homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Din nou...CANCER!-58


#1084 2009-05-08 09:25:02

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

Iris te rog sa nu-ti pierzi increderea. Sunt alaturi de tine...ma gandesc mereu la tine. Sper ca macar vorbele mele sa te ajute, sa te aline...nu-mi gasesc cuvintele...ai grija de tine, fii tare in continuare...poate radio o sa arda ganglionul ala.

Offline

 



#1085 2009-05-08 11:46:53

alinuutza_81_23_11
Hero member
De la: vest de carpati
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 4085

Re: Din nou...CANCER!

bafta iris.... nu dispera , continua sa manaci sanatos , sa faci miscare .. si stii ce? nu UITA SA RAZI , sa fii plina de optimism, ca si pana acum, roaga-te LUI ... mergi in excursii , iubeste, traieste , pentru ca va fi bine vei vedea.
Nu iti umple sufletul de amaraciune , traieste-ti viata , asa cum vrei , bucura-te de fetita ta si de familia pe care o ai

Armand la fel, bucura-te de printesele tale , si de toti care iti sunt alaturi ..

Gogoneata sa dea Domnul sa fie bine, si sa intre in remisie , totusi e cutremurator ca la o varsta frageda practic sa te confrunti cu asa boli grave :I


Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole.Prove me wrong...

big_smile big_smile big_smile

Offline

 

#1086 2009-05-08 13:39:03

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

... am intrat iar... ma simt bine cu voi ... imi spun ca va stiu demult ... vreau sa stiu de tine Armand ... nu as fi vrut sa scriu  ... asa ... cind am intrat aici , eu am vrut sa ti dau din energia mea pozitiva ... poate am reusit ...poate nu... dar tot sunt multumita sufleteste ca te am incurajat ... si acum ... mi am spus nu... trebuie sa lupt si eu sunt mai bine ... poate nu a apucat nenorocitul asta de ganglion sa produca ... au trecut multe zile de la ultima cura ..nu medicul meu mia spus de problema pet ct comparativ cu ct ... ea merge cu  ulti bolnavi la Budapesta ... dar cu cei mai grav bolnavi ... nu sunt fonduri pentru toti si eu nu am 1000eur si nici 5100ron pentru euromedica unde nu sunt multe cadre specializate grozav ... unii invata acum ... bijbiie... dar pe sanatatea oamenilor... ///Armand , iti doresc sanatate si mult bine , clipe line de fericire si bucurii linga familie ! /// voua tuturor va doresc o viata plina de bine , realizari , fericire si sanatate ! /// gogoneata ... regret ca ai sora bolnava ..ma intrebai cum a inceput boala mea .... sa incepi sa citesti postarile din urma cam de la 10 februarie... 2009 ... eu recitesc mereu ceea ce a scris Armand si daiana ... si cind am timp mai mult citesc tot si sfaturile si vorbele bune ale tuturor de la postarile am cancer ...ca sa nu plictisesc te rog sa citesti tu din urma . ...ii dorescsurorii tale multa sanatate si azbavire de boala.../// va multumesc pentru toate incurajarile , va simt aproape ... chiar spunea cineva ... aici este un lloc special ... este un loc unde a scris si Daiana si Armand ... sper ca am reusit sa nu va plictisesc ... am zile cind fac cite ceva prin casa iar uneori nu fac mare lucru ... azi ma dor fff tare picioarele ... partea de jos ... calcaneul ... am stat in piciore de la 9 pina la 21 si ceva ... putin am stat jos la ducere si intoarcere ... nici atunci nu ma simt ok ... am senzatia ca picioarele mele se umfla ... beau 3 sau 4 litri de lichide ... aproape zilnic ... nu stiu ce am ... mi a spus si doctorul ieri ca de ce m am ingrasat ...daca ma vedea cu inca 5 sau6 kg in plus oare ce zicea... nefacind miscare suficienta mincam ... calorii in surplus ... victorie sigura spre obezitate... abia astept sa vad analizele saptamina viitoare ... sa vad cum stau ... va doresc o zi senina cu pace si liniste in suflete !

