homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Din nou...CANCER!-21


#381 2008-11-22 03:30:22

monica01
New member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 41

Re: Din nou...CANCER!

Multa bafta si incredere!!

Offline

 



#382 2008-11-25 19:47:33

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Am iesit azi din spital. cu o seara inainte de internare am avut niste dureri f mari de spate, asa cum fusesem avertizat. A doua zi mi-au facut operatia...destul de complicat de prins artera femurala, dupa cum mi-au spus, si dureri....destul de mari. Din nou mi-a venit rau pe masa.....
Dupa amiaza am inceput recoltarea....destul de socant sa vezi cum iese sangele din tine. Dar a fost usor....si din fericire mi-au recoltat intr-o singura zi, adica 5 ore, toata cantitatea necesara. Azi mi-au scos cateterul din picior, si pt ca doua asistente s-au urcat cu mainile pe locul de unde scosesera tubul, era sa lesin de durere. Si asta cam 10 minute.
In sfarsit....sunt acasa, ma simt f slabit, insa am mai trecut un hop, f important pt transplant.
Ce urmeaza...cred ca analize, pet, si din nou pe cai.
Ma bag la somn....nu am dormit la spital noaptea pt ca a trebuit sa stau doar pe spate si sa nu misc piciorul deloc. Greu au trecut orele.
Va las, mai vorbim

Offline

 

#383 2008-11-25 19:55:50

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Din nou...CANCER!

Sa te ajute Dumnezeu, armand! Eu nu ma rog prea des, dar o voi face pentru tine...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#384 2008-12-02 19:09:51

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Azi am aflat tot ce urmeaza sa fac......analize la inima, vreo 3 examene, la plamani, 2 examene.....apoi PET-CT...care va spune exact cum stau.
Azi am aflat ca atunci cand am inceput tratamentul....tumoarea nu era retrasa la jumatate, din pacate.....era jumatate atunci cand le-am adus rezultatul din israel, dar pana la PET-CT-ul din barcelona a mai crescut putin....in sfarsit, asta mi-a dat peste cap moralul destul de rau.
Asa ca e f important sa aflu cat s-a retras acum, dupa prima etapa facuta aici. Am sperante, pt ca dupa prima cura, la radiografie am vazt si mi-au confirmat medicii ca s-a retras, chiar daca nu spectaculos.
Simt ca nu mai rezist...mi-e teama sa nu mi se darame fragilul echilibru si sa nu trec iar prin ce am trecut in vara.
Abia astept rezultatele......insa pe 18 stiu cum ies exact
Pe 24 dec am vizita unde mi se arata camera, imi spun ce am voie sa iau in camera...si pe 25 dec ma astept sa intru in...cusca! Deci de ziua fetelor, pe 27 dec, o sa lipsesc. Sper sa fie singura data cand se intampla asta.
Va las....ma duc sa ma lupt cu demonii mei.

Offline

 

