homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-89


#1673 2010-03-03 22:17:19

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

anamaria66 a scris:

Salutare tuturor! Va scriu pentru ca am si eu o problema care ma macina. In urma cu aproximativ o luna am facut testul papanicolau la care a iesit clasa 2 ASCUS...dupa care doctora mea mi-a recomandat tiparea HPV astazi am primit si discutat rezultatele cu ea...rezultat pozitiv tipuri 52 si 58. Dupa aceast rezultat mi-a recomandat tratament cu isoprinosine o luna si vaccinare impotriva HPV, mentionez ca am 24 de ani. Intre timp am facut si o cura de cervucid 12 zile. Problema mea este ca din cate am citit daca esti infestat nu mai trebuie facut vaccinul...sa il fac? Ma afecteaza cu ceva acest rezultat in demersul meu de a avea un copil? Doctora mea mi-a recomandat sa aman momentul cu cel putin 8 luni...Este recomandata o colposcopie? In urma examinarii vizuale pe col nu exista nici o rana.
Astept sfatul dvs. Multumesc mult!

Sa o luam metodic:

1. Din cate stiu eu tipurile 52 si 58 oricum nu sunt incluse in vaccin, tulpinile importriva carora actioneaza fiind 6, 11, 16 si 18 - gardasil-ul, iar cervarixul fiind doar pe 16 si 18. nu stiu din pacate care anume se foloseste la noi in tara, e posibil sa fie vorba de amandoua, chiar nu am aceasta informatie, dar oricum 16 si 18 sunt cel mai frecvent implicate in transformarea neoplazica, in peste 70% din cazuri dupa majoritatea studiilor, ceea ce ne conduce la punctul
2. anume ca practic vaccinarea nu are legatura cu infectia ta cu 52 si 58, care
3. oricum au o sansa mica sa dispara prin tratamentul pe care il vei urma, desi este posibil.
4. nu te afecteaza in nici un fel acest rezultat in demersul tau de a face un copil. evident trebuie sa urmezi tratamentul si sa ai un pap ok ca sa incepi o sarcina. daca faci insa vaccinul e cel mai intelept sa astepti perioada de timp pe care ti-o va recomanda dr. oricum administrarea e 0.2.6 luni pentru vaccinul acesta si din cate stiu este contraindicat in sarcina.
5. nu vad ratiunea unei colposcopii, cel putin momentan.

Offline

 



#1674 2010-03-04 17:02:04

sakura_d
Membru
Inregistrat: 2010-03-04
Mesaje: 1

Re: HPV

buna!am 20 de ani si pt prima data am fost la control ginecologic pt ca aveam mancarimi ingrozitoare insa nu tot timpul.am facut testul papa nicolau care imi apare cu koilocite +, gardnerella -, trichomonas -,micoze -, coci -, si celule endocervicale +. mai scrie LSIL - CIN 1 (displazie usoara) inf HPV, PAP III iar la diagnostic clinic exocervicita.am vazut pe forum cazuri cu PAP II, dar cu pap III nimic, vreau sa stiu cat de grav poate sa fie si daca infectia cu HPV poate sa rezulte sigur din test sau este doar o posibilitate.doctorita a zis sa imi fac testul HPV.la acesta in cat timp apar rezultatele?si cel mai important se poate scapa de infectie?.multum

Offline

 

#1675 2010-03-04 17:06:15

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: HPV

e doar suspiciune de HPV, ca sa fii sigura trebuie sa faci tipaj HPV neaparat
de scapat definitiv de el nu se scapa, dar poti sa tratezi consecintele si sa-ti fortifici sistemul imunitar
oricum nu trebuie sa te sperii, dar cu PAP III nu e de stat, mergi si fa-ti toate investigatiile recomandate

Offline

 

#1676 2010-03-04 21:56:01

tinat
New member
Inregistrat: 2009-12-06
Mesaje: 78

Re: HPV

Revin cu niste intrebari....In primul rand, metaplazia scuamoasa este mai grava sau mai putin grava decat displazia? In al doilea rand, daca, intamplator, stie cineva....Cam care sunt sansele ca aceasta metaplazie sa conduca la un rezultat pozitiv HPV si, eventual, la un tip de HPV care poate conduce ulterior la cancer? Eu momentan nu am bani sa-mi fac tipajul, dar sper sa ii strang pana la sfarsitul lunii acesteia. Doctorita mi-a zis ca nu are nimic daca il fac in 2-3 luni, dar nu e nici de neglijat. Asta inseamna, cred eu, ca nu poate fi foarte grav, dar ca trebuie vazut ce e pentru a putea preveni riscurile. Sunt totusi putin ingrijorata....Am o strangere de inima asa.......

