homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-85


#1597 2010-01-09 16:50:13

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

lucky13, eu zic asa: faceti genotiparea HPV amandoi, si cu ocazia asta si setul de analize BTS, daca tot n-ati renuntat inca la prezervativ. Si ar fi foarte bine daca ai putea afla ce tulpina/i are fosta prietena. Asta mai mult ca sa te linistesti tu un pic. Ziceai ca nu i-a aparut inca nimic...ei bine, chiar daca ii apare si chiar daca iti apare si tie, intr-un fel e o veste buna: condiloamele si negii sunt date de tulpini care au risc scazut oncologic. Si sunt tratabile. Acid, creme, laser...sunt destule metode. Si in special, nu se moare din asta smile In plus, daca stiti ca ati pus deja in comun virusul, puteti face sex linistiti, fara prezervativ (dupa ce verificati si restul bolilor si daca folosesti alta metoda contraceptiva).

De genotipare iti spuneam pentru ca faptul ca ati avea tulpini cu risc scazut nu excluse prezenta tulpinilor cu risc crescut, care lucreaza mai pe ascunselea, asa. Adica nu dau negi, condiloame (deci pe el nu-l afecteaza) dar provoaca modificari pe col. De aceea e bine in primul rand sa stii daca exista o astfel de tulpina si daca da, sa monitorizezi evolutia, adica sa faci controale, colposcopii si Papanicolau periodic.

Ca sa inchei intr-o nota optimista, sa stii ca evolutia virusului astuia depinde mult de sistemul imunitar al fiecaruia. Desi multa lume e infectata ("toata lumea", cum zicea si dr Olsavsky), destul de multi nici nu stiu ca au (avut) virusul, pentru ca organismul il elimina intr-un an (70% din cazuri) sau doi ani (90% din cazuri). Iti zic asta ca sa nu stai cu sabia deasupra capului, sa te-astepti ca in fiecare clipa sa apara cine stie ce minuni pe-acolo. Tu fa doar acele controale periodice (ai grija sa fie un doctor priceput in problema asta) si totul va fi bine smile

Adalberta, eu am ajuns la dr Olsavsky cand nici nu aveam rezultatul testului HPV (il facusem cu o zi inainte) si nu prea am avut in ce sa ne "batem" smile  Ea mai avea putin si scotea diploma de doctor in medicina, dupa ce in prealabil scosese si o carte sa-mi faca un mini-curs despre piele smile iar eu aveam capul plin numai de condiloame si negi. Pentru ca m-am lasat greu de convins, m-a invitat sa revin cu rezultatul testului HPV. Cine stie, poate ca o sa-i fac o vizita, desi acum am o papilomatoza despre care m-au asigurat un ginecolog si o dermatoloaga ca nu tine de HPV, si parca vad ca ea o sa fie perfect de acord cu ei. Oricum, problemele gen condiloame si negi si-au pierdut mult din importanta de cand au inceput sa fie concurate de problemele pe col

Offline

 



#1598 2010-01-12 03:14:04

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

buna, fetelor,
am citit si eu ce ati mai postat pe forum ......ideea e ca 80% din populatie a contactat virusul cel putin o data in viata si uite ce se intampla .......daca ne tot cautam......
ideea e ca nu trebuie sa fim nici indiferente, dar nici sa exageram ......mama lui de virus .... ca doar nu e greuceanu.....
uite sa va spun si de ce .....
multe persoane au negusori din aceia mici pe gat .....care sunt dati tot de tulpini de papilloma....
si eu am avut si mi-au trecut ...a fost o perioada in care s-au inmultit si apoi au trecut ....nici nu mi-am dat seama cand s-a intamplat asta.......deci exista sperante....eu asa zic .....
si inca ceva ....suntem tinere ...organismul are toate resursele necesare sa combata virusul si de-asta zic .....
anul 2010 va fi un an frumos pentru toata lumea .....eu asa simt si asa sper ....
asa ca va rog capul sus ...
va pup pe toate

Ultima oara a fost editat de ruxanda_00 (2010-04-14 22:52:07)

Offline

 

#1599 2010-01-22 11:34:12

al3ex
New member
Inregistrat: 2008-01-01
Mesaje: 19

Re: HPV

Salut fetelor... am si eui o intrebare, sora mea aare hpv si de curand a facut o colposcopie si i-a spus doctora ca are punctulete mici albe de infectie hpv plus o rana, si i-a recomandat sa foloseasca aldara pe care o sa o aplice doctora, nedumerirea mea este de ce pe siteul oficial al producatorului scrie CLAR "Aldara is for external use only. Do not get Aldara in your eyes, nose, or mouth, or on your lips. If you get it in any of these areas, rinse right away with cool water." iar unii doctori de la noi o folosesc intern ? plus de asta am citi cateva articole care m-au speriat foarte tare precum ca aldara arde mucoasa si de aceea incerc sa ma informez din cat mai multe locuri..