#385 2008-12-03 00:36:32

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Viata asta...suntem suflete incatusate in carcase diferite, cu aceleasi mecanisme atat de complexe....cine intelege acest mister?
E dramatic pentru suflet....sa vada cum carcasa se strica, imbatraneste, se imputineaza....si sa nu poata face nimic! sa constientizezi ce constientizez eu acum, de ex, sa iti privesti minunile care nu se dezlipesc de tine o secunda...si sa te simti atat de neputincios!
Este ceva ingrozitor sa traiesc o asa viata...am o boala care nu imi da mult timp de viata, daca nu ma vindec.
O doamne, de ce mi se intampla asa ceva, de ce acum? Cu fiecare ora care trece imi e din ce in ce mai frica, din ce in ce mai mult vad muntele din fata mea.....un munte rece, neprietenos, stancos, invaluit in ceata spre varf....nu am nimic de catarat decat palmele goale....cam asa ma prezint in lupta asta.
Tot timpul am stiut ca orice mi-as propune as realiza.....acum insa ma simt atat de slab, atat de lipsit de orice fel de mijloace cu care sa ma ajut!!!!
Norocul meu(halal noroc) este ca moartea nu doare.....
Eu ca eu...dar fetitele mele de ce sa aiba un asa mare handicap in viata? Sunt asa de dulci, inocente....cum pot sa le lipsesc eu de prezenta mea.....cine o sa aiba grija de ele, cine o sa le protejeze?
Sigur, o sa spuneti ca sotia mea e tanara si poate sa isi refaca viata.....Imi doresc asta, pentru ea, insa e vb de fete. Nimeni pe lumea asta nu ar putea sa ma inlocuiasca pe mine ca si tata.
Lasa-ma Doamne sa le cresc...si apoi fa ce vrei cu mine!
In fiecare zi imi fac injectii in burta...sa le vedeti cum stau si sufla sa nu ma doara.....
Cum pot sa le las acum, cand au cea mai mare nevoi  de mine? Ma simt asa vinovat, stau si ma intreb unde am gresit pe parcursul vietii mele.....
Daca ati sti cat mi-am dorit sa le am, sa le cresc, sa le duc la gradinita, la scoala, sa le citesc povesti, sa ma joc cu ele......
Ce ai de gand Doamne cu mine...cat ma mai chinui? Nu ajunge oare? nu am dreptul la o noua sansa in viata, pentru fetite doar?
E fabulos sa astepti moartea! Este chinul absolut pe lumea asta. Poti spune ca ai atins varful durerii si deznadejdii, al neputintei.
ma asteptam la o viata normal de lunga, ma asteptam sa parcug, cum e firesc, aceeasi pasi pe care i-au parcurs si parintii mei....abia asteptam sa imi invat fetele tot ce stiu, sa le plimb, sa le ajut sa descopere lumea. De ziua lor o sa fiu izolat, la spital....si stiu ca se poate sa fi fost in viata de ziua lor doar la prima aniversare....
Am fost asa fericit la ziua lor...le spuneam tuturor celor invitati ca sunt cel mai fericit om posibil. Nici nu banuiam ce ne asteapta.
Ce cruda viata am.....e de nesuportat.....durereapsihica e incomparabila cu cea fizica.
Ma intreb mereu ce as putea face sa raman si dupa moarte cu ele? Un bust? Cenusa mea in diamant va fi....palme din gips, dupa mulaj? Tablouri, poze? Nimic nu le va ajuta real in viata......ma innebuneste gandul asta!!!!!!!
va las acum.....nu prea mai vad sa scriu....la mine ploua pe tastatura de ceva timp....
ganditi-va mereu la mine, acum si dupa ce nu voi mai fi(daca nu urc muntele).....si nu uitati ca poate acum aveti o viata minunata!!!! Bucurati-va de tot.....
somn usor!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#386 2008-12-03 02:20:16

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: Din nou...CANCER!

o sa ne gandim intotdeauna armand. o sa ne gandim atunci cand o sa intri pe forum si o sa ne spui cum a fost prima zi de scoala a fetitelor sau cand o sa ne spui ca gata, te-ai vindecat.
e o boala groaznica, stiu..
dar trebuie sa lupti, pentru ca intotdeauna s-au intamplat minuni, iar tu crezi in Dumnezeu si sunt convinsa ca te va ajuta.. si ai un suflet minunat, in toata durerea asta nu te gandesti la tine, ci la fetitele tale.
numai ca trebuie sa te ajuti si tu.. trebuie neaparat sa gandesti pozitiv, sa te incarci de energie pozitiva. ajuta enorm, pt ca de fapt, noi suntem energie..fiecare celula a noastra, iar tu te ajuti enorm gandind pozitiv, nu numai pe tine ca psihic, ci te ajuti si la vindecarea fizica..
uite, o cunostinta a avut cancer si pe langa operatii si tratamentul recomandat de medic, a luat nush ce chestie aparuta odata in formula as.
noi am hotarat sa nu`i dam bunicului meu chestia aia.. 1. pentru ca nu cred in formula as, am auzit ca au fost dati si in judecata pt ce publicau, si 2. pentru ca oncologul a spus ca noi hotaram, dar el nu crede in asa ceva. in schimb, tipa asta care a luat spune ca a ajutat-o foarte mult.
o sa ma interesez maine cum ii zice si de unde se poate procura, si mai departe ramane la latitudinea ta daca vrei sa incerci sau nu.
te rog eu gandeste pozitiv ca te ajuti mult, si fizic si psihic.
ne rugam pentru tine si sunt convinsa ca va fi bine.


