homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-91


#1711 2010-03-31 11:36:40

Andra_XXX
Membru
Inregistrat: 2010-03-31
Mesaje: 1

Re: HPV

gargarita a scris:

crys_ty_na a scris:

din cate stiu eu nu...care mi s ar parea mai important sa l faci e cel high risk...ca si daca ai avea tulpini de low risk in cel mai rau caz te poti trezi cu condiloame (care se trateaza)...ceea ce mi se pare mie important e sa sti daca ai tulpini care pot provoca cancerul de col uterin si sa ai grija in viitor...

Multumesc puss

Buna,
Am facut si eu niste analize: pap + adn HPV + biopsie si am urm rezultate:
ADN HPV pozitiv
L SIL
Ce trebuie facut?Din cate imi spun doctorii nu exista remedii decat operatia, pe care eu nu vreau sa o fac.Aveti alte solutii?

Offline

 



#1712 2010-03-31 13:12:33

sakura.haruno
Full member
De la: Constanta
Inregistrat: 2010-03-31
Mesaje: 818

Re: HPV

Buna. Si eu ma confrunt cu o mare nelamurire. Am mers la dr. ginecolog unde mi s`a spus ca am condiloame. Am fost trimisa la dermatolog si am inceput tratament cu Septilin (pt sistemul imunitar, desi nu am mai vazut pe nicaieri pers carora li s`a prescris), Tetraciclina unguent si Condyline. Am fost cauterizata chimic de doua ori (prima data pe data de 25 si ultima data ieri). Urmeaza sa astept 4-5 zile si sa incep tratamentul cu Condyline. Ieri l`am tarat si pe prietenul meu cu mine, desi lui nu i`au aparut inca. Dr. dermatolog a spus ca el nu are nimic. Cum e posibil ca el sa nu aiba nimic din moment ce am intretinut relatii sexuale. Riscul sa il fi contaminat era destul de mare. Stiu ca perioada de incubare a virusului e de pana la 8 luni, deci inca ar putea fi suspect nu? Nu ar trebui sa urmeze si el un tratament? Daca eu ma tratez si el nu, nu e posibil sa imi reapara iar? Si inca o intrebare, stie cineva daca sunt bune pastilele acelea Septilin? Sper ca m`am exprimat coerent, sunt cam deprimata. sad

p.s. Mi s`a prescris si o crema Aldara, dar am inteles ca nu exista in Romania. Asa este?

Multumesc.


Ceea ce mi se cuvine mie, nu-mi poate lua nimeni!

Offline

 

#1713 2010-03-31 18:29:52

dana_roby
New member
De la: craiova
Inregistrat: 2007-07-25
Mesaje: 13

Re: HPV

buna.am facut prima doza de vaccin impotriva hpv, dar din pacate nu cred ca voi mai face urmatoarele 2 doze. motivul este ca plec din tara si acolo nu voi avea conditii de depozitat vaccinurile.nu stiu ce probleme vor fi daca nu o sa fac si celelalte doze, si imi este cam teama de efectele adverse. va multumesc

Ultima oara a fost editat de dana_roby (2010-03-31 18:30:49)

Offline

 

#1714 2010-03-31 22:08:18

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

dana_roby a scris:

buna.am facut prima doza de vaccin impotriva hpv, dar din pacate nu cred ca voi mai face urmatoarele 2 doze. motivul este ca plec din tara si acolo nu voi avea conditii de depozitat vaccinurile.nu stiu ce probleme vor fi daca nu o sa fac si celelalte doze, si imi este cam teama de efectele adverse. va multumesc

pai e pacat sa nu termini dozele, odata inceput procedeul de vaccinare. nu e asa complicat sa il depozitezi. il ai deja?

Offline

 

#1715 2010-03-31 22:24:49

dana_roby
New member
De la: craiova
Inregistrat: 2007-07-25
Mesaje: 13

Re: HPV

da, il am.fac mult si cu avionul si acolo  nu stiu ce conditii o sa am.poate nu o sa am frigider.nici in avion nu stiu cum sa-l transport.si daca totusi iau dozele ,cine mi le va face?offf, trebuia sa ma gandesc mai inainte si nu faceam nici un vaccin.

