homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Din nou...CANCER!-7


#115 2008-07-17 16:16:42

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: Din nou...CANCER!

armand iti doresc sanatate si sa fie totul bine. Ai grija de tine.


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 



#116 2008-07-17 16:41:22

monica01
New member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 41

Re: Din nou...CANCER!

Buna Armandut,

Sa stii ca eu am mare incredere in tine, in primul rand ca esti un tip foarte cerebral si in acelasi timp puternic; nici nu stii cate resurse avem in noi insine sa luptam...; mi s-au intamplat si mie foarte multe in ultima vreme (considerate de mine chiar fatale),dar strecurandu-ma printre randurile tale, mi-am dat seama ca mi-ar fi jena sa le mentionez... sunt insignifiante....; uite ce am invatat  din problemele mele - ca totul bun si/sau rau se intampla cu un scop - sa invatam din el si sa dam invatarea noastra altora care are nevoie, care are poate alta misiune.... dragul meu ... roaga-te cat poti tu de mult, din tot sufletul, citeste biblia (sper ca psihicul si fizicul sa te ajute) si revarsa-ti dragostea peste tot ce ai tu mai drag si scump... totul e cu un scop - iti da acum, ca  sa apreciezi mai tarziu si sa ajuti tu la randu-ti...

va fi o cursa nu scurta si nici usoara, dar cum spuneam am mare incredere in tine si in cel de sus...

multa lume sfatuieste tratamentul naturist radical, medicina alternativa - vitamine, suplimente, pozitivitate... nu vreau in nici un fel sa fac reclama - familia mea a apelat si la serviciiile Dl-ui adrian florea - maestru in medicina chineza  - ti-as recoamnda o evaluare si din partea dumnealui...(il poti gasi cautand pe google).. la atat ma pricep... foarte bune tratamente s-au optinut in germania, austria... incearca sa vorbesti cu persoane care au trecut si trec prin aceeasi situatie...

iti doresc multa, multa sanatate, putere si speranta - ca totul este doar o lectie / lupta din care sunt sigura ca vei iesi invingator

cu bine

Offline

 

#117 2008-07-17 16:55:42

drusk33
New member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 34

Re: Din nou...CANCER!

curaj armand....fii sigur k daca altii au avut ceva mai grav tu sigur ai sansa de scapare...trebuie numai sa lupti si vei reusi...dupa multe batalii cu sigurantza vei castiga razboiul

diana


..eu stiu k ma pot depasi...dar tu??sperantza moare ultima..viatza te pune la incercare demonstreaza-i k poti depasi orice obstacol...diana

Offline

 

#118 2008-07-17 17:37:43

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Din nou...CANCER!

bybyanca a scris:

buna..am si eu o nelamurire..de 2 luni menstruatia mea dureaza foarte putin...inainte dura 4 zile si era mai abundenta acuma dureaza 2-3 zile si e putina..Mi s-a zis ca e de la stres..si in plus am niste dureri groaznice..mereu am avut astfel de dureri si mi s-a zis ca asa este normal..Dak dureaza asa putin si nu e abundenta este normal? ms

nu ti se pare ca esti offtopic tare aici?! :f?rv?nad:


mami de minuni hjarta

Offline

 

#119 2008-07-18 15:17:17

drusk33
New member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 34

Re: Din nou...CANCER!

eu_vreau a scris:

bybyanca a scris:

buna..am si eu o nelamurire..de 2 luni menstruatia mea dureaza foarte putin...inainte dura 4 zile si era mai abundenta acuma dureaza 2-3 zile si e putina..Mi s-a zis ca e de la stres..si in plus am niste dureri groaznice..mereu am avut astfel de dureri si mi s-a zis ca asa este normal..Dak dureaza asa putin si nu e abundenta este normal? ms

nu ti se pare ca esti offtopic tare aici?! :f?rv?nad:

