homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Din nou...CANCER!-59


#1103 2009-05-15 01:54:53

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Iris...azi am facut a treia sedinta de radio....dureaza f putin si nu simti nimic, cel putin pana acum nu simt nimic....poate o vaga stare de oboseala.
Si eu sunt ingrijorat ca a trecut un timp pe care il consider cam mare...de la pet pana am inceput....dar ce stiu eu? Nu te mai lua dupa ce spun medicii...am vazut ca au o obsesie cu termenele..3 saptamani de la ultima cura! Pai sa stii ca nu e asa, pt ca depinde mult de cum te prezinti cu analizele...nu pot sa iti faca radio decat dupa un anume timp....Legat de nr de sedinte...iarasi am vazut ca in tara au batut in cuie 25 de sedinte....aici fac 15....poate au dozele intensitate mai mare....sau nu e nevoie de toata doza....
Am citit ca un om poate suporta o anume cantitate de radiatii...se calculeaza dupa anumiti parametrii si se imparte ....de aici si nr de sedinte.
Am o stare ciudata...as spune depresiva..... Radioterapia este o mare inventie...pt mine....stiu ce efect are ce mi se face...insa nu vezi, nu simti nimic....si dureaza...cred ca un minut ... E ciudat ca mi-au facut o cruce cu o carioca si au acoperit locul cu ceva transparent.....Ma asteptam sa imi spuna sa imi dau cu crema in zonele afectate...caci asa stiam...insa se pare ca nu e nevoie. Daca nu as stii cata grija au pt detalii...as spune ca au uitat.
de s-ar termina cosmarul asta ...sa pot sa ma trezesc dimineata linistit...fara sa simt ca s-au mai scurs ore din viata mea. dintimpul meu...si sa ma gandesc ca nu mai sunt multe, poate....
ce pot face?

Offline

 



#1104 2009-05-15 10:20:49

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Daria , iti multumesc pentru incurajeri si asa este sunt agitata si suparata pe ceea ce a fost ... nu am ce face acum ... luni merg la Bucuresti si voi face internarea la zi si analizele apoi voi vedea ce spune ... tot nu voi scapa de radioterapie si nu am ce face trebuie sa ma bucur ca \o voi face sa distruga ceea ce mai este acolo... problema este ca se distrug si altele ... sa sper ca nu ... ca D umnezeu imi va da ocrotire... scuza ma ca nici nu am vazut ce ai scris ...poate de suparare nu am vazut /// Tu sa nu donezi ca tu trebuie sa iei in greutate ... ai putin 48 kg... nu poti dna acum ... ok sa incerci sa maninci sanatos dar cred ca si copilasul iti da destula bataie de cap ... dar trebuie sa l cresti ... sa fiti sanatosi !                                                                               Armand , iti multumesc si tie ! Asa cum am mai spus trebuie sa accept situatia ... sper ca voi reusi ... merg luni ...  si la Bucuresti mi a spus ca marcheaza locul cu un marker si sa va dura 3 minute sedinta ... sunt fericita ca nu mi au descoperit si in zona pelviana adenopatii ... sunt asa de obosita ... am incercat cit am putut sa fac fata situatiei dar tot m am macinat ... era si normal ... cum spuneam ... asteptam sa se incheie ... sa fac o pauza ...sa astept intretinerea ... m ai vorbim ... ce fac fetitele tale ... ce face sotia ta ... va doresc bucurii si sanatate! /// si celorlati va doresc sanatate si ginduri bune !

Offline

 

#1105 2009-05-17 21:25:32

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

Drum bun Iris, si Doame ajuta sa faca o minune si sa te scape de boala.
sanatate tuturor.

Offline

 

