homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?-8


#134 2010-10-15 21:49:38

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

mi le fac.alea de secretie le-am facut si in trecut.


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#135 2010-10-15 22:07:08

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

dragoste_cu_nabadai a scris:

mi le fac.alea de secretie le-am facut si in trecut.

si chlamydia, ureaplasma, michoplasma?

Offline

 

#136 2010-10-16 09:56:59

RalucaTheSaint
New member
De la: Arges
Inregistrat: 2010-10-15
Mesaje: 26
Site

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

Nu mi le-am facut si imi pare tare rau acum...Si de ginecolog am o fobie...yikes


“Să-ţi spun ce este dragostea adevărată. E credinţă oarbă, umilinţă fără preget, supunere desăvârşită, încredere şi dăruire împotriva ta însuţi, împotriva lumii întregi.

Offline

 

#137 2010-10-16 15:39:40

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

imi pare rau, dar daca ai fobie de ginecolog e musai sa ai si fobie de sex!
orice femeie activa sexual trebuie sa mearga macar o data pe an la ginecolog! daca nu face asta, cu putin ghinion s-ar putea ca la un moment dat sa fie prea tarziu...


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#138 2010-10-16 15:41:40

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

Draga Raluca, macar dupa primii 3 ani de viata sexuala e musai sa faci testul Papanicolau (desi eu as zice in primul an neutral ). Si apoi repetat in fiecare an. Gandeste-te ca 80% din populatie are HPV si e posibil sa faci si tu cunostinta cu vreo tulpina potential cancerigena de HPV (daca prietenul tau a luat-o de la vreo fata cu care a fost inainte) dar, daca iti apar ceva anomalii in testul Papanicolau si medicul le trateaza, vei fi bine.
De asta e absolut necesar sa mergi la ginecolog.

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-10-17 00:33:26)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2010-10-16 17:29:54

RalucaTheSaint
New member
De la: Arges
Inregistrat: 2010-10-15
Mesaje: 26
Site

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

tocmai am implinit 3 ani de cand... patfierbinte  dar nu am fost.banuiesc ca e si rusinea si faptul ca nu stiu ce implica testele astea.


“Să-ţi spun ce este dragostea adevărată. E credinţă oarbă, umilinţă fără preget, supunere desăvârşită, încredere şi dăruire împotriva ta însuţi, împotriva lumii întregi.

Offline

 

#140 2010-10-16 17:49:17

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

Nu are de ce sa iti fie rusine si nu doare deloc; daca faci rost de o trimitere de la medicul de familie, medicul de la facultate etc., poti sa faci testul Papanicolau gratuit.

Offline

 

#141 2010-10-16 19:33:42

RalucaTheSaint
New member
De la: Arges
Inregistrat: 2010-10-15
Mesaje: 26
Site

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

si cam in ce consta? cesafac


“Să-ţi spun ce este dragostea adevărată. E credinţă oarbă, umilinţă fără preget, supunere desăvârşită, încredere şi dăruire împotriva ta însuţi, împotriva lumii întregi.

Offline

 

#142 2010-10-16 20:19:18

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

Draga Raluca, macar dupa primii 3 ani de viata sexuala e musai sa faci testul Papanicolau (desi eu as zice in primul an neutral ). Si apoi repetat in fiecare an. Daca ai trei rezultate consecutive bune ale testului, il poti face ulterior din 3 in 3 ani, apoi din 6 in 6 ani, dar asta doar in cazul in care ai un singur partener.

nu sunt deacord cu asta. o data pe an trebuie facut examenul Papanicolau, indiferent de cat de bun este rezultatul. in caz de probleme, la 6 luni.

Raluca, se racleaza celule din colul uterin. procedura complet nedureroasa.

Offline

 

#143 2010-10-16 22:00:25

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

gărgărița are dreptate. papanicolau se face o dată pe an p?nă-n 30 ani, iar după v?rsta asta de 2 ori pe an

Offline

 

#144 2010-10-17 00:26:46

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

Macar de-ar merge toate fetele la Papanicolau, sa vada cum stau cu sanatatea... dar nu inteleg de ce nu vor. Am incercat sa le conving si pe niste colege si prietene sa mearga macar o data sa faca testul, dar ele nu vor sa auda de mers la ginecolog nustiu Nu realizeaza cat este de important. Li se pare ca "prietenii lor n-au boli"... desi HPV-ul e un virus foarte raspandit. cesafac HPV nu-i tot aia cu hiv cum cred unele.
Macar de-ar avea un frotiu clasa I sau II, dar ele pot avea probleme fara a sti si nici nu se duc sa afle... Intradevar, la fiecare 6 luni se face Papanicolaul daca afli ca ai probleme, dar ele nici macar nu vor sa afle daca au sau nu... wow Primul pas ar fi macar sa il faca o data... Nu stiu ce-i cu lenea asta, mai e si gratuit testul. Pe o prietena am convins-o; a zis ca "hai, daca e gratuit, o sa-l fac"... Altfel nu cred ca vroia.

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-10-17 10:41:07)

Offline

 

#145 2010-10-17 10:08:00

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

nu vor pt ca nu sunt constiente de importanta lui, ceea ce e f trist, pt ca vizita la ginecolog ar trebui sa fie pe primul loc in viata unei femei active sexual

Offline

 

#146 2010-10-23 12:25:26

V.
Banat
Inregistrat: 2010-08-10
Mesaje: 176

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

Eu si prietenul meu am facut analize inainte sa se intample ceva intre noi,chiar daca eu eram virgina.hmm Nici nu s-a pus problema sa se intample ceva intre noi inainte sa fim siguri ca e totul in regula.

