homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-100


#1882 2010-05-27 19:06:31

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

linisteste-te Clauk, nu ai HPV smile

Offline

 



#1883 2010-05-27 19:10:09

Clauk
New member
Inregistrat: 2007-06-13
Mesaje: 15

Re: HPV

uf! sper sa fie cum spui tu... am incercat sa o sun si pe doctorita mea, insa nu imi rapunde... probabil este ocupata, si de aceea incerc sa aflu, poate a mai avut cineva acel cometariu la buletinul de HPV. multumesc mult pentru raspuns!

Offline

 

#1884 2010-05-27 19:32:08

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

cred ca este un comentariu care apare pe toate buletinele de analize pt HPV de la laboratorul respectiv. poate vad mesajul tau alte fete care au facut la Medsana si iti vor spune.

Offline

 

#1885 2010-05-28 11:57:43

ggabitz
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 58

Re: HPV

Multumesc doctoressa pentru raspuns. Nici eu nu am inteles de ce mi-a zis medicul sa le opresc, dar am facut-o ( pauza de 2 luni ). Am fost azi si mi-am luat rezultatele de la HPV-tipaj viral.  Medicul meu este plecat pana saptamana viitoare si pana atunci cred ca o sa ma urc pe pereti ... cunoasteti sentimentul de a nu intelege despre ce este vorba.
Rezultatul este :
Genotiparea a fost efectuata prin amplificarea standardizata a unei regiuni din genomul virusului HPV(regiunea conservata L1 ) prin metota PCR. Metoda permite identificarea a 37 de genotipuri.

NU a evidentiat prezenta de ADN - HPV apartinand genotipurilor enumerate mai jos
Crescut: 16, 18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,68,82,73
Scazut: 6,11,40,42,54,55,61,62,64,67,70,72,81,83,84
Probabil crescut: 26,53,66.
Neclasificat din punct de vedere al riscului oncogen - 69,71,CP6108, IS339.

Deci sa inteleg ca este totul in regula ? Imi este f teama si pana ajung miercuri la dr cred ca o sa albesc.
Multumesc mult!

Offline

 

#1886 2010-05-28 14:17:52

ddd
New member
Inregistrat: 2010-04-20
Mesaje: 31

Re: HPV

Clauk a scris:

uf! sper sa fie cum spui tu... am incercat sa o sun si pe doctorita mea, insa nu imi rapunde... probabil este ocupata, si de aceea incerc sa aflu, poate a mai avut cineva acel cometariu la buletinul de HPV. multumesc mult pentru raspuns!

si eu am avut comentariul ala (tot la medsana) si mi-a zis doctorita ca nu e nimic, sa nu imi fac griji. ca exista o mica marja de eroare, dar medicii iau intotdeauna "partea buna" a lucrurilor.
si daca tot esti bine, vaccineaza-te.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1887 2010-05-28 20:17:33

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: HPV

ggabitz a scris:

Multumesc doctoressa pentru raspuns. Nici eu nu am inteles de ce mi-a zis medicul sa le opresc, dar am facut-o ( pauza de 2 luni ). Am fost azi si mi-am luat rezultatele de la HPV-tipaj viral.  Medicul meu este plecat pana saptamana viitoare si pana atunci cred ca o sa ma urc pe pereti ... cunoasteti sentimentul de a nu intelege despre ce este vorba.
Rezultatul este :
Genotiparea a fost efectuata prin amplificarea standardizata a unei regiuni din genomul virusului HPV(regiunea conservata L1 ) prin metota PCR. Metoda permite identificarea a 37 de genotipuri.

NU a evidentiat prezenta de ADN - HPV apartinand genotipurilor enumerate mai jos
Crescut: 16, 18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,68,82,73
Scazut: 6,11,40,42,54,55,61,62,64,67,70,72,81,83,84
Probabil crescut: 26,53,66.
Neclasificat din punct de vedere al riscului oncogen - 69,71,CP6108, IS339.

Deci sa inteleg ca este totul in regula ? Imi este f teama si pana ajung miercuri la dr cred ca o sa albesc.
Multumesc mult!

