homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-98


#1844 2010-05-18 13:19:00

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

puteti face sex  oricand. recoltarea pt tipaj este o recoltare ca oricare alta

Offline

 



#1845 2010-05-18 15:18:38

ddd
New member
Inregistrat: 2010-04-20
Mesaje: 31

Re: HPV

andreea_andy2 a scris:

E o rana si atat. Nu e "atat de urata" cum zici tu, si nici asistenta nu a gresit recoltarea. Fiind rana, e normal sa sangereze. Nu iti face griji din cauza asta.

Dar daca asistenta greseste recoltarea?
eu n-am rana pe col, cel putin asa mi-a spus la consult, dar cand mi-a recoltat pentru genotipare a sangerat un pic si asistenta mi-a spus ca mi-a iritat colul. se poate sa apara o rana din cauza asta?

Offline

 

#1846 2010-05-18 16:04:10

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

se intampla uneori sa sangerezi dupa o astfel de recoltare pt ca se racleaza celule din col. nu inseamna ca este gresita recoltarea. nu-ti mai face ganduri...

Offline

 

#1847 2010-05-18 16:29:04

ddd
New member
Inregistrat: 2010-04-20
Mesaje: 31

Re: HPV

mersi gargarita smile

Offline

 

#1848 2010-05-18 16:32:20

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

cu placere

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1849 2010-05-18 21:39:24

buburuza79
New member
Inregistrat: 2009-09-01
Mesaje: 33

Re: HPV

buna fetelor
am primit rezultatul analizei mRNA E6/E7, din fericire e negativ
explicatia de la laboratorul din Germania este : " daca rezultatul analizei pt tipurile de hpv testate (16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,66,68) este negativ prezenta analiza indica faptul ca pacientul nu va dezvolta cancer cervical in 95% din cazuri"
va doresc sanatate , si daca ati depistat virusul de 1 an(asa mi-a zis d-na doctor) incercati sa faceti analiza

Offline

 

#1850 2010-05-19 10:09:06

ggabitz
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 58

Re: HPV

gargarita a scris:

puteti face sex  oricand. recoltarea pt tipaj este o recoltare ca oricare alta

Merci mult, am pus intrebarea pentru ca nu este chiar o secretia, s-a taiat o bucata de tesut. Am mai citit pe net cum ca vreo saptamana-doua nu tb sa ai relatii sexuale. In fine, ms mult,o zi buna!

Offline

 

#1851 2010-05-19 12:31:22

tinat
New member
Inregistrat: 2009-12-06
Mesaje: 78

Re: HPV

Nu am HPV! Am primit luni rezultatul. Sunt asa de multumita! Va multumesc mult pentru toate sfaturile si multa sanatate!

Offline

 

#1852 2010-05-19 14:47:26

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

ggabitz a scris:

gargarita a scris:

puteti face sex  oricand. recoltarea pt tipaj este o recoltare ca oricare alta

Merci mult, am pus intrebarea pentru ca nu este chiar o secretia, s-a taiat o bucata de tesut. Am mai citit pe net cum ca vreo saptamana-doua nu tb sa ai relatii sexuale. In fine, ms mult,o zi buna!

cumva ti-a facut biopsie?

bravo tina  applause

Offline

 

#1853 2010-05-19 16:06:19

ggabitz
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 58

Re: HPV

nu, tipaj viral - dar in acel "borcanel" mi s-a parut ca este o bucatica de tesut ...
si mai am o intrebare: dr a observat la intrarea in vagin ca sunt niste mici "ridicaturi" pe care mi i-a zis ca le va distruge printr-o aplicare cu un anumit acid - am uitat numele, pot sa spun doar ca m-a usturat si sufletul din cauza acestei substante- dr m-a avertizat si acele mici ridicaturi s-au colorat in alb - numai ca acum nu mai ustura dar este un fel de durere cand ma asez pe scaun pentru ca se ating intre ele o senzatie usor aiurea, a mai trecut cineva prin asta? Maine o sun oricum dar ma doare si daca ma ating eu ...