Ultima oara a fost editat de V. (2010-10-23 12:25:42)

Offline

 

#147 2010-10-23 13:46:14

taniusha
Full member
Inregistrat: 2009-06-17
Mesaje: 275

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

noi nu am facut, deaoarece eram virgini amandoi smile

Offline

 

#148 2010-10-23 13:57:36

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

orangina123 a scris:

Macar de-ar merge toate fetele la Papanicolau, sa vada cum stau cu sanatatea... dar nu inteleg de ce nu vor. Am incercat sa le conving si pe niste colege si prietene sa mearga macar o data sa faca testul, dar ele nu vor sa auda de mers la ginecolog nustiu Nu realizeaza cat este de important. Li se pare ca "prietenii lor n-au boli"... desi HPV-ul e un virus foarte raspandit. cesafac HPV nu-i tot aia cu hiv cum cred unele.
Macar de-ar avea un frotiu clasa I sau II, dar ele pot avea probleme fara a sti si nici nu se duc sa afle... Intradevar, la fiecare 6 luni se face Papanicolaul daca afli ca ai probleme, dar ele nici macar nu vor sa afle daca au sau nu... wow Primul pas ar fi macar sa il faca o data... Nu stiu ce-i cu lenea asta, mai e si gratuit testul. Pe o prietena am convins-o; a zis ca "hai, daca e gratuit, o sa-l fac"... Altfel nu cred ca vroia.

Orangina, mie mi se pare si mai grav faptul ca nu se protejeaza de boli in primul rand foarte multe. apar din ce in ce mai multe intrebari de genul "am facut-o neprotejat, pot sa fiu insarcinata?" nu inteleg cum in era tehnologiei, cand un prezervativ sau un ac este la dispzitia oricui si nu te arata nimeni cu degetul nu poti sa te protejezi de boli si de sarcina.

mie astfel de persoane, ca cele pe care le descrii tu si eu mi se par total needucate in materie de sex, sunt cele datorita carora suntem in top la cancer de col uterin, la BTS-uri sau avorturi.

chestia cu "ma protejeaza el" sau "pare curat deci nu are boli" este cea mai mare prostie pe care o poate face o femeie, ca sa nu mai zic ca dupa ce ca merge pe incredere, nic nu isi face un minim control


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#149 2011-03-27 15:58:46

spiridus7
Full member
Inregistrat: 2009-06-18
Mesaje: 303

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

daca chiar vrei sa fi safe ar insemna sa o faci numai cu prez si fara oral sau sarut.

Se tot zice, folosim prezervativ sa ne protejam...sa ne protejam la ce daca oralul tot neprotejat e.

Cate din voi au zis vreodata puneti prezervativ ca sa iti fac oral sau nu te cunosc prea bine, nu accept sa imi faci oral.

Aceeasi poveste poate fi cu un simplu sarut.


Oricum, nu stiu de ce am impresia ca "lasa ca ma protejeaza el - aka terminat inafara" e foarte raspandit

Ultima oara a fost editat de spiridus7 (2011-03-27 16:01:02)

Offline

 

#150 2011-03-27 16:45:39

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

spiridus7 a scris:

daca chiar vrei sa fi safe ar insemna sa o faci numai cu prez si fara oral sau sarut.

Se tot zice, folosim prezervativ sa ne protejam...sa ne protejam la ce daca oralul tot neprotejat e.

Cate din voi au zis vreodata puneti prezervativ ca sa iti fac oral sau nu te cunosc prea bine, nu accept sa imi faci oral.

Aceeasi poveste poate fi cu un simplu sarut.


Oricum, nu stiu de ce am impresia ca "lasa ca ma protejeaza el - aka terminat inafara" e foarte raspandit

pentru ca este. din pacate, multe femei au ramas la ideea antica si de demult ca e bine sa faca asa.

pe mine simpla idee ca "ma apara el" ma enerveaza, da tu ca femeie ce ai? nu stii sa te aperi singura? daca ala pur si simplu n-are chef sa se retraga, vrea sa isi obtina orgasmul in tine? ce faci? tu ajungi la avort, nu el. el iti da frumos in sut in posterior si te trimite la plimbare

oralul.... si cu oralul e relativ controversat. teoretic nu te apuci de facut oral de la prima partida, nici nu il stii bine si deja gata. desi.... aici cam asa e, oralul raaaaare ori e protejat.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#151 2011-03-27 17:19:44

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

El si le-a facut cu putin timp inainte pt o angajare iar eu am fost virgina. Cat de aiurea mi s-a parut sa ma pun pe masa aia, si cata oroare am avut dea ea, dupa o jumatate de an am mers la ginecolog, singura, fara mama, fara nu stiu ce prietena. Odata ce faci pasul asta trebuie sa iti asumi niste responsabilitati, trebuie sa ai grija de tine si sa fi corecta cu cel de langa tine.


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#152 2011-04-03 17:15:18

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: Sincer, v-ati facut analize inainte de a renunta la prez?

Cam ce analize ar trebui facute inainte de a renunta la prezervativ? Atat in cazul meu cat si in cazul lui?
Sincer sunt virgina dar sunt mai "paranoica" de fel(nu stiu daca e o calitate sau un defect) si vreau sa stiu cam tot inainte sa incep, si recunosc, imi si place sa citesc despre sex si tot ce tine de el  big_smile

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.