Esti ok, nu ai HPV.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#1888 2010-05-29 15:00:52

Clauk
New member
Inregistrat: 2007-06-13
Mesaje: 15

Re: HPV

multumesc mult pentru raspuns, ddd. intre timp, ieri am reusit sa dau de doctorita mea, care mi-a zis acelasi lucru! deci yey! no hpv!  sanatate tuturor!

Offline

 

#1889 2010-05-31 18:14:19

adrianamaria1988bv
Membru
Inregistrat: 2010-05-31
Mesaje: 3

Re: HPV

buna am si e o nelamurire  si inca una mare . acum 4 luni am fost la doctor si miam facut un hpv rezultatul care mia iesit a fost devastator ptr mine mia iesit hpv 16 18  tip cu risc crescut am terminat tratamentul si mi-am refacut testul si acum mia iesit negativ .este posibil ca in doar 2 luni sa ma vindec??. dar ceea ce ma pune pe mine in dilema e urmatorul context " in neoplazii manifeste, datorita schimbariilor marcante in materialul genetic al hpv este posibila aparitia rezultatelor fals negative." nu inteleg ce vrea sa spuna acest context. ma putetia juta va rog!

Offline

 

#1890 2010-05-31 18:41:54

adrianamaria1988bv
Membru
Inregistrat: 2010-05-31
Mesaje: 3

Re: HPV

gargarita a scris:

linisteste-te Clauk, nu ai HPV smile

ma poti ajuta te rog

Offline

 

#1891 2010-05-31 19:29:27

september
New member
Inregistrat: 2009-10-14
Mesaje: 65

Re: HPV

adrianamaria1988bv a scris:

buna am si e o nelamurire  si inca una mare . acum 4 luni am fost la doctor si miam facut un hpv rezultatul care mia iesit a fost devastator ptr mine mia iesit hpv 16 18  tip cu risc crescut am terminat tratamentul si mi-am refacut testul si acum mia iesit negativ .este posibil ca in doar 2 luni sa ma vindec??. dar ceea ce ma pune pe mine in dilema e urmatorul context " in neoplazii manifeste, datorita schimbariilor marcante in materialul genetic al hpv este posibila aparitia rezultatelor fals negative." nu inteleg ce vrea sa spuna acest context. ma putetia juta va rog!

buna, imi poti spune te rog ce tratament ai facut? multumesc

Offline

 

#1892 2010-05-31 21:09:23

Clauk
New member
Inregistrat: 2007-06-13
Mesaje: 15

Re: HPV

adriana maria, inseamna k ai facut testul unde l-am facut si eu. nu cred k este o problema... acel cometariu este standard... doctora mea asa mi-a zis, si doar ea lucreaza la medsana, adica exact unde am facut eu testul. daca tratamentul a fost ok si sistemul imunitar a scapat de virus... e foarte bine. mergi la doctora si vezi ce spune, si repeta testul daca vrei sa fii sigura, dar la indicatiile medicului. sanatate!

Offline

 

#1893 2010-05-31 21:18:05

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

september a scris:

adrianamaria1988bv a scris:

buna am si e o nelamurire  si inca una mare . acum 4 luni am fost la doctor si miam facut un hpv rezultatul care mia iesit a fost devastator ptr mine mia iesit hpv 16 18  tip cu risc crescut am terminat tratamentul si mi-am refacut testul si acum mia iesit negativ .este posibil ca in doar 2 luni sa ma vindec??. dar ceea ce ma pune pe mine in dilema e urmatorul context " in neoplazii manifeste, datorita schimbariilor marcante in materialul genetic al hpv este posibila aparitia rezultatelor fals negative." nu inteleg ce vrea sa spuna acest context. ma putetia juta va rog!

buna, imi poti spune te rog ce tratament ai facut? multumesc

si pe mine m-ar interesa sa stiu ce tratament ai facut... eu una nu pot sa iti dau un rasp din pacate ca habar n-am ce inseamna neoplazii manifeste, insa am citit pe forum cum ca asta ar fi un fel de comentariu pe buletinele d analiza de la.. medsana daca nu ma insel (vezi ceva posturi mai sus pe pagina asta). acolo ai fac genotiparea? cat despredisparitia hpv-ului eu sunt optimista si chiar cred ca poate sa ajunga la niste valori nedetectabile.. sau cel putin asa scrie pe toate site-urile in toate limbile in care am putut eu sa citesc ... Zi-ne si noua ce tratament ai facut.

