homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-87


#1635 2010-02-18 13:09:19

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

ana_misu a scris:

sotul meu este programat pt secretie uretrala pt a depista daca are hpv sau nu.
nu stiu cat de eficienta este metoda dar nu vad de ce nu ar fi eficienta din moment ce ii analizeaza secretia.

Pai fac un examen de secretie uretrala in speta bacteriologic, asa cum nu se observa nici la examenul de secretie vaginala, e acelasi lucru.

Offline

 



#1636 2010-02-18 14:31:40

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: HPV

moksha, as avea si eu o intrebare pt tine, daca se poate. smile

Am vazut pe net ca sunt in curs de investigare si alte posibilitati de infectare cu HPV, nu numai sexual. Asa este?
Te intreb pt ca eu nu inteleg cum m-am pricopsit cu el, deoarece rel extraconjugale nu am, prietenul meu nici atat iar HPV-ul a debutat dupa 3 ani si ceva de relatie.
Ma gandesc ca daca el ar avea HPV ma puteam infecta mai devreme, nu?


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#1637 2010-02-18 16:17:16

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: HPV

Eu cunosc o tipa care virgina fiind a avut condiloame. Banuiesc ca sunt cazuri extrem de rare deoarece din cate stiu eu HPV-ul prefera mediul lichid de la nivelul colului si nu rezista foarte mult in alte medii. Vorbesc prostii?

Offline

 

#1638 2010-02-18 16:20:25

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: HPV

Jess, pai chiar moksha a citat mai sus articolul in care se spune ca perioada de incubatie e nedefinita... si eu care credeam ca am scapat, incep sa intru la idei...
Ma gandesc daca exista posibilitatea sa nu-l iei din prima, ci doar intr-un moment in care imunitatea ta e mai scazuta... aici poate zic tampenii, nu stiu exact cat de contagios e

Offline

 

#1639 2010-02-18 16:25:12

uffff
Insomniac member
De la: mii de km departare
Inregistrat: 2008-02-29
Mesaje: 7508

Re: HPV

eu stiam ca rezista f putin dar totusi rezista in alte medii decat cel al vaginului  ... asa ca exista posibilitatea contaminarii (cei drept f mica dar exista) folosind un prosop comun cu o persoana infectata, lenjerie intima, colac WC ..... cel putin eu asa citisem cand eram si eu interesata de acest subiect  ....

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1640 2010-02-18 16:40:46

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: HPV

Exact ..nu apare din prima ..iese la suprafata intr-o anumita perioada ..la mine abea dupa 5 ani aproape l-am depistat ...de ce nu mai devreme ...un sigur partener am avut si altfel nu aveam cum sa-l iau ...deci ...treaba e cu perioada de incubatie si sistemul imunitar scazut


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#1641 2010-02-18 16:49:35

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

Jessie a scris:

moksha, as avea si eu o intrebare pt tine, daca se poate. smile

Am vazut pe net ca sunt in curs de investigare si alte posibilitati de infectare cu HPV, nu numai sexual. Asa este?
Te intreb pt ca eu nu inteleg cum m-am pricopsit cu el, deoarece rel extraconjugale nu am, prietenul meu nici atat iar HPV-ul a debutat dupa 3 ani si ceva de relatie.
Ma gandesc ca daca el ar avea HPV ma puteam infecta mai devreme, nu?

Chiar explicam cuiva, nu mai stiu cui exact smile, ca poti sa te infectezi la primul contact sau la al 174-lea, nu e o regula, sunt foarte multi factori implicati.

Pe de alta parte, se stie ca exista si alte feluri de a contacta virusul, in afara relatiilor sexuale. In primul rand ca exista multe tipuri de hpv, unele nu afecteaza neaparat zona genitala, de aceea de exemplu in prezenta leziunilor transmiterea se poate realiza si prin simplul contact.

