homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Din nou...CANCER!-11


#191 2008-08-22 14:13:17

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Din nou...CANCER!

Doamne ajuta Armand.
Daca tot pleci departe, e bine sa fi spovedit si impartasit la biserica si sa mergi cu Dumnezeu inainte.

Multa sanatate si asteptam vesti bune.smile


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 



#192 2008-08-22 15:47:57

Andreearea
New member
Inregistrat: 2008-08-22
Mesaje: 5

Re: Din nou...CANCER!

Sa iti ajute Dumnezeu sa te faci bine . Trebuie sa fii tare, atat pt tine cat si pt minunile tale de fetite si sa gandesti tot timpul pozitiv. Ai sa vezi ca te vei face bine si ca o sa te bucuri mult, mult timp de acum incolo de familia ta. Dumnezeu e mereu alaturi de noi, orice ar fi, nu trebuie sa iti pierzi speranta.

Noi ne rugam pt tine sa te faci bine cat m repede si sa ne dai vesti minunate. Multa sanatate!!!

Offline

 

#193 2008-08-23 19:37:29

ochicaprui68
Membru
Inregistrat: 2008-08-20
Mesaje: 1

Re: Din nou...CANCER!

sunt mama unui copil de 14 ani cu limfom malign non-Hodgkin stadiul II. Partial inteleg prin ce simti, dar ma gindesc ca prea iei lucrurile in tragic. Stiu ca este o boala cumplita, extrem de parsiva si cu evolutie neasteptata dar medicina a evoluat mult. Acum rata de vindecare a crescut considerabil, nu cred ca e cazul sa ne panicam si sa ne dam cu capul de pereti.
Bineinteles ca nu am gindit asa de la inceput, am plins zile in sir, pe strada, la serviciu, nu ma puteam concentra. E greu. Tratamentul este foarte dur, din fericire copilul meu e intr-o stare buna de sanatate si il suporta mai usor.Altii...In Fundeni nu indrazneam sa ma pling, alti copii erau mult mai grav, cu toate astea mamele faceau un efort urias sa nu-i sperie, sa fie vesele si optimiste. E greu cind iti vezi copilul suferind sa faci glume, sa-i povestesti lucruri nostime. Trebuie sa trecem si prin asta. Pina acum am crezut cu tarie in "Faca-se voia Ta" Acum ma intreb: de ce al meu? Apoi ii multumesc Lui ca totusi a fost depistat intr-un stadiu timpuriu, ca avem sanse la vindecare, ca suntem din Bucuresti si nu din provincie. Stiati ca exista copii in provincie plimbati cu lunile si tratati pentru "raceala"? Ajung in Fundeni cu leucemii vechi de citeva luni si cu sanse minime de supravietuire.
Draga Armand, revin de unde am plecat/ Medicina a evoluat si va mai evolua, trebuie sa fii optimist si absolut convins ca te vei face bine.

Offline

 

#194 2008-08-23 23:40:09

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

viata merita traita la maxim. Cand ne dam seama ca timpul nostru e putin, indiferent cand si de ce, ai senzatia ca te alearga timpul. Si asa e. Azi incercam sa prelungesc cat mai mult seara din parc unde alergau fetitele mele....incercam sa opresc atingerea manutelor lor....
Maine seara incep ! Maine seara nu mai sunt acasa.....Dar asta e drumul meu. vreau nu vreau, drumul principal a fost blocat si acum pe poteci laturalnice incerc sa gasesc locul de unde se reia drumul principal al vietii mele.
ma uitam la tragedia din madrid.....o doamne......