September tu cum mai esti? Stiu ca si tu aveai pb de genul asta... am citit ceva postari facute de tine. ai mai refacut analizele ceva tratament?
eu ma pregatesc de cura nr 2 de isoprinosine... mi-e frica sa refac analizele sad

Offline

 

#1894 2010-06-01 14:37:33

adrianamaria1988bv
Membru
Inregistrat: 2010-05-31
Mesaje: 3

Re: HPV

testul lam facut in brasov la bioclinica si tratamentul pe care lam  tinut este format din ovule cervugid si niste pastilute aciclovir

Offline

 

#1895 2010-06-02 16:36:25

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

ce ciudat.. eu am citit pe net ca aciclovir este recomandat pt negi genitali.. adica pt HPV LR... dar oricum daca nu ti s-a mai depistat mi se pare foarte ok.. eu sincer daca as fi in situatia ta .. as mai astepta ceva vreme si l-as reface.. desi stiu ca e scump ca naiba sad testul HPV...da sa fiu sigura.. asa- s eu mai paranoia de la o vreme... naiba sa il ia de HPV sad

Offline

 

#1896 2010-06-02 17:05:00

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

cristinuk a scris:

ce ciudat.. eu am citit pe net ca aciclovir este recomandat pt negi genitali.. adica pt HPV LR... dar oricum daca nu ti s-a mai depistat mi se pare foarte ok.. eu sincer daca as fi in situatia ta .. as mai astepta ceva vreme si l-as reface.. desi stiu ca e scump ca naiba sad testul HPV...da sa fiu sigura.. asa- s eu mai paranoia de la o vreme... naiba sa il ia de HPV sad

aciclovirul este un medicament antiviral care nu are nici o eficienta pe hpv, este insa tratamentul de electie pentru herpes.

Offline

 

#1897 2010-06-05 19:16:02

kata87
New member
Inregistrat: 2009-04-14
Mesaje: 74

Re: HPV

am fost la ginecolog si mi-a spus k am cateva condiloame mai mari si k trebuie sa merg la dermatolog sa mi le cauterizeze, iar cele mai mici pot trece de la sine daca iau ceva pt cresterea imunitatii. mi-a mai spus insa sa fac si o pauza la ac de 2-3 luni si sa-mi fortific organismul in timpul asta. chestia e k mi-au iesit transaminazele la ficat putin marite si ma gandesc k d-asta mi-a zis de pauza. pe net am citit k o cauza care ar influenta cresterea transaminazelor ar fi contraceptivele orale. voi ce credeti? sa merg la cauterizare? pt k mor de frica. cu condilyne nu pot sa dau singura pt k sunt in vagin. daca stiti voi ceva pt o utilizare interna


dragostea se castiga, respectul se merita

Offline

 

#1898 2010-06-09 21:36:15

Carmen111
New member
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 6

Re: HPV

Buna!
Prin martie anul acesta mi-a aparut un condilom pe labie plus ceva bubite gen cosuri sub piele,tot pe labie.Sincer am crezut ca mi-au aparut de la epilat/ras.Am fost la un control ginecologic mai mult pentru acnee si o secretie care o aveam de mai demult.Am fost surprinsa cand primul lucru pe care l-a observat doctorita a fost condilomul,dar nu a zis ca ar putea fi ceva grav,asa ca am ramas relativ linistita.Mi-a dat tratament pentru secretie si ovare,a zis ca ar trebui sa-mi treaca dupa tratament si condilomul si sa vin dupa 2 cicluri pentru Papa Nicolau.Nu a trecut,evident,totusi nestiind ce e(in ignoranta mea),nu m-am ingrijorat si am tot amanat sa mai merg la control.Acum de cateva zile am zis sa caut pe google sa vad ce ar putea fii condilomul acela(am cautat dupa neg vaginal,am aflat ca se numeste condilom doar dupa ce am mai citit).Oricum m-am ingrozit si am simtit ca mi-a picat cerul in cap,primul lucru pe care l-am citit era scris mare cu rosu "HVP e principala cauza a cancerului de col uterin".Am mers rapid la ginecolog,aceasta mi-a zis ca nu crede ca e HPV,ca nu are forma aceea specifica de conopida.Mi-a facut si control vaginal,nu a gasit nimic in neregula.M-a trimis la derma ca sa fie sigura,am iesit fericita din cabinet pentru ca 10 minute dupa sa fiu iar distrusa,dermatologul mi-a confirmat HPV.
Sincer imi vine sa plang de frustrare,in decurs de un an am avut doar un singur contact sexual si atunci am fost infectata,normal ca ma gandesc de ce mi se intampla mie asta.