hjarta

Offline

 

#387 2008-12-03 05:28:25

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Din nou...CANCER!

armand a scris:

Daca ati sti cat mi-am dorit sa le am, sa le cresc, sa le duc la gradinita, la scoala, sa le citesc povesti, sa ma joc cu ele......
Ce ai de gand Doamne cu mine...cat ma mai chinui? Nu ajunge oare? nu am dreptul la o noua sansa in viata, pentru fetite doar?
E fabulos sa astepti moartea! Este chinul absolut pe lumea asta. Poti spune ca ai atins varful durerii si deznadejdii, al neputintei.
ma asteptam la o viata normal de lunga, ma asteptam sa parcug, cum e firesc, aceeasi pasi pe care i-au parcurs si parintii mei....abia asteptam sa imi invat fetele tot ce stiu, sa le plimb, sa le ajut sa descopere lumea. De ziua lor o sa fiu izolat, la spital....si stiu ca se poate sa fi fost in viata de ziua lor doar la prima aniversare....
Am fost asa fericit la ziua lor...le spuneam tuturor celor invitati ca sunt cel mai fericit om posibil. Nici nu banuiam ce ne asteapta.
Ce cruda viata am.....e de nesuportat.....durereapsihica e incomparabila cu cea fizica.........

medicii ce au zis de felul cum evoluaza raspunsului organismului tau la tratament?

eu nu stiu nimic despre boala aceasta.

eu zic sa ai incredere in tratament, sa nu te indoiesti ca te vindeci,
incearca sa te gindesti ca te vei vindeca.

am mai intrebat odata daca beneficiezi de suport psichologic acolo? esti parte intr-un grup de suport?
sa stii ca ajuta foarte mult.

eu nu stiu cum erai tu inainte, adica erai un om vesel, caci acum esti prea deprimat si trebuie sa faci ceva pentru asta.

nu trebuie sa te mai gindesti ce ai scris ce am subliniat, ar trebui sa inveti cum sa convietuiesti cu teama asta intr-un mod mai optimist.

eu cred ca ae trebui sa vezi tot ce e frumos in jurul tau chiar si in situatia asta.

stii cum este unii vad numai partea goala sau plina a paharului, alege sa vezi partea buna tot ce ti se intimpla tie si in jurul tau.

gindeste ca treci prin asta acum, odata si te vei vindeca , trebuie sa iti doresti asta si sa gindesti asta, numai tu poti face asta.

nu stiu ce alte cuvinte sa mai folosesc dar vreau sa intelegi ca oricit de greu ar fi trebuie sa fii optimist si sa ai increde in tratament.


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 

#388 2008-12-03 08:48:34

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: Din nou...CANCER!

Armand, vei urca muntele ala intr-un final, vei ajunge chiar in virful lui, unde viata va incepe sa fie din nou viata normala....sint sigura de asta, n-are cum sa nu fie asa! Nu te invinovati pt boala asta nenorocita, nimeni, orice ar fi facut in viata, nu merita asa ceva...dar totusi nenorocirile se intimpla...Desi pari slabit si satul de tot, esti un om puternic, care va trece peste hopul asta imens, hop care te va face si mai puternic, invincibil....daca nu te-a facut deja. Ne gindim la tine si la familia ta superba. Va fi bine  smile

Offline

 