Exista posibilitatea cel putin teoretica a transmiterii de pe anumite suprafete, aici parerile sunt impartite. Exista opinii destul de certe ca totusi o contaminare de acest fel ar putea fi posibila, prin studii efectuate pe fete care au dezvoltat cancer de col uterin la o varsta foarte mica fata de normal si identificarea tulpinilor de hpv in acest context. S-a estimat astfel ca infectarea a avut loc chiar inainte de inceperea vietii sexuale. Exista insa si articole serioase care neaga aceasta transmitere, cum este acesta

Scand J Infect Dis 1996;28(3):243-6:

Transmission of genital human papillomavirus infections is unlikely through the floor and seats of humid dwellings in countries of high-level hygiene.

Puranen M, Syrjanen K, Syrjanen S Department of Pathology, University of Kuopio, Finland.

"To evaluate the transmission of genital human papillomavirus (HPV) through the floor and seats of humid dwellings, samples were collected with a toothbrush from the floor and seat surfaces of humid dwellings; showers, saunas and dressing rooms. The survey included 3 bathing resorts, 1 indoor swimming pool, 2 schools and 2 private homes. Polymerase chain reaction (PCR) was used to amplify the human beta-globin gene and HPV DNA. The results for HPV DNA amplification were confirmed by Southern blot hybridization under low stringency using a probe mixture of HPV types 6, 16, 18 and 31. beta-globin could be amplified only from 3 sample taken from a dressing room of and indoor public swimming pool. No HPV DNA-positive samples were found. These results indicate that transmission of genital HPV infection via floor or seat surfaces in the above dwellings in general or family use is highly unlikely."

Nu exista o opinie clara si certa, tot ce pot sa iti spun e ca in marea majoritate a cazurilor transmiterea este pe cale sexuala. Avand in vedere ca nu exista insa un test specific pentru detectie la barbat si ca nu poti decela activitatea sexuala de alte activitati cu risc, statistica poate sa se insele. Dar in principiu ceea ce se stie e ca transmiterea sexuala este cea mai frecvent implicata.

ps. Imi cer scuze daca nu sunt foarte clara, am o perioada foarte proasta si sunt extrem de obosita, daca e ceva neclar sa imi spui si incerc sa explic mai bine.

Offline

 

#1642 2010-02-18 18:28:49

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: HPV

of.. cu alte cuvinte eu daca o sa am un partener nou, nu o sa fiu niciodata sigura ca el nu are hpv. si daca trec iar pe ac, o sa imi asum un risc destul de mare !
(nu e cazul deocamdata, dar intreb pe viitor, sa stiu)

Offline

 

#1643 2010-02-18 18:39:05

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

Alex2 a scris:

of.. cu alte cuvinte eu daca o sa am un partener nou, nu o sa fiu niciodata sigura ca el nu are hpv. si daca trec iar pe ac, o sa imi asum un risc destul de mare !
(nu e cazul deocamdata, dar intreb pe viitor, sa stiu)

cu alte cuvinte da, dar sa folosim alte cuvinte smile , ca de exemplu nu trebuie sa pui raul inainte, exista sanse sa ne pice un ozn in cap chiar in momentul asta si totusi nu ne gandim la asta, poate ai o imunitate suficient de buna sa nu survina infectia, iti faci papuri anuale si deci orice ar fi o sa se vada, milioane de persoane au relatii sexuale neprotejate si totusi nu sunt prea amarati din cauza asta, faptul ca esti atat de informata iti da un avantaj din start etc.

si tot cu alte cuvinte, la fel de bine nu stii daca partenerii tai anteriori au fost sau nu infectati, si totusi presupun ca ai facut genotiparea si esti ok.

eu zic sa nu te gandesti prea mult la asta, fa-ti griji pentru bolile mult mai grave. daca reprezinta o grija mare pentru tine hpv-ul, depinzand de varsta ai putea sa iti faci vaccinul, studiile ii arata eficienta chiar si la 40 de ani, desi in mod larg e recomandat doar pana la 26.

Offline

 

#1644 2010-02-18 18:50:11

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: HPV

nu sunt speriata tongue nici nu mai am partener momentan. ma gandeam asa pe viitor, ca ar fi fost bine daca ar exista analize..
multumesc pentru raspunsuri smile

Offline

 

#1645 2010-02-18 18:51:58

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: HPV

pana la urma pentru barbati exista analiza care sa depisteze HPV sau nu ? parca citisem tot la topicul asta ca da

Offline

 

#1646 2010-02-18 21:24:49

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

heimdall a scris:

pana la urma pentru barbati exista analiza care sa depisteze HPV sau nu ? parca citisem tot la topicul asta ca da

eu am spus ce stiu cu o pagina mai inainte si am rugat pe cineva care are  informatii mai multe sa le comunice. din cate stiu eu, nu exista.