Mi-a dat doua alternative: sa-mi platesc tratamentul sau sa ma internez pentru o zi in policlinica ca sa am parte de tratament gratuit prin casa de asigurari(sunt studenta).A mai avut cineva alternativa asta?Pentru ca din ce am citit pe aici sunt destul de costisitoare tratamentele si testele pentru buzunarul meu de studenta.(sunt din Cluj-Napoca apropo,am fost la policlinica de adulti din centru).

Orice sfat,informatie mi-ar prinde bine momentan smile

Ultima oara a fost editat de Carmen111 (2010-06-09 21:47:12)

Offline

 

#1899 2010-06-09 22:41:44

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

Carmen111 a scris:

Buna!
Prin martie anul acesta mi-a aparut un condilom pe labie plus ceva bubite gen cosuri sub piele,tot pe labie.Sincer am crezut ca mi-au aparut de la epilat/ras.Am fost la un control ginecologic mai mult pentru acnee si o secretie care o aveam de mai demult.Am fost surprinsa cand primul lucru pe care l-a observat doctorita a fost condilomul,dar nu a zis ca ar putea fi ceva grav,asa ca am ramas relativ linistita.Mi-a dat tratament pentru secretie si ovare,a zis ca ar trebui sa-mi treaca dupa tratament si condilomul si sa vin dupa 2 cicluri pentru Papa Nicolau.Nu a trecut,evident,totusi nestiind ce e(in ignoranta mea),nu m-am ingrijorat si am tot amanat sa mai merg la control.Acum de cateva zile am zis sa caut pe google sa vad ce ar putea fii condilomul acela(am cautat dupa neg vaginal,am aflat ca se numeste condilom doar dupa ce am mai citit).Oricum m-am ingrozit si am simtit ca mi-a picat cerul in cap,primul lucru pe care l-am citit era scris mare cu rosu "HVP e principala cauza a cancerului de col uterin".Am mers rapid la ginecolog,aceasta mi-a zis ca nu crede ca e HPV,ca nu are forma aceea specifica de conopida.Mi-a facut si control vaginal,nu a gasit nimic in neregula.M-a trimis la derma ca sa fie sigura,am iesit fericita din cabinet pentru ca 10 minute dupa sa fiu iar distrusa,dermatologul mi-a confirmat HPV.
Sincer imi vine sa plang de frustrare,in decurs de un an am avut doar un singur contact sexual si atunci am fost infectata,normal ca ma gandesc de ce mi se intampla mie asta.

Mi-a dat doua alternative: sa-mi platesc tratamentul sau sa ma internez pentru o zi in policlinica ca sa am parte de tratament gratuit prin casa de asigurari(sunt studenta).A mai avut cineva alternativa asta?Pentru ca din ce am citit pe aici sunt destul de costisitoare tratamentele si testele pentru buzunarul meu de studenta.(sunt din Cluj-Napoca apropo,am fost la policlinica de adulti din centru).

Orice sfat,informatie mi-ar prinde bine momentan smile

am si eu o intrebare : Cum ti-a zis tie dermatologul k ai HPV ? ce treaba are dermatologul cu asa ceva ? nu inteleg


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#1900 2010-06-09 23:12:00

Carmen111
New member
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 6

Re: HPV

zana_zanelor_trista a scris:

am si eu o intrebare : Cum ti-a zis tie dermatologul k ai HPV ? ce treaba are dermatologul cu asa ceva ? nu inteleg

Eu cu atat mai putin stiu,dar din ce am mai citit pe forumuri dermatologii sunt specializati si in asa ceva,si probabil ei sunt cei care aplica tratamentele

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.