Offline

 

#1677 2010-03-04 22:08:08

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

tinat a scris:

Revin cu niste intrebari....In primul rand, metaplazia scuamoasa este mai grava sau mai putin grava decat displazia? In al doilea rand, daca, intamplator, stie cineva....Cam care sunt sansele ca aceasta metaplazie sa conduca la un rezultat pozitiv HPV si, eventual, la un tip de HPV care poate conduce ulterior la cancer? Eu momentan nu am bani sa-mi fac tipajul, dar sper sa ii strang pana la sfarsitul lunii acesteia. Doctorita mi-a zis ca nu are nimic daca il fac in 2-3 luni, dar nu e nici de neglijat. Asta inseamna, cred eu, ca nu poate fi foarte grav, dar ca trebuie vazut ce e pentru a putea preveni riscurile. Sunt totusi putin ingrijorata....Am o strangere de inima asa.......

Metaplazia e inaintea displaziei, stai linistita. Nu discutam in termeni de grav sau mai putin grav, pentru ca sunt diferite, displazia e deja in alt nivel. Nu poti sti insa doar pe baza metaplaziei daca este sau nu hpv, iar de cancer e chiar departe vorba, te gandesti muuuult prea in perspectiva, relaxeaza-te un pic.

Este exact cum crezi, trebuie doar evaluata situatia pentru a sti exact. Stiu ca e o suma frumusica genotiparea, asa ca pana o sa ai banii nu te mai gandi la asta, nu e zau un motiv sa ai strangeri de inima, sunt periculoase smile

Sanatate si tine-ne la curent cu noutatile!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1678 2010-03-05 16:24:07

rox7
New member
Inregistrat: 2010-03-05
Mesaje: 5

Re: HPV

buna tuturor. va rog sa ma ajutati si pe mine.acum o luna jumate am fost la un control de rutina pentru ca peste cateva luni as vrea sa raman insarcinata, iar doctorita mi-a spus ca am colul inflamat.am facut testul papanicolau si mi-a iesit asc-us, apoi am facut urmatoarele analize test HPV, cultura col,test micoplsme,chlamydia si examen bacteriol.eu am avut condiloame acum 3 ani le-am tratat si mi-au trecut, apoi mi-au aparut iar acum un an jumate in urma unei raceli pe care la fel le-am tratat si mi-au trecut.ultimul test papanicolau  l-am facut acum un an jumate grater

rezultatele

test hpv - pozitiv tulpinile cu risc crescut: 31 si 39
                                         alte tipuri: 54

cultura col uterin - nu s-au dezvoltat germeni microbieni
                           absente specii de levuri si mucegaiuri

test micoplasme - pozitiv
                         micoplasma hominis...............absent
                         ureaplasma............................>= 100 000 ccu/ml

antigen chlamydia................................negativ
antigen chlamydia trachomatis..............absent

examen bacteriologic - lama
          - frecvente celule epiteliale izolate si grupate in placarde
          - frecevente leucocite polimorfonucleare neutrofile
          - rari bacili gram negativi cu aspect de enterobacterii
          - rari lactobacili doederlein
          - frecvent mucus

sunt asa de suparata nu mai stiu ce sa mai fac sa scap de virusul asta. iau si echinaceea si vitamina c cu propolis de o luna.doctoressa poate te uiti peste ele si imi spui ce parere ai.

