homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Din nou...CANCER!-8


#134 2008-07-22 17:36:22

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Din nou...CANCER!

Armand imi pare rau ca au iesit analizele asa.
Fi puternic si nu te lasa batut asa; si crede in Dumnezeu caci El exista. In viata asta nu toate sunt roz si multi dintre noi suferim mult. De ce unii nu sufera si nu au probleme? Nu stiu....si nici nu ma mai gandesc....de ce sa-mi chinui mintea si sufletul cu intrebari la care nu am raspuns.
Accepta-ti boala si mergi mai departe cu credinta in Dumnezeu caci El te va ajuta. Nu mai fi necajit, incearca toate posibilitatile care ti se ivesc in cale, caci Dumnezeu ti le scoate in cale.
Gandeste-te ca ai posibilitatea sa incerci tratamente, altii nu au. Eu de exemplu nu am ce tratament sa-i dau tatalui meu pt ca nu exista inca in lumea asta un tratament pe care sa-l incerce macar.
Iti doresc multa sanatate si sa vii cu vesti bune despre noul tratament.

Cryss, am citit ca mama ta are ciroza, dar nu cred ca i s-a propus sa faca citostatice. La ciroza nu se fac citostatice pt ca nu sunt indicate. Ce sa zic, eu in Fulga nu am incredere pt ca a fost si tata acum ceva timp si nu i-a ajutat cu nimic. Depinde ce fel de ciroza are (daca provine de la hepatita C sau este de alta natura). Poate ar fi bine sa incerci sa o pui pe lista de transplant. Pt cei cu ciroza e singura sansa pana nu se complica lucrurile. Multa sanatate.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 



#135 2008-07-22 19:01:04

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Din nou...CANCER!

hai Armand...fii tare...acum e cel mai greu ....acum trebuie sa lupti cu tot ce ai.. hai curaj!!! o sa fie bine!!!!


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#136 2008-07-22 23:10:14

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

am un amic bun de la care am preluat o expresie: sunt tare ca fularul!
Va iubesc, voi care imi scrieti! Chiar va iubesc! Nu ma simt singur cu voi...ma faceti sa imi fie frica un pic mai putin si e ceva!
Noapte buna!

Offline

 

#137 2008-07-23 00:42:33

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: Din nou...CANCER!

repet mama s a vindecat cu ajutorul lui fulga nu mai are absolut nimic deci de aceea i am recomandat sa se duca la dansul.

Offline

 

#138 2008-07-23 08:23:45

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Din nou...CANCER!

armand a scris:

am un amic bun de la care am preluat o expresie: sunt tare ca fularul!
Va iubesc, voi care imi scrieti! Chiar va iubesc! Nu ma simt singur cu voi...ma faceti sa imi fie frica un pic mai putin si e ceva!
Noapte buna!

Si noi te apreciem si te iubim pentru taria ta si pentru ca ne dai o lectie. Una importanta.
Ne ajuti sa fim oameni si asta conteaza mult.
Suntem alaturi de tine.

P.S. Continuarea de la "sunt tare ca fularul"...e : "sunt iute ca marfarul" smile

Ultima oara a fost editat de ralluka (2008-07-23 08:24:27)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2008-07-23 09:24:00

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Din nou...CANCER!

Armand, iti doresc din suflet multa sanatate, curaj si tarie sa lupti cu boala.

Cryss nu vreau sa te supar, dar ciroza nu este o boala care se vindeca. Diagnosticul de ciroza se pune pe baza unei tomografii (in care se vad noduli de ciroza), pe baza biopsiei ficatului si pe semne exterioare (ascita, umflare, etc) si analize sange.
Cu riscul de a fi off topic, ciroza este o boala destul de complicata in functie de cauza care a produs-o (mai ales daca este de la hepatita C/B). Nu trebuie sa te ghidezi numai pe analizele de sange si pe faptul ca se simte bine.
Ciroza inseamna ca ficatul nu mai functineaza corect, celulele hepatice se fibrozeaza si se distrug. Ciroza poate evolua catre cancer hepatic in timp.
Iarta-ma ca insist, eu am pe tatal meu bolnav de ciroza, dar la el a evoluat in cancer intr-un an, cu toate ca analizele de sange erau bune, iar semne nu erau deloc.
Te sfatuiesc sa urmaresti evolutia mamei tale, sa sa se duca la controale regulate la doctor. Eventual o tomografie/RMN la cateva luni (cam 6 luni) nu ar strica.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#140 2008-07-23 09:58:33