Offline

 

#1854 2010-05-19 16:43:59

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

nu vad de ce s-ar preleva tesut pentru un tipaj... poate ce ai observat era doar periuta cu care s-a facut recoltarea, nu stiu...
"ridicaturile" banuiesc ca sunt condiloame produse de HPV si cred ca este normal sa usture dupa aplicatiile respective. dar, pentru linistea ta, poti suna medicul

Offline

 

#1855 2010-05-19 23:42:09

ggabitz
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 58

Re: HPV

Merci mult, se poate sa fie fost periuta. Sunt relativ noua in viata sexuala, si deja se pare ca am niste mici probleme. Papanicolau a iesit f bine, dar dr a zis sa fac si tipajul ca sa stea linistita. Oricum sunt ingrijorata si speriata, mi-am inceput viata sexuala in decembrie 2008, un singur partener si acum asta ... in fine, o sa treaca. O seara buna!

Offline

 

#1856 2010-05-20 11:52:25

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

Fetelor,

am noutati! Am fost ieri la colposcopie... si mi s-a spus ca am o regiune mica ectopica. de altfel, am vazut-o si eu. La solutie acetica nu s-a colorat nimic in alb, iar la lugol, s-a maronit inchis totul. Nimic de genu mozaic sau chestii asa. Mai fusesem la un doctor, v-am mai povestit aici... saptamana trecuta si imi pomenise ceva de ERAD fara colpo... iar ieri.. am spus doctorului nou... "stiti mi s-a spus de ERAD, dupa colpo... trebuie sa fac asa ceva?" iar el s-a uitat la mine.. si mi-a zis .. "la ce vrei sa iti fac ERAD"...

Zona aia era un pic in jurul gaurii din col. Suna urat dar nu stiu sa ma exprim altfel, scuze pt asta

Acum intrebarea mea este... zona asta mica ectopica, + HPV HR 56... poate degenera? sau se vindeca? Mi-a spus sa repet papul peste 6 luni, si sa continui tratamentul cu isoprinosine. Cat despre HPV, mi s-a spus ca un organism puternic si sustinut cu un sist imunitar bun il poate da afara.

Ceva remedii naturiste sau mai stiu eu cum vreo sugestie pt ectopia asta ?
Astept raspunsuri
mersi

Offline

 

#1857 2010-05-20 23:08:36

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

cristinuk a scris:

Fetelor,

am noutati! Am fost ieri la colposcopie... si mi s-a spus ca am o regiune mica ectopica. de altfel, am vazut-o si eu. La solutie acetica nu s-a colorat nimic in alb, iar la lugol, s-a maronit inchis totul. Nimic de genu mozaic sau chestii asa. Mai fusesem la un doctor, v-am mai povestit aici... saptamana trecuta si imi pomenise ceva de ERAD fara colpo... iar ieri.. am spus doctorului nou... "stiti mi s-a spus de ERAD, dupa colpo... trebuie sa fac asa ceva?" iar el s-a uitat la mine.. si mi-a zis .. "la ce vrei sa iti fac ERAD"...

Zona aia era un pic in jurul gaurii din col. Suna urat dar nu stiu sa ma exprim altfel, scuze pt asta

Acum intrebarea mea este... zona asta mica ectopica, + HPV HR 56... poate degenera? sau se vindeca? Mi-a spus sa repet papul peste 6 luni, si sa continui tratamentul cu isoprinosine. Cat despre HPV, mi s-a spus ca un organism puternic si sustinut cu un sist imunitar bun il poate da afara.

Ceva remedii naturiste sau mai stiu eu cum vreo sugestie pt ectopia asta ?
Astept raspunsuri
mersi

Buna din nou .. din ce ti-a iesit tie este cat de cat de bine sau nu ? ca sincer nu ma pricep , eu am fost astazi la un alt doctor la control si mi-a spus ca rana este destul de maricica mi-a dat cervucid sa iau si dupa ce termin sa vin sa fac colposcpia si testul HPV ... in ce anume consta colposcapia poti sa-mi spui si mie cum se face , cum se procedeaza ? Multa sanatate puss puss


