homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-96


#1806 2010-05-09 11:08:17

lri
New member
Inregistrat: 2010-04-08
Mesaje: 47

Re: HPV

cristinuk a scris:

Nu mai pot!!!!

Simt ca totu se naruie in jurul meu... mai nou am aflat ca mult iubitul meu prieten cu care sunt de 2 ani... isi tot trimite mailuri cu fosta lui... ma doare mi-e crunt de greu.. acum cand poate aveam nevoie mai mult ca oricand!

Incerc sa imi pastrez optimismul si imi spun ca o sa fie bine... da nu mai pot jur ca nu mai am nici o speranta pentru nimic.... Ajungi sa iubesti sa ai incredere intr-un nenorocit, te alegi cu o boala pe viata... si el o scutura si merge mai departe....

Aveti grija de voi !!!! Nu cum am facut eu .... desi credeam ca iubesc si sunt iubita ....

o cristinuk  supa ,
ce rau imi pare de tine dar asa iti dai seama ca el e un nenorocit si nu te merita  stii cum se zice in tot raul e un bine , nu dispera ca d- zeu te va ajuta te inteleg dar important e macar familia sa iti fie alaturi! se va rezolva ai doar incredere si roaga-te mult ca vei vedea rezultat! rugaciune

pe curand si sanatate!

Offline

 



#1807 2010-05-09 11:10:19

buburuza79
New member
Inregistrat: 2009-09-01
Mesaje: 33

Re: HPV

am reusit sa ajung la un control la d-na dr. care mi-a fost recomandata de michidoo
colposcopia arata bine,papanicolau a iesit CII, flora microbiana gr IV- bacili
si mi-a recomandat o cultura de col la care am primit deja rezultatul ca fiind ok
si o analiza MRNA E6/E7 care ar trebui sa imi spuna daca virusul este activ
analiza asta se trimite in germania si va trebuie sa astept vreo 10 zile costa destul -360 lei
revin cu rezultatul
multumesc inca o data pt recomandare

Offline

 

#1808 2010-05-09 17:21:26

apple1234
New member
Inregistrat: 2009-06-09
Mesaje: 13

Re: HPV

buna,

ma ajutati si pe mine, va rog, cu o interpretare a tipajului HPV??? am programare la doctor meu abia sapt viit, dar pana atunci as vrea sa ma pot linisti un pic (dc e posibil)...
rezultatul tesului meu spune:
"Genotiparea a fost efectuata prin amplificare standardizata a unei regiuni din genomul virusului HPV (regiunea conservata L1) prin metoda PCR. Metoda permite identificarea a 37 de genotipuri.


NU a evidentiat prezenta de ADN - HPV apartinand genotipurilor enumerate mai jos*


**Clasificarea celor 37 de genotipuri HPV din punct de vedere al riscului oncogen:

Crescut - 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 82, 73.

Scazut - 6, 11, 40, 42, 54, 55, 61, 62, 64, 67, 70, 72, 81, 83, 84.

Probabil crescut - 26, 53, 66.

Neclasificat din punct de vedere al riscului oncogen - 69, 71, CP6108, IS39."

sa inteleg ca testul a iesit negativ?

Offline

 

#1809 2010-05-09 20:02:25

apple1234
New member
Inregistrat: 2009-06-09
Mesaje: 13

Re: HPV

multumesc mult cristinuk si iti pumnii sa fie totul ok pt tine

Offline

 

#1810 2010-05-10 21:20:24

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

iubita, la mine nu a fost HPV. si nici Pap-ul nu a iesit modificat vreodata desi rana era mare ca suprafata...
la ultima colpo ( iunie anul trecut) colul arata f bine si Papul era OK

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1811 2010-05-10 21:34:19

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

Buna seara , sunt disperata , de azi de la pranz plang incontinu si nu stiu ce sa mai fac .. am 22 de ani ... mi-am facut ex pap. si mi-au iesit urmatoarele :  Celule Scuamoase : LSIL -Leziune scuamoasa intraepiteliala de grad scazut - asociata cu HPV   , Infiectie bacteriana . Babes- Papanicolau clasa III  . Ginecologul la care am fost mi-a spus sa iau ovule Tergynan si apoi peste 10 zile sa vin din nou la control , eventual pt o cauterizare ... este grav ? sa merg sa mai consult si alti medici ,ce mai trebuie sa fac ? mentionez ca merg la acest doct de 2 ani si a ramas practic masca cand a vazut rezultatul  , iar eu socata

Ultima oara a fost editat de zana_zanelor_trista (2010-05-10 21:35:04)


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#1812 2010-05-10 21:43:20

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: HPV

eu nu ma pricep foarte mult, dar inteleg ca ai o rana pe col asociata cu HPV.....parerea mea e ca ar trebui sa faci o colposcopie si neaparat un test pt HPV, sa vezi daca intradevar ai si ce tulpini.....multa sanatate!


