homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-95


#1787 2010-05-07 15:35:00

ddd
New member
Inregistrat: 2010-04-20
Mesaje: 31

Re: HPV

mozarella, eu in locul tau i-as spune, pentru ca ai trecut prin tratamente, stari psihice, ai consumat energie, timp si bani cu chestia asta si il priveste direct. are drepate ca nu avea cum sa stie, dar e clar ca l-ai luat de la el si n-ar strica sa afle, daca incepe o alta relatie macar sa stie ce o asteapta pe viitoarea prietena.

Offline

 



#1788 2010-05-07 22:49:25

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: HPV

mozarella a scris:

Eu am alta problema ca sa zic asa si tare as vrea sfatul vostru ca prietenele mele nu au trecut prin chesti dinastea si nu stiu despre ce e vorba exact iar dr din ce am inteles prima la considerat vinovat pe prietenul meu iar cealalta a zis ca nu e vina lui ca nu avea cum sa stie etc.
Dupa ce am trecut prin toate starile si am zis ca am terminato cu el and am aflat si de rana si de secretie, cistita ureaplasma si cireasa de pe tort : hpv 16+ negi. Acum cand am ramas doar cu ultimele 2 nu stiu ce sa fac ca el vrea sa ne impacam si teoretic vreau si eu pt ca a fost primul meu prieten si as vrea sa ramana tot el dar daca pot sa iau iar tot ce am avut nu vreau sa m trec prin asa ceva. El nu stie nimic si toata lumea ma sfatuit sa nu ii zic. Pe dr nu am intrebato desi a zis ca pot oricand (dupa ce m trec si restu de 2 negi) sa am o relatie. Cel m mult ma sperie rana pe care am avuto pe colon si de care am scapat si pt care nu exista o certidutine in privinta cauzei care a produso( bine ca de la secretie dar si asta de la ce). Mie frica ca iar incep o relatie cu el si iar apare rana.
Orice parere pro sau contra e bine venita mai ales daca a fost cineva care sa impacat cu fostul de la care se presupune ca a luat si acesta nu sa tratat. Hpv sigur avem amandoi si de la el l am luat si negi de asemenea desi lui nu iau aparut . Eu am luat antibiotic pt ureaplasma si asa au aparut si negi ca aveam flora vaginala slabita.

Draga mea, in primul rand, daca vrei sa te impaci cu el te sfatuiesc sa ii spui si sa faca si el tratament pentru HPV. CLar are si el daca tu ai. La tine au aparut negii pe fonsul unei imunitati slabite, insa purtator este si el.

Daca nu ai de gand sa ii spui de aceasta problema, mai bine pentru sanatatea ta este sa nu te impaci cu el. Insa, pentru binele lui, al tau si, poate, pentru viitoarele lui partenere ar trebui sa stie ca este purtator de HPV si sa se trateze. Barbatii de cele mai multe ori sunt purtatori asimptomatici si de aceea transmitarea virusului este atat de raspandita.

In concluzie, el TREBUIE SA STIE ca e purtator.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#1789 2010-05-08 00:32:19

mozarella
New member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 50

Re: HPV

In primul rand ca nu exista tratament pt hpv daca ii spun  nu are cum sa trateze sa scape si nici cu prezervativul nu are cum sa se fereasca. Sa ii spun ca sa nu mai faca niciodata sex cu nimeni pana intro zi cand va exista un tratament sincer nu stiu ce barbat ar accepta asa ceva la urma urmei pe el personal nu il afecteaza treaba asta cu nimic.
Nu am luat o decizie sa nu ii spun doar ca toata lumea inclusiv dr au spus ca nu are rost in cazul hpv.
Nu cred ca exista vreo fata care dupa ce a aflat a reusit sa isi trateze prietenul/sotul de asa ceva. Singurul lucru pe care il poate trata e infectia respectiva si ureaplasma eventual dar de hpv in nici un caz nu scapa.

Offline

 

#1790 2010-05-08 00:50:52

mozarella
New member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 50

Re: HPV

nu imi este greu sa ii spun dar cum am zis nu exista tratament si nici nu il va opri asta sa m  faca sex cu cineva.