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Din nou...CANCER!

ralluka a scris:

armand a scris:

am un amic bun de la care am preluat o expresie: sunt tare ca fularul!
Va iubesc, voi care imi scrieti! Chiar va iubesc! Nu ma simt singur cu voi...ma faceti sa imi fie frica un pic mai putin si e ceva!
Noapte buna!

Si noi te apreciem si te iubim pentru taria ta si pentru ca ne dai o lectie. Una importanta.
Ne ajuti sa fim oameni si asta conteaza mult.
Suntem alaturi de tine.

P.S. Continuarea de la "sunt tare ca fularul"...e : "sunt iute ca marfarul" smile

armand sincera sa fiu m`ai lasat fara cuvinte.zilele trecute am citit tot de aici dar nu am stiut ce sa iti mai spun si eu,k fetele te`au incurajat...mi`am luat inima`n dinti si`ti urez din tot sufleteul sanatate,putere si credinta!ai grija de tine!sa te ajute Dumnezeu.El mereu ne vede si ne ajuta chiar dak noi nu vedem asta...
vb raucai,esti una dintre persoanele kre apreciaza viata mai mult k orice,si noi avem ce invata de la tine

Ultima oara a fost editat de Raluk_ (2008-07-23 09:59:17)


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#141 2008-07-23 10:13:52

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Din nou...CANCER!

armand a scris:

am un amic bun de la care am preluat o expresie: sunt tare ca fularul!
Va iubesc, voi care imi scrieti! Chiar va iubesc! Nu ma simt singur cu voi...ma faceti sa imi fie frica un pic mai putin si e ceva!
Noapte buna!

puss puss sa stii ca apropo de 'sunt tare ca fularul"....sunt sigura ca te simti slab...si neputincios in momentul asta...dar esti o persoana foarte inteligenta si sunt sigura ca realizezi ca singura solutie pentru tine este sa lupti, iti datorezi asta tie...si mai mult, fetitelor si sotiei tale...nu am cum sa-mi dau seama cat este de greu...asta numai tu stii...nu pot decat sa-mi imaginez ce este in sufletul tau dar te rog mult sa nu renunti la lupta...sa stii ca poti sa faci mai mult decat crezi...nu spun asta doar asa...chiar cred ca depinde foarte mult de tine, de modul in care privesti tu situatia ta...uite-te mereu la fetitele tale...si nu te gandi decat ca PENTRU ELE faci tot ce faci....si trebuie sa faci si de data asta...eu iti multumesc pentru felul in care vorbesti si pentru ca am invatat si inca invat mult de la tine...si imi doresc sa ma inveti muuuulti timp de-acum in colo......sunt sigura ca pana la urma vom povesti despre experienta asta ca un exemplu de om care A REUSIT!!!!

(scz. ca am folosit majuscule...nu am tipat, am vrut doar sa evidentiez ce mi se pare mie esential... puss )


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#142 2008-07-23 10:59:13

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Re: Din nou...CANCER!

multa sanatate iti doresc..stiu ce naspa e sa cresti fara tata..asa ca roaga-te la Dzeu sa iti dea putere..sa mergi mai departe..trebuie sa reusesti !
scuze de exprimare..sper sa nu se interpreteze gresit..insa nu prea imi gasesc cuvintele..tot ce iti doresc este sa te faci  bine..cat despre biserica..stiu ..multe polemici ..insa tre sa fi doar tu si Dzeu..adika sa te gandesti ca doar El iti poate da forta..nu Biserica k institutie..si nici preotii..k putini din ei au cu adevarat har..

Ultima oara a fost editat de dreamer (2008-07-23 11:11:33)


Dance like nobody is watchin....