#1106 2009-05-18 01:42:53

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

am obosit asteptand....am obosit luptandu-ma zilnic cu ganduri negre....am obosit cantarind, analizand......
Maine am din nou analize de sange dimineata, apoi vizita cu medicul hematolog, unde voi afla cum stau....apoi din nou radiatii.
Am emotii mari....trebuie sa fie toate in regula, ca sa fiu in grafic.
Imi doresc liniste...linistea data de ragazul pe care vreau sa il primesc de la Dumnezeu sa pot sa imi cresc fetele, sa pot fi alaturi de ele in timp ce cresc, sa le invat tot ce stiu...sa pot sa le dau sfaturi....sa le ocrotesc. Atat!
Constientizarea existentei limitaate catimp...cel putin in forma asta materiala.....mi-a rasturnat tot n minte si mai ales m-a lasat fara raspunsuri.....Am nevoie de timp sa caut raspunsuri...asta chiar daca stiu ca nu le voi avea, dar simt nevoia sa caut, sa ma imbogatesc! Evident ca spiritual...pt ca asta e adevarata bogatie, nu cea materiala.
Tanjesti dupa avere materiala, dupa mult mai mult decat ai nevoie in viata, desi atunci cand ai minimul necesar sa traiesti linistit....ti se pare ca esti sarac, ca trebuie mai mult!
Credeti-ma, inseamna nimic partea materiala!
Ai o masina....vrei alta, mai mare, mai puternica, mai noua....Ai o locuinta...vrei mai multe camere, vrei piscina, vrei mai mult! Si ? Cand devii constient de faptul ca acest corp, caroseria in care traieste sufletul nostru, incepe sa dea semne de batranete, cand constientizam ca sfarsitul e mult mai aproape...atunci poate ! ne dam seama ca am pierdut TIMP, viata, liniste....iubire....doar pentru a alerga disperati dupa ceva ce oricum nu luam cu noi, ceva ce in momentul constientizarii nevesniciei devine stupid, fara sens...Si atunci? Ce mai putem face? sa dam timpul inapoi? sa restartam viata? Ehe....am vrea noi...
Am spus mai demult ca daca scap, pot spune ca Dumnezeu mi-a dat un mare dar...o boala teribila.....chiar o boala ce ma face sa trec prin toate etapele de vindecare...., ce nu s-a vindecat repede.....sigur ca sa am timp sa meditez bine la ce se intampla......mi-a dat sansa sa imi traiesc timpul ramas intens, sa pot sa caut ce conteaza adevarat in viata....
Da, pentru mine viata acum (acum...adica dupa ce aflu ca sunt curat) va fi o minune, fiecare zi in care ma trezesc si sunt sanatos va fi o minune pt mine...o minune de care nu va dati seama, voi ce nu sunteti ca mine....
Daca lumea ar trece prin ce trec eu...ar deveni mai buna, cu siguranta.....
Ma uit in jurul meu tot timpul, studiz atent persoane, cupluri....
Unii sunt tineri, efervescenti.....altii, in varsta....stand linistiti pe banca...privind in jur, de multe ori in gol.....ridicandu-se cu greu....Sunr constienti poate ca s-a terminat timpul in care puteau fi ca cei tineri....

Oare e bine sa stii mai devreme, asa cum stiu eu acum??Uneori e bine sa fii aerian, e mai usor totul...dar cand vine scadenta, cum mi-a venit mie.....iti doresti sa fii folosit altfel poate timpul trecut.
Dar nu conteaza....nu noi ne alegem destinul....drumul pe care il traversam. trist este ca totul dispare, totul moare...
ma gandeam la copilarie....atat de frumoasa.....atat de curata, de sensibila....inocenta...
A murit demult.....Bunicii mei nu mai sunt, vecinii de la tara cu care am crescut....nu mai sunt.....Tot timpul ma intristam cand zburam cu gandul inapoi, in timp.....ma gandeam totusi ca viata mea va continua, ca voi avea copii...ca voi fi si eu cum erau parintii mei...ma gandeam sa fiu mai bun cu copiii mei, sa fac cat mai putine greseli....

A venit tatal meu la mine astazi....are 68 de ani....si parca a imbatranit exponential in ultimul an.....E stupid cand ma gandesc ca imi propusesem sa ma duc acasa, la ei, macar o data pe luna...in ideea ca au imbatranit si ca timpul lor se duce......Si cand colo, eu sunt cel care trebuie vazut mai des, pt ca poate Dumnezeu are alte planuri cu mine.....Inca o lectie???
ma gandesc la toate cunostintele mele....unele acum isi incep viata...se casatoresc, isi doresc copii....si eu sunt cu bagajele facute, asteptand sa vad daca trec sau nu examenul vietii!