Offline

 

#1679 2010-03-05 20:47:19

tinat
New member
Inregistrat: 2009-12-06
Mesaje: 78

Re: HPV

Merci, moksha pt incurajari si informatii! Acum chiar m-am linistit.  Dar mai am totusi niste intrebari....am citit acum pe net ca inainte de papanicolau nu trebuie sa ai relatii sexuale minim 48 de ore. Eu am avut relatii sexuale cu o zi inainte sa-mi fac testul. Mentionez ca iau ac Karissa si eram in pauza, cam cu 2 zile inainte de menstruatie. Doctorita nu mi-a dat indicatii cu privire la influenta acestor factori asupra rezultatului testului papanicolau, dar am citit undeva ca ar puteaavea o influenta. Totusi, pe foaia pe care am primit-o scria "Frotiuri satisfacatore pentru evaluare", deci ma gandesc ca nu au influentat,.....dar....nu sunt sigura....Voi ce parere aveti?

Offline

 

#1680 2010-03-05 21:32:11

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

tinat a scris:

Merci, moksha pt incurajari si informatii! Acum chiar m-am linistit.  Dar mai am totusi niste intrebari....am citit acum pe net ca inainte de papanicolau nu trebuie sa ai relatii sexuale minim 48 de ore. Eu am avut relatii sexuale cu o zi inainte sa-mi fac testul. Mentionez ca iau ac Karissa si eram in pauza, cam cu 2 zile inainte de menstruatie. Doctorita nu mi-a dat indicatii cu privire la influenta acestor factori asupra rezultatului testului papanicolau, dar am citit undeva ca ar puteaavea o influenta. Totusi, pe foaia pe care am primit-o scria "Frotiuri satisfacatore pentru evaluare", deci ma gandesc ca nu au influentat,.....dar....nu sunt sigura....Voi ce parere aveti?

Exista intr-adevar posibilitatea ca actul sexual sa influenteze papanicolau-ul, dar mai degraba in sensul unei inflamatii care sa apara, nu putea sa apara metaplazia de pe o zi pe alta, desi daca stau sa ma gandesc cele doua pot fi intr-o masura similare, dar in cazul tau nu e vorba de o astfel de influentare. Despre anti conceptionale, iar nu stiu cum ar putea influenta, asteapta poate o parere mai avizata, eu una chiar nu stiu sa influenteze. Cat despre ce scria pe foaie, se refera la faptul ca ei au primit "celule" de unde trebuie si in cantitate suficienta pentru a putea fi realizata examenul, asa ca asta nu iti spune nimic anume. Probabil hematiile aparute pe buletin au o explicatie prin faptul ca ai avut contact sexual, dar e mai mult o banuiala.

Pe scurt, consider ca nu a influentat nimic rezultatul, pentru ca metaplazia care a aparut acolo nu apare in ordin de zile. Trebuie sa urmezi sfatul doamnei doctor, stiu ca e stresant si adevarul e ca e cam scump, dar incearca sa strangi banii si sa mergi sa vezi exact despre ce e vorba.

Succes!

Offline

 

#1681 2010-03-05 23:38:59

tinat
New member
Inregistrat: 2009-12-06
Mesaje: 78

Re: HPV

Dap....si eu vreau neparat sa-mi fac testul...si o sa strang banii. Sunt studenta si e cam greu, dar o sa-i strang, pentru ca e vorba de ceva ce trebuie sa fac. In fine, as dori totusi, daca se poate, o parere a doctoressei in legatura cu anticonceptionalele si testul HPV, deoarece as vrea sa stiu daca trebuie neaparat sa ma duc safac tipajul in pauza de la anticonceptionale. Daca vede vreun moderator acest mesaj si poate sa ii lase link doctoressei, as fi recunoscatore. Multumesc!

Offline

 

#1682 2010-03-07 15:19:41

rox7
New member
Inregistrat: 2010-03-05
Mesaje: 5

Re: HPV

poate ma ajutati si pe mine fetelor cu o parere legata de rezultatele de mai sus, v-as fi recunoscatoare.m-am programat si la colposcopie pe data de 12 iar eu am avut menstruatie pe data de 6 si ma gandesc ca ar fi prea devreme sa fac colposcopia pentru ca stiu ca se face in zilele 8-13 ale ciclului menstrual si nu as vrea sa ma duc si sa nu se vada bine.m-am programat asa fiindca  mi-am calculat ciclul menstrual la 28 zile dar nu a fost asa,nu il am intotdeauna la 28 de zile. ar trebui sa ma reprogramez sa ii spun doctoritei despre asta sau sa ma duc asa, la data stabilita?
voi ce ziceti ? va multumesc mult

