homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-94


#1768 2010-05-02 14:22:27

georiana
New member
Inregistrat: 2009-04-28
Mesaje: 26

Re: HPV

Buna. Am si eu o intrebare. Am acelasi partener de 6 ani de zile. El inaintea mea a avut o singura data contact sexual cu o fata si s-a protejat. Niciunul dintre noi nu a avut relatii cu alte persoane in toti acesti 6 ani. La inceput am folosit prezervativul dar de vreo doi ani am avut niste probleme hormonale si am inceput sa iau anticonceptionale si deci am renuntat la prezervativ. Este posibil ca el sa aiba HPV, dar care sa nu se manifeste, desi inaintea mea a avut un singur contact si acela cu prezervativ? Multumesc.

Offline

 



#1769 2010-05-02 14:30:02

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: HPV

TEORETIC, ca si idee, da, e posibil, in sensul in care prezervativul nu protejeaza 100 % impotriva HPV-ului, din cauza ca raman zone pe care prezervativul nu le acopera si altfel se poate produce atingerea ' skin to skin '. DAR, practic, ma indoiesc ca ati fost voi asa ghinionisti smile Intr-adevar, HPV-ul poate sa ramana in stare latenta mai multi ani si daca apar negii genitali, pot sa apara doar intr-un moment in care imunitatea e scazuta. Dar, repet, nu cred ca se pune, totusi, problema. Daca suspectezi ceva, fa macar un PAP, sa vezi daca apare vreo suspiciune de HPV.

Ultima oara a fost editat de kdeea (2010-05-02 14:30:42)


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#1770 2010-05-02 14:36:52

georiana
New member
Inregistrat: 2009-04-28
Mesaje: 26

Re: HPV

Am tot facut papanicolau si au iesit bine, adica chestii banale(inflamatie, candida, chestii de genul asta) si doctorita care mi-a intrepretat rez a zis ca si de la anticonceptionale pot aparea inflamatii la rezultat, dar ca ei nu i se pare nimic ciudat. Dar ma gandesc ca totusi acei negi apar relativ repede de la infectare, la femei ma refer, si nu dupa mai multi ani. Chiar daca la inceput am folosit prezervativul ,cum ai spus si tu, nu iti ofera suta la suta protectie. Si dupa ce am renuntat acum vreo 2 ani la prezervativ, daca era ceva, pana acum se manifesta, nu? Multumesc pentru raspuns.

Offline

 

#1771 2010-05-02 14:49:13

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: HPV

Poate ca da, poate ca nu, depinde de organism. Dar nu te mai stresa, daca nu ai efectiv probleme, stai calma, nu mai cauta ( ca mine tongue ) problemele acolo unde nu sunt ... Asa poti sa te gandesti ca poate ai SIDA ( Doamne fereste ) sau orice alta boala cu transmitere sexuala sau nu neaparat, si te stresezi inutil cand nu e cazul, doar pentru ca S-AR PUTEA sa fie ceva smile Si repet, acum sa fim seriosi, teoretic se poate, dar chiar sa ia HPV dupa ce a facut-o O singura data, si cu prezervativ, si nici nu are / aveti simptome .. Ar fi prea multe coincidente negative si un ghinion teribil. Stai calma, daca la PAP n-ai iesit suspecta de HPV, nu te mai gandi tu la chestii de genul asta smile


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#1772 2010-05-04 20:53:41

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

buna,

am primit rezultatul de la Testarea HPV de care v-am vorbit si aici... si in topicul Examen Papanicolau. Din nefericire... HPV 56.

Stie cineva ceva despre aceasta tulpina? Masuri de luat? tratamente naturiste nenaturiste de crescut imunitatea...?

Multumesc... sunt foarte speriata... mi-este frica... maine ma duc la doctor... va rog ajutor... macar un sfat ceva...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1773 2010-05-05 07:45:36

daenarys
Vizitator

Re: HPV

nu stiu daca e cu risc scazut sau crescy=ut...ar trebui sa scrie pe buletin.pt.imunitate:echinacea,baraka sa poti s amergi la un medic homeopat s aiti faca o schema de tratament smile

 

#1774 2010-05-05 18:21:20

lri
New member
Inregistrat: 2010-04-08
Mesaje: 47

Re: HPV

cristinuk a scris:

buna,

am primit rezultatul de la Testarea HPV de care v-am vorbit si aici... si in topicul Examen Papanicolau. Din nefericire... HPV 56.

Stie cineva ceva despre aceasta tulpina? Masuri de luat? tratamente naturiste nenaturiste de crescut imunitatea...?

Multumesc... sunt foarte speriata... mi-este frica... maine ma duc la doctor... va rog ajutor... macar un sfat ceva...

ciao cristinuk,

nu dispera, din ceea ce stiu eu e o tulpina cu grad scazut cele cu grad crescut sau oncogene si cele mai frecvente sunt 16, 18 cele cu risc scazut pot cauza vegetatii anogenitale benigme fara legaturi cu leziuni precanceroase!


tu acum ar fi bine sa iei ceva ptr a intari sistemul imunitar ( echinaceea ,laptisor de matca pur, vitamina e, magne b 6 ,vitamina a, vitamina c, eu asta am luat ) ptr ca e posibil ca in 2 ani sa il elimini daca vei sta bine la acest capitol!


iti doresc sanatate multa si ai grija de tine!

