homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Menstruatie maronie-3


#39 2008-04-30 00:10:29

simomaria
New member
Inregistrat: 2008-04-29
Mesaje: 16

Re: menstruatie maronie

ok, acum sunt din nou stresata... eliminasem posibilitatea asta. maine dimineata la prima ora voi face testul si o sa aflu. Multumesc ptr raspunsurile prompte. Singurul indicator ar mai fi doar sanii inca durerosi. In rest nu am mai avut nici un alt simptom de sarcina. uffff. E tare complicat. ok, ne auzim... maine cu alte vesti. O noapte frumoasa!

Offline

 



#40 2008-04-30 00:16:28

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: menstruatie maronie

te astept simona...sanii durerosi pot fi si semn de spm (sindrom prementrual)...dar eu zic ca e mai bine sa excludem complet aceasta posibilitatea...somn usor si sa ne auzim maine cu vesti mai bune...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#41 2008-04-30 15:34:04

simomaria
New member
Inregistrat: 2008-04-29
Mesaje: 16

Re: menstruatie maronie

eh, multe mai traiesti in viata si ma tot minunez cum pot trai unii asa linistiti. Da testul de sarcina a iesit tot pozitiv desigur, am facut binenteles o vizita disperata pe la cabinet si am intrat la alt medic, cu care uimitor am si putut discuta. Mi-a recomandat sa fac un beta HCG sa vedem un pic dozajul de hormon si sa poata intelege mai bine despre ce este vorba pentru ca din nou nici astazi la eco normal, eco cu sonda si tuseu nu se remarca nici o sarcina- care dupa calcule ar fi trebuit sa aiba cel putin 9 saptamani, si cum a spus si el era foarte improbabil sa nu se vada o asa sarcina. Explicatia lui a fost ca a existat o sarcina care probabil s-a pierdut cu ultima sangerare, ptr ca nu mai exista, iar hormonul HCG (131um- atat a iesit valoarea, care este normal ptr o sarcina de app 3 -4saptamani) este cumva rezidual dupa acest avort care a avut loc. Am primit tratament si revin la control saptamana viitoare marti. Am de luat antibiotic - Zanocin  si injectabil Ergomet plus Tratul supozitoare ptr dureri. Sunt ceva mai linistita, nu in totalitate dar macar stiu ca nu stau asteptand... nu stiu ce luand aiurea didrogesteron. Multumesc ptr impuls, eu imi luasem gandul de la alt test, facusem deja prea multe si eram satula, nu credeam ca ar mai putea fi pozitiv. Sper sa fiu pe drumul cel bun.  Oricum dureri am inca destul de mari si am avut si la control. Sper doar sa nu fie resturi de placenta sau ceva ramas, el a spus ca nu se vede sa fie nimic in neregula decat un chist pe ovarul drept. Cam atat cu povestea mea,  sa de Domnul sa fie ultimele lucruri complicate pe care vi le scriu, sa auzim numai de bine. Astept opinii. Ms.

Offline

 

#42 2008-04-30 15:44:18

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: menstruatie maronie

de ce mi era frica s a intamplat...intradevar daca ar fi de 9 saptamani ar fi trebuit sa se vada...nu mi vine sa cred ce medic...ce iresponsabil...ce incostient sad ...dar esti sigura ca sarcina ar fi trebuit sa aiba 9 saptamani si nu 3 sau 4...nu ai avut vreun contact neprotejat (acuma aprox o luna) care sa explice valoarea HCG ului? daca nu atunci eu inclin sa i dau dreptate medicului...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#43 2008-04-30 16:25:40

simomaria
New member
Inregistrat: 2008-04-29
Mesaje: 16

Re: menstruatie maronie

pai.. uite cum am ajuns eu la concluzia ca nu se poate sa fie sarcina de 3-4 sapt.
Pe 22 martie am avut un contact sexual care ar putea fi cu semn de intrebare, dar.... eu la data respectiva aveam deja simptome ciudate ( ameteli, sani mariti, ) si tot la data asta- adica 22 eram in cea de-a 26-a zi de ciclu, deci nu stiu ce sanse erau sa am ovulatie atunci. Plus ca pe 24 deci dupa 2 zile mie mi-a iesit slab pozitiv primul test de sarcina pe care l-am facut. Ceea ce nu se poate intampla dupa stiinta mea la 2 zile dupa contact. Si incepand cu data de 26 am avut scurgeri maronii, suprapuse peste perioada de ciclu. OOOOOfffff greu mai e, le-am intors pe toate partile , sa dea Domul sa am dreptate. Ce sanse sunt sa nu fie asa....??? si chiar si la 4 saptamani tot ar fi trebuit sa se vada cu sonda vaginala nu? ca doar nu este microscopica. Nu mai stiu ce sa zic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-04-30 16:34:43