Fetitele mele au crescut, acum comunicam f bine, ne intelegem.....ma simt asa de responsabil si de vinovat, daca nu scap.......as face orice sa traiesc, absolut orice!!! Nu pot sa le las fara mine, in viata asta asa de dura....O Doamne, sunt asa de mici!!!!!
Cand ne-am hotarat sa facem copii.....mi-am dat seama ca nu mai traiesc doar pt mine....si ca trebuia sa am mare grija si de mine pt a avea grija de omuletii care urmau sa vina pe lume....

pana si cu masina merg f atent, mult mai atent fata de tinereti.......
Cand sotia mea era insarcinata in 5 luni.....intr-o dimineata a avut  hemoragie ce s-a tradus la spital cu iminenta de avort....Atunci m-am rugat sa se intample orice, numai sa traiasca fetitele mele....Daca asta a insemnat pretul vietii mele....sunt trist dar si fericit.....trist ca nu pot fi mult langa ele, fericit ca le-am dat viata.......Sigur....poate nu asa....
Aveti grija de TIMPUL vostru...e limitat!
Noapte buna!

Offline

 

#1107 2009-05-18 11:27:22

taisia
New member
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 95

Re: Din nou...CANCER!

Buna Armand!
Am gasit acest forum din intamplare si ti-am gasit comentariile. Vreau sa-ti spun ca sunt alaturi de tine, stiu si prin ce treci, iti doresc mult succes!.......dar.....exista si un dar.. nu crezi ca acum nu poti sa iti permiti sa gandesti asa??? nici nu stiu daca la tine boala e o problema sau gandirea ta??... fiecare are cate o bola crezi ca exista cineva perfect sanatos?? dar asta nu insemna ca ne dam batuti....cred ca te gandesti prea mult la ce a fost si la ce o sa fie...Cele mai multe esecuri in viata sunt ale celor care nu si-au dau seama cat de aproape erau de succes atunci cand s-au dat batuti. Sunt foarte multi oameni care trec prin ce treci tu si nu pot sa faca mai nimic aici in tara, nici macar tratamentul nu ni-l aproba si atunci ce trebuie sa facem?????? viata a fost si va fi mereu o lupta cu sistemul, cu boala, cu tot, nimic nu e usor nici chiar sa stai nu e usor.......cu cat te gandesti la bola sau la rau cu atat il atragi la tine. Incearca sa te trezesti dimineata spunand azi imi e bine, mai bine ca ieri.... si daca nu ma simt f bine, e totusi mai bine ca ieri. Orice boala am avea e rau, sunt oameni care se trateaza de zeci de ani si tin regim si traiesc, e adevarat nu este f bine dar traiesc..... Incearca sa-ti traiesti viata asa cum este sa te obisnuiesti ca ai un tratament de facut sa crezi in ce faci.....Viata poate fi inteleasa doar privind in urma; dar pote fi traita doar privind inainte. E adevarat, nu este chiar placut ce ti se intampla tie, dar gandestete ca exista persoane care nu au nimic din ce ai tu, macar de dragul familiei trebuie sa gandesti altfel, ai o sansa pe care alti nu o au, crezi in ea si mergi mai departe, ai cale lunga dar sunt sigura ca vei reusi. Sanatate multa! Te astept cu alta stare de spiritsi cu vesti bune!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1108 2009-05-18 19:30:48