Offline

 

#1087 2009-05-08 13:51:00

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Din nou...CANCER!

armand am inteles ca esti in spania???unde mai exct...ma bucur ca esti aici pt  ca au medici buni...nu se compara cu romania...eu zic de aici in madrid...ma bucur ca esti mai bine si multa sanatate

Offline

 

#1088 2009-05-08 16:20:16

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

iris.....sunt scarbit de ce povestesti legat de noua ta intalnire cu medicii in Bucuresti..... Radioterapia va arde cu siguranta ganglionul ala....stiu ce spun...Vezi la daiana cat avea si ce a mai ramas dupa.....

da..eu sunt in barcelona...
azi m-au sunat de la spital, incep marti, pe 12 mai. Petul l-am facut pe 3 aprilie...sper ca nu s-a intamplat nimic rau in perioada asta.
Sunt optimist...nici nu concep sa nu scap.....
pe 1 iunie fac ultima sedinta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1089 2009-05-08 17:01:04

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

.Nu pot sa ti spun cit ma bucur ca mi ai raspuns rapid ... nu pot sa ti povestesc totul de la cap la cap ... intreaga convorbire consultatie ... ca v ati cutremura cit de umilita m am simtit ... si tac si nu stiu de ce ... ii las sa se joace cu viata mea ... nu am nici o boala cronica ... cine stie ce dozare imi face ... nu mi a spus nimic ... nimic concret ...
cind am vazut cum a decurs ... m am gindit la tine ... este clara treaba ... de scirba si de frica ca nu sunt capabili de aceea ai plecat ... felicitari ca ai putut alege asta ... eu nu am nici o sansa ...sau poate ... nepotii mei nu o duc grozav in Spania .... numai pentru ca avind rate la apartament ... au crescut atit de mult si nici cu doua servicii nu prea pot acoperi tot ... daca le era ok poate incercam si eu ... poate gaseam o relatie ... o solutie ... /// ma bucur enorm pentru tine ... asa vreau sa fi optimist ...

Offline

 

#1090 2009-05-10 23:24:22

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Ce faceti dragilor ! Zilele libere s au dus ... va incepe o noua saptamina ... astept sa merg sa mi fac iar investigatii , analize ... am asteptat sa termin curele ... ma simteam cit de cit binisor ... asteptam tomograful ... stiam ca nu reda tot [ asta mai mult de la Armand si Daiana ... am citit si eu putin dar ei m ai informat primii... bine ca ati dat viata unei postari ..] ...speram sa nu am nimic ... ma alimentam cu ideea ca voi face intretinere si nu credeamca voi face radioterpie ... ce pot spune ... tu Doamne stiai ... ma uit in urma la desfasurarea intregului program ce s a derulat pentru insanatosirea mea ... la lucruri bune si rele ... nu pot sa schimb nimic ... ma las in voia sortii ... ma simtem mai bine pina sa stiu rezultatul tomografului ... aveam incredere si sparanta ... nu am piedut o de tot dar sunt usor scirbita ... cita nepasare si indiferanta este raspindita in jurul meu ... un om este nimic ... tot ceea ce faci este in zadar ... viata mi a dar multe palme ... dar acesta m a ranit si stiu ca de aici nu prea mai am scapare ... da ... scap o perioada care este scrisa de Dumnezeu ... este ca un interval limitat ... lupt ... voi lupta ... voi astepta ... voi avea rabdare ... daca o sa stau in Bucuresti [inca nu m am decis ce fac ... vin zilnic sau inchiriez cu cineva ... nu pot gasi o solutie acum .. voi vedea pe moment ... ] am sa mi ajute bunul Dumnezeu sa merg la moastele sf. Nectarie... rabdare si asteptare ... sanatate si salutari tuturor ce ne incurajeaza !

Offline

 

#1091 2009-05-11 20:08:31

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Azi , am fost iar la medicul meu hematolog ... ma astepta sa imi dea ceva formalitatii .. acte si sa ii spun ceea ce am facut  la Institutul oncologic ... trebuia sa stie cind m a programat ... tinem legatura mereu ... /// Aici vad ca nu a mai intrat nimeni ... am mai spus o si o spun ... in mintea mea se da o lupta ... sa mai intru sau nu ... cine vrea sa se impovareze cu suferinta cuiva ... miine mai pot intra , apoi numai la sfirsitul fiecarei saptamini ... as vrea sa scriu multe ... multe experiente ... unele neplacute dar pentru ce ... cui ii pasa de suferinta cuiva ... precizez nu am intat aici sa cer ceva ... [ referire fac la problema financiara ] ... nu nu mi trebuie nimic ... multumesc lui Dumnezeu de ceea ce mi a rinduit ... credeam ca sunt ok... ca voi fi in remisie dar... nu a fost asa si voi lupta pina la capat ... azi la spital saloanele erau pline ... unii sunt noi ... cazuri destule noi... altii asteapta sfirsitul chimioterapiei ... apoi tomografie ... altii faceau tomografii [ din cunostintele apropiate ] ... unii s au dus ..la ceruri ...e groaznic sa stii ca viata ta s a marginit ... nu putea sa mearga la infinit dar traiesti cu ideea ca nu esti asa de repede marginit undeva pe axa vietii ... numai timpul intelege tot...

