homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Din nou...CANCER!-98


#1844 2010-01-02 13:46:59

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Din nou...CANCER!

iris editeaza ce a scris pers. de mai sus si lasa doar ce ai scris tu-e mai bine

Ultima oara a fost editat de wild_wind (2010-01-02 14:10:46)


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 



#1845 2010-01-02 14:30:13

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

la asta ma gandeam si eu...foarte DUR mesajul lui ilbalan....si sigur ca ne gandim si la parintii si fratele lui...eu as comenta mult mesajul dar nu vreau sa supar pe nimeni.

Ultima oara a fost editat de daria_25 (2010-01-02 15:11:37)

Offline

 

#1846 2010-01-03 10:25:17

Grasu73
New member
Inregistrat: 2009-11-05
Mesaje: 36

Re: Din nou...CANCER!

Fie ca noul an sa va aduca numai fericire si multa , multa sanatate .                         Dorel         

Ultima oara a fost editat de Grasu73 (2010-01-03 10:31:57)

Offline

 

#1847 2010-01-03 11:44:03

condor
New member
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 14

Re: Din nou...CANCER!

ilbalan:
Compasiune si iubire putem avea pentru oricine fara a arunca cu vorbe otravite si a rasuci cutitul in rani ce poate niciodata nu se vor vindeca.Poate ar fi mai bine ca in loc sa inveninezi acest topic,sa spui o vorba buna parintilor si fratelui lui Armand
Ceea ce gandesti si simti razbate de dincolo de cuvinte si nu cred ca face bine nimanui.
Vali.
Stai departe si nu lasa nimic sa te atinga,nici pe tine nici pe fete.
Dragilor, voi cei de aici
Iertare pentru aceasta interventie nu tocmai potrivita.

Acum , la inceput de an,va doresc din suflet tuturor sa va fie viata luminata si incarcata de toate darurile si bucuriile vietii si sa ramaneti la fel de buni si de frumosi.

Valentina

Offline

 

#1848 2010-01-03 12:41:26

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Sf.Petru spunea: "Fiti gata oricand sa dati raspuns oricui va cere cont de speranta voastra"
                         "Acesta sa se faca cu blandete si buna - cuviinta, avand o constiinta curata"

In ultimul timp Armand a devenit parte din viata multora, plecarea lui nu poate sa nu doara.
Cu Armand au murit visele si sperantele noastre legate de aceasta lume, este dureros pentru noi...
DAR PENTRU EL?
Acest topic este strigatul lui de durere, pe care l-au auzit oameni cunoscuti si necunoscuti acestia i-au devenit mama (vezi postarea d-nei Condor)si frate ( o sa pun mesajul primit de revelion de la Dragos), prietenii.
In durere sunt sigur parintii si fratele lui Armand, prietenii lui , atatia oamenii isi zbuciuma sufletele, avem compasiune pentru ei.
DAR AICI ESTE DUREREA LUI
Durerea este sentimentul comun a celor care pana la sfarsit au luptat pentru apararea vietii lui, care au crezut TOT TIMPUL CA SE VA VINDECA.
Suntem coplesiti de durere si tristete dar nu slabeste speranta, SPERANTA ESTE MAI PUTERNICA DECAT MOARTEA
Dumnezeu sa-l primeasca si sa-l ierte pe el si pe cei care l-au purtat spre acest punct
Faptele vorbesc de la sine si alimenteaza cele mai grave suspiciuni
Acum cand este in PACE  sa fie pentru noi toti  MOTIV DE CALMA REFLECTIE  si de CAUTARE RESPONSABILA a celor mai bune cai pentru a ne trai viata
Vocea dvs isi striga propria durere , am respect pentru durerea dvs, diferenta dintre noi este ca pe mine ma doare DUREREA LUI si nu a mea, iar daca dvs gasiti cauze, motive pentru care tatal copiilor dvs a ales alta familie, eu si el nu avem NIMIC a ne reprosa pentru ca AM FOST DESPARTITI...
In fata unor situatii pe care le-am trait impreuna cu martori, pentru ca asa era Armand "dadea tot din casa" cum este posibil unele vocii sa nu se estompeze macar, din IUBIRE .
Omul iubeste in tacere, sufera in singuratate, nu are nevoie de aplauze pentru aceasta
Timp de un an si opt luni i-am fost aproape cu o iubire totala acasa, la spital, in tara sau afara avand cu mine 2 copii mici care au in acelasi timp, aceleasi nevoi, aceleasi prioritati
Am primit ajutorul celor care au putut sa ni-l dea : un telefon, vorbe de incurajare, ore si zile din viata lor de stat cu copii, ajutor financiar, fizic si psihic
Armand a vrut sa-si ia viata de cand a inteles boala , nopti nedormite, argumente si lupta continua pentru a cladi sperante...
cat de singuri si cat de ajutati am fost in momentele acelea stiu prietenii lui din Motru, Spania, Italia, America, Bucuresti nu mi-am imaginat ca un om cu defecte si calitati poate avea atat de multi prieteni...
Dar ... din pacate in viata nu putem sa inlocuim sau sa suplinim anumite lucruri... si anumite NEVOI DE IUBIRE au ramas NESATISFACUTE
S-a dus cu regretul acesta...
O reala NEINTELEGERE ii determina pe unii dintre noi sa se afle intr-o grava eroare, este inevitabil ca din lipsa de informare sau de intentie sa existe si voci distonante...
Comportamentul matern nu trebuie sa ni se para ceva deosebit, este normal sa ne protejam, sa ne ocrotim PUII neconditionat in orice situatie, ciudat este cand natura aduce modificarii ca in cazul femeii cuc...
Si oamenii au instincte materne (nu este un merit) este o obligatie de OM
Va multumesc pentru increderea pe care mi-o acordati spunandu-mi ca "stiti" ca voi veghea ca nici unele din sperantele lui Armand sa nu se naruie, asa este, si ma linisteste ca "stiti sigur" cine sunt alaturi de mine.Armand are prieteni pe care ia simtit ca fratii sunt oameni cum multi dintre noi nici nu-si imagineaza ca pot exista, a fost CEL MAI bogat OM pentru ca a avut cei mai buni prieteni
Armand spunea: nu suntem noi singurii care traim o tragedie