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Armand , am citit tot ceea ce ai scris ! ...ai dreptate ... sunt debusolata total ... pot sa spun ,, sunt scarbita de toate persoanele ce se cred destepte si fac abuz de functie ,, ... astazi dimneata am ajuns la 7si 20 minute ... o functionara a reusit sa redacteze 3 sau4 fise de internare intr o ora si 20 minute ... am avut trimitere de urgenta parafata si cu toti pasi ce trebuiau facuti sa ma pot interna cu foaie de zi ... la 8 si 5 minute au inceput programul ... la 9 si 20 nu reusise sa faca decit ceea ce am scris ...4 fise ... cealata lua carti de identitate sa dea fisele celor ce au fost internati ... apoi servea cunostinte ... a inchis ghiseul si s a dus sa aduca pe cineva ... am aflat mai tirziu ... era matusa ... pina nu am dat telefon medicului din fata ghiseului unde aceste salariate faceau abuz de functie nu  s au grabit ... regret ca nu am sunat pe linia verde a ministerului... abia am reusit sa mi fac analize la ora9 si 50 minute... la 10 se inchidea cabinetul de recoltare ... este un dezastru ... datorita acestor , destepte salariate ,, nu am reusit sa mai prind marcarea zonelor unde trebuia sa fac radioterapia... am fost la consultatie ... a doua tomografie am facut o degeaba ... am fost norocoasa cum mi s a spus ca de nu mi a iesit nimic... din 28 martie 2009 stau si ma plimba toata lumea ... nu stiu ce sa cred ... nu stiu mersul... din mers am aflat ... am venit acasa ...  vineri merg iar ...  poate am noroc sa inaintez si sa primesc programare ... o aveam azi ... s a dus ...  am trimiterea din 6 mai ... ce daca a fost urgenta ... ce daca distanta este prea mare si timpul trece ... din 7 mai trebuia sa merg pe 11 mai ... apoi a intervenit a doua tomografie ... eram pe 18 mai programata .. acum sunt vineri si sa vad ce noroc am ... stau la rand sa mi astept incetinirea sfirsitului... nici eu nu stiam ca timpul s a scurs ... m am ingrijit si de suflet ... nu foarte mult ... puteam si Dumnezeu sa mi dea ragaz sa l pot lauda de aici de pa pamint ... de dincolo nu pot sa l laud ... a facut minuni cu mine ... /// ma simt in largul unui ocean si vaporul pe care sunt se duce in voia valurilor .. in voia celor care fac legea in institutile sanitare ... si te amenta ... si se razbuna daca indraznesti sa ti spui punctul de vedere ... esti condamnat la boala aceasta si esti condamnat si de oamenii ce asigura sanatate ... unii se poarta cu tine fara pic de profesionalism si omenie ... azi sunt eu bolnava ...miine poate fi el sau ea ... acum astept ,, favoarea ,, sa fiu tratata in continuare dupa ce atata timp am asteptat cu bun simt sa primesc pasii corecti si cit de cit rapizi ... de ce ... cui ii pasa ... de ce  s ar grabi ... nu sunt in cauza cei dragi lor ... la sfirsitul lui mai fac 2 luni de pauza si de pasari din stinga in dreapta ... ce mizerie si cita scarba imi provoaca dar astept doar am interes si vreau sa traiesc ... /// stiu ce spun ... m am prezentat la o zi dupa cineva cu acelasi diagnostic ... azi ea a inceput radioterapia ... am avut aceeasi pasi ... cu pauza mea de ,, tomograf - alt tomograf ,, ... de ce nu se da atentie ca eu sunt cu bun simt si vorbesc civilizat ... de ce se trateaza asa ... dupa anumite criterii ascunse?

Offline

 

#1109 2009-05-18 19:40:49

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

... precizez ... am scris pentru toti ... am scris inca o experienta nefericita ...  cita rabdare si ce voita sa ai sa vezi atita nepasare ! [ am spus exact ce am intimpinat ..]sanatate si pretuiti timpul ... el zboara ...]

Offline

 

#1110 2009-05-18 20:00:11

Mariaaa
Full member
Inregistrat: 2008-08-17
Mesaje: 149

Re: Din nou...CANCER!

Dumnezeu o sa fie alaturi de tine.Ai pentru ce lupta..daca ai credinta si curaj poti invinge orice!Incercam sa intelegem ce simti si incercam sa fim alaturi de tine atat cat putem!Sunt sigura ca vei reusi!


In asteptarea lui bebe! bebe

Offline

 

#1111 2009-05-19 10:30:27

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: Din nou...CANCER!

multa multa sanatate Iris, ma voi ruga la Bunul Dumnezeu pentru tine si pentru Armand !

Offline

 

#1112 2009-05-19 22:35:34

ankuzza
Hero member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2006-02-18
Mesaje: 3330

Re: Din nou...CANCER!

de curand am aflat ca iubitul meu are cancer grater((( ...are o tumora in nas si i s-a pus diagnosticul de carcinom nediferentiat nazofaringian grater avum trebuie sa mearga in Germania la tratament cu radioterapie..e cumplita o astfel de veste..eu sunt schimbata total,nu stiu incotro s-o mai iau..cine a mai auzit cazuri cu tumora de cavum sa`mi spuna si mie va rog cum s-au vindecat,ce regim sa tina,sau orice l`ar putea ajuta!sad


Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!