Offline

 

#143 2008-07-23 12:35:27

Inapinguina
New member
Inregistrat: 2007-08-10
Mesaje: 60

Re: Din nou...CANCER!

Armand..... sunt fara cuvinte! Am trecut prin multe lucruri in viata, ai am avut si o perioada de 3 luni in care am stat in spital si doctorii imi dadusera foarte putine sanse. Nu am crezut niciodata in dumnezeu, desi mama mea crede cu tarie....  Cand am iesit din spital(aveam 15 ani), era 8 martie, eram in bucuresti.... cand intrasem erau nametii mari.... 3 luni am iesit doar la geam si cei care ma vizitau imi aduceau bulgari de zapada..... am lacrimi in ochi cand iti scriu.jur! cand am iesit ..... plouase si numai ce iesise soarele. era 8 martie si erau flori pestetot. pe trotuare la florarese, in mainile trecatorilor..... pur si simplu cand mi-am dat seama ca traiesc m-am pus pe plans! Am plans de fericire si te rog sa ma crezi ca a meritat 3 luni de chin pentru trairea de o secunda ce am simtit-o in acea zi!  Pana acum cateva saptamani nu credeam in nimic! nici in dumnezeu, nici in nimic. Noaptea ma puneam in pat si, aproape in fiecare seara ma speria gandul mortii extraordinar de tare! chiar daca eram sanatoasa, si nu aveam vreo problema . Ma speria gandul de nimic, de sfarsit. L-am citit deunazi pe Petre Tutea...... din lucrarile lui...... o fraza mi-a schimbat viata! nu retin exact cuvintele, dar ideea sa era ca nu mor decat cei care nu cred in nimic! cei care cred in dumnezeu nu privesc ideea mortii cu frica! m-am gandit la toti cei pe care ii cunosc si mi-am dat seama cat sunt de urati cei care nu cred in nimic! si cat sunt de linistiti cei care cred! Trebuie sa ai o vointa extraordinara! Trebuie sa te gandesti la familia ta, si trebuie sa CREZI! in orice! daca nu in dumnezeu si sfinti, atunci in reincarnare... sau orice! crezi in ceva! nu crede in sfarsit!  pentru ca nu exista! in plus esti un om in floarea varstei.... corpul tau poate lupta daca il ajuti spiritual! in afara de doctori si tratament viata ta sta si in mainile tale! succes, si  sper sa aud cuvinte pline de optimism in zilele ce urmeaza!

Offline

 

#144 2008-07-23 13:50:24

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: Din nou...CANCER!

a avut virusi de tip c si d acestia din urma in cazul in care nu sti sunt in sange si nu se vindeca din pdvd medical decat daca scoti sangele si il inlocuiesti cu altul ceea ce e impsibil si zic ciroza deoarece avea o burta imensa plina de lichid si ii prinsese si alte organe dar poti sa nu crezi daca vrei eu stiu ce spun si nu mint....o zi buna si important e ca mama s a vindecat dupa trat de la fulga acum conteaza si cum ti regimul si cata credinta ai offtopic

Offline

 

#145 2008-07-23 15:47:49

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Din nou...CANCER!

Cryss nu te supara pe mine, bineinteles ca stiu ca virusii C/D sunt in sange. Sunt sunt si in ficat, nu numai in sange. Cantitatea de virusi din ficat este cam de o mie de ori mai mare decat in sange. In spun asta din articole pe care le-am citit din literatura de specialitate.

Si tata are hepatita C, asa ca sunt bine informata. Ceea ce vreau sa-ti spun este ca hepatita C poate evolua in timp la ciroza si cancer hepatic. Este cazul tatalui meu (are cancer facut pe fond de ciroza).
Hepatita C poate fi vindecata prin interferon. Analiza care arata vindecarea se numeste viremie (care trebuie sa fie nedetectabil).
Acum din ce inteleg eu de la tine, daca mama ta avea burta umflata inseamna ca a avut ascita care este o complicatie a cirozei. Din moment ce a avut asa ceva inseamna ca nu este vindecata de hepatita C.
Si tata a urmat tratamentul de la Fulga acum 2 ani, un regim strict la mancare, cu niste ceaiuri si solutii pe care i le-a dat.
Te sfatuiesc (ca o persoana care trece prin multe greutati cu boala tatalui) sa ai grija de mama ta, sa se duca sa faca o tomografie sau RMN (eventual biopsie la ficat daca nu a facut de curand), sa-si urmareasca starea de sanatate. Faptul ca nu mai are burta umflata, nu inseamna ca nu mai are ciroza. Tata nu are burta umflata, dar are ciroza (ciroza uscata, asa se numeste ciroza fara ascita).