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: menstruatie maronie

asa e...beta hcg ul incepe sa iasa la teste doar dupa nidare...si in 2 zile nici vb de asa ceva...acele surgeri a fost menstra peste sarcina...cu sonda vaginala se vede la 5 saptamani...dar eu sincer ii dau dreptate medicului si valoarea hcg ului e rezultata a proaspatului avort (dureaza umpic pana cand dispare complet hormonul)...inca nu mi vine sa cred prin ce ai trecut...sper din tot sufletul sa nu ai si alte complicatii si sa se termine cat mai curand cu asta...dar un singur lucru te as ruga...sa mergi sa l reclami pe acel medic la colegiul medicilor...acel om nu merita sa mai practice si sa mai faca si altor femei ce ti a facut tie...nu stiu sincer daca ai fi tinut sau nu sarcina daca ai fi stiut de ea dar acest lucru nu i explica nepasarea, repezeala si neatentia de care a dat dovata...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#45 2008-04-30 17:05:38

simomaria
New member
Inregistrat: 2008-04-29
Mesaje: 16

Re: menstruatie maronie

multumesc ptr ganduri. Si sfaturi. Complicatii... si mie mi-e frica de ele mai ales ca in anul care urmeaza o sa ma gandesc serios sa am un copil. Sarcina aceasta era un accident, ma simt groaznic gandindu-ma si spunand asta, este greu de crezut ca in lumea in care traim 99SI MA INCLUD SI PE MINE AICI FARA NICI O EZITARE) se fac in fiecare zi intr-o singura clinica peste 20 de chiuretaje. Si fiecare dintre femeile de acolo pot spune senin ca au mai facut... 1 sau 5 sau... Sunt anesteziata. Nu ma pot ierta nici pe mine deocamdata ca am ajuns in situatia de a ma prezenta la un control pentru intrerupere de sarcina. Si sunt cel mai aspru judecator al meu, dar crede-ma de tratamentul de care am beneficiat eu.... adica de cateva cuvinte in vant si nici nu a pus pret pe ce am spus, ca am avut test pozitiv, aveau parte toate femeile de acolo. Nu stiu cine este mai vinovat.
Nu doresc nimanui sa ajunga in situatia asta, asta e clar, nimeni nu merita asa ceva. Mai toti medicii pe care i-am vazut perindandu-se pe acolo cu pacientele aveau aceeasi atitudine, cu cateva exceptii. Eu am avut un ceas norocos la plecarea de acasa astazi , am dat peste un om.
Multumesc pentru suport, o sa va tin la curent cum evolueaza starea mea. Va doresc toate cele bune

Offline

 

#46 2008-04-30 17:09:46

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: menstruatie maronie

nu tu esti vinovata...asta e clar...noi ne dam viata pe mana acestor oameni iar ei isi bat joc de ea...de aceea eu te rog sa nu l lasi sa scape nepedepsit...iti tin pumnii sa treaca totul cu bine si fara complicatii si te aspteptam cu vesti...multa sanatate kram


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#47 2008-05-03 13:54:25

simomaria
New member
Inregistrat: 2008-04-29
Mesaje: 16

Re: menstruatie maronie

buna din nou. Ma simt deja mai bine dupa cateva zile de tratament, nu mai am dureri, si dupa prima injectie cu maleat de ergometrina la cateva ore dupa am inceput sa am iar scurgeri maronii, am simtit si cateva contractii usoare, si am remarcat niste membrane, subtirele. Se curata totul acolo? am si antibioticul - zanocin, sper sa fie totul in ordine. Cam in cata vreme dupa ar mai trebui sa fac un nou test? dupa ce perioada nu mai exista beta- HCG?  Dupa ce am luat duphastonul. chiar a doua zi adica pe 12 am avut sangerarea, deci aceasta ar fi considerata prima zi de ciclu? nu? Asa ca voi astepta urmatorul ciclu incepand cu 9 mai. Corect? Marti merg din nou la control sa vad cu o sa ma prezint atunci. Sa dea Dumnezeu sa fie bine. Sunt optimista. ma simt mai bine. Sanii nu ma mai dor, asta este bine nu? Multumesc ptr suport a fost extraordinar ptr mine. Toate cele bune.