Offline

 

#1113 2009-05-19 23:21:56

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Analizele facute ieri au fost foarte bune toate.....am mai luat o gura de oxigen si am mai urcat o treapta.....
Astazi am facut cea de-a sasea sedinta de radio....mai am 9....inca nu simt nimic deosebit..... La vizita mi-au spus ca dupa radio....voi face un ct sa vada cum stau cu tromboza....daca mai continui sa fac injectiile zilnice in burta.
Am avut o zi de analize f buna, aici pun si faptul ca dimineata mi-au luat sange si din prima intepatura asistenta a reusit sa ii prinda vena....s-a intamplat sa dureze si 40 de minute  sa poata sa imi ia sange!
V-am spus cum se procedeaza cand se fac analizele de sange? Nu mai stiu, asa ca :
La vizita, cand medicul stabileste ziua de analiza ...elibereaza o hartie unde specifica ce analize trebuie facute si ...ce e f important, ora .
La ora stabilita , intr-o sala, se afiseaza pe un ecran ce pacienti trebuie sa se prezinte la 4-5 ghiseuri.....asta in functie de ora. Intervalul de timp este de 15 minute.....La ghiseu verifica programarea, dupa care iti da un bon de ordine si niste etichete cu coduri de bare. Pe bon e un nr si o litera....eu am de obicei litera U - dela urgent. N-normal, etc
Apoi se merge in alta sala, unde sunt foarte multe randuri de scaune. In fata lor sunt doua tabele electronice unde se afiseaza nr de la biletul de ordine si nr salii unde sa mergi. Totul merge extrem de repede...cred ca sunt cam 12-14 locuri de recoltare. In
incaperea respectiva e o asistenta si intra doar o singura persoana. Se inchide si usa cand intri, pt intimitate. Scaunul pe care stai se poate intinde sa se faca pat, in caz ca ti-e rau...lucru f bun pt mine, eu avand antecedente....
Asistentele sunt foarte amabile, nu se grabesc....incearca de multe ori pana gasesc locul bun....
Cam asa.....spun asta pt ca in tara stiu ca s-a intampat sa imi ia sange si sa imi vina rau imediat , nu au apucat sa recolteze tot, s-au oprit pt ca le-am zis ca lesin....insa abia am reusit sa ma intind pe o canapea de pe sala de asteptare din Coltea....nu conta ca puteam sa imi imprastii creierii pe jos.....

sa aveti o seara buna!

Offline

 

#1114 2009-05-20 01:55:57

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Bolnavii de cancer sau cei care suferă de afecţiuni ale s?ngelui se vor putea trata gratuit ?n sistemul de sănătate privat.

?ngrijirile, care includ diagnosticare, chimioterapie sau imunoterapie, sunt posibile la Life Memorial Hospital, care a ?ncheiat un contract de colaborare cu Casa Naţională de Asigurări de Sănătate. Serviciile se acordă non-stop, iar toate cheltuielile aferente investigaţiilor, tratamentelor, supravegherii medicale şi spitalizării sunt suportate de sistemul public, ca asigurări pentru persoanele care ?şi plătesc contribuţiile la zi.

Offline

 

#1115 2009-05-20 02:47:42

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Armand , sunt inca treaza ! Nu pot dormi ! Citeam ceva despre alimentatie si asa mi a venit ideea sa intru ... si vad atitea vesti ok ... despre tine si am inteles ca voi avea o sansa sa pot sa ma tratez si in alta parte ??? ... vineri merg iar sa vad ce pot face ... i au rezultatele analizelor si voi merge la alta consultatie ... este a 3 a . Sper sa pot incepe sedintele de radioterapie luni daca nu cind vrea Dumnezeu ... medicul face cu mine pasi mici care sper sa duca la o finalizare fericita cu vesti bune . Astept si eu sa numar in ordine inversa sedintele de radioterapie. Astept sa spun cu bucurie ca am invins ... dar pina atunci sint ca nu mai am rabdare sa incep sperind ca imi distruge pe cel mai rezistent ganglion ... de ce nu a vrut el sa cedeze si sa fie distrus alaturi de fratii lui ... acum eram intr o pauza si imi  facea tratament doar de intretinere cu mabthera... tot citostatic la urma urmei... /// Tuturor va transnit sanatate si putere sa luptati cu viata ! Armand , iti doresc multa bucurie si putere sa poti sa dobori toate obstacolele si sa ti recapeti sanatatea !

Offline

 

#1116 2009-05-20 12:21:42

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Ankuzza , nu trebuie sa disperi ! Incearca si echilibreaza te !  Nu dispera si nu te gindi ca nu are rezolvare din moment ce voi mergeti in Germania pentru investigatii si radioterapie ... este ok acolo ... sunt alte reguli ... alta ordine ... alta aparatura . Nu trebuie sa manance decit ce i place dar cu milte cruditati si fara grasimi [porc , unt , margarina nici vorba ... nu prajeli ...multe sucuri de sfecla , telina , broccoli , varza , mere , patrunjel , rosii , gref , morcov mult . Va fi ok ! ... NU UITATI ! Rugati va !  La sfintul NECTARIE , la Maica Domnului si bineinteles la MINTUITORUL IISUS HRISTOS ! Citeste acatistul Mintuitorului ! Sa auzim de bine !