Ultima oara a fost editat de dana_roby (2010-03-31 22:29:19)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1716 2010-04-01 22:26:07

sakura.haruno
Full member
De la: Constanta
Inregistrat: 2010-03-31
Mesaje: 818

Re: HPV

Imi poate raspunde si mie cineva, macar la o intrebare din cele puse mai sus? sad


Ceea ce mi se cuvine mie, nu-mi poate lua nimeni!

Offline

 

#1717 2010-04-01 23:30:00

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

dana_roby a scris:

da, il am.fac mult si cu avionul si acolo  nu stiu ce conditii o sa am.poate nu o sa am frigider.nici in avion nu stiu cum sa-l transport.si daca totusi iau dozele ,cine mi le va face?offf, trebuia sa ma gandesc mai inainte si nu faceam nici un vaccin.

mergi la orice camera de garda si ti-l va face cineva acolo, nu e chiar asa de complicat. in avion, tot asa, chiar nu cred ca exista probleme cat va dura transportul. iar acolo poti sa iti cumperi o micuta lada frigorifica. de fapt poti sa folosesti un cub din acela de gheata si pentru transport.

eu cred ca sunt solutii, calmeaza-te un pic si gaseste-le, e pacat sa fi dat in primul rand atatia bani si sa nu il folosesti. sa nu mai zic de beneficiile pe care le vei avea pentru propria sanatate daca il faci.

succes!

pentru sakara: simptomele pot sau nu sa apara. e de fapt destul de rar sa apara condiloame ca atare, iar la barbati cu atat mai rar. in general pentru barbati nu se prescrie tratament in afara simptomelor. aldara nu se gaseste din ce am vazut in tara, am citit ca in germania s-ar gasi. nu stiu nimic despre septilin, am cautat si eu si am gasit un amestec plante. ma indoiesc ca are un efect dovedit pe infectia cu hpv, dar rau nu are cum sa iti faca.
urmatorul pas va fi sa faci genotiparea, eventual un pap de control, asta iti va spune mai exact medicul tau. succes!

Ultima oara a fost editat de moksha (2010-04-01 23:34:40)

Offline

 

#1718 2010-04-02 10:52:02

sakura.haruno
Full member
De la: Constanta
Inregistrat: 2010-03-31
Mesaje: 818

Re: HPV

Multumesc mult moksha puss


Ceea ce mi se cuvine mie, nu-mi poate lua nimeni!

Offline

 

#1719 2010-04-03 10:29:01

gabytza_g
New member
Inregistrat: 2008-12-14
Mesaje: 77

Re: HPV

cam cat costa un tipaj?asa cu aproximatie....multumesc

Offline

 

#1720 2010-04-03 11:58:06

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

350-460 lei sunt limitele pe care le cunosc eu

Offline

 

#1721 2010-04-03 12:50:30

gabytza_g
New member
Inregistrat: 2008-12-14
Mesaje: 77

Re: HPV

aham.ms mult.paste fericit smile

Offline

 

#1722 2010-04-05 17:31:36

anamaria66
New member
Inregistrat: 2010-03-03
Mesaje: 9

Re: HPV

Eu am dat 500 chiar de curand, in Bacau.

Offline

 

#1723 2010-04-08 00:22:41

senseless110
New member
Inregistrat: 2010-04-08
Mesaje: 5

Re: HPV

buna.am si eu nevoie de ajutorul vostru pentru interpretarea unor rezultate al unei colposcopii..suna cam asa..FP: col uterin de aspect macroscopic normal;
      AA: JSC vizibila.Exocol fara atipii de fixare.
      TL: iod pozitiv; intens colpita micotica.La nivelul ambelor comisuri multiple insule de mozaic inversat.
La diagnostic doctoritza a trecut :suspiciune infectie hpv.Asadar astazi am fost pentru genotip hpv dar si pentru BP(nici pe acesta nu il facusem).Acum astept raspunsul de la genotipare dar voi ce credeti?Ma nelinistesc insulele acelea de mozaic inversat...E normal sa iti apara iod pozitiv? si JSC vizibila?
Multumesc frumos

Offline

 