SI EU AM vrut sa ii zic acelasi lucru da nu am crezut ca pot..este hiper hiper off topik
pupik
vreun moderator nu poate muta mesaju???
diana


..eu stiu k ma pot depasi...dar tu??sperantza moare ultima..viatza te pune la incercare demonstreaza-i k poti depasi orice obstacol...diana

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2008-07-18 23:57:39

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

stiti cum pare mesajul ala? mie nu imi pasa de ce probleme aveti voi pe aici....mie sa imi spuneti de ce .......
Lipsa de respect sau de omenie...
Sau doar o greseala. Asta cred

Offline

 

#121 2008-07-19 01:58:37

skumpi
Vizitator

Re: Din nou...CANCER!

e o greseala...probabil nu stia regulile forumului
ce sa spun...de`abia acum am dat d topicu asta` si n`am cuvinte neutral
m`am speriat k eu tusesc asa sec d ceva vreme si tot d ceva vreme simt o durere in zona inimii...sper sa nu fie nik grav...o sa merg neapoarat la dr.

nici nu stiu ce sa zic ca au zis fetele cam tot
orice s`ar intampla...oricat ai cadea in disperare sa nu faci gesturi necugetate...nu stii ce se va intampla...ce iti e rezervat....ai spus ca , chiar dak nu te vei vindeca tzi s`au dat 2-4 ani...eee aia sunt multi ani sa`i petreci langa sotia si fetele tale ! orice ar fi sa te gandesti la ele...
Dumnezeu nu te`a ales la intamplare...esti pus la incercare....de ce.,..cum ...nimeni nu stie`
Incearca sa vezi in continuare luminita d la capatu tunelului...nu te da batut orice ar fi...lupta pt tine si pt viata ta si in special lupta ca fetitzele tale sa aiba un tata..o famile
Multa bafta si o sa ma rog si eu pt tine

 

#122 2008-07-20 18:37:35

bosom_friend
New member
Inregistrat: 2008-07-20
Mesaje: 5

Re: Din nou...CANCER!

Buna! Am intrat pe acest forum la sfatul unui foarte bun prieten care mi-a spus ca voi fi impresionata pana la lacrimi de aceasta poveste si asa s-a si intamplat. Ma bucura nespus ca atatea persoane te incurajeaza si te sustin, chiar daca nu te cunosc si cu aceasta ocazie vreau sa ma alatur lor.
        Ma rog si eu pentru vindecarea ta si cred ca te vei insanatosi, iar aceasta perioada din viata ta o vei considera ca pe un cosmar incheiat ce-l vei da uitarii.
        Meriti sa ai o viata linistita alaturi de familie si prieteni, mai ales ca ai spus ca te sustin si sunt langa tine.
        Te admir pentru puterea de a lupta de care dai dovada si te rog sa nu te lasi coplesit nici o clipa pentru ca mai ai niste carti de jucat!(am inteles ca dupa chimio mai exista si alte tratamente care au avut rezultate excelete la pesroane cu acelasi tip de limfom).
         Cu toata admiratia, Ramona.

Offline

 