Copii au mare nevoie de grija si atentie permanenta, pentru a se simti in siguranta si iubiti, au nevoie de o mama puternica si verticala, linistita nu zbuciumata.
O mama nu trebuie sa-si pregateasca copilul de groapa, o mama trebuie sa-i deschida mintea si sufletul copilului pentru ce urmeaza...
SPIRITUL ESTE VESNIC...
Totul se contabilizeaza...

Am luat din timpul copiilor pentru a vorbi cu voi, trebuie sa ma opresc.
...doar pentru ca nu plang continuu
nu inseamna ca nu sufar
moartea fizica nu este nicodata ULTIMUL CUVANT

Mesajul lui Dragos este: salutare fratele meu!azi am fost cu miezu la cimitir.e prima oara cand merg la cimitir,am mai fost la inmormantari dar asa nu.am avut emotii,am plans,plang si acum si de cele mai multe ori cand ma gandesc la tine.o sa incerc sa nu o mai fac pentru ca stiu ca asta te supara.sunt perfect convins ca esti langa noi,probabil acum mult mai aproape ca inainte.daca o sa mai vorbesc din cand in cand cu tine pe mess sper ca 'cangurul',cum ii spunem noi sa nu se supere,de fapt sa nu-i fac rau.oricum noi comunicam aproape zilnic fara cuvinte.mi-am luat masina de teren,o parte din ea e si a ta ca stiu ca iti doreai.acum ne plimbam cu asta...TE PUP FRATELE MEU SI LA MULTI ANI IN INIMILE NOASTRE!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1849 2010-01-03 12:51:57

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Din nou...CANCER!

Vali...asa cum ii spuneam lui Alin mereu...acum iti spun tie:

MA INCLIN IN FATA TA!!!

restul cuvintelor sunt de prisos....


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#1850 2010-01-03 13:42:19

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Din nou...CANCER!

Vali, ma bucur ca ai gasit puterea de a fi mereu langa fetite, pt ca ele sunt mici, inteleg mai greu ce se intampla.
Sunt convinsa ca mare parte ti-o ofera Alin, de acolo de unde e, de langa Dumnezeu. El te va ajuta mereu.

Offline

 

#1851 2010-01-03 16:09:57

ilbalan
Membru
Inregistrat: 2009-10-23
Mesaje: 2

Re: Din nou...CANCER!

Nu am scris nimic indecent,nu vreau ca mesajul meu  sa fie  fragmentat,trebuia sa pun o reclama la "unghii frumoase",asa cum a pus cea care a taiat mesajul meu si al lui iris2?

Offline

 

#1852 2010-01-03 17:38:53

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

ilbalan a scris:

Nu am scris nimic indecent,nu vreau ca mesajul meu  sa fie  fragmentat,trebuia sa pun o reclama la "unghii frumoase",asa cum a pus cea care a taiat mesajul meu si al lui iris2?