#1724 2010-04-08 19:48:42

mozarella
New member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 50

Re: HPV

velvet a scris:

buna,
sunt noua si la fel de disperata ca toate cele ce au descoperit ca sunt infectate cu hpv. Povestea mea a inceput astfel...am avut sangerari menstuale puternice si dureri abdominale. Am ajuns la doctor si mi-i s-a comunicat ca am fibrom. M-am dus la Bucuresti sa rezolv problema. La testul Papanicolau ( pe care nu il facusem pana atunci din ignoranta ) am descoperit si posibilitatea existentei hpv. Am facut determinarea genotipara si sad ...am hpv cu tulpinile 16, 18, 31....si uite asa am inceput sa ma stresez pana uneori turbez doar gandindu-ma. Problema cu fibromul am rezolvat-o prin operatie, dar cu hpv-ul am ramas. De 3 luni iau isoprinosine si incerc sa nu racesc, sa nu ma imbolnavesc...sa am grija de mine. Dar.... Singura chestie buna e ca nu am rani pe col...doctorita mi-a spus ca am colul curat. Ceea ce cred eu ca e de bine.... Groaznic e ca imi apar negi, imi dispar, deja nu mai pot....uneori as vrea sa adorm si s ma trezesc atunci cand trece totul....M-am gandit la extirparea negilor atunci cand apar prin una din metodele utilizate...cu azot sau laser. Dar nimeni nu mi-a spus daca o sa apara din nou......

Eu am inteles ca negii se duc de tot adica cu "radacina" doar prin cauterizare. Metoda cu azot am inteles ca nu foloseste la nimic doar dispar si reapar.

Offline

 

#1725 2010-04-08 21:57:36

mozarella
New member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 50

Re: HPV

iliana a scris:

buna sera,am si eu o problema ,poate ma puteti ajuta cu un raspuns,va rog:de apx2 saptamani am pe labia stanga in partea de sus o umflatura cat un bob de mazare aproximativ,nu chiar atat de rotund,ceva mai plat,nu ma doare si in momentul in care il strang pt al stoarce sa vad daca iese ceva,nu se produce nimik,intr-o seara cand imi faceam dus a iesit f.putin lichid alb ca si cand ar fii fost un cos dar nimik mai mult,aveti idee ce ar putea fii?nu am altele  si nu am mai avut niciodata asa ceva,ajutati-ma si pe mine cu un raspuns,poate vi s-a intamplat si voua,stiu ac atunci cand ma epilez mai apare cate un cosulet mic in zona inghinala in special dar nu sta umflat atat de mult,nu stiu ce sa fac,sunt speriata!!

Exact asa unul am avut si eu si am fost la control mia spus ca e neg ma rog denumirea medicala ar fi papiloma etc. si a trb sa fac hpv si papanicolau iar. M am apucat de capul meu s aiau o pastila de Echinacee si dupa vreo saptaman a disparut.

Offline

 

#1726 2010-04-08 23:21:55

mozarella
New member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 50

Re: HPV

You_and_Me a scris:

valy_creata2000 a scris:

complez a scris:

aha...tulpina 56 e high risk? din moment ce provoaca rani pe col acele tulpini sunt de high risk?

da e high risk....pai cred k orice tulpina provoaca rani pe col ...nu numai high risk ....

nuj sigur ....

Eu am low risk and si rana pe colon si negii asa ca nu cred ca exista o regula desi rana e posibil sa fie din alta cauza.

Offline

 

#1727 2010-04-09 13:14:35

ema_23
New member
Inregistrat: 2010-03-08
Mesaje: 10

Re: HPV

buna! de dimineata am observat ca mi-a aparut o "chestie" rosie si moale chiar unde se indoaie piciorul...deci nu pe vulva sau labii...poate fi neg? sunt tare speriata momentan sad

Offline

 

#1728 2010-04-09 13:18:37

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: HPV

Vezi ca poate e doar un fir de par sub piele ... Uita-te mai atent, nu il observi acolo sub " chestia " aia ? smile


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#1729 2010-04-09 13:22:07

ema_23
New member
Inregistrat: 2010-03-08
Mesaje: 10

Re: HPV

nu se vede a fi fir de par...initial am crezut ca se face ceva cos si am strans...si acum e rosu...ma gandesc ca daca ar fi cos sau fir de par ar fi mai tare chestia aia , nu? din cate am citit negii apar pe vulva. labii, vagin...sau se poate sa apara si aprape pe picior?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.