Offline

 

#195 2008-08-23 23:48:06

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Din nou...CANCER!

armand, sa stii ca suntem alaturi de tine...
insa numai tu ai puterea sa treci peste aceasta boala si daca ai incredere in fortele tale vei reusi
ai mare dreptate, viata trebui traita la maxim si de multe ori nu ne dam seama de asta. tu stii acum insa sa te bucuri de viata si sa o pretuiesti mai mult decat oricine
nu iti pierde speranta, daca vei fi tare vei reusi

iti doresc numai bine si multa, multa sanatate!!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#196 2008-08-24 08:01:54

anytza
Hero member
De la: ploiesti
Inregistrat: 2007-08-07
Mesaje: 3338

Re: Din nou...CANCER!

doamne ajuta,armand! sanatate multa iti doresc si nu uita sa speri pana cand vei reusi puss


Trebuie sa fii schimbarea pe care doresti sa o vezi in lume!

Offline

 

#197 2008-08-24 16:19:59

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: Din nou...CANCER!

Multa sanatate Armand, sa ne auzim cu bine..iar Dumnezeu cu puterea lui sa te vegheze la tot pasul. !

Offline

 

#198 2008-08-26 01:24:57

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

prima zi departe.....desi am mai fost, e ultimul loc unde voiam sa fiu. azi am fost sa imi ia sange. foarte civilizat, f atenti, mai ales ca mie uneori mi se face rau. rabdatoare asistenta, atenta, fara graba.....alta lume.
Pana joi, cand fac pet-ct-ul, care va arata f exact cum sunt.....o sa incerc sa imi umplu timpul. greu va fi ca abia pest o saptamana o sa fie vestile importante.
am adormit dupa-amiaza....m-am trezit plangand....mi-e dor de puiii mei. as da orice pe lumea asta doar sa fiu cu ei toata viata mea....aia cum mi-o inchipuiam eu.
mi-e greu....infinit de greu.....pt mine chiar fiecare zi e o lupta. si e grea, f grea.
va las...va tin la curent cu vacanta asta fortata pe care o primesc de la destin

Offline

 

#199 2008-08-26 01:51:52

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Din nou...CANCER!

Armand, sa-ti dea Dumnezeu putere si rabdare sa treci cu bine peste aceasta vacanta fortata cum ai zis.
Da, viata fiecaruia este o lupta cu fiecare zi ce vine si trece, pentru unii dintre noi lupta este poate mai grea, stii bine ca stiu despre ce vorbesc.
Nu te da batut!!! Nu te lasa in voia acestei boli! Io ti-am mai zis ca tu chiar ai nu unul ci doua motive minunate sa vrei sa traiesti. E foarte important sa nu uiti asta nici o secunda, oricat de greu ti-ar fi. Ti-am zis pe mine ce m-a tinut pe linia de plutire si sint convinsa ca altfel as fi abandonat lupta si n-as fi acum aici sa-ti scriu tie in miez de noapte.

Mi-am adus aminte de ce mi-a scris nasa mea in caietul cu amintiri acum vreo 15-20 de ani:
"O lupta-i viaţa; deci te lupta / Cu dragoste de ea, cu dor." (e din poezia Lupta vietii de George Cosbuc )
Nu cred ca atunci i-a trecut ei sau mie prin cap ca intr-o zi am sa inteleg adevaratul sens al acestor cuvinte...poate a fost ceva premonitoriu...hmm...Dumnezeu stie.

Ultima oara a fost editat de vdaiana (2008-08-26 01:52:34)


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#200 2008-08-26 08:00:29

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Din nou...CANCER!

Armand iti tinem pumnii
Un psihic tare ajuta!

Offline

 

#201 2008-08-26 11:48:15

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

azi m-am trezit greu.....ne imbracam repede, adica eu si sotia ca sa ies pe strada, sa trec de criza....sa nu ma apuce plansul iar .
asteptarea asta ma omoara....nici macar nu stiu daca ma accepta sa fac tratamentul aici. spitalule f bun, medicii buni....
oare in ce stadiu sunt cu boala? sper sa nu fi evoluat, sa fie mai bine...
fug repede din casa, ca simt cum se aduna in `piept durere....dor.....de ce am viata asta oare?
ma lupt cu mine sa imi alung gNDURI dureroase....dimineata sunt cu garda jos, ca vin dupa somn....
va las....sa va ganditi la mine ca imi este f greu. nesfarsit de greu.
VREAU SA MA VINDEC!!!!! Ajutati-ma, cu puterea gandurilor , cu rugaciunile voastre!!!!