#123 2008-07-21 00:47:33

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

de fiecare data cand citesc noi mesaje cu greu reusesc sa imi opresc lacrimile de emotie.......am primit lectii de viata fabuloase in cele 5 luni pe care le am de cand am aflat de boala.
Una din ele mi-o primesc de aici, de la necunoscuti care isi rup timp pt a scrie unui necunoscut lor.....pt a-l incuraja .
Sunteti oameni buni si va doresc sa fiti fericiti toata viata voastra!!!
Maine incep ultima cura aici, in tara.....adica maine si poimaine o sa iau masa in oras smile.
In perioada asta am avut tot felul de revelatii...parca am trait un somn adanc pana acum si acum am deschis ochii larg si vad viata asa cum e. Trecatoare....frumoasa sau urata, dar trecatoare.
Imi scormonesc creierii sa inteleg sensul vietii, fara rezultat evident. Sunt rupt total de lumea materiala dupa care alergam atat inainte.
Spere sa ma vindec, dar nu voi mai putea cadea in somnul in care eram inainte, in cel care sunteti voi......pt mine ar fi doar un ragaz pana la final....si cel mai important un ragaz sa pot sa imi cresc copiii. Cred ca ma voi afunda in carti, studii, filozofii, incercand sa vad cu ce ma identific, ce poate sa ma faca sa fiu mai aproape de un adevar impropriu.....
Daca nu as avea copiii, cred ca mi-ar fi infinit mai usor sa imi accept finalul, intr-o masura . Am doar 34 de ani, dar ma surprind studiind batranii, incercand sa ma consolez cu ideea ca si ei au foat ca mine, si degeaba, ca de moarte nu scpa nimeni. Ma simt batran psihic, ma simt la finalul drumului, si asta doar pt ca am constientizat ca murim! Sa nu credeti ca intelegeti ce spun.....ce stiti voi despre asta e doar o inchipuire. realitatea e inimaginabila.
O sa va povestesc in timp ce trairi am....cred ca pot ramane o poveste de viata pt voi....sper sa fie de succes. DAr si daca nu, va veti aminti peste ani despre zbaterea mea si despre cum si-a batut joc viata de mine. Oricum, in momentele astea asta face, si o face asa de bine.........sper macar pe fetitele mele sa le ierte si sa nu le lase fara mine.
Dumnezeu? am multe de spus.....as vrea sa stiu ce inseamna pt voi Dumnezeu? credeti in el? cum il vizualizati, sau ce credeti ca e? Exista? Va provoc la o discutie despre El,...pt ca am nevoie de ....material ca sa pot sa spun si eu ce cred.
Va las....imi iau pastila de liniste si sper maine sa nu ma trezesc iar cu spaima aia teribila
Noapte buna va doresc, oameni buni, chiar buni!

Offline

 

#124 2008-07-21 00:55:04

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Inainte sa ma bag in pat.....ca tot am zis ca astept sa vad ce intelegeti prin D-zeu.....am o intrebare, care suna ca o revolta : oare la ce chin psihic sunt supus, cu ce demoni ma lupt, la cata suferinta sunt supus.....oare D-zeu nu vede? Doarme? E intrebare retorica, nu imi raspundeti la ea.
Parerea mea e ca doarme, ca prea multe tragedii se intampla fara sens......nu ma refer aici doar la mine.
somn usor!

Offline

 

#125 2008-07-21 04:32:19

monica01
New member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 41

Re: Din nou...CANCER!

dragul meu armandut,

sa stii ca nici eu nu vedeam , pana nu demult, manifestarile lui Dumnezeu. Intamplator am intalnit niste oameni cu mai multa credinta decat as avea eu (multa vreme am fost sceptica cu privinta la credinta si bunatatea oamenilor). Vazand aceasta familie numeroasa si simpla (vazandu-le faptele mai degraba neconditionate in a face bine celor din jur si a se neglija pe ei pentru fericirea altora) si ascultandu-i pe iei - se pare ca ca mi-au deschis capul si inima; din pacate, nu merg deloc des la biserica si-mi pare rau, insa pentru prima data am reusit sa citesc din biblie, sa incerc sa o comentez cu alte persoane mai intelepte de rostul fiecarei pilde, sa fiu mai sensibila, mai generoasa, mai buna.... rasplata - prezenta lui D-zeu in sufletul meu , ca o energie pozitiva- mai ales atunci cand sunt infrigurata de teama si de necunoscut - se pare ca el imi da putere si optimism sa merg mai departe , tocmai atunci cand cred ca totul e zadarnic si nu mai e nici o scapare; nu de mult, am inceput sa citesc si Paulo Goelho - care zic eu ca e fenomenal prin scrierile lui inspirate din invataturile lui D-zeu. Incearca numai sa citesti  -Alchimistul si poate vei intelege din ce ti se intampla (ni se intampla)...asta cu siguranta te va intari si-ti va da putere sa lupti cu durerea ta....