#389 2008-12-03 14:35:10

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

pai medicii spun ca pana acum reactionez cum sperau, ca sunt in grafic....mai mult o sa se vada la exam de pe 12 dec, rezultatul pe 18 dec......La inceput au spus ca daca nu reactionez bine, imi schimba combinatia de medicamente...Acest lucru nu s-a intamplat, deci sper  ca voi afla o veste buna.
Suport psihologic nu am....sunt intr-o tara straina, unde engleza si franceza, limbile in care ma descurc destul de bine, nu sunt des vorbite....spaniola mea e la stadiul de a intelege ce se vorbeste, in mare masura, de vorbit greu.....asa ca nu am cautat grupuri. Sunt convins ca exista.
Inainte de boala? Eram un om f vesel, pus mereu pe glume, poante.....
Oricum mai e f putin si intru la transplant....cel mai greu moment va fi cand mi se va spune rezultatl de dupa transplant......
Sa traiesc onorabil cu frica de nefiinta as invata daca nu as avea copii...insa e imposibil sa ma impac cu gandul ca se poate sa ii lipsesc de prezenta mea.
Lupt, ce sa fac, mai cad, ma ridic, mai dau cu capul....oricum merg inainte spre toate metodele de tratament, in care am mare incredere.
Sper sa am net in spital, desi greu probabil.....v-as spune #live# cum ma distrez....
gasesc eu o modalitate.
O zi buna!

Offline

 

#390 2008-12-03 14:40:11

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Din nou...CANCER!

suntem alaturi de tine...ai parcurs cea mai mare parte a drumului...e adevarat...finalul e cel mai greu dar o sa treci peste cu bine smile ....ma voi gandi la tine...Dumnezeu fie cu tine! te asteptam cu vestile bune puss


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#391 2008-12-03 19:36:11

andreea81
Full member
Inregistrat: 2007-12-10
Mesaje: 467

Re: Din nou...CANCER!

te asteptam cu vesti bune  goodluck, multa sanatate

Offline

 

#392 2008-12-03 20:17:29

mariyna
New member
Inregistrat: 2008-07-10
Mesaje: 58

Re: Din nou...CANCER!

multa sanatate ,armand. te asteptam cu vesti bune.

Offline

 

#393 2008-12-05 09:13:30

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

multa sanatate, fie ca noua an sa-ti aduca o viata noua si sa te poti bucura de toti cei care te iubesc...de fetitele tale, dar si de sotie bineinteles, sa nu uiti de ea..e tanara, dar si ei trebuie sa-i fie greu..

noi cei de aici de pe forum te iubim tare mult si te sustinem...ai incredere ptr sansa oferita, deja esti noros ca esti acolo si primesti tratamentul cel mai bun...

pa,pa...si te astept cu vesti bune.

Offline

 

#394 2008-12-05 11:05:40

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Din nou...CANCER!

Armand, capul sus si ai incredere ca totul va fi bine!

Le: anka  puss

Ultima oara a fost editat de pokemon (2008-12-05 11:09:14)


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#395 2008-12-05 11:07:31

anka9mai
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 2778

Re: Din nou...CANCER!

scuze  hmm  am sters mesajul


pc  pc

Offline

 

#396 2008-12-07 13:52:59

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Am facut o prima invesigatie...rezonanta cardiaca. M-au tinut ora si un sfert intr-un tub.....destul de claustrofoba situatia. Si cred ca de cel putin 40 de ori m-au pus sa imi tin respiratia cam 15 -20 secunde. Nu era o asa problema , dar de 10 zile tusesc, am o greutate in respiratie si nu prea pot sta pe spate. azi e mult mai bine.....Cred ca am iar lichid la plamani....oricum pe 12 fac pet-ct, pe 15si 16 au vreo 6-7 investigatii.
Abia pe 18 aflu cum stau cu ...ambalajul.
Sunt intr-o asteptare continua...

Offline

 

#397 2008-12-07 13:55:26

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Din nou...CANCER!

armand,in continuare curaj!
o sa vezi ca o sa fie bine....noi toate oricum iti tinem pumnii....


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#398 2008-12-08 14:35:58

monica01
New member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 41

Re: Din nou...CANCER!

Mult curaj, Armand! Numai ganduri bune!!

Offline

 

#399 2008-12-08 14:46:14

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

Ai incredere Armand...cred ca-ti este foarte greu, dar e singura solutie. Trimit de la mine si familia mea numai ganduri bune si fie ca sarbatoarea din 25 dec sa-ti redea sanatatea ..te iubim cu totii !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.