Offline

 

#1647 2010-02-18 21:53:06

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: HPV

"Currently, there is no test designed or approved to find HPV in men. The only approved HPV test on the market is for women, for use as part of cervical cancer screening."
am gasit asta pe net.
aparent, daca e asimptomatic, nu exista teste.

Offline

 

#1648 2010-02-19 09:45:00

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: HPV

Multumesc pt lamuriri. Am inteles acum. smile

Mai sunt stresanta cu o intrebare  rodnar .
Spuneai ca exista mai multe tipuri de HPV care nu se afecteaza neaparat zona genitala.
Am avut demult un mic neg ca o creasta de cocos la ochi, care a disparut singur, nici nu imi dau seama cand. E posibil sa fi fost un alt tip de HPV? (imi cer scuze daca intrebarea e puerila)

offtopic Sper sa treaca perioada mai uratica, moksha, si sa te simti mai bine!


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#1649 2010-02-19 10:58:41

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: HPV

multumesc, moksha  puss n-am fost eu atenta

Offline

 

#1650 2010-02-19 13:32:13

kallya17
New member
Inregistrat: 2009-11-29
Mesaje: 5

Re: HPV

Buna. Am si eu o problema. Am fost de curand la ginecolog si am fost diagnosticata cu hipomenoree. In urma cu 3 ani am avut niste negi intra si extravaginali, si eu si partenerul de viata. El i-a cauterizat cu podofilina. La fel am facut si eu cu cei externi, iar inauntru am aplicat un unguent. Nu mai stiu exact cum se numea, dar stiu ca l-am gasit foarte greu si m-a scapat de negi. De atunci nu au mai aparut si nu am mai avut nicio problema. In urma cu 4 luni am avut niste sangerari intermenstruale care au durat o luna intreaga. Nu erau abundente, insa m-au ingrijorat. S-a diminuat si abundenta menstruatiei si acum abia consum un absorbant. Il schimb pt ca trebuie, ca asa l-as tine si doua zile. Cum va spuneam, am fost la medic si mi-a dat tratament cu cervugid, clafen supozitoare, cifran si arefam. Mi-a mai spus ca dupa tratament trebuie sa fac o genotipare HPV atunci cand am suficienti bani. Am facut testul papanicolau acum 6 luni si a iesit bine(cu exceptia candidei). Nu am dureri la contactul sexual, nici sangerari sau alte probleme. Am motive sa ma alarmez? Am citit pe net despre virusul HPV si sunt cam speriata. Ma ajutati cu un sfat? Nu mai am rabdare pana la urmatorul control.

Offline

 

#1651 2010-02-19 13:48:45

kallya17
New member
Inregistrat: 2009-11-29
Mesaje: 5

Re: HPV

Mentionez ca sangerarile au inceput dupa ce am luat o "pastila de a doua zi" numita Levonelle. Eram in Anglia si asta mi s-a recomandat. Acum am citit pe internet si vad ca aceasta cauzeaza sangerari si dereglari menstruale grave.

Offline

 

#1652 2010-02-19 20:31:01

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

Jessie a scris:

Multumesc pt lamuriri. Am inteles acum. smile

Mai sunt stresanta cu o intrebare  rodnar .
Spuneai ca exista mai multe tipuri de HPV care nu se afecteaza neaparat zona genitala.
Am avut demult un mic neg ca o creasta de cocos la ochi, care a disparut singur, nici nu imi dau seama cand. E posibil sa fi fost un alt tip de HPV? (imi cer scuze daca intrebarea e puerila)

offtopic Sper sa treaca perioada mai uratica, moksha, si sa te simti mai bine!

Cu siguranta a fost alt tip, stai linistita.

Mersi de incurajare.

Offline

 

#1653 2010-02-19 21:46:17

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: HPV

ce ai patit moksha?  cesafac

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.