homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?-7


#115 2010-01-19 13:27:31

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

Pako a scris:

kathrynn a scris:

Pako a scris:


nu o pun eu. ia de bunavoie.cik fac bine la ten si-i vine la ora fixa signof10 
nu e vb k nu am incredere sa renunt,dar mie asa mi se pare mai sigur.si pot numara pe degetele de la un picior de cate ori am facut fara in viata mea spermatozoid

Pako, si eu voiam sa te intreb cum de ... ambele, ca e mai rar. Sunteti "super-protejati"  big_smile 
Dar eu sunt curioasa cum de n-ai tu nimic impotriva prezervativului, ca din cate am citit aici majoritatea baietilor (si a fetelor) nu-l prea se impaca (,) cu el. Si mie mi se pare f. ok, dar as vrea si versiunea unui baiat.

pai nu am facut de multe ori fara,si m-am obisnuit asa. in plus,daca folosesc ultra thin,nici nu prea e mare diferenta.nu strica niciodata.

Asa mi-a zis si prietenul meu. Ca diferenta intre ultra thin si fara e aproape insesizabila.

Offline

 

#116 2010-06-06 00:22:24

bka90
New member
Inregistrat: 2010-06-03
Mesaje: 6

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

Am si eu o intrebare..Analizele astea se fac neaparat la ginecologie?

Offline

 

#117 2010-06-06 09:53:20

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

cele din secreție da.
restul, de s?nge (gen HIV, sifilis, etc), se fac cu trimitere de la medicul ginecolog, la cabinetele de recoltare s?nge

Offline

 

#118 2010-10-04 23:10:21

Orange
Full member
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 723

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

nu am renuntat inca la el insa daca as face-o nu as face analize...suntem primii unul pt altul  angel  visslar


Am invatat ca nu merita sa irosesti nici macar o clipa din viata pentru a te gandi la oamenii care nu iti plac sau nu te plac hjarta Va pup si aveti grija de vOi hjarta

Offline

 

#119 2010-10-04 23:36:24

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

Nu pot sa ma abtin sa nu repet faptul ca se pot contacta boli chiar si virgin fiind, asimptomatice chiar pt o vreme, pe care apoi sa le transmiti celuilalt.
Sigur sunt fete care au trecut prin asa ceva si iti pot spune mai multe.

Si am aflat de curand ca e f important ca medicul ginecolog care iti prescrie pastile ar trebui sa-ti vada analizele de sange ca sa-ti prescrie doza adecvata. Doctorita mea, totusi, nu mi-a zis nimic de nicio analiza cand mi le-a prescris dar poate ca altii mai avizati o fac.

Ultima oara a fost editat de kathrynn (2010-10-04 23:38:45)


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2010-10-05 11:45:21

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

hop si eu

ryanna22 a scris:

Am o prietena care e impreuna cu un tip de vreo 2 luni...Problema e ca acesta a fost cam aventurier  si ei ii e frica sa aiba contacte sexuale cu el si vrea sa`l puna sa`si faca analize sa fie sigura...Aveti idee cam ce analize se fac pt bts-uri? big_smile    thank`s

Incep cu "cele mai de temut":

moksha a scris:

orangina123 a scris:

Daca v-ati decis s-o faceti neprotejat, macar faceti-o cu cap; chiar daca nu va inseala partenerul, el ARE UN TRECUT. Mie mi se pare necesar ca, inainte sa te culci neprotejat de bunavoie cu un tip, el sa aiba facute analizele de: hiv (desi incidentza e mica), hepatita B (cu o incidentza mare) si n-ar strica nici hepatita C (cu o incidentza mai mica); pe lista de "incurabile" (adica virusul il ai toata viata in corp si poti doar sa il tii sub control) ar putea fi adaugate: herpes simplex virus, precum si HPV (pe acesta din urma oricum il are 80% din populatie, deci nici nu cred ca mai e cazul sa il testezi pe partener - testul e scump, creaza usor disconfort si nu e ceva de rutina - asa ca mai bine folosesti direct prezervativ daca nu vrei virusul:D); in plus, desi curabil cu antibiotice, un sifilis poate da forme asimptomatice, deci se poate adauga pe lista si analiza VDRL. Toate acestea ar costa probabil pana in 100 de lei si merita (astfel stii ca eviti niste boli periculoase); unele analize se pot face si gratuit.

foarte bine punctat, eu am mentionat asta de foarte multe ori pana acum. e complicat insa in viata reala si in furtuna hormonala si de tot felul pe care o presupune o noua relatie sa mai ai luciditatea analizelor, poate de aceea se intampla multe probleme.
mentalitatea cu are studii superioare si "eu  nu ma culc cu oricine" am auzit-o de atatea ori ca mi-a iesit pe urechi. este evident cat se poate de falsa si periculoasa.
subscriu la tot ce ai scris.