Offline

 

#1600 2010-01-22 12:09:35

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

uuufff. Aldara intr-adevar nu se foloseste intern! am citit niste povesti de reactii adverse de mi s-a facut parul maciuca (daca vrei, iti dau niste linkuri). La noi in schimb pare sa fie o moda printre doctori (si nu toti sunt doctori prosti, am inteles ca chiar si dr Dinca face asta) sa o foloseasca cu mult entuziasm intern. Am citit si povesti in care chiar a fost eficienta, dar ce te faci cu reactiile adverse?

Eu zic sa nu faca in niciun caz aplicatiile interne ci mai degraba sa faca un tratament clasic cu ovule (daca doctorul nu-i da, sa caute alt doctor). Ovulele Cervugid sunt foarte bune, cu o cura de 3 cutii ar trebui sa scape de probleme. Mai sunt si alte ovule. In fine, un astfel de tratament trebuie stabilit de doctor, dar nu stiu daca asta care vrea sa dea cu Aldara e cea mai potrivita.

Offline

 

#1601 2010-01-22 12:41:22

al3ex
New member
Inregistrat: 2008-01-01
Mesaje: 19

Re: HPV

i-a dat si ovule ia si pastile pt imunitate... dar a zid doctora decat sa faca operatie mai bine sa faca  tratementu cu aplicatie de aldara... si eu am gasit ceva linkuri dar am gasit si pareri care a fost buna utilizata intern, ideea e ca doctorita e buna e medic rezident am inteles si lucreaza cu micomi, dar nu inteleg cum un medicament scrie clar sa fie fol pt uz extern si se foloseste intern.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1602 2010-01-22 13:38:32

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

sa ramana la ovule si tratamentul pentru imunitate. Daca oamenii aia au scris CLAR pe prospect ca NU se fac aplicatii interne, inseamna ca stiau ei ce stiau. De altfel, doctorii din strainatate la care ajung paciente de-ale noastre care au facut aplicatii interne se crucesc cand afla ca un astfel de "tratament" a fost facut chiar de catre un doctor.

eu zic sa vedeti ce schimbari sunt dupa tratamentul cu ovule si poate se rezolva situatia fara sa ajunga la vreo interventie (desi cauterizarea ranii n-ar fi o chestie foarte complicata sau periculoasa).

Offline

 

#1603 2010-01-22 16:14:37

al3ex
New member
Inregistrat: 2008-01-01
Mesaje: 19

Re: HPV

nu sstiu ce sa zic. doctorita nu e prima oara cand foloseste, la peste 400 de paciente ale ei a dat rezultate bune, oare chiar sunte nebuni medicii astia sau chiar stiu ce fac?

Offline

 

#1604 2010-01-23 09:56:46

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

aldara creste imunitatea locala prin stimularea productiei de interferon si de interleukine......ideea e ca in sine imiquimobul este bun dar sincer, pe tegumente si nu pe mucoase.....pentru ca unele paciente intr-adevar au avut arsuri urate ...
si inca ceva protocoalele terapeutice legate de infectia cu hpv spun clar ca mereu trebuie corelate papanicolaul si colposcopia .....iar tratamentul in sine trebuie sa fie de tip conservator, mai ales in cazul persoanelor tinere pentru ca, totusi operatia adica : cauterizarea, erad-ul si conizatia ...toate lasa urme si vindecarea oricarei rani se realizeaza cu fibroza...cel putin pe mine asa m-a sfatuit medicul anatomo-patolog( medic primar si doctor in stiinte medicale), cu care m-am sfatuit in legatura cu genotiparea.
in sensul ca infectia trebuie urmarita in timp si trebuie facut un pic de tratament ...si nu uitati ca leziunile cauzate de hpv au tendinta de a se vindeca singure dupa o anumita perioada de timp...6 luni-2 ani.
in procesul de vindecare conteaza mai multi factori care au tot fost amintiti ........si pe care nu-i mai repet. oricum ideea e ca vindecarea e posibila

Ultima oara a fost editat de ruxanda_00 (2010-01-23 09:57:39)

Offline

 

#1605 2010-01-24 21:46:49

echinaceea
New member
Inregistrat: 2010-01-24
Mesaje: 74

Re: HPV

salut fetelor. ma bucur mult ca acest forum exista si ma bucur ca voi, sunteti atat de informate si multe dintre voi, atat de puternice.
eu am intrat de curand intr-o lume paralela parca, nu ma mai gandesc decat la tulpini high risk si low risk, la erad, conizatii, etc. sper sa ma reechilibrez curand...

eu am si o rana pe col de vreo doi ani... de hpv am aflat de abia de curand, cand in urma unui rezultat l-sil la un pap, m-i s-a sugerat sa fac genotiparea... din pacate a iesit pozitiva, cu trei tulpini prezente.

e o perioada foarte trista, ma gandesc numai la moarte, la ce e mai rau... de multe ori, si numai citind posturile voastre, parca m-am simtit mai bine, mai plina de curaj...