Offline

 

#1791 2010-05-08 01:21:56

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: HPV

signof10  signof10  signof10   atat pot sa zic....pai si daca doctorul iti spunea sa te duci acasa sa ii tai *** asta faceai?

e dreptul lui sa stie....nu e vorba ca nu il poti opri sau ca nu exista tratament, doar ca e DREPTUL lui sa stie

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1792 2010-05-08 01:28:18

mozarella
New member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 50

Re: HPV

da o sa ii spun si probabil isi va face analizele si cand nu va iesi nimic o sa zica ca incerc eu sa il fac sa nu se mai culce cu altele ca inca tin la el etc. La ce minte au barbati nu stiu care s ar schimba dupa asa o veste.

Offline

 

#1793 2010-05-08 01:29:45

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: HPV

macar sa nu ai tu mustrari de constiinta...dar daca el ink vrea sa se impace cu tine si tu esti cea care nu doreste acest lucru nu are de ce sa zica ca ink mai ti la el, pentru ca el e cel care te vrea...si tu il refuzi.........

Offline

 

#1794 2010-05-08 10:31:32

september
New member
Inregistrat: 2009-10-14
Mesaje: 65

Re: HPV

buna tuturor,

revin dupa o perioada in care am crezut ca situatia mea se va ameliora sau se poate tine sub control; am fost diagnosticata in oct anultrecut cu hpv HR; pap-ul a fost normal la vremea aceea doar ca nu am reusit nici pana acum sa scap de e-coli fapt ce mi-a agravat situatia; am repetat acum pap-ul si rezultatul nu este deloc ok:
Celule epiteliale scuamoase superficiale si intermediare etalate in placarde si izolat
Cel epiteliare scuamoase superficiale singulare, putine, cu nucleul marit si hipercrom si cu contur neregulat; citoplasma cu eozinofilie accentuata. Celule scuamoase intermediare binucleate, cu nuclei mariti si discret hipercromi (putine).
Celule epiteliale scuamoase cu aspect de "zmeu" (cateva)
Celule epiteliale glandulare endocervicale coezive in aranjamente ordonate tip "fagure de miere".
Granulocite neutrofile morfologic normale putine.
Lactobacili foarte putini.
Coci banali putini
Concluzie: CIII/Leziune scuamoasa intraepiteliala de grad scazut (LSIL)/displazie usoara
N.L Diagnostic citologic limitat de numarul mic de celule atipice (<10). A se corela cu datale clinice.
Monitorizare citologica.

Datorita faptului ca lucrurile au evoluat asa repede medicul se asteapta ca pana la toamna sa am HSIL motiv pt care dupa tratamentul pt e-coli recomanda conizatia, sa nu asteptam ca boala sa evolueze. Va rog doctoressa sa-mi spuneti parerea dvs referitor la rezultat sau cine stie si a trecut prin asa ceva sa-mi recomande o clinica din tara sau strainatate unde ma pot trata. este conizatia o solutie? pot avea copii dupa conizatie?
Multumesc si sanatate tuturor

Offline

 

#1795 2010-05-08 11:26:28

lri
New member
Inregistrat: 2010-04-08
Mesaje: 47

Re: HPV

september a scris:

buna tuturor,

revin dupa o perioada in care am crezut ca situatia mea se va ameliora sau se poate tine sub control; am fost diagnosticata in oct anultrecut cu hpv HR; pap-ul a fost normal la vremea aceea doar ca nu am reusit nici pana acum sa scap de e-coli fapt ce mi-a agravat situatia; am repetat acum pap-ul si rezultatul nu este deloc ok:
Celule epiteliale scuamoase superficiale si intermediare etalate in placarde si izolat
Cel epiteliare scuamoase superficiale singulare, putine, cu nucleul marit si hipercrom si cu contur neregulat; citoplasma cu eozinofilie accentuata. Celule scuamoase intermediare binucleate, cu nuclei mariti si discret hipercromi (putine).
Celule epiteliale scuamoase cu aspect de "zmeu" (cateva)
Celule epiteliale glandulare endocervicale coezive in aranjamente ordonate tip "fagure de miere".
Granulocite neutrofile morfologic normale putine.
Lactobacili foarte putini.
Coci banali putini
Concluzie: CIII/Leziune scuamoasa intraepiteliala de grad scazut (LSIL)/displazie usoara
N.L Diagnostic citologic limitat de numarul mic de celule atipice (<10). A se corela cu datale clinice.
Monitorizare citologica.