Offline

 

#1683 2010-03-07 17:15:48

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: HPV

rox7, in primul rand trebuie sa tratezi infectiile. nu sunt grave, insa ai tulpini cu risc crescut ceea ce inseamna ca va trebui sa faci controale periodice si sa tratezi eventualele leziuni
vorbeste cu medicul tau in legatura cu colposcopia. eu una as face-o dupa ce am tratat infectiile
si incearca sa abordezi situatia cu calm, stresul iti face rau puss

tinat, anticonceptionalele nu au nicio legatura cu testul HPV

Offline

 

#1684 2010-03-07 18:20:27

anamaria66
New member
Inregistrat: 2010-03-03
Mesaje: 9

Re: HPV

moksha a scris:

anamaria66 a scris:

Salutare tuturor! Va scriu pentru ca am si eu o problema care ma macina. In urma cu aproximativ o luna am facut testul papanicolau la care a iesit clasa 2 ASCUS...dupa care doctora mea mi-a recomandat tiparea HPV astazi am primit si discutat rezultatele cu ea...rezultat pozitiv tipuri 52 si 58. Dupa aceast rezultat mi-a recomandat tratament cu isoprinosine o luna si vaccinare impotriva HPV, mentionez ca am 24 de ani. Intre timp am facut si o cura de cervucid 12 zile. Problema mea este ca din cate am citit daca esti infestat nu mai trebuie facut vaccinul...sa il fac? Ma afecteaza cu ceva acest rezultat in demersul meu de a avea un copil? Doctora mea mi-a recomandat sa aman momentul cu cel putin 8 luni...Este recomandata o colposcopie? In urma examinarii vizuale pe col nu exista nici o rana.
Astept sfatul dvs. Multumesc mult!

Sa o luam metodic:

1. Din cate stiu eu tipurile 52 si 58 oricum nu sunt incluse in vaccin, tulpinile importriva carora actioneaza fiind 6, 11, 16 si 18 - gardasil-ul, iar cervarixul fiind doar pe 16 si 18. nu stiu din pacate care anume se foloseste la noi in tara, e posibil sa fie vorba de amandoua, chiar nu am aceasta informatie, dar oricum 16 si 18 sunt cel mai frecvent implicate in transformarea neoplazica, in peste 70% din cazuri dupa majoritatea studiilor, ceea ce ne conduce la punctul
2. anume ca practic vaccinarea nu are legatura cu infectia ta cu 52 si 58, care
3. oricum au o sansa mica sa dispara prin tratamentul pe care il vei urma, desi este posibil.
4. nu te afecteaza in nici un fel acest rezultat in demersul tau de a face un copil. evident trebuie sa urmezi tratamentul si sa ai un pap ok ca sa incepi o sarcina. daca faci insa vaccinul e cel mai intelept sa astepti perioada de timp pe care ti-o va recomanda dr. oricum administrarea e 0.2.6 luni pentru vaccinul acesta si din cate stiu este contraindicat in sarcina.
5. nu vad ratiunea unei colposcopii, cel putin momentan.

In primul rand multumesc mult pentru raspuns, apoi as vrea sa va intreb daca stiti un alt tratament care ar fi util in acest caz, avand in vedere ca cel pe care il fac are sanse mici.
Multumesc,

Offline

 

#1685 2010-03-07 19:55:16

tinat
New member
Inregistrat: 2009-12-06
Mesaje: 78

Re: HPV

Merci de raspuns, lady in black!Pai atunci...cum am banii, fac o programare. Revin cu vesti (bune, sper eu). Va multumesc inca o data pentru sfaturi!

