homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-92


#1730 2010-04-09 13:24:37

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: HPV

Nu cred ca e neg acolo ... Mai degraba as zice ca e un fir de par crescut sub piele. Vezi evolutia lui ... daca trece, daca creste etc si in functie de asta poti eventual sa faci o vizita la medic, vezi tu.


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 



#1731 2010-04-09 13:30:01

ema_23
New member
Inregistrat: 2010-03-08
Mesaje: 10

Re: HPV

multumesc de raspuns...m-am mai linistit putin

Offline

 

#1732 2010-04-09 13:38:47

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: HPV

N-ai pentru ce smile


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#1733 2010-04-09 21:09:23

senseless110
New member
Inregistrat: 2010-04-08
Mesaje: 5

Re: HPV

poate cineva sa ma ajute si pe mine cu un raspuns?pls

Offline

 

#1734 2010-04-11 18:19:59

h_o_n_e_y31
New member
Inregistrat: 2009-11-27
Mesaje: 15

Re: HPV

Ajutor d-na doctoressa si Adalberta eventual dak mai esti p aici u ai mai citit postarile mele in urma cu ceva timp!am 23 de ani si am facut genotipare hpv (pozitiv cu tulpinile16,51,6 si alte tipuri hpv 53) in luna noiembrie anul trecut.Dp tratament cu isoprinosine(58 de zile),Karissa,Flamexin cp,macmiror si fluomizin(in luna decembrie), in februarie d-na dr mi-a dat tratam in continuare cu Karissa (pentru dureri si reglarea menstruatiei cel mai probabil k am si dismenoree) si lomexin ovule(1/3 zile).Am refacut pap in martie si mi-a iesit negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna, organisme cocobacili, la celule scumoase tot negativ pt leziuni intraepiteliale e bifat si la diagnostic citopatologic  pmn frecvente.Dp acest pap am intretinut relatii cu prietenul  meu si nu m-am protejat si vrea sa stiu dak mai trebuie sa fak din nou un alt pap, dak se vede deja ceva modificat fata d pap asta dak ma duc marti la control:((((( e posibil k ranile dp col sa se fi vindecat asa repede si sa elimin virusul hpv din organism?????sau l-am luat din nou acum??????va rog d-na doctoressa sa-mi raspunetzi si mie:(

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1735 2010-04-11 20:55:07

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: HPV

Negii de pe mana sunt cauzati ce aceleasi tulpini care ii cauzeaza pe cei genitali sau nu ? Adica daca de exemplu - situatie ipotetica - as avea negi genitali, dar si negi pe mana, ar insemna ca cei de pe mana au aparut din cauza tilpinilor care i-au cauzat pe cei genitali ? Aparitia condiloamelor in zona genitala POATE aduce cu sine aparitia lor si pe mana sau nu ?

Cu alte cuvine, ca sa fiu mai clara - poate suna putin stupid - pot sa apara negi pe mana in urma contactului sexual cu o persoana infectata sau cei care apar prin contact sexual apar NUMAI in zona genitala ?

Ultima oara a fost editat de kdeea (2010-04-11 20:58:31)


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#1736 2010-04-12 00:28:27

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

kdeea a scris:

Negii de pe mana sunt cauzati ce aceleasi tulpini care ii cauzeaza pe cei genitali sau nu ? Adica daca de exemplu - situatie ipotetica - as avea negi genitali, dar si negi pe mana, ar insemna ca cei de pe mana au aparut din cauza tilpinilor care i-au cauzat pe cei genitali ? Aparitia condiloamelor in zona genitala POATE aduce cu sine aparitia lor si pe mana sau nu ?

Cu alte cuvine, ca sa fiu mai clara - poate suna putin stupid - pot sa apara negi pe mana in urma contactului sexual cu o persoana infectata sau cei care apar prin contact sexual apar NUMAI in zona genitala ?

Nu suna deloc stupid smile

HPV e un virus cu foarte multe tipuri de tulpini. In general tulpinile care afecteaza zona genitala au o specificitate pentru aceasta zona, dar nu e absolut obligatoriu, pentru ca de exemplu s-a demonstrat ca unele tulpini pot fi corelate cu aparitia cancerului digestiv la persoanele care fac sex oral unor alte persoane purtatoare de HPV etc

In general insa si e cea mai frecventa situatie, negii de pe alte zone ale corpului sunt provocati de o alta tulpina decat cea care provoaca hpv-ul genital. Intrebarea ta cred ca e in sens invers si ti s-a parut ciudat sa intrebi - imi cer scuze daca gresesc - daca cineva are negi pe mana pot ei sa provoace afectiuni genitale daca se realizeaza contact mana- organ genital smile ? Raspunsul e ca in general sunt tulpini diferite si nu au legatura, chiar daca provoaca leziuni la nivel genital nu vor avea consecinte, dar ca in particular e bine sa nu atingi negii nimanui, nici sa nu te lasi atinsa de negii altcuiva smile

Offline

 

#1737 2010-04-12 14:33:15

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: HPV

Mai mult sau mai putin smile Ideea ( intrebarea ) era daca pot sa apara negi in alte zone ale corpului ( gen mana ) STRICT din cauza contactului sexual cu o persoana infectata. Dar am inteles ca nu, sau oricum, situatiile sunt extrem de rare. Right ? smile


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#1738 2010-04-12 14:36:15

daenarys
Vizitator

Re: HPV

daca ai contacte sexuale neprotejate cu cineva care are hpv ai toate sansele sa iei si tu virusul.dar el o sa se manifeste in zonele genitale nu pe maini,picioare etc.virusul  are mai multe tulpini iar tulpinile astea au tropism pt.diferize zone.