Despre analiza pentru antigenul hepatitei B (virusul hepatitei B este de 100 de ori mai infectios decat virusul hiv):

moksha a scris:

orangina123 a scris:

Parca acuma incep sa ma luminez ca sunt doua chestii diferite: "analiza antigen hepatita b" si "analiza anticorpi hepatita b". zic bine? big_smile

Sunt doua chestii diferite asa:
1. ag hbs e dovada ca virusul este prezent in sange
2. in fata acestui virus exista mai multe tipuri de anticorpi pe care organismul ii secreta.
unii dintre acesti anticorpi sunt cei anti hbs si care apar daca ai trecut prin boala, avand rol protector.
cu alte cuvinte cand am scris ce am scris m-am referit la situatia in care ag hbs ar fi negativ, adica virusul nu ar mai fi prezent DAR exista dovada ca undeva candva el a fost prezent. astia sunt ac anti hbs, care arata ca persoana a trecut prin boala si este protejata.
o persoana care a trecut prin boala si s-a vindecat, adica nu mai are ag hbs prezenta NU este contagioasa in nici un fel.

Despre vaccinul impotriva hepatitei B:

moksha a scris:

Daca anticorpii astia ies pozitivi, inseamna ca ai trecut prin boala fara sa stii si acum esti protejata. daca ei ies negativi iti recomand cu drag sa iti faci vaccinul. sunt 3 doze, in total o sa dai cam 60 lei pe doza, dar eu cred ca merita.

Pentru fete: despre examenul de secretie vaginala si examenul Papanicolau:

orangina123 a scris:

Testul de microscopie+cultura din secretia vaginala este unul de rutina si nu evidentiaza ce ar putea fi mai grav.
O infectie foarte frecventa este cea cu HPV, de aceea e necesar sa faci testul Papanicolau o data la 6 luni sau macar o data pe an.
Alte chestii raspandite printre tineri, dar nu periculoase: analiza de chlamydia e necesara pentru ca boala poate da infertilitate; analiza ureaplasma+mycoplasma e necesara doar inainte sa concepi un copil. Cam atat.

...cu titlu informativ visslar

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-10-23 15:01:07)

Offline

 

#121 2010-10-05 12:31:49

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

AyraBlack a scris:

Si cand esti virgin poti avea BTS.  NU are nicio legatura cu increderea.

ai dreptate aici, eu eram virgina si aveam candida de vreo 2 ani fara sa stiu (candida cat de BTS poate fi considerata, pana la urma tot boala e).
Nu l-am pus sa si le faca, eram impreuna de 3 luni, avusese doar o fata inaintea mea cu care facuse sex doar o data si era obsedat de ideea de prezervativ ca si mine, se protejase. apoi am aflat ca fata era o mare "aventuriera" plina de boli si infectii (imi povestea el mie ca nu stia de ce atunci cand s-a dezbracat mirosea tare urat) plus alte chestii.
deci am avut noroc la capitolul asta. doar ca eu eram bolnava, aveam candida de la antibiotice date la greu de medici si, pudica fiind, 2 ani de zile nu i-am zis mamei ca ma mananca. cu timpul s-a cronicizat si nici simptome nu mai aveam.
noroc cu inceputul vietii sexuale ca am ajuns la ginecolog si m-am vindecat dupa 4-5 ani de lupta.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#122 2010-10-05 12:53:37

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

Da, antibioticele trebuie luate intotdeauna impreuna cu pastilute antimicotice de genul Flucovim. Farmacisul iti poate zice ce sa iei si cate, in functie de durata tratamentului cu antibiotice (asta daca medicul ginecolog sau alt medic nu ti-a dat deja pe reteta si o protectie antimicotica! este necesara, pentru ca altfel facem candida).

