homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Menstruatie maronie-4


#58 2008-05-07 09:17:03

simomaria
New member
Inregistrat: 2008-04-29
Mesaje: 16

Re: menstruatie maronie

am revenit sa va povestesc prin ce peripetii mai trec zilele astea si sa va cer parerea in acelasi timp. am revenit la control dupa tratamentul ptr anexita pe care l-am terminat, dureri in partea stanga am avut, si la contact si dimineata, era ceva ce ma deranja aproape permanent. Dr. mi-a facut din nou eco cu sonda si - zice el ptr ca s-a redus inflamatia, acum a descoperit in partea stanga un chist maricel- nu mi-a spus dimensiunile- dar foarte septat- urat cu mai multe compartimente ca sa zic asa, el a zis ca i se pare ca arata destul de urat, si ca este cel mai bine sa il indeparteze laparoscopic, mi-a dat sa fac un VSH si un marcar ptr chisturi- C...12 parca. Astazi urmand sa iau rezultatele si sa merg cu ele sa mai discutam in consecinta ce este de facut. El a fost de parere ca prezenta beta HCG-ului putea fi determinata si de acest chist, nu neparat de o sarcina care sa se fi pierdut ulterior... ce ziceti despre asta? Indepartarea chistului mi-a propus-o si ptr ca eu i-am spus ca vreau sa am un copilas in perioada urmatoare, si sa nu riscam nimic dupa ce o sa apara o sarcina. Ce ziceti? Ms.

Chistul este pe ovarul stang.

Ultima oara a fost editat de simomaria (2008-05-07 09:18:35)

Offline

 



#59 2008-05-07 10:40:40

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: menstruatie maronie

"Beta hCG reprezinta o analiza care deceleaza prezenta lantului beta alhormonului gonadotropinic corionic, care este secretat de catre tesutultrofoblastic (care va forma placenta) al embrionului " atunci cum poate un chist pe ovar sa faca asta? iti spun eu...nu poate...altfel toate care am avea chisturi am avea si teste pozitive...HCG u mai poate fi produs (DAR FOARTE RAR) de anumite forme de cancer...dar aici nu e cazul tau...deci aici nu sunt de acord cu medicul tau...legat de chist nu ma pot pronunta pt ca nu sunt medic...teoretic in cazul chisturilor functionale (si de asta banuiesc ca ai si tu) se intrevine inainte cu un tratament hormonal si doar mai apoi se trece la alte masuri...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#60 2008-05-08 12:54:42

simomaria
New member
Inregistrat: 2008-04-29
Mesaje: 16

Re: menstruatie maronie

revin cu noi vesti, merci ptr raspunsurl de ieri, nu am mai apucat sa intru. Astazi am mers la control, la alt medic, ptr ca avea nevoie de inca o opinie, asta este, e vorba de sanatatea mea si m-am ars o data, nu mai vreau, asa ca am stat la coada doua ore dar am inrat pana la urma la un dr. care stia ce vede pe ecranul ecografului, cu experienta pe partea de chisturi, fibroame si domeniul asta. Dupa o anamneza amanuntita si un control + eco mi-a spus ca intradevar am avut un avort ovarian dupa parerea lui, acum insa d p dew vedere uter totul este ok, doar chistuletul de 53 de mm de pe ovarul stg, in legat=ra cu care imi faceam probleme trebuie urmarit si tratat trei luni cu Microginon, timp in care daca apar modificari- dureri etc ma prezint la el daca nu, dupa tratament o sa ma duc la un alt control. Intrebarile mele sunt legate de acest Microginon, nu am mai luat, ce este cu el este tare am inteles, ce efecte are? nu era normal sa imi faca niste teste de compatibilitate? eu am mai luat doar vreo  2 luni Novinet si nu mi-a fost bine de la ele si le-am intrrupt. Asta acum vreo 4 ani. Ce imi puteti spune? Ms.

Offline

 

#61 2008-05-08 13:18:55

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: menstruatie maronie

iti putem spune ca nu exista teste de compatibilitate cu anticonceptionalele...
mai putem spune ca nu exista termenul tare sau slab/moala cind vine vorba de contraceptive
microgynon are efectul, foarte important de a pune ovarul in repaus ceea ce va duce, foarte probabil la disparitia chistului tau...sigur, te va impiedica sa ramii gravida in acest timp...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#62 2008-05-08 14:38:54

simomaria
New member
Inregistrat: 2008-04-29
Mesaje: 16

Re: menstruatie maronie

multumesc ptr raspuns, as fi inteles si fara tonul ironic, dar uneori le primesti la pachet.. stiu totusi ca unele sunt mai indicate decat altele, particularizand infunctie de anumite valori ... e drept nu stiucare ptr ca nu am cunostinte in domeniu. Nu sunt, e drept impacata cu ideea de a lua pilule, si am convingerile mele legat de asta, puteti incerca sa ma convingeti de contrariu. Accidentul cu sarcina este cu totul altceva... foloseam o metoda contraceptiva si anume prezervativul care a dat gres. Deci ironia nu isi are locul.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2008-05-08 23:50:32

