hraneste. de inviat nu are cum sa invie big_smile dar daca intr-adevar ti l-a lasat acolo, s-a infectat. si daca e asa, am un singur sfat pt tine: schimba medicul !!!!!!!!!!!!!

la 20 de ani, poti sa faci extractie. credeam ca ai vreo 15-16 si esti in crestere tongue

ms mult mika. oricum trebuie sa il schimb ca a iesit la pensie lol si cred ca s`a infectat, ca mai simt cate`o zbucnitura pe acolo...of...am o dantura...asa`mi vine sa imi scot tot si sa`mi pun placa  diablo


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#1115 2008-09-09 12:58:58

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika, se poate ca molarii de minte sa lipseasca complet?


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 

#1116 2008-09-09 13:46:11

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

da, se poate
pt ca sunt inutili, in evolutia omului ei tind sa dispara cu totul

Offline

 

#1117 2008-09-09 16:06:31

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cand creste maseaua de minte? am 20 de ani si nici un semn pana acum.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#1118 2008-09-09 18:16:20

kimy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-08-05
Mesaje: 3425
Site

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika..in ce zona ai cabinetul? m-ar interesa sa-ti fac o vizita.. am impresia k mi-a picat o plomba ce am pus-o acum 1 an neutral nu ma doare nu nimik dar simt o mica gaurica lol  merci wink

Offline

 

#1119 2008-09-09 18:59:15

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

kimy, nu sunt din bucuresti

ank_antoniac, pot sa apara oricand dupa 18 ani. am avut anul trecut un pacient de 32 de ani, care inca le avea in os.

Offline

 

#1120 2008-09-09 21:09:14

kimy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-08-05
Mesaje: 3425
Site

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

a..oke ..merci oricum wink

Offline

 

#1121 2008-09-10 10:14:37

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

kimy, nu sunt din bucuresti

ank_antoniac, pot sa apara oricand dupa 18 ani. am avut anul trecut un pacient de 32 de ani, care inca le avea in os.

multumesc. m`am hotarat sa merg la dentist. mai am o intrebare: anestezicul, solutiile care le pun in masea cand omoara nervul. ma rog, toate solutiile folosite de stomatologi pentru a scoate o  masea, pentru a plomba, poate interactiona cu anticonceptionalele?


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.