Eu zic ca nu e locul si momentul sa cauti cearta....daca ai putina compasiune fata de aceasta familie indurerata si putin respect fata de topicul lui Armand si fata de micile printese (care mai tarziu au sa citeasca)...nu mai posta astfel ...

Offline

 

#1853 2010-01-04 10:06:10

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Din nou...CANCER!

Vali vrea ca acest topic sa poata fi citit de fetitele ei si ale lui Alin, astfel ca detalii ale mortii lui, care le-ar putea afecta pe fete nu isi au locul aici.

iar cea care a taiat din mesajul tau, adica eu, e moderator pe acest forum si are dreptul de a face unele modificari acolo unde se considera ca e nevoie.

Offline

 

#1854 2010-01-04 10:24:09

condor
New member
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 14

Re: Din nou...CANCER!

Oof,Vali,stiu mai bine poate decat oricine, in afara de tine, aceea "NEVOIE DE IUBIRE" din sufletul lui Armand.Am stiut din prima clipa cand l-am cunoscut,poate pentru ca il am pe puiul meu cu care seamana ca doua picaturi de apa.Sunt un fel de "altfel de oameni"din care izvoraste iubirea dar care la randul lor au nevoie de iubire.Am incercat in toti acesti ani sa-l rasfat,sa-l mangai,sa-l ascult,sa-i alin sufletul,sa-i umplu golul din inima cu acea iubire infinita si neconditionata,vitala pentru orice pui de pe pamant. Spiritual,Armand este puiul meu chiar daca nu eu i-am dat viata si voi continua dincolo de toate sa-l iubesc ,sa-l rasfat .sa-l alin, sa-l ocrotesc pe el si pe voi deopotriva.

V

Offline

 

#1855 2010-01-04 12:24:02

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

Vali, ce mai fac fetitele? Cum au petrecut de ziua lor? Acum au deja 3 anisori, sunt fetite mari. Si eu ma pregatesc luna asta de ziua puiului meu care face 4 ani... si ma consider fericita ca suntem sanatosi, ii multumesc lui Armand ca m-a facut sa privesc viata cu alti ochi...nu voi avea zile in care sa nu-i multumesc.
Va doresc toate cele bune tie si familiei lui.

Offline

 

#1856 2010-01-05 01:33:49

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Buna
Fetitele trec de la o stare la alta, sunt zile in care par linistite si altele in care vorbesc cu  "tati" continuu, ele stiu acum ca el este sus la Doamne.Doamne de unde are mare grija de noi  si ne iubeste.
De ziua lor am avut langa noi cei mai dragi oameni, toti au incercat sa le inveseleasca dar din pacate ele ca si noi nu ne-am putut bucura de acest moment.
Daria sa-ti traiasca baietelul sa fie sanatos,sa creasca mare si numai bucurii sa ai din parte lui.

Offline

 

#1857 2010-01-05 02:00:02

Tucinela
New member
Inregistrat: 2008-08-21
Mesaje: 93

Re: Din nou...CANCER!

uoff.sincer va doresc tot binele din lume sa ai puterea sa mergi mai departe pt minunile voastre,iar ingerul vostru pazitor intotdeauna va avea grija de voi si va va veghea de acolo de SUS.FI PUTERNICA.Dumnezeu sa aiba grija de fetite si de tine.,daca se poate zice un an nou un pic mai bun.

Offline

 

#1858 2010-01-05 19:31:59

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

Of, multumesc draga Vali pentru urari. Si sa dea Dumnezeu si tu sa ai de acum inainte parte numai de lucruri bune, sa te bucuri de fetite din plin si sa fiti sanatoase...ca ai vazut ca pana la urma asta e cel mai important.
Numai ganduri bune din partea mea pentru voi..

Offline

 

#1859 2010-01-10 19:28:05

amelia luana
Membru
Inregistrat: 2010-01-10
Mesaje: 1

Re: Din nou...CANCER!

buna tuturor,

intru foarte des pe acest forum si nu am indraznit niciodata sa scriu...pana astazi (mi-am luat inima in dinti)
am descoperit aici ca sunteti niste oameni extraordinari, cu atata bunatate in suflet.

am citit toata povestea lui Armand si o perioada am ramas socata....doamne ce OM.
Draga mea Vali, iti doresc si ma rog lui Dumnezeu sa-ti dea putere, sa-ti dea incredere sa mergi mai departe pentru tine, pentru "printesele" tale, sa fiti sanatoase si sa aveti parte in viata asta numai de lucruri bune, pentru ca meritati.
Armand ar fii foarte mandru de voi.