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-10-14 18:21:18)

Offline

 

#123 2010-10-05 12:55:45

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

eh cine mi-a zis mie asta cand aveam 15 ani? tongue nici nu stiam ce e candida.. medici prosti


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#124 2010-10-05 13:35:39

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

Eu le aveam facute, si in afara de o candida care nu trece, nu am nimic. Iar el e virgin, nu avea rost sa dea bani. Deci, 50% da, le-am facut lol


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#125 2010-10-05 14:19:24

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

Nu este candida cel mai rau lucru spranceana sau gen "bolile pe care le au si virginele": candida si gardnerella sunt apa de ploaie lol ; in afara de faptul ca "miros urat" sau "te mananca" pana cand le tratezi, nu fac altceva. Adica nu te omoara. forgetit
Un baiat virgin nu are boli, poate decat de la mama lui. Candidoza nici macar nu e BTS, e doar un dezechilibru al florei vaginale normale, care genereaza o infectie ce se poate transmite si la baiat.
Am scris mai sus tot ce ar putea fi ingrijorator si periculos.

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-10-05 19:18:23)

Offline

 

#126 2010-10-05 14:24:08

Emm
Hero member
De la: mama de acasa
Inregistrat: 2009-02-05
Mesaje: 2647

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

eu nu le-am facut ca eram virgina big_smile el da... big_smile oricum chiar si dupa asta am folosit prezervativul 1 an si ceva... sau 2 nustiu


Seasons come and go, but I will never change and I’m on my way

Offline

 

#127 2010-10-05 18:50:26

Coryenne
Full member
Inregistrat: 2010-08-17
Mesaje: 141

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

Emm a scris:

eu nu le-am facut ca eram virgina big_smile el da... big_smile oricum chiar si dupa asta am folosit prezervativul 1 an si ceva... sau 2 nustiu

Emm,la fel s-a intamplat si la mine. Insa noi inca mai folosim prezervativul foarte des:)).Adica nu-l folosim decat daca se intampla sa uitam sau sa explodam de instince animalice mult prea greu de tinut in frau si care cer a fi satisfacute imediat=)))), deci nu mai avem timp sa ne gandim la prez....Am facut testele doar de "rutina", daca pot spune asa, dintr-o "fixatie" de-a mea de pe vremea aia , dar la contraceptie n-am renuntat nici pana acum big_smile...


"Am invatat sa merg pe picioarele mele , dupa ce au fost amputate .Pana atunci nu beneficiasem de intelepciunea necesara pentru a le folosi."

Offline

 

#128 2010-10-05 21:32:48

Emm
Hero member
De la: mama de acasa
Inregistrat: 2009-02-05
Mesaje: 2647

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

Coryenne eu am renuntat la prez pt ca iau AC de 1 an si ceva.


Seasons come and go, but I will never change and I’m on my way

Offline

 

#129 2010-10-14 18:19:19

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

nu, dar am de gand sa le fac.
aveti idee cam cat ar costa cele de sange?

cu primul partener nu, pentru ca eram amandoi virgini, dar al doilea e cu ceva ani mai mare si banuiesc ca a avut si mai multe partenere, asa ca vreau sa ma testez.


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#130 2010-10-14 18:32:06

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

Le poti face gratuit, trebuie doar sa iti iei trimitere si sa mergi la un spital de boli infectioase.


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#131 2010-10-14 20:15:45

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

optiunea asta iese din schema din anumite motive personale...


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#132 2010-10-15 08:26:52

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

HIV 30, VDRL 55, ag HBs 50, ac. anti HCv  60 lei
preturile sunt de la Institutul Cantacuzino din Bucuresti si difera in functie de laborator.

dar sa stii ca nu sunt suficiente analizele de sange, trebuie facute si cele de secretie.

Offline

 

#133 2010-10-15 10:52:44

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

Nu stiu daca am raspuns, dar da, le-am facut! Toata lumea ar trebui sa le faca inainte sa renunte la prezervativ. Parerea mea e ca ar trebui facute atuinci cand se elibereaza anticonceptionalele. Asa macar unul din parteneri stie daca e sau nu bolnav. Sau toata lumea sa fie obligata sa isi faca testele pentru BTSuri o data pe an minim. Desi aici evident intervin probleme cu cei care sunt intr-o relatie monogama. Whatever, mi se pare inconstienta sa nu iti faci testele de genul.

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.