Offline

 

#1117 2009-05-20 13:02:22

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Armand sa va redau si eu cum se procedeaza aici !  O mare de oamenii se aseaza la cele 3 ghisee unde salariatele stau calme si in cep programul la orele8 si 4sau5 minute . Apoi , surpriza ! O salariata este in concediu de odihna sau medical ... nu s a gindit nimeni ca ea trebuie sa fie inlocuita ca celelalte doua nu fac fata situatiei create ...asa este mereu acolo ... nu a fost ceva accidental ! ... dezordinea domneste si lipsa de educatie alaturi de neputinta tuturor bolnavilor [ toti au cancer ... numai insotitorii rezista ... nu au de ales] . Sa realizezi 3 internari intr o ora si 20 minute este o ,,performanta ...,, cind cel putin 300 de oamenii aproape toti bolnavi asteapta sa opereze date pe calculator pentru editarea fiselor ... nu putea sa fie bagata in viteza nici cum ...cealalta era rapida dar plina de ea ... nu a auzit de fraza ,, nimeni nu este de neinlocuit ,, ... facea abuz de functie ... a inchis ghiseul sa o aduca pe matusa ... imi spune mie care eram plecata de la 4 dimineata sa ajung la 7 si ceva sa fiu apoi la analize ... si ce este matusa mea ... pot sa am acest drept ... si a facut legea ... eu simteam ca explodez deoarece mai erau 35minute si se inchideau ghiseele de la analize [2 la numar...] ... intr un final am sunat medicul sa i transmit ca nu pot sa vin la ora decisa de dinsul ca sunt blocaje ... ma astepta ... asa convenisem ... sa dau telefon ... nu am inteles tot ceea ce mi a spus ... era galagie si haos ... nici un sef nu a venit sa deblocheze situatia pina nu am procedat asa ... le am spus ... inlocuiti operatoarea nu are competenta si rapiditate in editare ...o fi buna in alt post ... cealalta nu mai spunea nimic ... a venit a treia persoana si a deblocat ... asa am reusit in ultimile 15 minute sa primesc ceea ce trebuia ... la analize alte mofturi ... oamenii spuneau ca sunt 2 persoana ce fac analize ... a plecat una si a stat 20minute apoi a plecat si a doua ... s au enervat ca erau multe persoane si ne a triat sa facem analize ...au stabilit ei care... si cum... imi venea sa impart palme ... una mi a spus ... ce ai doamna ... ai venit asa sa profiti sa faci analize ... nici nu esti bolnava ... asa ... am venit doar sa ma plimb si sa sporesc numarul analizelor ... am terminat ...puteam sa stau a doua zi ca si asa in 6 mai eram urgenta ... nu s au putut face ... s au aminat pe 11mai... atunci iar m a pasat pe 18 mai ... iar ceea ce am povestit a fost pe 18 mai ... aveam toate sansele sa nu le fac ... victorie , am luptat si am reusit sa fac asta ... am mers la cabinetul medicului ... acolo normal ...ma strigase dar nu eram ... in20minute nu poti fi in 3 locuri deoadata ... am asteptat ... mi rezolvat ceea ce a crezut ... eu nu pot decit sa cred ceea ce face ca este ok... m a trimis la un alt cabinet ... era simlu sa fac un EKG ... de 3 ori m a dat afara ... a 4 oara am reusit ...spunindu i ca trebuie sa fac un alt drum sa fac acest EKG ... altcineva a facut asta pentru mine care a fost mai cerebrala si cu suflet ... a inteles ca vineri nu pot face asa rapid toate investigatiile si ca inca un drum ma dezechilibreaza fizic si financiar ... acestea sunt numai citeva din peripetiile unui bolnav de cancer ... si asa viata este cumplit de grea si boala si toate ... de ce trebuie ca cei sanatosi sa faca zile amare celor bolnavi ?????? Nu exagerez cu nimic ... am adormit tirziu si m am trezit la fel la 10 ... am un organism ce isi i a doza de somn ... m am trezit in cosmar ... nu putea sa ajung la medic la ora 8 .... m am trezit ...ah.. nu vineri merg ... m am linistit dar m am uitat ce piciore [labele piciorelor] imi sunt umflate ... sistemul limfocitar nu functiona nici asa bine dar acum ma atentioneaza... stii ce ma gindesc ... medicul vazind ca este stadiu 4 nu se prea grabeste ... imi zice ca pleaca in concediu ... ca sa reuseasca sa ma programeze ...ca poate incep luni... o alta zi de luni... in loc sa ma ajute imi zice ... de ce nu te a trimis mai repede ... de ce de nepasare ... si de functionare defectoasa a intregului sistem ...  acesta este viata ! ... am rabdare si astept ca la loterie un raspuns ... un aranjament sa ma repar ...