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#1858 2010-05-21 00:16:10

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

Buna zanico

Colposcopia nu e absolut deloc dureoasa. iti pune practic chestiile alea care departeaza muschii, ca la orice control, si dupa, iti pune in fata vaginului o camera care mareste de cateva ori si se vede totul pe  un ecran. de multe multe ori marit. Dupa, mi-au pus solutie acetica (a usturat un pic) si se uita dupa ceea ce se cheama zone albe... dupa, se pune o alta solutie, Lugol si se face maro inchis zona si se evidentiaza leziunea. solutiile se pun tamponandu-ti efectiv cu un pansament imbibat in solutiile respective. sa nu te duci stresata ca nu-i bai. eu eram fascinata de ce vad pe monitor

la mine cica nu e de speriat fiind o zona destul de mica.A zis sa stau potolita  cu tot cu HPV-ul meu, si sa refac analizele peste 6 luni ca sa vedem daca s-a modificat ceva (in bine sau rau). asta fiind si perioada in care aceasta ectopie poate regresa

curaj o sa fie bine. baga cervugidu ca se poate sa mai vindece una alta pe acolo si in plus daca citesti pe prospect scrie ca ofera o vizibilitate mai buna pt colposcopie

Offline

 

#1859 2010-05-21 19:22:28

nte
New member
Inregistrat: 2010-02-04
Mesaje: 9

Re: HPV

un sfat  si pentru mine  , pag.62  . multumesc.

Offline

 

#1860 2010-05-21 22:40:05

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

nte a scris:

Buna ,

Acum 2 luni :
am fost ieri la doctor pt.interpretare rezultate si in urma controlului diagnostic : candidoza vulvo-vaginala :mici condiloame vulvovaginale ( spune ca a vazut mici negi ) .Tratament pentru candidoza ; dupa cm  tratament cu ovule cerviron si dupa tratament repetare citologie BP si determinare genotip HPV .Am rugamintea sa imi spuneti daca fac analizele dupa tratare candidoza sau e bine sa fac si tratamentul cu ovulele cerviron?

Azi :

Revin cu urmatoarea problema : am facut initial tratament pt.candidoza si a parut OK si apoi dupa cM tratament cu cerviron 10 zile si doctorul imi recomanda repetarea test BP si genotipare HPV la o saptamana dupa tratament ; in timpul tratamentului cu cerviron au aparut fragmente negre in scurgeri .Nu stiu ce sa fac ? Sa repet analiza de secretii inainte de BP si HPV ? De la ce aceste fragmente negre ?

Multumesc.

eu din pacate nu sunt in masura sa imi dau cu parerea in sens medical... ce scriu aici scriu din experienta. Fragentele alea negre insa nu imi par ok... si negru... adica nush de obicei ma astept sa fie ceva sangeriu, roz etc.. dar negru...
Poate doctoreassa te poate ajuta mai mult sau cineva cu pregatire in acest sens. de ce nu iti intrebi doctorul?

Offline

 

#1861 2010-05-21 23:27:26

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: HPV

N-o fi " pasta " aia care se formeaza de la ovule .. ? Ma rog, nu cred ca ar trebui sa fie neagra ... Nu stiu, zic si eu ...

Ultima oara a fost editat de kdeea (2010-05-21 23:33:32)


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#1862 2010-05-22 11:04:41

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

cristinuk a scris:

Buna zanico

Colposcopia nu e absolut deloc dureoasa. iti pune practic chestiile alea care departeaza muschii, ca la orice control, si dupa, iti pune in fata vaginului o camera care mareste de cateva ori si se vede totul pe  un ecran. de multe multe ori marit. Dupa, mi-au pus solutie acetica (a usturat un pic) si se uita dupa ceea ce se cheama zone albe... dupa, se pune o alta solutie, Lugol si se face maro inchis zona si se evidentiaza leziunea. solutiile se pun tamponandu-ti efectiv cu un pansament imbibat in solutiile respective. sa nu te duci stresata ca nu-i bai. eu eram fascinata de ce vad pe monitor

la mine cica nu e de speriat fiind o zona destul de mica.A zis sa stau potolita  cu tot cu HPV-ul meu, si sa refac analizele peste 6 luni ca sa vedem daca s-a modificat ceva (in bine sau rau). asta fiind si perioada in care aceasta ectopie poate regresa

curaj o sa fie bine. baga cervugidu ca se poate sa mai vindece una alta pe acolo si in plus daca citesti pe prospect scrie ca ofera o vizibilitate mai buna pt colposcopie

multumesc mult .. astept sa-mi vina cm dupa care bag ovulele si pe urma fuga la doct ... Multa sanatate si sa ne auzim cu bine  :hug:


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.