Offline

 

#1686 2010-03-07 21:00:41

rox7
New member
Inregistrat: 2010-03-05
Mesaje: 5

Re: HPV

iti multumesc mult lady in black

sanatate la toata lumea

Offline

 

#1687 2010-03-07 21:14:56

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

anamaria66 a scris:

moksha a scris:

anamaria66 a scris:

Salutare tuturor! Va scriu pentru ca am si eu o problema care ma macina. In urma cu aproximativ o luna am facut testul papanicolau la care a iesit clasa 2 ASCUS...dupa care doctora mea mi-a recomandat tiparea HPV astazi am primit si discutat rezultatele cu ea...rezultat pozitiv tipuri 52 si 58. Dupa aceast rezultat mi-a recomandat tratament cu isoprinosine o luna si vaccinare impotriva HPV, mentionez ca am 24 de ani. Intre timp am facut si o cura de cervucid 12 zile. Problema mea este ca din cate am citit daca esti infestat nu mai trebuie facut vaccinul...sa il fac? Ma afecteaza cu ceva acest rezultat in demersul meu de a avea un copil? Doctora mea mi-a recomandat sa aman momentul cu cel putin 8 luni...Este recomandata o colposcopie? In urma examinarii vizuale pe col nu exista nici o rana.
Astept sfatul dvs. Multumesc mult!

Sa o luam metodic:

1. Din cate stiu eu tipurile 52 si 58 oricum nu sunt incluse in vaccin, tulpinile importriva carora actioneaza fiind 6, 11, 16 si 18 - gardasil-ul, iar cervarixul fiind doar pe 16 si 18. nu stiu din pacate care anume se foloseste la noi in tara, e posibil sa fie vorba de amandoua, chiar nu am aceasta informatie, dar oricum 16 si 18 sunt cel mai frecvent implicate in transformarea neoplazica, in peste 70% din cazuri dupa majoritatea studiilor, ceea ce ne conduce la punctul
2. anume ca practic vaccinarea nu are legatura cu infectia ta cu 52 si 58, care
3. oricum au o sansa mica sa dispara prin tratamentul pe care il vei urma, desi este posibil.
4. nu te afecteaza in nici un fel acest rezultat in demersul tau de a face un copil. evident trebuie sa urmezi tratamentul si sa ai un pap ok ca sa incepi o sarcina. daca faci insa vaccinul e cel mai intelept sa astepti perioada de timp pe care ti-o va recomanda dr. oricum administrarea e 0.2.6 luni pentru vaccinul acesta si din cate stiu este contraindicat in sarcina.
5. nu vad ratiunea unei colposcopii, cel putin momentan.

In primul rand multumesc mult pentru raspuns, apoi as vrea sa va intreb daca stiti un alt tratament care ar fi util in acest caz, avand in vedere ca cel pe care il fac are sanse mici.
Multumesc,

Cu multa placere.

Nu cunosc un tratament eficient pentru a rezolva infectia hpv odata instalata, imi pare rau. Se pot trata verucile simptomatic, dar in general virusul nu dispare, prin actiunea pe care o are. In unele cazuri exista vindecare spontana, dar practic un tratament adecvat 100% eu nu cunosc.

Offline

 

#1688 2010-03-08 19:44:36

Alirox
Full member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 345

Re: HPV

Ma simt cam aiurea sa intreb asa ceva, dar acum doua luni am facut un tipaj HPV care a iesit negativ, e posibil ca datorita faptului ca in acea perioada luam echinaceea, sa fi influentat rezultatul si sa fi iesit negativ???

Offline

 

#1689 2010-03-08 19:47:00

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

Alirox a scris:

Ma simt cam aiurea sa intreb asa ceva, dar acum doua luni am facut un tipaj HPV care a iesit negativ, e posibil ca datorita faptului ca in acea perioada luam echinaceea, sa fi influentat rezultatul si sa fi iesit negativ???

nu.

Offline

 

#1690 2010-03-08 20:02:59

Alirox
Full member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 345

Re: HPV

Pfiuu, mi-ai luat o piatra de pe inima moksha...  puss

Ultima oara a fost editat de Alirox (2010-03-08 20:04:28)

Offline

 

#1691 2010-03-08 20:20:22

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

Alirox a scris:

Pfiuu, mi-ai luat o piatra de pe inima moksha...  puss

acum pui o presiune prea mare pe umerii mei smile dar chiar nu am auzit vreodata sa influenteze, adica sa dea fals negativ, daca a fost  negativ, negativ e. poate te-a ajutat eventual cel mult sa scapi de el, dar si asta e discutabil. deci imi mentin raspunsul, nu smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.