Offline

 

#1118 2009-05-20 13:52:03

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Stiu iris...stiu cum este.....am trait si eu putin din ce spui tu....
Cei ce citesc despre noi ar trebui sa isi puna mari semne de intrebare, sa fie speriati de ce li se va intampla, daca din nefericire ar avea probleme! Astea se intampla in Romania, o tara inapoiata, o tara la limita civilizatiei! Si stiti cine e de vina? Noi, romanii, noi care votam comunisti, oameni de doi lei....noi care nu avem mandrie si ne lasam calcati in picioare de nesimtitii care fura fabulos in tara asta!
Istoria spune ca asa suntem....si nu cred ca ne vom schimba vreodata. Nimic nu functioneaza cum trebuie ....si atat timp cat nu o sa se schimbe generatii, nu avem sanse sa traim mai bine. Ganditi-va bine la ce am spus, si o sa imi dati dreptate.
Ar fi asa de simple multe daca cineva cu creier ar pune ordine in lucruri banale, de altfel...
Si pt noi ar fi mai simplu, doar trebuie sa copiem modele care functioneaza in alte tari....

Offline

 

#1119 2009-05-20 17:55:07

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Am sa vad ...in functie de starea de sanatate ... am sa postez pe blogul tau ceea ce am scris mai sus si apoi si alte intimplari ... ce mi reduce din viata mea ... daca ar fi rudele lor ar lupta sa traiasca si ar stirbi bunul mers al altora ... asa cum spunea ,, Tudor Gheorghe ... [cinta ...] .... aceasta este tara mea...

Offline

 

#1120 2009-05-21 10:38:34

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

iris.23.07. a scris:

Armand , am citit tot ceea ce ai scris ! ...ai dreptate ... sunt debusolata total ... pot sa spun ,, sunt scarbita de toate persoanele ce se cred destepte si fac abuz de functie ,, ... astazi dimneata am ajuns la 7si 20 minute ... o functionara a reusit sa redacteze 3 sau4 fise de internare intr o ora si 20 minute ... am avut trimitere de urgenta parafata si cu toti pasi ce trebuiau facuti sa ma pot interna cu foaie de zi ... la 8 si 5 minute au inceput programul ... la 9 si 20 nu reusise sa faca decit ceea ce am scris ...4 fise ... cealata lua carti de identitate sa dea fisele celor ce au fost internati ... apoi servea cunostinte ... a inchis ghiseul si s a dus sa aduca pe cineva ... am aflat mai tirziu ... era matusa ... pina nu am dat telefon medicului din fata ghiseului unde aceste salariate faceau abuz de functie nu  s au grabit ... regret ca nu am sunat pe linia verde a ministerului... abia am reusit sa mi fac analize la ora9 si 50 minute... la 10 se inchidea cabinetul de recoltare ... este un dezastru ... datorita acestor , destepte salariate ,, nu am reusit sa mai prind marcarea zonelor unde trebuia sa fac radioterapia... am fost la consultatie ... a doua tomografie am facut o degeaba ... am fost norocoasa cum mi s a spus ca de nu mi a iesit nimic... din 28 martie 2009 stau si ma plimba toata lumea ... nu stiu ce sa cred ... nu stiu mersul... din mers am aflat ... am venit acasa ...  vineri merg iar ...  poate am noroc sa inaintez si sa primesc programare ... o aveam azi ... s a dus ...  am trimiterea din 6 mai ... ce daca a fost urgenta ... ce daca distanta este prea mare si timpul trece ... din 7 mai trebuia sa merg pe 11 mai ... apoi a intervenit a doua tomografie ... eram pe 18 mai programata .. acum sunt vineri si sa vad ce noroc am ... stau la rand sa mi astept incetinirea sfirsitului... nici eu nu stiam ca timpul s a scurs ... m am ingrijit si de suflet ... nu foarte mult ... puteam si Dumnezeu sa mi dea ragaz sa l pot lauda de aici de pa pamint ... de dincolo nu pot sa l laud ... a facut minuni cu mine ... /// ma simt in largul unui ocean si vaporul pe care sunt se duce in voia valurilor .. in voia celor care fac legea in institutile sanitare ... si te amenta ... si se razbuna daca indraznesti sa ti spui punctul de vedere ... esti condamnat la boala aceasta si esti condamnat si de oamenii ce asigura sanatate ... unii se poarta cu tine fara pic de profesionalism si omenie ... azi sunt eu bolnava ...miine poate fi el sau ea ... acum astept ,, favoarea ,, sa fiu tratata in continuare dupa ce atata timp am asteptat cu bun simt sa primesc pasii corecti si cit de cit rapizi ... de ce ... cui ii pasa ... de ce  s ar grabi ... nu sunt in cauza cei dragi lor ... la sfirsitul lui mai fac 2 luni de pauza si de pasari din stinga in dreapta ... ce mizerie si cita scarba imi provoaca dar astept doar am interes si vreau sa traiesc ... /// stiu ce spun ... m am prezentat la o zi dupa cineva cu acelasi diagnostic ... azi ea a inceput radioterapia ... am avut aceeasi pasi ... cu pauza mea de ,, tomograf - alt tomograf ,, ... de ce nu se da atentie ca eu sunt cu bun simt si vorbesc civilizat ... de ce se trateaza asa ... dupa anumite criterii ascunse?