Offline

 

#1092 2009-05-11 20:51:57

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Fii deasupra destinului tau ... acesta este mesajul transmis din partea unei persoane dragi ... al unei persoane care mi ridica moralul zi de zi ... aici ... ii multumesc ! Povestea spune ca era odata o fata care, lovindu-se de greutatile vietii, a mers la tatal ei sa se planga ca nimic nu-i iesea asa cum isi doreste. Obosise sa lupte fara a obtine rezultatele pe care le astepta. Nu stia cum sa faca sa mearga mai departe in viata pentru ca se simtea epuizata. Avea impresia ca de cate ori rezolva o problema, aparea alta. Tatal ei a ascultat-o atent si apoi a invitat-o sa pregateasca impreuna micul dejun. Ajunsi in bucatarie, el a luat trei oale si le-a pus cu apa la fiert. Cand au inceput sa fiarba a pus intr-una morcovi, intr-una oua si in cea de a treia cafea. Le-a lasat sa fiarba fara sa spuna nici un cuvant. Doar ii suradea fetei lui. Ea astepta cu nerabdare, intrebandu-se ce voia sa faca tatal ei. Dupa 20 de minute tatal a stins focul, a pus ouale intr-un castron, morcovii intr-o farfurie si a turnat cafeaua intr-o ceasca Apoi a intrebat-o: ?Draga mea, ce vezi aici?? ?Oua, morcovi si cafea?, a raspuns ea. Atunci a indemnat-o sa atinga morcovii. Ea ii atinse si observa ca erau moi. Apoi i-a cerut sa curete un ou de coaja si ea observa astfel ca oul era foarte tare. Apoi i-a spus sa guste din cafea. Curioasa, ea sori din lichidul parfumat apoi intreba: ?Ce inseamna toate astea, tata??Atunci el i-a explicat ca toate cele trei elemente avusesera de infruntat aceeasi adversitate: apa fiarta. Doar ca au reactionat complet diferit: morcovii s-au inmuiat si au devenit usor de sfaramat, ouale au devenit foarte tari, in schimb cafeaua a schimbat cu aroma ei apa.  ?Cu care dintre acestea trei crezi ca te asemeni tu??, isi intreba el fata. ?Cand adversitatea bate la usa ta, cum raspunzi? Esti ca un morcov aparent tare, dar cand durerea te atinge te inmoi si-ti pierzi puterea? Esti asemenea oului, care incepe cu o inima maleabila si un spirit fluid, dar dupa un eveniment nefericit devine dur si inflexibil? Pe dinafara ramai la fel, dar pe dinauntru ai inima amara? Sau esti ca un graunte de cafea? Cafeaua schimba apa fiarta, elementul care ii cauzeaza durerea. Cand apa ajunge la punctul maxim de fierbere cafeaua lasa cea mai buna aroma si savoare.?Morala: Nu te lasa infrant! Fii deasupra destinului tau, da ocazia adversitatilor vietii sa fie pentru tine tot atatea prilejuri de a lasa ?dulcea aroma de cafea? care iti este proprie, pe care doar tu o poti oferi?

Offline

 

#1093 2009-05-12 18:10:34

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

CE NU POATE FACE CANCERULCancerul este atat de limitatNu poate mutila dragosteaNu poate sfarama speranta,
Nu poate eroda credinta,
Nu poate distruge pacea
Nu poate ucide prietenia,
Nu poate reprima amintirile,
Nu poate lua curajul,
Nu poate invada sufletulNu poate fura viata eterna,
Nu poate cuceri spiritul!
Cancerul este atat de limitat.... si totusi numai am decit speranta lui Dumnezeu ... nu pot pleca la Bucuresti ... mai am nevoie de un tomograf ... ce bine abia am facut unul si ce ... nervi , bani , umilinte , alte inconveniente ... nu aveti cum sa simtiti toate acestea ... nu va doresc ... oamenii sunt oamenii ... medicii sunt oamenii ... puterea este la Dumnezeu ... ma las in mina destinului dar se fac greseli... si se greseste si cu secundele vietii mele ... ce daca am anii pe care i am declarat vreau sa traiesc ... nu i pot lasa asa ... fara mine ...