Sanatate multa tie si mamai tale.

PS. Daca doresti iti pot trimite ce am citit eu despre hepatita C si ciroza, unele dintre ele sunt traduceri din tari in care se fac studii.
Scuze din nou pt offtopic


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#146 2008-07-24 09:46:43

monica01
New member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 41

Re: Din nou...CANCER!

" De ce te temi necredinciosule?! Daca ai avea un gram de credinta in tine, ai putea muta muntii din loc" , din biblie - invatarile lui Isus.....

Dragii mei... haideti sa ne rugam pentru noi, pentru ceilalti... la Domnul Dumnezeu sa ne ierte acolo unde am gresit si sa ne de-a puterea sa trecem hopurile la care suntem supusi  fiecare...

Fiti bine!

Offline

 

#147 2008-07-24 09:52:12

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Din nou...CANCER!

Dumnezeu sa ii ajute!!


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#148 2008-07-24 21:24:04

bosom_friend
New member
Inregistrat: 2008-07-20
Mesaje: 5

Re: Din nou...CANCER!

Buna Armand! Imi pare nespus de rau ca analizele acelea nu ti-au iesit cum ar fi trebuit, dar eu nu cred ca rezultatul ar fi unul tocmai corect.  Nu stiu cum se face dar in Romania anumite asistente (nu generalizez ca mai sunt si unele care mai fac treaba cu cimt de raspundere) ajung prin meseria lor sa raspunda de viata oamenilor si ele nu dau doi bani pe chestia asta. De aceea cred ca si la laborator exista erori (mie mi s-a intamplat), deci ar putea fi putin eronat rezultatul.
        Am avut si eu suferinte in viata, recunosc nu legate de viata si de moarte, si de fiecare data plangeam in hohote si simteam ca imi ia foc pieptul, simteam ca ma ustura de durerea sufleteasca pe care o simteam atunci. Cu cat ma gandeam si plangeam mai tare parca apasarea din pieptul meu era si mai profunda. M-am dus si pe la biserica, nu foarte des, si mi-am dat seama ca durerea din pieptul meu se hranea cu gandurile rele din mintea mea. Cand am inceput sa gandesc altfel, sa inclin balanta, nici durerea din suflet parca nu mai era asa de tare.
        Frica se vindeca printr-un act de curaj, toate fobiile existente se vindeca invingandu-ti teama de ....ceva, asa cum si pesimismul meu s-a vindecat prin ganduri optimiste.
        Eu cred ca boala ta se hraneste cu pesimism, frica, neputinta, tristete. Ce bine ar fi daca ai puteea sa o tratezi cu optimism, cu curaj, cu o mare vointa si dorinta de viata, si cu bucuria de a petrece cat mai mult timp cu sotia si fetitele tale.
        Stiu ca nici macar nu pot pot sa-mi imaginez prin ce treci dar eu am incredere ca putin cate putin vei putea inclina balanta in favoarea gandurilor bune.
        Sa fii tare, sa nu te lasi coplesit acum! Tebuie sa mergi mai departe mai ales ca acum am inteles ca vei pleca sa continui tratamentul in strainatate.
        Am invatat niste lectii de viata foarte importante din aceasta poveste,......si  va ramane o poveste cu finalul acesta"....si Armand impreuna cu sotia sa si cele doua fiice, au trait fericiti pana la adanci batraneti........"
        Ma inclin!
            Din toata inima si cu toata inima, Ramona.