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#1813 2010-05-10 21:46:12

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

da dar de unde si cum ? grater asta nu inteleg si cum de nu si-a dat seama doctorul pana acum ? uufff simt ca a picat cerul pe mine ... ma chinui si cu un streptococ auriu de cativa ani buni acum si asta ...  nu mai rezist este prea mult pt mine


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#1814 2010-05-10 21:53:32

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: HPV

incearca sa te linistesti ca nu se rezolva nimic daca disperi kram ar fi bine sa mai ceri si parerea altui medic...insist cu colposcopia ca sa vezi cat de mare e rana si testul hpv, cauta o clinica buna si fa-le ca sa stii exact cum sta treaba!


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#1815 2010-05-10 22:05:11

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

multumesc mult incerc sa ma calmez dar nu pot efectiv nu pot sad(numai cand ma gandesc ma ia o stare de lesin si un plans . nu inteleg de la ce sunt toate astea si de cand ... stiu ca nu sunt nici prima nici ult pers in situatia asta dar mi-e foarte greu


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#1816 2010-05-10 23:52:35

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

zana_zanelor_trista a scris:

Buna seara , sunt disperata , de azi de la pranz plang incontinu si nu stiu ce sa mai fac .. am 22 de ani ... mi-am facut ex pap. si mi-au iesit urmatoarele :  Celule Scuamoase : LSIL -Leziune scuamoasa intraepiteliala de grad scazut - asociata cu HPV   , Infiectie bacteriana . Babes- Papanicolau clasa III  . Ginecologul la care am fost mi-a spus sa iau ovule Tergynan si apoi peste 10 zile sa vin din nou la control , eventual pt o cauterizare ... este grav ? sa merg sa mai consult si alti medici ,ce mai trebuie sa fac ? mentionez ca merg la acest doct de 2 ani si a ramas practic masca cand a vazut rezultatul  , iar eu socata

Zanico du-te si fa genotipare HPV... costa in jur de 380 RON(eu atat am dat) sunt in aceeasi situatie ca si tine. Asa a fost si la mine controale regulate, acelasi partener , col curat pana cand nu a mai fost... decat LSIL. Eu am facut tratament cu Cervugid. Abia le-am terminat ieri ramane de vazut ce a facut pe acolo, daca a facut ceva... Capu sus o sa fim bine!!! Ranile se vindeca sau se opereaza sau mai vedem noi cum le dam de cap...
Te inteleg perfect prin ce treci!! De lapanica la frustrare la ura la durere fizica, psihica... linisteste-te ca vom fi bine... eu asta incerc sa imi spun mereu orice ar fi.
puss  puss  goodluck  goodluck

Offline

 

#1817 2010-05-11 07:33:20

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

cristinuk a scris:

zana_zanelor_trista a scris:

Buna seara , sunt disperata , de azi de la pranz plang incontinu si nu stiu ce sa mai fac .. am 22 de ani ... mi-am facut ex pap. si mi-au iesit urmatoarele :  Celule Scuamoase : LSIL -Leziune scuamoasa intraepiteliala de grad scazut - asociata cu HPV   , Infiectie bacteriana . Babes- Papanicolau clasa III  . Ginecologul la care am fost mi-a spus sa iau ovule Tergynan si apoi peste 10 zile sa vin din nou la control , eventual pt o cauterizare ... este grav ? sa merg sa mai consult si alti medici ,ce mai trebuie sa fac ? mentionez ca merg la acest doct de 2 ani si a ramas practic masca cand a vazut rezultatul  , iar eu socata

Zanico du-te si fa genotipare HPV... costa in jur de 380 RON(eu atat am dat) sunt in aceeasi situatie ca si tine. Asa a fost si la mine controale regulate, acelasi partener , col curat pana cand nu a mai fost... decat LSIL. Eu am facut tratament cu Cervugid. Abia le-am terminat ieri ramane de vazut ce a facut pe acolo, daca a facut ceva... Capu sus o sa fim bine!!! Ranile se vindeca sau se opereaza sau mai vedem noi cum le dam de cap...
Te inteleg perfect prin ce treci!! De lapanica la frustrare la ura la durere fizica, psihica... linisteste-te ca vom fi bine... eu asta incerc sa imi spun mereu orice ar fi.
puss  puss  goodluck  goodluck

Multumesc mult ... am sa ma duc ca nu stau asa ... abea am dormit cateva ore numai la hpv ala ma gandesc numai rezultatul ala imi vine in minte . tu unde ai facut toate astea la ce  clinica ? am vazut ca in general astflel de analize costa o gramada de bani neutral


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#1818 2010-05-11 09:59:33

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

Buna,
mie mi-au trimis analizele HPV la Synevo... M-au costat recoltarea cu trimisul analizelor  380.