 

#1739 2010-04-12 14:45:32

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

kdeea a scris:

Mai mult sau mai putin smile Ideea ( intrebarea ) era daca pot sa apara negi in alte zone ale corpului ( gen mana ) STRICT din cauza contactului sexual cu o persoana infectata. Dar am inteles ca nu, sau oricum, situatiile sunt extrem de rare. Right ? smile

strict din cauza contactului sexual nu pot aparea decat in zona genitala sau ma rog, depinde de tipul contactului smile. tulpina transmisa astfel nu va afecta alte zone.

Offline

 

#1740 2010-04-12 14:48:06

gabytza_g
New member
Inregistrat: 2008-12-14
Mesaje: 77

Re: HPV

e ok sa aplici condyline pe negi aflati p vulva?sau ar trebui alt tratatment?

Offline

 

#1741 2010-04-12 15:24:59

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: HPV

Am inteles, multumesc ! smile


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#1742 2010-04-15 09:25:10

tatiana_c
Membru
De la: GALATI
Inregistrat: 2010-04-13
Mesaje: 3

Re: HPV

Buna ziua,
Sunt noua pe forumul vostru extrem de interesant..
As dori o parere despre rezultatul meu Pap:
Valoarea diagnostica a frotiului: bifat satisfacator
Infectii: nebifat nimic
Anomalii ale celulelor epiteliale: bifat "celule endocervicale atipice"
Alte tumori maligne: nebifat
Descriere si diagnostic citologic: Material satisfacator. Frotiu  inflamator nespecific. Celule superficiale, intermediare scuamoase fara atipii citologice. Celule endocervicale atipice.
Recomandare: colposcopie si biopsie cervicala....

In paralel am facut si:
1. Mycoplasma
Rezultat
Ureaplasma urealyticum >= 10" CFU / proba
Mycoplasma hominis < 10" CFU / proba.
2. Antigen Chlamydia - negativ
3. Secretii vaginale
Rezultat
Frotiu = celule pavimentoase superficiale si intermediare
bacili gram (+) ; bacili gram (-);
coci gram (+) in lipsa
Cultura = Stafilococ coagulaza negativ.

Cu multumiri,
Tatiana

Offline

 

#1743 2010-04-15 20:10:04

tatiana_c
Membru
De la: GALATI
Inregistrat: 2010-04-13
Mesaje: 3

Re: HPV

Nu poate nimeni sa ma ajute cu o parere?

Multumesc,
Tatiana

Offline

 

#1744 2010-04-15 21:54:05

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: HPV

tatiana_c a scris:

Buna ziua,
Sunt noua pe forumul vostru extrem de interesant..
As dori o parere despre rezultatul meu Pap:
Valoarea diagnostica a frotiului: bifat satisfacator
Infectii: nebifat nimic
Anomalii ale celulelor epiteliale: bifat "celule endocervicale atipice"
Alte tumori maligne: nebifat
Descriere si diagnostic citologic: Material satisfacator. Frotiu  inflamator nespecific. Celule superficiale, intermediare scuamoase fara atipii citologice. Celule endocervicale atipice.
Recomandare: colposcopie si biopsie cervicala....

In paralel am facut si:
1. Mycoplasma
Rezultat
Ureaplasma urealyticum >= 10" CFU / proba
Mycoplasma hominis < 10" CFU / proba.
2. Antigen Chlamydia - negativ
3. Secretii vaginale
Rezultat
Frotiu = celule pavimentoase superficiale si intermediare
bacili gram (+) ; bacili gram (-);
coci gram (+) in lipsa
Cultura = Stafilococ coagulaza negativ.

Cu multumiri,
Tatiana

celulele endocervicale atipice reclama colposcopia si biopsia....e musai sa le faci pentru o lamurire a acestor atipii....fara sa ne gindim din star la ceva rau insa si fara a putea exclude....
succes, tinem pumnii sa fie bine


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#1745 2010-04-15 22:26:08

senseless110
New member
Inregistrat: 2010-04-08
Mesaje: 5

Re: HPV

la mine nu stie nimeni ?

Offline

 

#1746 2010-04-15 22:43:31

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: HPV

senseless110 a scris:

buna.am si eu nevoie de ajutorul vostru pentru interpretarea unor rezultate al unei colposcopii..suna cam asa..FP: col uterin de aspect macroscopic normal;
      AA: JSC vizibila.Exocol fara atipii de fixare.
      TL: iod pozitiv; intens colpita micotica.La nivelul ambelor comisuri multiple insule de mozaic inversat.
La diagnostic doctoritza a trecut :suspiciune infectie hpv.Asadar astazi am fost pentru genotip hpv dar si pentru BP(nici pe acesta nu il facusem).Acum astept raspunsul de la genotipare dar voi ce credeti?Ma nelinistesc insulele acelea de mozaic inversat...E normal sa iti apara iod pozitiv? si JSC vizibila?
Multumesc frumos

uite aici cateva informatii... http://www.romedic.ro/cancerul-de-col-u … olposcopic
mai mult de-atat nu stiu sa-ti zic...decat un sfat...sa astepti rezultatul HPV inainte sa formulezi o concluzie si chiar dak va iesi una dintre tulpinile HPV situatia se poate tine sub control smile
si...trebuie tratata si acea micoza care la randul ei poate provoca "daune" la nivelul colului smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#1747 2010-04-15 22:52:38

senseless110
New member
Inregistrat: 2010-04-08
Mesaje: 5

Re: HPV

mersi mult YoHanna !

Offline

 

#1748 2010-04-15 22:59:59

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: HPV

cu mare placere puss


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.