Fii cu credinta si vei fii bine... tot ce ni se intampla sunt semne si toate au un rost
Iti doresc numai bine si multa, multa sanatate

Offline

 

#126 2008-07-21 09:25:05

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Din nou...CANCER!

Buna Armand,
Am citit si eu despre problemele cu care te confrunti. Si imi pare nespus de rau ca la o varsta ca a ta trebuie sa treci prin asa ceva. Te inteleg chiar f bine pt ca si eu trec printr-o problema asemanatoare: tatal meu are cancer si nu mai are mult de trait. El are 53 de ani, este mai in varsta intr-adevar, dar oricare ar fi varsta parintilor noi copii tot suferim. Ma gandesc la copii tai, prin ce trec si ei. Poate ca fiind mai mici nu contientizeaza. Sincer, mi-as dori sa fiu mica ca sa nu mai sufar atata.
Chiar daca treci prin asemenea momente, sa-ti pastrezi credinta in Dumnezeu, caci El stie ca face. Cand am aflat de boala tatalui meu, m-am dat cu capul de toti peretii incercand sa inteleg de ce el, m-am gandit uneori ca Dumnezeu nu mi-a ascultat rugaciunile ca sa-l faca bine, pt ca tata a fost spovedit si impartasit. Dar m-am gandit cine sunt eu sa-l judec pe El, caci oricat as incerca nu voi putea intelege. Asa ca m-am cufundat in rugaciuni ca sa-mi gasesc linistea, si sperand ca prin toata suferinta din viata asta trecatoare, tatal meu sa-si gaseasca mantuirea in viata cea de dincolo, care este vesnica, acolo unde nu exista nici durere nici intristare. Macar cu asta sa fiu impacata.
Si Dumnezeu exista pt ca am simtit ajutorul Sau puternic acum un an, cand tatal meu a fost diagnosicat cu cancer si nu i se mai dadusera decat 2 luni. M-am rugat sa nu mi-l ia, sa il mai lase printre noi. Tatal mau a supravietuit atunci dupa 9 ore de operatie pe ficat, iar la sfarsitul operatiei am simtit un miros puternic de mir, un miros placut care se imprastia pe holul blocului operator unde stateam si ma rugam.
Si mai l-a lasat un an, un an in care sa ne obisnuim cu ideea bolii, dar se pare ca nu ne-am obisnuit, caci este inca foarte dureros.

Scuze pt masajul lung.
Dumnezeu sa te ajute, sa te ocroteasca si roaga-te sa se faca voia Lui. Ca daca ar fi vrut moartea, ar putea sa ne ia intr-o secunda. Dar stie El ce face.
Nu te mai gandi la ce a fost si ce va fi, incearca sa traiesti acum in prezent, sa profiti de fiecare moment prezent, caci cu acetea ramai in suflet. Traieste-ti viata si bucura-te de fiecare moment al ei. Eu am inteles acest lucru acum un an.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#127 2008-07-21 09:41:09

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Din nou...CANCER!

Armand, sa stii ca te intelegem in felul nostru naiv si iti dorim sa ai un vis frumos. Succes!

Offline

 

#128 2008-07-21 10:14:41

adryana grygo
Full member
De la: Ardeal...univers fatal
Inregistrat: 2008-07-18
Mesaje: 382

Re: Din nou...CANCER!