Offline

 

#1094 2009-05-12 22:15:28

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Astazi am facut prima sedinta de radioterapie.....aveam programare la 18,30.....la fix m-au bagat in sala....Aparatul arata foarte bine, ca nou.....avea un brat care avea ceva rotund in capat, bratul fiind circular. A durat putin...cateva minute cred. La un moment dat bratul a descris un arc de cerc....a trecut sub mine.....
Si maine la aceeasi ora....stau si ma gandesc cum s-a inventat asa ceva...desi stiam ca nu am ce sa vad, am fost foarte atent sa vad ceva palpabil...nimic.
In tara mi s-a spus ca voi ace cobaltoterapie, procedura veche si invaziva.....asta desi exista si altceva, adica accelerator liniar...Cand cautam sa fac radioterapie afara...medicul meu mi-a spus ca e bine sa plec pt asta afara, pt ca afara au foarte mare grija de cum fac...ca le e frica sa greseasca!!!!!!!!
Mai am 14 sedinte....ultimii pasi spre vindecare!

Offline

 

#1095 2009-05-12 22:23:42

nobody6
Full member
Inregistrat: 2008-06-03
Mesaje: 266

Re: Din nou...CANCER!

armand a scris:

Astazi am facut prima sedinta de radioterapie.....aveam programare la 18,30.....la fix m-au bagat in sala....Aparatul arata foarte bine, ca nou.....avea un brat care avea ceva rotund in capat, bratul fiind circular. A durat putin...cateva minute cred. La un moment dat bratul a descris un arc de cerc....a trecut sub mine.....
Si maine la aceeasi ora....stau si ma gandesc cum s-a inventat asa ceva...desi stiam ca nu am ce sa vad, am fost foarte atent sa vad ceva palpabil...nimic.
In tara mi s-a spus ca voi ace cobaltoterapie, procedura veche si invaziva.....asta desi exista si altceva, adica accelerator liniar...Cand cautam sa fac radioterapie afara...medicul meu mi-a spus ca e bine sa plec pt asta afara, pt ca afara au foarte mare grija de cum fac...ca le e frica sa greseasca!!!!!!!!
Mai am 14 sedinte....ultimii pasi spre vindecare!

Doamne ajuta!!!! Suntem alaturi de tine...si asteptam vesti cat mai bune de la tine...

Offline

 

#1096 2009-05-12 22:51:41

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Din nou...CANCER!

va doresc multa, multa sanatate si sa nu va pierdeti increderea! kram
imi pare rau ca nu am mai intrat de mult la acest topic, nu am avut timp de nimic in ultimul timp...

Offline

 

#1097 2009-05-13 09:18:02

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: Din nou...CANCER!

sanatate armand. Iti doresc sa ai putere si sa faci fata acestor terapii, sa te insanatosesti repede.


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#1098 2009-05-13 17:00:28

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Stau ...citesc apoi iar vizionare tv. ma misc prin casa pentru treburi marunte ... nu mi gasesc locul ... miine fac alta tomografie ... luni merg la medicul radiolog la Bucuresti ... de la starea de stres de ieri am facut o indigestie ... ma simt sfirsita ... iar labele picioarelor le simt umflate ... nu pot sta numai in pat la odihna . Din 30 aprilie alerg dupa acte si apoi a fost tomografia ... apoi pentru ca nu aveam puterea sa primesc raspunsul tomografiei si tot nu aveam ce face cu el ca nu era medic pina pe 4 mai ... am plecat ... am vrut sa cred ca este ok cu mine ... nu a fost asa... pe 4 mai la Bucuresti apoi la control acasa ... apoi iar medic si iar Bucuresti ... atunci cind eu credeam ca voi incepe radioterapia [asa cu mi s a spus ...] ... a nu nu este ceva complet ... nu pot ... nu i uman ... nervi , framintari , etc... ieri am umblat dupa alte aranjamente necesare investigatiilor medicale ... miine fac iar tomograf ... sper sa l primescvineri ca sa l iau si luni sa merg in capitala. Sper sa nu se fi agravat nimic ca din 28 martie nu am facut nici un tratament ... trebuia radioterapie urgent dar ... incurcate sunt caile domnului ... acesta este ghinion ... decursase toate multumitor si trebuia sa stiu ca ... aceasta este tara mea . /// Ce bine ca , ai reusit sa mergi acolo , Armand ! Oricum erau asa de suparata la inceputul investigatiilor si nu am avut pe cine sa ma bazez ... numai dumnezeu mi a fost alaturi ca oamenii sunt oamenii nu isi pierd afacerile si zilele lor pretioase ...de fapt i am scos din sufletul meu ... acestia nu sunt prietenii ... au fost ... unii nu mai sunt ... s au stins ...asa ca cine te poate ajuta ... si totusi au mai ramas cativa ... trebuia sa invat lectia egoismului ... nu am putut ... poate de acum in colo... /// Armand , a inceput campania ,, ai viata in singe ,, si sper asa cum i ai anuntat tu sa meaga sa doneze singe pentru celule stem ... sa speram ca va fi bine ... ///  ... este un loc unde vin sa mi sterg ranile cu propria vointa si cu putinul optimism pe care il am dupa ce am aflat ca tot zace in mine boala ... zilele la rind intru eu cu eu meu ... nu este nimeni sau poate plictisesc ... am auzit undeva ...intra si astia sa se plinga ... nu va puteti imagina ce inseamna o vorba buna ...