Datorita faptului ca lucrurile au evoluat asa repede medicul se asteapta ca pana la toamna sa am HSIL motiv pt care dupa tratamentul pt e-coli recomanda conizatia, sa nu asteptam ca boala sa evolueze. Va rog doctoressa sa-mi spuneti parerea dvs referitor la rezultat sau cine stie si a trecut prin asa ceva sa-mi recomande o clinica din tara sau strainatate unde ma pot trata. este conizatia o solutie? pot avea copii dupa conizatie?
Multumesc si sanatate tuturor

ciao september,

te inteleg si eu am facut pap-ul si mi-a iesit clasa 3 lsil!
in afara de pap ce analize ai mai facut?
eu am facut urmatoarele: secretie, clamydia, bpn, hpv! m-am tratat de clamydia , hpv a iesit negativ!
la noi aici m-i s-a spus ca ar fi bine sa fac o cauterizare dar am fost foarte disperata si doctorita mea de familie m-a trimis la cluj la profesor universitar doctor care a mai repetat secretia(ptr ca restul analizelor erau bune) si s-a constatat ca acel pap e de la o micoza!
asa ca mai fa si tu o serie de analize inainte ptr a constata de unde acel rezultat!
iti recomand sa mai consulti alti medici sau chiar un profesor inainte de a decide a te arde(si mai recomandata acum e conizatia nu cauterizarea)e adevarat poate evolua dar nu asa de repede cum zic doctorii!oricum inainte de a decide o interventie chirurgicala se  face tratament macar 2 luni si de abea pe urma daca nu exista alta solutie vei face conizatia! dar ce tratament ai facut?

dupa cate stiu eu se poate sa ai copii dupa dar nu prea e bine o astfel de interventie daca nu ai copii asa mi-a zis mie doctorita de familie ptr ca subtiaza piele acolo !

iti doresc sanatate multa si pe curand!

Ultima oara a fost editat de lri (2010-05-08 11:31:40)

Offline

 

#1796 2010-05-08 17:30:59

daenarys
Vizitator

Re: HPV

iri,eu nu stiu cine ti-a spus ca e mai recomandata o conizatie(care inseamna taierea unei bucati din col) decat o cauterizare.acum se merge foarte mult si pe monitorizare daca dispalzia este simpla.de la displazie moderata se intervine(cauterizare mai nou si acum cativa ani conizatie),doar de la displazie grava se face conizatie.toate studiile straine citite de mine asta spun.eu ma bucur ca la noi s-a trecut la vaporizare cu laser si nu se mai face conizatie la orice rana pe col.
sfatul meu este sa mergeti la un ginecolog specializat in problemele colului si in hpv cand aveti probleme de genul asta.nu orice ginecolog ore ochiul format si poate sa iti spuna dupa o colposcopie ce si cum.sunt ginecologi care fara biopsie au apreciat cat de serioasa este treaba.

Ultima oara a fost editat de daenarys (2010-05-08 17:31:44)

 

#1797 2010-05-08 17:38:31

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: HPV

Chlamydia se transmite doar prin contact sexual cu o persoana infectata cu acest virus, nu ?


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#1798 2010-05-08 18:29:39

daenarys
Vizitator

Re: HPV

da.eu una nu cred ca se ia de la toalete etc.etc

Ultima oara a fost editat de daenarys (2010-05-08 18:37:17)

 

#1799 2010-05-08 18:39:06

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: HPV

Aha. Mersi smile


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#1800 2010-05-08 19:25:32

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

september a scris:

buna tuturor,

revin dupa o perioada in care am crezut ca situatia mea se va ameliora sau se poate tine sub control; am fost diagnosticata in oct anultrecut cu hpv HR; pap-ul a fost normal la vremea aceea doar ca nu am reusit nici pana acum sa scap de e-coli fapt ce mi-a agravat situatia; am repetat acum pap-ul si rezultatul nu este deloc ok:
Celule epiteliale scuamoase superficiale si intermediare etalate in placarde si izolat
Cel epiteliare scuamoase superficiale singulare, putine, cu nucleul marit si hipercrom si cu contur neregulat; citoplasma cu eozinofilie accentuata. Celule scuamoase intermediare binucleate, cu nuclei mariti si discret hipercromi (putine).
Celule epiteliale scuamoase cu aspect de "zmeu" (cateva)
Celule epiteliale glandulare endocervicale coezive in aranjamente ordonate tip "fagure de miere".
Granulocite neutrofile morfologic normale putine.
Lactobacili foarte putini.
Coci banali putini
Concluzie: CIII/Leziune scuamoasa intraepiteliala de grad scazut (LSIL)/displazie usoara
N.L Diagnostic citologic limitat de numarul mic de celule atipice (<10). A se corela cu datale clinice.
Monitorizare citologica.

Datorita faptului ca lucrurile au evoluat asa repede medicul se asteapta ca pana la toamna sa am HSIL motiv pt care dupa tratamentul pt e-coli recomanda conizatia, sa nu asteptam ca boala sa evolueze. Va rog doctoressa sa-mi spuneti parerea dvs referitor la rezultat sau cine stie si a trecut prin asa ceva sa-mi recomande o clinica din tara sau strainatate unde ma pot trata. este conizatia o solutie? pot avea copii dupa conizatie?
Multumesc si sanatate tuturor

September ce tulpini ai? Si eu am tot HPV.. HR, tot LSIL la papanicolau... tot CIII. Mie doctora mea mi-a spus ca nu am de ce sa ma sperii ca este leziune mica... ca se poate trata cu ovule si in cel mai naspa caz se face o cauterizare ceva.
Acum nu stiu daca numa mi-a zis asa sa ma linisteasca (eram foarte foarte speriata de ce mi se intampla- inca sunt... dar imi pastrez optimismul). Oricum cat timp esti sub tratament si monitorizare eu cred ca va fi ok. Eu astept acum sa fac colposcopie... sa vedem aici ce mai iese. Doctorul nu ti-a recomandat ceva ovule... nu stiu ca sa incerci sa vindeci rana aia  inainte de conizatie?
Capu sus !!!!!! Trebuie sa fim bine!!!

Offline

 

#1801 2010-05-08 21:17:42

mozarella
New member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 50

Re: HPV

i am spus de hpv si vrea sa mg la un dr cine si a trimis partenerul la dr pc asa ceva sa imi spuna si mie la ce dr trb si ce fel de analize ar putea face?

Offline

 

#1802 2010-05-08 21:44:33

mozarella
New member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 50

Re: HPV

e disperat sa mg la dr  si nu stie de unde sa inceapa m repede si a zis ca ii este rusine fata de mine. Ma intreaba pe mine cum sa scape etc dar i am zis cel m bine sa mg la dr. Oricum a citit tot ce este pe net surse m sigure .

Offline

 

#1803 2010-05-09 10:01:53

lri
New member
Inregistrat: 2010-04-08
Mesaje: 47

Re: HPV

mozarella a scris:

e disperat sa mg la dr  si nu stie de unde sa inceapa m repede si a zis ca ii este rusine fata de mine. Ma intreaba pe mine cum sa scape etc dar i am zis cel m bine sa mg la dr. Oricum a citit tot ce este pe net surse m sigure .

ciao,

dupa cate stiu eu ar trebui sa mearga la urolog!
felicitari ca ai putut sa ii zici poate aceasta problema va va uni mai mult1  sanatate multa!

Offline

 

#1804 2010-05-09 10:39:42

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

Am o intrebare....

Cum se pune diagnosticul de Cancer? Adica Rana+ HPV HR = cancer?
pareri pls...

pana ajung la colposcopie mor de inima

Offline

 

#1805 2010-05-09 10:45:50

lri
New member
Inregistrat: 2010-04-08
Mesaje: 47

Re: HPV

cristinuk a scris:

Am o intrebare....

Cum se pune diagnosticul de Cancer? Adica Rana+ HPV HR = cancer?
pareri pls...

pana ajung la colposcopie mor de inima

ciao,
 
nu cristinuk, nici gand ptr a avea cancer pap-ul e o alta grupa!
tu de acum te poti trata, si monitorizand colul nu cred ca nu te vei vindeca !

asa ca sus curaj ca totul va fi bine puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.