homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Din nou...CANCER!-12


#210 2008-08-28 14:01:31

adinutza22
Full member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 119

Re: Din nou...CANCER!

buna ziua
mama mea a fost diagnosticata cu cervicita cronica sangeranda, fibrom uterin, vaginita, azi mi-a recoltata si papanicolau si lama, am primit tratament cu cervugid ovule.
a mai facut o ecografie si rezultatul este: corp uterin 57.4 mm/ 46,6 mm cavitate centrala contur regulat, endometru hipereogen (cred ca nu inteleg scrisul) 13 mm
zone anexiale fara modificari. Cum se poate interpreta acest rezultat?
Se poate ajunge la operatie??? Poate fi cancer???

Offline

 



#211 2008-09-01 00:44:19

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

am facut pet-ul.....raspunsul e pe 4 sept......personalul medical se poarta f frumos.....parca te simti mai sanatos doar prin asta. In timp ce eram in tubul in care te baga pt computer-tomograf. s-a defectat aparatul! de ultima generatie! Au adus imediat unul portabil, oricum.
In sfarsit, ziua de 4 septembrie sper sa nu fie un 11 septembrie pt mine, cum a fost in sua.
timpul trece greu, desi pe de o parte nu vreau sa treaca repede. Nu mai vreau.
Cand ma gandesc ca de f multe ori ma gandeam sa treaca timpul f repede ca sa se intample un eveniment....
e asa ciudat cu se schimba omul, sau de fapt cum descopera lucruri, sentimente pe care nici nu le banuia inainte.
incerc sa nu ma gandesc la ce urmeaza......uneori reusesc. pe 4 seara......sper sa pot scrie. sa va spun ce am aflat.
la ora 14, ora romaniei , o sa am consultatia. sa imi tineti pumnii. ce astepte sa ma accepte la tratament si apoi boala sa nu fi avansat in pauza asta.

Offline

 

#212 2008-09-01 01:41:12

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Din nou...CANCER!

armand, am citit de`a lungul timpului ce`ai scris, desi nu ti`am raspuns niciodata ... tot binele din lume pt tine si incearca sa fii cat mai optimist ... o sa fie bine, sunt sigura ... totul este sa vrei si ai sa poti!

Offline

 

#213 2008-09-01 08:36:25

anytza
Hero member
De la: ploiesti
Inregistrat: 2007-08-07
Mesaje: 3338

Re: Din nou...CANCER!

o sa fie bine,armand! snatate multa puss......noi suntem alaturi de tine smile


Trebuie sa fii schimbarea pe care doresti sa o vezi in lume!

Offline

 

#214 2008-09-01 09:19:16

pink_butterfly
Insomniac member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 8371

Re: Din nou...CANCER!

o sa ne rugam pentru tine sa treci cu bine prin asta...multa sanatate!


http://www.youtube.com/watch?v=mwMdO3HK_ws our song hjarta
em todas as ruas do amor seras meu e eu serei tua hjarta
http://www.youtube.com/watch?v=DDuLPHsIuTg

Offline

 

 Publicitate


loading...

#215 2008-09-01 14:52:10

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: Din nou...CANCER!

sanatate si toate cele bune armand. Dumenzeu sa te ajute.


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#216 2008-09-03 01:37:40

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

multumesc mult pt tot! inseamna f mult sa tiu ca va ganditi la mine....ca imi cititi povestea. asta ma face sa scriu aici de cate ori simt ca refulez....e ca si cum trimit un strigat de ajutor spre voi si voi va reuniti puterile si mi le transmiteti mie.
in fiecare seara imi mangai fetitele, parca le simt manutele la mine pe obraji.....imi inchipui asa de bine incat parca e real. stiu ca le merge cu socrii mei....
cand ma gandesc ca trebuie sa fiu departe de ele! fac eforturi uriase sa ma detasez cand vad copii de seama lor....ce mult si greu am primit de la viata! trebuie sa ma vindec pt ele!
e infern.
mai am o zi pana joi. o zi importanta. 
stateam si ma gandeam...nu cred ca noi am venit pe lumea asta doar pt ce facem zi cu zi...lucruri banale. V-ati gandit vreodata ca lucruri banale si fara sens facem, zi cu zi? le constientizati' se poate sa nu.....din cauza grijilor cotidiene. Cat mi-as dori sa am din nou linistea de dinainte.....ce putin lucru mi se parea inainte, si ce "everest "mi se pare acum!!!!! dar si everestul se cucereste, ma greu, dar se poate.
merg pe strada, vad in jurul meu atatia oameni veseli, sanatosi....oare isi dau seama ce bogati sunt?