Offline

 

#1099 2009-05-13 17:07:42

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Din nou...CANCER!

iris, armand, multa sanatate si toate gandurile bune pentru voi!
fiti curajosi in continuare!

Offline

 

#1100 2009-05-13 17:19:55

bucklucica
Hero member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 4683

Re: Din nou...CANCER!

Iris, Armand, Dumnezeu sa va ajute sa treceti cu bine peste toate si sa va traiti viata mai departe fara stresul unei boli cumplite!Multa sanatate!


Eric 3 ani si 7 luni
Nicholas, fratior de Eric, posesor de 3 dinti...

Offline

 

#1101 2009-05-14 21:43:54

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

Iris te simt din ce in ce mai agitata, speriata, neincrezatoare...etc. Te rog sa nu-ti pierzi echilibrul. Ai fost si esto o femeie puternica, te rog sa nu lasi boala asta sa puna stapanire pe tine. Intr-adevar ai nevoie de putin mai mult noroc lagat de aceste interventii la spital, dar, te vei face bine. Insista mai mult sa se tina de program...in fine...eu ma rog pentru tine din tot sufletul si abia astept sa-mi spui ca te-ai facut bine. Eu cred in tine, asa cum am crezut si in Armand....amandoi sunteti niste oameni extraordinari. Eu sincer de cateva luni nu intru decat pentru acest subiect...stau cu sufletul la guta ori de cate ori aveti ceva de transmis...poate cuvintele mele nu-ti alina cu nimic 'durerea'...insa atat pot face...
In legatura cu campania: am sa ma interesez daca pot dona, eu am 46 de kg si nu stiu daca am voie si mai am si nr de trombocite foarte scazut. Sper sa pot, mai ales ca am A negativ, o grupa rara.
Multa sanatate tuturor.

Offline

 

#1102 2009-05-14 21:47:01

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

am facut tomograf [zona ce nu am facut ] si de acesta data ceea ce a scris este in favoarea mea ... fara adenopatii in zona si organele ok... deci am de facut radioterapie doar la ceea ce am mai scris ... luni trebuie sa fiu de dimineata in Bucuresti ... poate reusesc sa incep sedintele de radioterapie . De acesta data poate nu mai apare nici o piedica ... nu stiu ce sa cred ... a ramas un singur ganglion ... nu putea sa fie distrus odata cu ceilalti ... probabil pet ct ar fi aratat mult mai multe formatiuni dar ... trebuie sa ti platesti singur aceasta investigatie ... la centru s au purtat acceptabil ... dar am indurat multe multe ...ma gindesc cum trebuia sa fie ... ma uit in urma si ma uit degeaba ... timpul a trecut ... nu l pot intoarce ... ce era bine sau ce era mai putin bine de facut nu stiu ... stiu decit atit ca descoperind tirziu m am aruncat asa in lupta ... poate trebuia sa studiez mai profund ... ajungeam tot aici ... eu nu aveam de unde sa stiu procedurile ..pasii marunti ce trebuiau facuti ... desi stiu acum nu mai imi folosesc ... zarurile au fost aruncate ... nu ma pot intoarce sa stiu pasii corecti ...  m am lasat in voia sortii si a lui Dumnezeu ... uneori au fost greseli ... timpul a trecut ... nu trebuia sa fie asa o distanta mare intre chimioterapie si radioterapie ... acum voi vedea ... am obosit si simteam nevoia sa ma odihnesc ... credeam ca am terminat ... eram asa de multumita ... asta pe moment ca sa nu va inchipuiti ca nu stiu ca am zilele limitate ... mai limitate decit altii ... nu mi vine sa cred prin ceea ce am trecut intr un an si ceva ... toate sperantele si visele iti sunt darimate in factiuni de secunde ...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.