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: menstruatie maronie

simona...nu mi s a parut deloc ironic ce a spus doctoressa...doar ca a fost f ciudata intebarea ta...cum ai spus si tu medicul la care ai fost stia ce zice si ce face...deci el stie cel mai bine dc ti a dat ce ti-a dat...din pacate nu stiu ce "convingeri" ai legate de anticoncptionale si dc esti impotriva lor (o prejudecata des intalnita oricum)...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#64 2008-05-12 11:14:33

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: menstruatie maronie

eu luna asta am avut menstruatia cam maronie....pe toata perioada ei...treaba ee..ca eu de obicei nu am dureri de burta puternice...si nici menstruatie abundenta...am cam 4 zile....de data asta am avut dureri de burta destul de puternice in primele ore de menstruatie, dar nu a fost mai abundenta ca de obicei....dar a fost cam maro pe toata perioada. Eu nu iau AC...acum ma intreb eu..e posibil sa fie vorba de vreo raceala ceva? in rest nu e nimic in neregula...


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#65 2008-05-12 12:00:07

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: menstruatie maronie

da...e posibil...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#66 2008-05-12 12:18:20

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: menstruatie maronie

Ms Cristina....mai astept pareri...si ma mai tot roade pe mine o treaba...de muult...e in neregula sa ai menstruatie 4-5 zile...abundenta doar in prima zi...normala in a doua si a 3-a si din a 4-a foarte slab cantitativ??....de cand ma stiu a fost asa...am ciclu foarte regulat dar slab cantitativ....si destul de scurt ca durata si eram curioasa daca e pur si simplu o forma a normalitatii sau daca ar trebui sa fac oarece investigatii....pentru ca o sa vreau si eu la un moment dat ...2 bebi  bebic big_smile big_smile ...si sa iau lucrurile din timp...daca Doamne fereste e nevoie.


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#67 2008-05-12 12:20:08

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: menstruatie maronie

e cat se poate de normal, de ce n-ar fi ? mai ales daca asa a fost dintotdeauna la tine

Offline

 

#68 2008-05-12 12:21:26

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: menstruatie maronie

daa....iti dai seama ca asa speram si eu...dar na...'baba' isi face tot felu de probleme lol


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#69 2008-05-12 12:21:43

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: menstruatie maronie

exact.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#70 2008-05-12 12:22:25

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: menstruatie maronie

si voi ce ziceti de menstruatia maronie?....sa fi fost raceala ceva?...


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#71 2008-05-12 20:16:23

viorika
New member
De la: ploiesti
Inregistrat: 2008-03-27
Mesaje: 20

Re: menstruatie maronie

la mine menstruatia nu era de 3,4 zile si nici maronie  ,iar acum mi se intampla acest lucru de vreo cateva luni .Am pus totul pe seama AC pe care le-am intrerupt de un an .Oare asa sa fie? azi chiar m-am speriat ,pe tampon era ceva maro inchis spre negru .Se mai intampla la cineva asa ceva ? E normala menstra asta mai inchisa la culoare ?


viata-i grea ...dar trece repede!

Offline

 

#72 2008-05-12 20:29:28

Chocolate22
Insomniac member
De la: cer pana la pamant
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 9137

Re: menstruatie maronie

ar trebui sa faci un control ginecologic.


Daca esti fata, citeste!!!
postez aici de bligdizeala ... sau ca sa ma bag in seama dumbom
copil botos sad cate stele verzi vezi atatia pupici iti trimit, daca nu le vezi spune si rezolvam prin 2 palme

Offline

 

#73 2008-05-12 23:44:18

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: menstruatie maronie

si o ecografie...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#74 2011-01-19 01:12:54

alina1986
Membru
Inregistrat: 2011-01-19
Mesaje: 2

Re: menstruatie maronie

Buna,sunt si eu noua pe aici,eu iau anti logest de 3 ani si pana akum nu am avut probleme,in schimb luna asta m am cam speriat,  menstruatia are o culoare maronie inchisa,ma durut si ovarul drept inainte sa mi vina,nu mi s a mai intamplat pana akum,am inteles k este de la anticonceptionale?sa nu ma ingrijorez?nici nu am facut pauza de ele ptr k ma simt ft bine banuiesc k nu asta este o probleme?daca pute ti sa ma lamuriti si pe mine va rog.Va multumesc!

Offline

 

#75 2011-01-19 01:18:59

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: menstruatie maronie

poate fi voba de o anexita. probabil ai racit la ovare. studiaza in continuare simptomele care le ai. cu toate acestea e posibil sa fi nevoita sa iti schimbe medicul anticonceptionalele mai ales daca spui ca menstra ta nu e asa.


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#76 2011-01-19 14:11:45

alina1986
Membru
Inregistrat: 2011-01-19
Mesaje: 2

Re: menstruatie maronie

multumesc ptr sfat o sa ma duc la medic,cu toate k nu prea as vrea sa mi schimbe anticonceptionalele,mi e frica sa iau altceva astea sunt super le iau de atata timp si nu mi a fost rau niciodata de la ele

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.