Pe zi ce trece imi dau seama ca scopul vietii noastre pe pamant nu e doar sa traim asa. ar fi prea banal, prea simplu..... nu se termina aici totul. Venim aici cu un destin, cu o amprenta din trecut? Ramanem vii prin amintirile celorlalti....asta e clar. Dar cu noi ce se intampla dupa...?
O doamne....da-mi timp, doar timp cer. In rest, pt mine restul e nimic.
va las acum...e tarziu. cineva acolo sus ne vegheaza.

Offline

 

#217 2008-09-03 01:40:19

mydy
Full member
De la: craiova
Inregistrat: 2007-08-08
Mesaje: 939

Re: Din nou...CANCER!

in fiecare zi ma gandesc ce mai faci sincer iti spun smile
d-zeu e sus ! ai credinta kram
joi la ora 14 o sa ma rog pt tine !
doamne ajuta ! kram kram kram


^__________________ [ hjarta ]___________________^

Offline

 

#218 2008-09-03 08:27:43

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Din nou...CANCER!

Armand sa ne tii la curent cu ce se va intampla joi
Noi ne vom ruga pentru tine, tinem pumnii si speram la bine o data cu tine
Sa te ajute Dumnezeu!

Offline

 

#219 2008-09-03 10:12:39

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Din nou...CANCER!

Armand....iti tin pumnii maine...fii tare si nu uita sa lupti...noi suntem aici puss puss


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#220 2008-09-03 10:22:42

alinuutza_81_23_11
Hero member
De la: vest de carpati
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 4085

Re: Din nou...CANCER!

Armand capul sus, vei reusi, omule... suntem alaturi de tine si ne rugam pt tine , pt fetitele si sotia ta, sa ne scrii numaidecat dupa ce afli rezultatul, tinem pumnii ca totul sa fie ok smile . Ai incredere in tine, doreste-ti sa traiesti pt fetitele tale, pt familia ta, pt toti ce-i dragi tie, vom fi alaturi de tine toate , capul sus puss


Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole.Prove me wrong...

big_smile big_smile big_smile

Offline

 

#221 2008-09-03 16:42:23

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

mai e o zi....greu trece timpul
am obosit de emotii,  care cresc exponential cu scurgerea timpului. am cunoscut pe cineva care traieste o drama...baiatul lui a murit acum 7 ani, la varsta de 16 ani, pe un teren de fotbal. a murit in bratele lui.....ani de zile a trait cu privirea pierduta in gol, a trait ca sa nu moara.
viata asta.....pana la urma tot te arunca in disperare, in durere.....nu imi vine sa cred ca am trait i eu o viata normala , fara griji asa ucigatoare.
calcaiul lui ahile al meu sunt copiii. de fapt calcaiul e impropriu spus, ca la mine tot corpul e un calcai.
o doamne....as da orice sa ma vindec!!

Offline

 

#222 2008-09-03 19:10:36

yoyomi
Sr. member
Inregistrat: 2007-03-03
Mesaje: 1042

Re: Din nou...CANCER!

nu iti pierde speranta o sa fie bine Dumnezeu e sus si vede tot, o sa te ajute si pe tine sa te intorci sanatos acasa la copii tai.
sanatate multa si curaj


hjarta

Offline

 

#223 2008-09-04 01:14:10

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Dacă Dumnezeu mi-ar face cadou o bucăţică de viaţă, m-aş ?mbrăca foarte modest, m-aş ?ntinde la soare, lăs?nd la vederea tuturor nu numai corpul, ci şi sufletul meu
Gabriel Garcia Marquez, scriitor

Am ?nvăţat că un om are dreptul să se uite ?n jos la altul doar atunci c?nd ar trebui să-l ajute să se ridice
Gabriel Garcia Marquez, scriitor