Offline

 

#1860 2010-01-17 18:22:26

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Armand credea ca pe vremea aceasta topicul va fie inchis, din LIPSA DE SUBIECT, el nu va mai avea o problema medicala, faptul ca nu este asa corecteaza putin logica lui DACA EL NU-SI MAI PLIMBA DEGETELE PE TASTATURA LAPTOPULUI, nu insemna ca nu-l simtitm dincolo de calculator... Pentru noi toti Armand exista...
Chiar daca s-au implinit 3 luni de cand este lipsit de trup Armand a devenit pentru noi  mai mult decat un om,este UN GAND, O IDEE, O PARTE DIN SUFLETUL NOSTRU, din MINTEA NOASTRA...
Prin intrebarile pe care si le-a pus ne provoaca sa gasim raspunsuri.
Acestea ne schimba viata, in bine, ii da consistenta, ii da valoare.
Se intreba Armand daca scopul vietii este sa ne satisfacem nevoile instinctuale de - hrana, adapost, reproducere, acum cand nu mai poate scrie, ne face sa intelegem ca scopul vietii este de a ne "hrani" sufletul, de a ne emotiona de un vers, de o floare sau orice moment din naura, de o privire sau de o opera de arta, lucruri care ni se par marunte in fata idealurilor materiale greu de atins pe care ni le-am impus. DE A AVEA MAI MULT DECAT CEILALTI.
Armand se emotiona la gandurile voastre bune si incurajatoare, sunt convinsa ca o face si acum...
Se bucura ca va simte aproape de el isi dorea asta si "in continuare" ceea ce se si intampla...
Am fost la biserica si ca de fiecare data am simtit ca slujba si atmosfera pe care o creaza preotul ne apropie foarte mult de el, de altfel ritualul acesta biserica-cimitir-parastas  ne conduce sufletele pe cai nebanuite, de trairi intense si importante , ne imbogateste si ne lumineaza, intelegem si ne explicam lucruri,pe care altfel le-am fi aflat poate prea tarziu.
Multumim Domnului ca ne-a permis sa-l pastram pe Armand cu ce are el mai bun, mai frumos, mai luminos, mai valoros..., iar cea mai mare dorinta a noastra este ca el sa simta ca noi...
Am inteles ca oamenii nu trebuie sa se vada pentru a se cunoaste (postarea Mariei123/23.12.2009) nu trebuie sa se vada pentru a se simti (mesajul lui Dragos)...
Este foarte greu de imaginat ca cest om fara trup, poate fi atat de prezent si atat de important  pentru foarte multi, ca reuseste sa ne adune in idei, ganduri si sentimente comune...
Multumesc ca existati, voua tuturor prietenilor virtuali si nu numai, ai lui Armand.
Dumnezeu sa va faca viata frumoasa...

Offline

 

#1861 2010-01-17 18:37:41

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Din nou...CANCER!

Vali,in primul rand multumim tie ca esti aici din cand in cand si ca vorbesti cu noi...
eu una cred ca tu duci mai departe mesajul lui Armand desptre viata ,iubire si bunatate.
nimeni nu cred ca l-a uitat pe Armand,pentru ca..chiar daca nu l-am cunoscut,se simtea bunatatea din cuvintele lui.
este usor sa intri si sa scrii doua trei cuvinte din ,,complezenta,, insa aici,la acest topic,toti scriem pentru ca asa simtim.
mi-ar fi placut sa il cunosc personal pe Armand,cum mi-ar placea sa te cunosc si pe tine,pentru ca,la fel..se simte ca esti si tu o persoana deosebita.
vali,numai bine si multa sanatate tie si fetitelor.


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#1862 2010-01-17 21:15:37

iris2
Full member
Inregistrat: 2009-05-08
Mesaje: 742

Re: Din nou...CANCER!

draga vali, ce frumos mai vorbesti!

"Se intreba Armand daca scopul vietii este sa ne satisfacem nevoile instinctuale de - hrana, adapost, reproducere, acum cand nu mai poate scrie, ne face sa intelegem ca scopul vietii este de a ne "hrani" sufletul, de a ne emotiona de un vers, de o floare sau orice moment din naura, de o privire sau de o opera de arta, lucruri care ni se par marunte in fata idealurilor materiale greu de atins pe care ni le-am impus. DE A AVEA MAI MULT DECAT CEILALTI."

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.