O Doamne, nu-i normal !
Ai grija de tine si sper sa vii cu vesti mai bune....dupa ce ca esti bolnava, te mai imbolnavesti si cu capul de la aceste functionare, care pana la urma sunt platite din banii nostrii...sa le fie rusine, ar putea oricand si ele sa fie in locul tau...nu le e frica??? nu-i uman...

Offline

 

#1121 2009-05-21 12:33:25

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Am mai spus si altadata cita umilinta poti indura dupa ce ai o asa boala ... te dezgusta ca aceeasi oamenii care au acelasi diagnostic sunt tratati altfel ... la ei nu este problema sa le dea rmn si nici tomografii prin casa de asigurari ... dar las in urma ceea ce s a intimplat bine ori mai putin bine ... au trecut 2 luni de la ultima cura care de fapt trebuia sa fie in februarie ... asa a fost sa fie ... inca o luna de drogare in plus si inca 2 luni de pauza si nici nu eram in remisie cum s a presupus fara realizarea tomografiei ... asta este viata ! ... miine ... miine iar la datorie ... miine iar la milogeala consultatie ... nu pot sa nu i spun asa cind astept si sunt umilita si jignita ca de nervi domnului doctor trec prin stomac .../// in ce privesc eu nu am degind sa fac depresii si alta complicatii datorita lipsei de omenie si profesionalism al unor persoane ce se cred ,, tari si mari ,, ... am invatat ceva ...,, oricit de sus se ridica capul cuiva , persoana merge sau paseste pe acelasi pamint cu mine ...,, vreau sa fiu la fel de demna cum am fost si si astazi in ziua aceasta mare sa afirm ca Dumnezeu si toti sfintii din ceruri sa fie cu mine , sa ma ocroteasca sf . meu NECTARIE si MAICA DOMNULUI ! Sa sper ca acel ganglion a fost amortit de chimioterapie si nu a produs nimic ... bine daca era realizat un pet ct era ok se vedeau mai multe dar ... nu am puterea financiara sa fac asa ceva ... am puterea sa gindesc pozitiv si sa sper ... /// Armand , multumesc pentru tot ceea ce mi ai scris ! imi folosesc toate cuvintele tale , esti luptator si o persoana care va reusi sa invinga boala pentru iubirea ce exista in familia ta ... fetitele acestea dulci ce se misca in jurul tau este darul de la DUMNEZEU ... EL  iti da si ne da puterea sa ne ridicam si sa luptam ... iti doresc sanatate si liniste in suflet , pace la casa voastra si pace tuturor . /// vineri seara sau simbata va scriu iar ... sa plec miine cu incredere in DUMNEZEU si ma gindesc ca el face tot ca sa fie bine ... daca nu si asa accept situatia dar trebuie sa traiesc sa i ajut pe ai mei ... nu i pot lasa asa ... ii iubesc si avem nevoie unul de altul . ///   pretuiti sanatatea si timpul , ginditi pozitiv  !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.