Dacă Dumnezeu mi-ar face cadou o bucăţică de viaţă (...), le-aş demonstra oamenilor c?t se ?nşală crez?nd că nu se mai ?ndrăgostesc c?nd ?mbătr?nesc, neştiind că ?mbătr?nesc c?nd nu se mai ?ndrăgostesc! (...) Azi poate să fie ultima zi c?nd ?i vezi pe cei pe care-i iubeşti. (...) ....    scrie in ziarul de azi, in adevarul. cancer limfatic.....si s-a vindecat.
E ultima seara....sunt ciudat de calm....sigur sunt si efectele pastilelor de nebuni pe care le iau.
Am avut o criza de plans.....de dor de fete. Le am in avatarul de la messenger si cand vb cu cineva le vad....
Mi-am adus aminte de cand ne jucam "de-a baba", adica ne ascundeam toti trei sub cearsaf si asteptam sa vina baba....si radeam.....
Din ce in ce ma gandesc mai mult si la viata pe care am avut-o....o viata frumoasa, plina. Am considerat tot timpul ca sunt norocos. si am fost pana la boala.....sper sa nu mi se fi terminat tocmai acum, cand chiar am nevoie de el.
Ma gandeam la cand eram copil, cand totul era asa de inocent si de pur....cu griji marunte, care mi se pareau asa mari.....
Nu ne dam seama cat de repede trece timpul, si cand ne trezim e prea tarziu. Simt nevoia sa fac ceva, CEVA....sa pot sa spun ca nu am trecut prin viata doar traind banal.....
Suntem asa preocupati de lucruri marunte...eu imi dau seama ca nu am inteles pana acum nimic din ce conteaza in viata, doar presupuneam. acum....doar sa nu fie prea tarziu.....
Azi poate sa fie ultima zi cand ii vezi pe cei pe care ii iubesti.......ce trist ca nu putem scapa de asta! oare de ce am fost creati asa, sa murim.....sau de ce avem sentimente? De ce trebuie sa suferim ? ce sens au toate astea?
cred ca poate spuneti ca exagerez....dar nu e asa. boala parca mi-a spart niste bariere si m-afacut sa fiu altul. ma uit in oglinda.....vad un cap chel, fara pic de fir de par pe fata.....cu ochii scursi si pierduti, indurerati si speriati. Si undeva acolo, se vede un strop de speranta.....Asta nu sunt eu, e altcineva . Nu ma recunosc! e o senzatie stranie, ma sperie.
Daca exista ceva dupa moarte....atunci cu ce bagaj plec de pe lumea asta o sa ma ajute, daca se tine cont. Sa ma incalzeasca asa ceva?
In seara asta incerc sa stau cat mai tarziu, sa pic de somn.
maine seara abia astept sa va spun ce stare am...
Ce sper? sa nu fi crescut tumoarea, sa nu se fi dus in organe.....sa ma accepte la trtament si sa intleg ca sunt sanse sa ma vindec.

ce sa mai spun.....atat: mi-e frica!

Offline

 

#224 2008-09-04 02:04:20

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: Din nou...CANCER!

ai speranta armand Doamne Doamne nu te va parasii...cere-I asta,zilnic,atat cat poti  si ai sa vezi ca te va asculta...

Offline

 

#225 2008-09-04 10:31:11

Emma.28
Full member
Inregistrat: 2008-07-21
Mesaje: 238

Re: Din nou...CANCER!

Armand, si eu am citit mesajele tale.

Astazi este o zi importanta si pentru mine - am facut testul hiv, care, slava Domnului, a iesit negativ.

Ieri si astazi m-am rugat si pentru mine si pentru tine. Ai incredere - exista cineva acolo sus care are grija de noi.

Offline

 

#226 2008-09-04 12:21:16

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Mai am 2 ore pana la consultatie....1 ora pana plec de acasa...aveti idee cat de greu trece timpul cateodata? Ma uit la ceas si fiecare secunda care trece parca dureaza ore....
Simt in tot corpul o amorteala, parca un curent trece prin mine. De frica..
Oricum, vreau sa incep mai repede tratamente, ca asa nu pot trai . Traiesc sau mor. As vrea sa pot vedea....la anul pe vremea asta cum va fi? Intr-un mod se va sfarsi povestea asta, nu? Voi scrie eu "sfarsit", sau sotia mea pt voi, daca doamne-doamne considera ca am terminat treaba pe aici, pe pamant.
eu sper sa raman langa voi multi ani de acum incolo! si nu doar prin ce am scris pana acum.
ma pregatesc sa plec, parca am o stanca pe umeri.
Oameni buni...am doi copii asa mici .....dumnezeu nu poate sa ii lase fara mine! ma rog in fiecare clipa pt asta!
va scriu deseara.....sper sa nu fie de rau si sa am putere.

Offline

 

#227 2008-09-04 12:26:56

andrutza
Vizitator

Re: Din nou...CANCER!

Ce m-am emotionat Armand cand am citit ce-ai scris
Anca Parghel dupca cum sigur stii a avut metastaza la ficat si cancer de ovare...dar cica incepe sa se faca bine e foarte optimista si a spus ca nu cancerul ucide omul ci psihicul si starea de spirit. Asa ca iti doresc sa iti dea D-zeu putere sa speri pana in ultimul moment si mult curaj...lupta pentru viata ta si pentru familia ta. Sa auzim de bine. Multa sanatate

 

#228 2008-09-04 12:30:20

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Din nou...CANCER!

Doamne, ajuta-l !


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.