Offline

 

#48 2008-05-03 14:13:35

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: menstruatie maronie

simona dar de ce vrei sa mai faci un nou test?

Offline

 

#49 2008-05-03 15:19:34

simomaria
New member
Inregistrat: 2008-04-29
Mesaje: 16

Re: menstruatie maronie

da, stiu suna absurd, inca nu sunt suta la suta linistita in legatura cu posibilitatea .... de a fi in ciuda tuturor dovezilor insarcinata. Cred ca stresul mare vine de la gandul ca am luat atatea medicamente, si zilele trec, iar acum cateva zile cand am repetat un test la sfatul doctoressei a iesit pozitiv.... sunt stresata rau la gandul ca ... as putea fi totusi si zilele trec si poate ca eu stau linistita iar sarcina evolueaza.... cred caeste explicabil stresul asta dupa toate prin cate am trecut. Deci sansa sa mai fie o sarcina este f f f mica sau egala cu zero, de-asta am intrebat, sunt semne bune ca nu ma mai dor sanii, ca ma simt bine, ... etc.

Offline

 

#50 2008-05-03 15:20:16

simomaria
New member
Inregistrat: 2008-04-29
Mesaje: 16

Re: menstruatie maronie

este vorba doar de nesiguranta... de-asta caut raspunsuri si aici.. va pup Si vreau sa inteleg exact, daca asa calculez de acum data urmatorului ciclu, incepand de la sangererea provocata de duphaston sau... nu prea stiu ce sa astept acum.

Ultima oara a fost editat de simomaria (2008-05-03 15:23:01)

Offline

 

#51 2008-05-03 15:42:37

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: menstruatie maronie

simomaria citeste te rog regulile forumului. ai warn

in alta ordine de idei...oricum bthcg mai ramane in sange...nu mult timp..dar mai ramane
eu zic ca e inutil sa mai faci un test...sincer.. si stiu ce vorbesc
acum depinde de tine...
cu menstra nu stiu ce sa zic...logic urmatoarea sangerare ar trebui sa vina cam dupa 28 de zile..asa zice teoria...insa in realitate e cu + sau - cateva zile

Offline

 

#52 2008-05-03 15:54:22

simomaria
New member
Inregistrat: 2008-04-29
Mesaje: 16

Re: menstruatie maronie

ok, scuze, am postat prea repede. dupa 2 zile de la ce? nu am inteles la ce te referi, cand spui ca asa zice teoria, ms

Offline

 

#53 2008-05-03 15:56:52

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: menstruatie maronie

28 my mistake

Offline

 

#54 2008-05-03 16:01:14

simomaria
New member
Inregistrat: 2008-04-29
Mesaje: 16

Re: menstruatie maronie

da, asta stiu si eu chiar am ciclu de 28 - 29 de zile regula - ma rog aveam.... nu stiam daca ma pot raporta la ciclul acesta indus cu duphaston, sau sa merg inapoi pe date sa recalculez de la ultimul ciclu normal- regulat al meu. dar am priceput ca acela va fi de fapt ciclul real cel indus... adevarat? dupa un asfel de ciclu indus apare ovulatie? la 14 zile>? asta nu stiu.

Offline

 

#55 2008-05-03 16:02:38

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: menstruatie maronie

dupa cel de la duphaston calculezi
nu poti sa stii cand apare ovulatia pentru ca nus tii cat de lung va fii acest ciclu menstrual

Offline

 

#56 2008-05-03 16:13:39

simomaria
New member
Inregistrat: 2008-04-29
Mesaje: 16

Re: menstruatie maronie

ok, merci mult:hug:

Offline

 

#57 2008-05-03 16:17:33

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: menstruatie maronie

cu drag..

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.