Offline

 

#202 2008-08-26 12:25:36

yoyomi
Sr. member
Inregistrat: 2007-03-03
Mesaje: 1042

Re: Din nou...CANCER!

armand multa sanatate si fi optimis ca o sa fie bine tummenupp


hjarta

Offline

 

#203 2008-08-26 12:38:15

monica01
New member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 41

Re: Din nou...CANCER!

Buna Armand!

Nu te necaji, ca vei fi bine. E normal ce simti.... lume noua, tara noua. Vei vedea ca in cateva saptamani se vor aseza toate si iti vei revedea si micutele tale.
Ia totul ca pe o experienta, nu uita sa  mai citesti si din biblie - iti va da o forta uimitoare si iti va linisti mult din framantarile tale...

Multa sanatate si bunul nostru Domn sa fie cu noi tot timpul !!!

Cu bine.

Monica

Offline

 

#204 2008-08-26 14:23:47

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

Sanatate multa Armand !!! Cred ca treci prin clipe groaznice, dar sincer cred ca tot raul e acum spre bine. Sigur ca te vor accepta si te vor si vindeca. Ai incredere in ei, si mai ales in Dumnezeu (cum ai spus tu intr-un mesaj :,,daca nu pentru mine, macar pentru puii mei").

Offline

 

#205 2008-08-26 18:49:02

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Din nou...CANCER!

Your three best doctors are faith, time, and patience. kram


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#206 2008-08-27 08:42:40

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: Din nou...CANCER!

Iti doresc sa decurga totul bine si sa primesti vesti bune dupa analize, sa te insanatosesti curand pentru a te putea ocupa de copilasii tai dragi. Dumnezeu este bun si iti asculta rugaciunile, de asta sunt sigura. Fi tare Armand si crede cu tarie in puterea divina. Sanatate.


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#207 2008-08-28 00:48:10

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

azi stateam pe o banca intr-un parc....si ma gandeam, vazand f multi batrani, care stateau si priveau absenti ce e in jur.........de ce e viata asa?
privesc oamenii acum altfel.....le vad preocuparile si nu ii mai inteleg. Mi se par fara sens multe din activitatile curente....si ma gandesc ca nu se poate sa existam aici doar pt lucruri asa marunte.
nu cred ca ce facem noi e corect....suntem prea prinsi de lucruri marunte si nuincercam sa vedem, sa simtit dincolo de palpabilitate.
Am mintea oricum obosita acum de mii de ganduri care imi vin fara oprire in minte. E prea tarziu pt mine acum? Am inteles prea tarziu unele lucruri?
Nu ma mai recunosc ....sunt parca un alt eu  decat cel de dinainte. Ma transform parca pe zi ce trece......
Primesc atata bunatate in aceste momente.....sunt coplesit. E minunat sa simti bunatatea semenilor....imi doresc asa de mult sa pot face si eu la fel....mult timp de acum incolo.
Mi se pare ca traiesc acum intr-un corp care nu imi mai apartine......parca ma astept sa vad alt chip in oglinda. ciudat,nu?

Offline

 

#208 2008-08-28 00:51:59

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Din nou...CANCER!

armand a scris:

....imi doresc asa de mult sa pot face si eu la fel....mult timp de acum incolo.

Tocmai pentru ca gandesti asa, vei avea ocazia sa faci asta kram


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#209 2008-08-28 08:07:17

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Din nou...CANCER!

Armand noua ne esti foarte drag. De si suna tampit uneori...Sa stii ca suntem alaturi de tine, si daca ai nevoie de ceva apeleaza cu incredere

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.