Offline

 

#1775 2010-05-05 21:40:11

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

Buna Iri, daenarys,

mersi mult pentru raspunsuri... Din pacate 56 e High risk dar mai scazut un pic decat 16 si 18...

Luni fac colposcopie... la Spitalul Militar, si sa vedem cum stau. Cat de grav este...
intre timp pe langa cervugid vitamina e si zinc, doctora mea mi-a mai dat si Isopinosine (antiviral) cate 2 capsule de 2 ori pe zi...
sunt cam disperata si mi-am pierdut speranta... credeam ca va iesi negativ testul hpv... sau macar speram... dar nu am ce sa fac decat sa merg inainte...

sa vedem ce mai zice colposcopia... si merg inainte...

aveti grija de voi

Offline

 

#1776 2010-05-06 15:18:34

ddd
New member
Inregistrat: 2010-04-20
Mesaje: 31

Re: HPV

multe dintre voi spuneti ca virusul se poate elimina din organism, ar fi minunat sa fie asa, dar medicii spun ca o data luat, nu-l mai elimini. care e adevarul de fapt? exista persoane care au reusit sa scape definitiv de virus?

Offline

 

#1777 2010-05-06 15:31:03

mozarella
New member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 50

Re: HPV

ddd a scris:

multe dintre voi spuneti ca virusul se poate elimina din organism, ar fi minunat sa fie asa, dar medicii spun ca o data luat, nu-l mai elimini. care e adevarul de fapt? exista persoane care au reusit sa scape definitiv de virus?

In prezent nu m scapi de el dar se lucreaza la tratament insa e in faza de testare. Atat stiu eu daca e cineva mai la curent sau poate explicat m bine ...

Offline

 

#1778 2010-05-06 16:04:18

tinat
New member
Inregistrat: 2009-12-06
Mesaje: 78

Re: HPV

Am fost si eu sa fac tipajul...la Cantacuzino...Am dat de o doamna doctor foarte draguta, care mi-a zis ca orice ar fi se poate rezolva. Asa sper si eu....dar rezultatul il primesc cel mai devreme pe 17 mai pt ca nu sunt foarte multe solicitari...

Offline

 

#1779 2010-05-06 18:04:28

lri
New member
Inregistrat: 2010-04-08
Mesaje: 47

Re: HPV

ddd a scris:

multe dintre voi spuneti ca virusul se poate elimina din organism, ar fi minunat sa fie asa, dar medicii spun ca o data luat, nu-l mai elimini. care e adevarul de fapt? exista persoane care au reusit sa scape definitiv de virus?

ciao fetelor

deci, daca te contaminezi, da, e adevarat ramai cu acest virus dar daca stai bine cu sistemul imunitar exista posibilitatea sa elimini virusul in 2 ani!eu asta stiu si intradevar e greu!

aveti grija de voi!

sanatate multa!

Offline

 

#1780 2010-05-06 18:32:01

myangel
Membru
Inregistrat: 2010-05-06
Mesaje: 1

Re: HPV

Buna. Am o intrebare. am tricomonas si am primit tratamentul...si mi`a zis ginecologul ca s`ar putea sa am si hpv pt ca imi este inflamat colul uterin. nu am nici o rana, nici negi...nimic. Chiar pot avea hpv ???

Offline

 

#1781 2010-05-06 18:41:36

lri
New member
Inregistrat: 2010-04-08
Mesaje: 47

Re: HPV

myangel a scris:

Buna. Am o intrebare. am tricomonas si am primit tratamentul...si mi`a zis ginecologul ca s`ar putea sa am si hpv pt ca imi este inflamat colul uterin. nu am nici o rana, nici negi...nimic. Chiar pot avea hpv ???

ciao,
de la a avea si s-ar putea sa ai e o cale lunga, nu cred ca ai putea avea, dar ptr siguranta ta ai putea sa faci o analiza hpv si ai fi mult mai linistita! inflamatia e normala cam toate femeile cu o viata sexuala activa au asa ceva! parerea mea e ca aceasta infectie o creeaza!

urmeaza mai intai tratamentul, si dupa o saptamana de pauza mai repeta ca sa vezi daca ti-a trecut!


sanatate multa! wave

Ultima oara a fost editat de lri (2010-05-06 18:43:28)

Offline

 

#1782 2010-05-06 18:43:22

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

tinat a scris:

Am fost si eu sa fac tipajul...la Cantacuzino...Am dat de o doamna doctor foarte draguta, care mi-a zis ca orice ar fi se poate rezolva. Asa sper si eu....dar rezultatul il primesc cel mai devreme pe 17 mai pt ca nu sunt foarte multe solicitari...

goodluck  goodluck  goodluck

Offline

 

#1783 2010-05-06 22:24:05

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

multe dintre voi spuneti ca virusul se poate elimina din organism, ar fi minunat sa fie asa, dar medicii spun ca o data luat, nu-l mai elimini. care e adevarul de fapt? exista persoane care au reusit sa scape definitiv de virus?

buna,

eu am citit pe ceva site-uri din afara ca intr-adevar exista posibilitatea sa fie eliminat din organism... in sensul ca devine nedetectabil . Insa cazuri concrete nu stiu... Sa dea Dumnezeu sa devina al meu un caz concret si sa scap de acest nenorocit de virus.