De multe ori in viata ne intrebam de ce oare dzeu nu se opreste-n loc din maretia Lui si nu ajuta un om care de fapt nu a gresit cu nimic.Si de ce cei care au si cei care fac multe rele au parrte de mult mai mult noroc...Dzeu ne pune la incercare,El nu da omului mai mult decat poate sa duca...si...de cele mai multe ori,fara sa vedem,sau fara sa simtim,suntem purtati pe brate chiar de Dzeu...Am vazut si stiu cazuri care au fost vindecate doar prin credinta...medicii nu ma garantau nimic...cu totii asteptau minuni...ce sa spun...dzeu nu doarme,cand nu-l mai vedem si cand nu-i mai simtim prezenta atunci ar trebui sa ne uitam cati pasi mai sunt pe nisip?altadata erau patru urme,acum sunt doar doua...dc te vei uita mai bine,ale noastre lipsesc,urmele sunt ale lui dzeu care ne poarta pe brate...nu deznadajdui,dzeu nu doarme niciodata,faptul ca mai ai puterea sa vb de pb tale,e o dovada ca el e lg noi...


Cea mai mare intelepciune nu sta in a nu cadea niciodata, ci in a te putea ridica de fiecare data cand ai cazut...

Offline

 

#129 2008-07-22 16:24:57

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Am terminat cu tratamentul aici.....din pacate o analiza importanta care era normala cura trecuta a crescut iar, fapt ce indica poate ca boala nu mai e tinuta in frau de tipul asta de tratament.
Greseli au facut medicii mei, si inca grave, fata de modul cum au treatat cazul meu. Sper ca cei din Spania sa aiba putinta sa repare si sa vindece ce am eu.
despre subiectul asta veti mai auzi, cu siguranta.
Vezi multe in spitale....oameni tineri ca mine cu leucemii, cu copiii mici. Te gandesti la multe...eu sincer am obosit. Pentru mine viata nu mai inseamna mare lucru....doar pt copiii mei imi doresc sa mai fiu.
stie Dumnezeu ce face? Nu cred....sau daca face apoi nu face multe bune in viata asta pamanteana. Ma rog mereu sa ma vindec, dar nu cuiva anume, e un instinct care vine din subconstient.
Viata de dupa? Nimeni nu s-a intors si nu exista nici o dovada. Atunci de ce sa cred? Si credeti ca m-ar incalzi sa stiu ca o sa huzuresc in caldura si lumina, cand as stii ca am doi copii mici care vor suferi toata viata lor ca ar creste fara mine? Ma intreaba cineva? Nu credeti ca Dumnezeu asta prea se joaca cu noi....ca un papusar? Cu ce scop? cu ce sens? Eu nu cred in el...in forma despre care va spuneam. Nu cred ca pupatul crucilor, icoanelor si mersul la biserica ajuta real. Nu trebuie sa te duci la biserica sa crezi in el...apoi el este peste tot si vede, nu ?
of.....doamne!  intr-o dimineata m-am trezit pe la 6 si in semitrezirea aia, mi-am vizualizat viata, in etapele ei, de la gradinita pana acum. Am avut o viata frumoasa, chiar am fost privilegiat in multe etape din ea.....dar a fost. Cand ce e mai imortant in viata mi se intampla, an nesansa sa pot sa nu fiu, sa dispar. e de neinteles.
Ce as putea spune...nu inteleg de ce m-am nascut, de ce avem sentimente, de ce trebuie sa suferim....Cineva se joaca cu noi? ne pune la incercare? pt ce ? ca pe lumea cealalta, in care credem noi ca ne ducem, sa ne usuram de frica......o sa ne fie mai bine? Povesti, dragii mei, povesti.....nimic concret
Mi-e teama ca diparem pur si simplu. pt vesnicie.
oricum, sunt un om care se simte spre finalul vietii, am streangul de gat si care spera sa se rupa cand ar fi sa cad, metaforic vorbind.
Cred ca totul se datoreaza hazardului, totul e la voia intamplarii, pur si simplu te afli in locul nepotrivit la momentul nepotrivit. Biserica? Doar stiti ca e cea mai mare forta de manipulare a aoamneilor. In numele ei s-au facut si se fac cele mai mari crime din istoria omenirii. Si atunci? Nu e normal sa iti pui intrebari?
sa nu va suparati pe mine, dar caut sa dau vina pe cineva pt ce mi se intampla, si imi dau seama ca nu am impotriva cui sa ma indrept. Pur si simplu viata s-a plictisit de mine, cred.
Va las...mai vorbim.