Rezultatele mi-au venit cam dupa 10 zile... crunta asteptare... dar spre binele tau fa-l cat mai repede ca sa scapi...

Eu astept sa ma duc la colposcopie saptamana asta sunt panicata toata... am impresia ca am un discomfort in zona genitala.. nu stiu daca cumva din cauza ca sunt stresata sau chiar il am...

Te inteleg perfect prin ce treci... daca ai nevoie de suport... aici ma gasesti... e crunt... ca sa nu mai spun ca eu trec singura prin treaba asta, tocmai ce m-am desp de prietenul meu...cand era singurul poate de care aveam nevoie... trebuie sa fim puternice... si sa nu renuntam suntem tinere...

Offline

 

#1819 2010-05-11 21:49:03

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

cristinuk a scris:

Buna,
mie mi-au trimis analizele HPV la Synevo... M-au costat recoltarea cu trimisul analizelor  380.

Rezultatele mi-au venit cam dupa 10 zile... crunta asteptare... dar spre binele tau fa-l cat mai repede ca sa scapi...

Eu astept sa ma duc la colposcopie saptamana asta sunt panicata toata... am impresia ca am un discomfort in zona genitala.. nu stiu daca cumva din cauza ca sunt stresata sau chiar il am...

Te inteleg perfect prin ce treci... daca ai nevoie de suport... aici ma gasesti... e crunt... ca sa nu mai spun ca eu trec singura prin treaba asta, tocmai ce m-am desp de prietenul meu...cand era singurul poate de care aveam nevoie... trebuie sa fim puternice... si sa nu renuntam suntem tinere...

dar pot sa fac testul asta in timp ce iau tratament cu ovule ? colposcopie aceasta cam cat costa ? si rezultatul HPV cum a iesit? esti ok ? e foarte greu nici eu nu prea am pe nimeni alaturi ,eu n-am nici un fel de disconfort  , dureri sau alte chestii de genul acesta si nici n-am avut pana acum , tot ce am avut a fost si este un nenorocit de streptococ de care nu scap de cativa ani ... si acum si asta :(


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#1820 2010-05-11 22:05:53

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

Nu stiu ce sa iti spun de ovule si recoltat in acelasi timp... poate fetele cu mai multa experienta stiu.
Colposcopia habar n-am cat costa o sa vad sad

La mine.. HPV High Risk 56... plus leziune pe col... mi-e frica... de aia iti ziceam ca stiu prin ce treci... dar vom vedea.. Maine ma duc la doctor... si va tin la curent ce si cum se mai intampla. Doamne ajuta sa fiu bine, sa fii si tu... sa fim toate bine.

Sfatul meu.. NU face ca  mine!!! Nu te stresa... e cel mai bine si ajuta cel mai mult! Eu am plans 3 saptamani la rand pana am avut toate rezultatele. Si acum cand ma gandesc mi se strange stomacul de durere... asta este viata din pacate. Cred ca de la asta si am reactiile alea nasoale si discomfortul pe care il am. sad sau macar sper sa fie asta cauza... simt parca as avea tot timpul muschii incordati... down there.... sau ac o senzatie de raceala... cand mergi cu picioarele goale pe gresie...

Vreo idee fetelor de la ce ar putea fi?

Offline

 

#1821 2010-05-11 23:44:49

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

N-ai cum sa nu fi stresat in astfel de momente plus ca cel putin pe mine m-au luat total prin surprindere nici macar 1% nu ma gandeam ca-mi va iesii rezultatul asa . si eu am plecat ieri de la policlinica plangand pana acasa ma gandeam sa merg in alta parte sa repet testul ca poate  o fi gresit .. etc  nici nu stiu ovulele alea Tergynan sunt bune de ceva ? nu prea le vad eu asa in stare sa rezolve ceva !!  Sa ne ti la curent cu tot si multa multa sanatate ... trebuie sa fie bine  App : starea asta a ta este de la nervi de la stres , probabil oboseala asa patesc eu mereu  asta este starea mea ... de raceala , fara pofta de mancare stari de lesin .. Nu e Ok dar n-ai ce sa faci

cristinuk a scris:

Nu stiu ce sa iti spun de ovule si recoltat in acelasi timp... poate fetele cu mai multa experienta stiu.
Colposcopia habar n-am cat costa o sa vad sad

La mine.. HPV High Risk 56... plus leziune pe col... mi-e frica... de aia iti ziceam ca stiu prin ce treci... dar vom vedea.. Maine ma duc la doctor... si va tin la curent ce si cum se mai intampla. Doamne ajuta sa fiu bine, sa fii si tu... sa fim toate bine.