Offline

 

#149 2008-07-25 00:34:02

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Multumesc pt tot......
Seara intru ca un copil pe forum, sa imi gasesc un pic de sprijin inainte de a ma lupta iar cu demonii care nu ma lasa sa dorm.
Copiii sunt de ceva timp la parintii sotiei, nu departe de noi. Azi am fost la ele si inainte de a ajunge, a trebuit sa ma scutur, sa plang, sa ma prefac.....ele nu trebuie sa vada cat sufar. Am avut surpriza sa vad ca le afecteaza faptul ca ma vad plangand...si nu pot sa le las sa ma mai vada. Le strangeam in brate pe rand si ma umflam de plans....au vazut si am simtit ca le afecteaza. Una dintre ele ma tinea strans in brate si nu se mai dezlipea de mine....mi se rupe sufletul cand imi aduc aminte.
Cand sunt la serviciu, sotia mi-o da la telefon pe care o prinde prin casa si imi canta mac-mac.....ca nu stie prea multe.
azi am plecat de la ele cu sufletul greu, abia am putut conduce din cauza lacrimilor. Credeti-ma, e un chin insuportabil. Moartea, daca asta mi-a harazit-o hazardul, imi va fi o izbavire. Mai greu pt cei ce raman dupa mine.
Hazardul e cel care m-a adus in situatia in care am facut prima faza de tratament in tara, unde nu a fost f corect.
O sa va explic zilele astea exact cum a fost, sa imi spuneti ce parere aveti.
Incerc sa adorm, azi a fost o zi f grea pt mine, sunt cazut psihic si parca din ce in ce ma afund. Parca moartea ma cuprinde cu aripile ei si incet incet imi consuma si ultima sfarama de energie, de viata.
Stiu ca trebuie sa lupt pt sotia mea, pt prietenii mei care ma ajuta sa pot sa imi fac tratamentul afara, pt copiii mei. Pt mine.......daca as fi singur......cred ca as fi renuntat pt ca am obosit sa ma lupt cu a intelege sensul vietii, nu mai rezist sa ma lupt cu frica si cu demonii care ma pandesc la tot pasul.
Dar.....nu pot sa imi las sotia sa aiba mustrari de constiinta ca poate ma puteam vindeca.
Poate chiar o sa ma vindec, dar cred asa de putin.....
Daca as putea sa va dau mesaj la un moment dat si sa va spun ca sunt ok.......sa stiti ca atunci nu va mai scriu eu, ci un nebun de fericire!
Noapte buna!

Offline

 

#150 2008-07-25 00:40:20

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Din nou...CANCER!

armand...moartea nu te cuprinde...nu are cum atata timp cat nu ii dai voie...si e f important sa crezi...de fapt cel mai important sa crezi ca te vei vindeca...autoeficacitatea e una dintre cele mai puternici arme ale tale impotriva bolii...credinta ca o vei putea invinge...fara sa ti dai seama acest lucru iti ajuta organismul sa lupte cu boala...si nu vorbesc prostii...s-au facut studii in acest sens...mintea are o putere mult mai mare decat am crede noi...asa ca uitate cu speranta in ochii fetitelor tale caci acesta nu e sfarsitul pt tine kram


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#151 2008-07-25 09:36:38

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Din nou...CANCER!

Draga Armand nu trebuie sa te dai batut.
Trebuie sa incerci totul pentru sanatatea ta si atata timp cat exista posibilitati de tratament, incearca-le. In felul acesta veti fi impacati toti, si mai ales cei de langa tine care trebuie sa aibe contiinta impacata ca s-a facut tot ce se putea.
Iti spun asta din proprie experienta, si sa sti ca, uneori chiar daca incerci tot ti se pare ca se mai putea face ceva.
Asa ca tu trebuie sa lupti.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#152 2008-07-25 09:58:04

AnitaF
Membru
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 1

Re: Din nou...CANCER!

Invinge acei demoni si lupta! Invata sa traiesti cu boala ta, invata sa nu te gandesti la moarte, invata ca esti mai puternic ca ea. In mod sigur nu este usor, dar se poate! Crezi in tine si in puterea ta de a te vindeca. Poate sunt doar niste cuvinte dar ar trebui sa le iei in seama si sa te gandesti bine.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.