Offline

 

#130 2008-07-22 16:37:57

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Din nou...CANCER!

Armand nu lasa necazul asta cotidian sa te ingenuncheze.
Fii pozitiv si mergi in continuare cu optimismul asta. Nu ne prea zici nimic de sotia ta.

Offline

 

#131 2008-07-22 16:43:02

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: Din nou...CANCER!

Buna Armand am citit abea acum ceea ce ti se intampla sunt profund indurerata si vreau sa ti spun ca iti tin pumnii si ma voi ruga pt tine sunt sigura ca Dumnezeu te va veghea si va face o minune acum trebuie doar sa te incredintezi lui ca prin mana doctorilor sa te vindeci.As vrea sa ti zic ceva mama mea acum 4 ani a fost diagnosticata cu ciroza hepatica in stare f grava si nimeni nu a putut sa o vindece decat cu citostatice pe care le a refuzat si a apelat la Fulga care dupa numai o cura de 1 luna s a vindecat medicilor nu le venea sa creada nu i daduse melt de trait dar cu regim si tratament de la fulga e bine sanatoasa ai putea incerca nu ai nimic de pierdut absolut nimic orice decizie ai lua eu iti doresc sanatate si sa ajungi sa ti cunosti stranepoti succes .puss

Offline

 

#132 2008-07-22 16:50:03

drusk33
New member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 34

Re: Din nou...CANCER!

armand a scris:

Dumnezeu? am multe de spus.....as vrea sa stiu ce inseamna pt voi Dumnezeu? credeti in el? cum il vizualizati, sau ce credeti ca e? Exista? Va provoc la o discutie despre El,...pt ca am nevoie de ....material ca sa pot sa spun si eu ce cred.

nici eu nu stiu ce sa cred Armand...cateodata cred ca exista alteori nu...acum depinde de fiecare situatie...au fost cazuri cand chiar mi sa intamplat ceea ce ma rugasem la dzeu...trebuie sa intelegem k viatza ne rezerva de toate cand suntem in situatii grele mereu zicem de ce doamne mie?ce am facut sa merit asta??da am inteles k dzeu ne da greutatile astea sa ne puna la incercare sa vada daca pretuim viatza...daca luptam pentru ea..si cred ca asta face cu tine acum...lupta si ai sa vezi k nu vei pierde sunt sigura de asta...un caz care pe mine ma impresionat si este o lectie de viata este anca parghel o cantareatza nu stiu daca ai auzit de ea...nici nu se gandeste la boala...incearca sa te gandesti la alte lucruri(stiu k este greu)si asa nu iti mai faci ganduri negre,,,,ai incredere in tine si gandestete k lupti pentru familia ta...

in incheiere iti doresc multa multa ambitie si fortza sa treci peste asta...


..eu stiu k ma pot depasi...dar tu??sperantza moare ultima..viatza te pune la incercare demonstreaza-i k poti depasi orice obstacol...diana

Offline

 

#133 2008-07-22 16:54:39

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: Din nou...CANCER!

nu va mai indoiti de existenta lui dumnezeu sa stiti ca de cand ne nastem dumnezeu ne hotaraste destinul fiecare se naste cu un scop poate armand si l a ales pe al sau si nu contezea cat traiesti ci cum traiesti daca traiesti pana la 30 de ani dar ai facut ceva pana atunci un copil,ai plantat un pom,ai ajutat pe cineva etc ti ai atins scopul pt care te ai nascut dar eu cred ca  armand mai are multe zile de trait trebuie doar sa stie cum sa le obtina asta e testul vietii.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.