Sfatul meu.. NU face ca  mine!!! Nu te stresa... e cel mai bine si ajuta cel mai mult! Eu am plans 3 saptamani la rand pana am avut toate rezultatele. Si acum cand ma gandesc mi se strange stomacul de durere... asta este viata din pacate. Cred ca de la asta si am reactiile alea nasoale si discomfortul pe care il am. sad sau macar sper sa fie asta cauza... simt parca as avea tot timpul muschii incordati... down there.... sau ac o senzatie de raceala... cand mergi cu picioarele goale pe gresie...

Vreo idee fetelor de la ce ar putea fi?

Ultima oara a fost editat de zana_zanelor_trista (2010-05-11 23:46:36)


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#1822 2010-05-12 13:29:24

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

Puff... nici nu stiu cu ce sa incep... sa imi blestem zilele... sistemul medical din tara... sa emigrez...? voi sa imi spuneti...

Va ziceam acum cateva zile plina de speranta ca ma duc sa fac colposcopie... Asa credeam si eu... ei bine si am fost... La spitalul Militar... am ajuns.. devreme la 7 si ceva, am asteptat, am intrat in cabinet... doctorul hai repede dezbracarea ca mai am si vizita in saloane... OOk... m-am dezbracat m-am pus pe masa mi-a pus minunatele lame... am zis ca ma doare pt ca ma durea rau cand mi le-a pus (poate eram incordata stresata.. nu mi-era usor abia ma tineam sa nu plang).. mi-a zis ca da este o rana... da ca el daca e vb ca fac asa urat nu-mi face nici un consult si nici o colposcopie...mi-a facut control clasic cu degetele.. s-a uitat un pic cu ecograful... si atat... ma suni si peste 3 saptamani dupa ciclu facem colposcopie si ERAD daca e cazul pa!

Am inceput sa plang!!! instant
si acum va scriu voua si imi vine sa urlu sa plang! nu ma dusesem de placere ci de disperare sa ma fac bine sa duc o viata normala, sa pot sa fac si eu copii candva, sa fiu bine, sa traiesc!!! Dupa ne miram ca incidenta cancerului de col in Romania si mortalitatea sunt foarte mari... ma intreb de ce???  sa fie neinformarea pacientelor sau postura in care esti pusa atunci cand ceri un consult, un ajutor pentru care in cele din urma culmea... PLATESTI, muncesti...

Sunt indurerata, ingretosata, imi vine sa urlu de disperare... Nu stiu ce sa mai fac... sa mai sper... mi-am sunat doctora si mi-a zis sa fac colposcopia la CMU... sa ma linistesc ca doctoru asta desi a fost badaran e f bun.. si ca daca era f grav ... nu lasa sa treaca atata timp...

Colposcopia nu se face decat in anumite perioade? M-am programat la CMU fara nici o alta greata ... ca deh.. la particular...macar speri ca te vor trata mai cu respect si nu ca pe un animal nenorocit si fara pic de stima.

mi-e rau sad

Offline

 

#1823 2010-05-12 13:46:00

daenarys
Vizitator

Re: HPV

Cmu=ciclu menstrual ? big_smile
colposcopia nu se face la menstra...

Ultima oara a fost editat de daenarys (2010-05-12 13:49:10)

 

#1824 2010-05-12 14:10:06

dolores
Membru
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 3

Re: HPV

buna fetelor!sunt noua pe acest forum si sincer imi pare rau prin ce treceti.Se pare ca si eu  am aceeasi problema ca si voi...sau cel putin o parte din voi...negi genitali.Am aflat saptamana aceasta ca sotul meu are negi genitali,ieri s-a confirmat acest lucru in urma unui consult la dermatlog.Eu nu am,sau cel putin nu am la exterior....pana acum ne-am protejat(prezervativ)...dar la inceputul saptamanii am hotorat ca este momentul sa avem un bebe...se pare ca ne-am inselat.Atunci am observat si negii sotului,2 la numar,nu are importanta cati...dar fie.Vineri m-am programat la ginecolog...vreau sa imi fac testul babes-papanicolau..si in fine...tot ce trebuie.As vrea sa va intreb,poate stiti ....care este riscul de transmitere a virusului de la mama la fat?sa presupunem ca tratezi negii in eventualitatea in care voi avea..si raman cu virusul...tot il transmit?:(pot avea un copil sanatos?:(nu are rost sa il aduc pe lume bolnav sa chinuie din cauza parintilor toata viata...cu toate ca imi doresc un copil enorm...din acest motiv sufar foarte mult,nu e vorba de mine cavoi trece prin multe tratamente...problema e bebele.Va multumesc...si multa sanatate

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.