Offline

 

#1784 2010-05-07 13:16:20

ggabitz
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 58

Re: HPV

Buna, azi am primit si eu rezultatul la papa nicolau si scrie asa : frotiu inflamator nespecific cu modificari celulare reactive si negativ pentru leziuni intraepiteliale, dr a spus ca este de bine numai ca pe 18 ma duc la colscopie - offf ... a spus ca intr-adevar nu iesit nimic, numai ca tb sa fie sigura ca ceea ce a vazut ea nu este HPV si ca nu s-ar simti impacata daca m-ar lasa sa plec si ne-am vedea peste alte 6 luni. Nu stiu fetelor dar nu-mi vine sa cred - eu mi-am schimbat medicul pentru ca nu mi-a placut cum se ingrijea si am ales un alt medic si acum dintr-o data sunt f speriata si mi-e teama, acum 6 luni nu a iesit nimic la papanicolau si acum dintr-o data ajung sa fac si colscopie, tipaj viral... Ar tb sa-mi fac griji ? Sunt f speriata. Mi-a spus sa fac pauza la acc, trecusera 6 luni si mi-a spus sa fac pauza daca pot doua luni ... cred ca fiecare medic are parerile lui, doamna dr care mi-a recomandat pastilele a zis sa fac la 6 luni o luna pauza, acum la 6 luni 2 luni pauza mi se pare putin exagerat, sau poate nu ... nu stiu ce sa mai zic ... sunt ingrijorata si imi este teama, am inceput viata sexuala in dec 2008 si am avut  un singur partener si acum ma lovesc de asta ... stiu ca o treaca, dar nu pot lasa frica de-o parte ...Multumesc mult si o zi buna sa aveti!

Ultima oara a fost editat de ggabitz (2010-05-07 13:53:52)

Offline

 

#1785 2010-05-07 14:47:04

ddd
New member
Inregistrat: 2010-04-20
Mesaje: 31

Re: HPV

cristinuk a scris:

buna,

eu am citit pe ceva site-uri din afara ca intr-adevar exista posibilitatea sa fie eliminat din organism... in sensul ca devine nedetectabil . Insa cazuri concrete nu stiu... Sa dea Dumnezeu sa devina al meu un caz concret si sa scap de acest nenorocit de virus.

iti doresc sincer sa scapi de el!  smile
e bine ca esti informata si tii situatia sub control. faci teste banuiesc, tratezi daca e nevoie..
pana acum cativa ani parca nu se vorbea asa mult de virusul asta, din pacate. eu sunt un caz fericit in sensul ca desi aveam toate sansele sa il iau pana acum, testul adn a iesit negativ si zilele trecute am apucat sa fac prima doza din vaccin...
in fine, eu cred ca si in tarile din vestul europei sunt multe femei ce au virusul, dar in romania situatia e asa nasoala, conform statisticilor, pentru ca romancele nu merg la control si afla prea tarziu. asta ar fi pb pana la urma, ca nu merg la controale periodice.

Offline

 

#1786 2010-05-07 15:13:11

mozarella
New member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 50

Re: HPV

Eu am alta problema ca sa zic asa si tare as vrea sfatul vostru ca prietenele mele nu au trecut prin chesti dinastea si nu stiu despre ce e vorba exact iar dr din ce am inteles prima la considerat vinovat pe prietenul meu iar cealalta a zis ca nu e vina lui ca nu avea cum sa stie etc.
Dupa ce am trecut prin toate starile si am zis ca am terminato cu el and am aflat si de rana si de secretie, cistita ureaplasma si cireasa de pe tort : hpv 16+ negi. Acum cand am ramas doar cu ultimele 2 nu stiu ce sa fac ca el vrea sa ne impacam si teoretic vreau si eu pt ca a fost primul meu prieten si as vrea sa ramana tot el dar daca pot sa iau iar tot ce am avut nu vreau sa m trec prin asa ceva. El nu stie nimic si toata lumea ma sfatuit sa nu ii zic. Pe dr nu am intrebato desi a zis ca pot oricand (dupa ce m trec si restu de 2 negi) sa am o relatie. Cel m mult ma sperie rana pe care am avuto pe colon si de care am scapat si pt care nu exista o certidutine in privinta cauzei care a produso( bine ca de la secretie dar si asta de la ce). Mie frica ca iar incep o relatie cu el si iar apare rana.
Orice parere pro sau contra e bine venita mai ales daca a fost cineva care sa impacat cu fostul de la care se presupune ca a luat si acesta nu sa tratat. Hpv sigur avem amandoi si de la el l am luat si negi de asemenea desi lui nu iau aparut . Eu am luat antibiotic pt ureaplasma si asa au aparut si negi ca aveam flora vaginala slabita.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.