Offline

 

#1606 2010-01-29 09:23:07

ana maria212
New member
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 6

Re: HPV

buna ziua , am si eu o intrebare va rog sa-mi raspunda cineva , am fost descoperita cu hpv, in analize spune asa "S-au identificat urmatoarele genotipuri cu risc crescut:16", ce inseamna? Trebuie sa fac erad?

Ultima oara a fost editat de ana maria212 (2010-01-29 09:25:44)

Offline

 

#1607 2010-01-29 09:41:42

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: HPV

ERAD se face daca ai rana pe col, ana maria.
Doc ginecolog ce ti-a spus?


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#1608 2010-01-29 10:32:31

ana maria212
New member
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 6

Re: HPV

am col lezional, de aceea am zis de erad ca mi-a si zis doctora ca depinde de rezultatul de la genotipare adn hpv daca fac erad sau nu

Offline

 

#1609 2010-01-29 10:35:31

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: HPV

Si a vazut doc rezultatul?


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#1610 2010-01-29 11:50:19

ana maria212
New member
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 6

Re: HPV

astazi am luat analizele, dupa amiaza ma duc cu ele la doamna doctor, sper sa fie bine ca de azi dimineata plang intr-una.

Offline

 

#1611 2010-01-29 12:06:02

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: HPV

puss anamaria, linisteste-te!  kram
Mergi la doc, vezi ce spune, pune o mie de intrebari ca sa te lamuresti 100%.
Dar in primul rand incearca sa te calmezi, nu e chiar asa grav.  puss


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#1612 2010-01-29 14:47:43

echinaceea
New member
Inregistrat: 2010-01-24
Mesaje: 74

Re: HPV

salut fetelor. mie m-i s-a recomandat sa fac LLETTZ pentru rana de pe col.. si apoi vaporizare cu laser pentru regiunile mai putin afectate din jurul ranii...ce mai e si asta? e cumva ERAD-ul despre care vorbiti voi?

a mai facut cineva? e dureros? am inteles ca o sa ma coste in jur de 2000ron... voi la fel de mult ati platit?
eu o sa o fac la clinica sanador la dna doctor tarlea... mie dna doctor mi-a parut ok, parea ca stie ce spune.. voi ce stiti despre ea?

offf... eu sunt atat de trista... oare sunt persoane care sa fi facut ERAD-uri ori conizatii si apoi sa fi ramas insarcinate? la mine toata povestea asta a inceput cam in momentul in care in sfarsit, ma hotarasem si eu sa incerc pentru un bb... va pup

Offline

 

#1613 2010-01-29 19:16:09

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

echinaceea, ce a iesit la colposcopie?

Offline

 

#1614 2010-01-29 21:44:55

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: HPV

echinaceea a scris:

a mai facut cineva? e dureros? am inteles ca o sa ma coste in jur de 2000ron... voi la fel de mult ati platit?
eu o sa o fac la clinica sanador la dna doctor tarlea... mie dna doctor mi-a parut ok, parea ca stie ce spune.. voi ce stiti despre ea?

eu am facut la dna dr. o vaporizare cu laser si CO2 si a fost ok. nu a fost f dureroasa.. mai degraba am simtit disconfort, dar nu durere (si nu am optat pentru anestezie).
iar dna dr. este f ok d.pd.v.-ul meu, adica asa cum spui si tu se vede ca are experienta si stie intotdeauna sa dea rezolvarea adecvata problemelor. eu as merge pe mana ei (chiar daca este mai costisitor).

si privind o viitoare sarcina eu zic sa stai linistita, nu cred ca vor fi probleme. dar cel mai bine vorbeste cu dna. dr..

Ultima oara a fost editat de Lavinia_tia (2010-01-29 21:45:40)

Offline

 

#1615 2010-02-02 23:02:43

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

echinaceea a scris:

offf... eu sunt atat de trista... oare sunt persoane care sa fi facut ERAD-uri ori conizatii si apoi sa fi ramas insarcinate? la mine toata povestea asta a inceput cam in momentul in care in sfarsit, ma hotarasem si eu sa incerc pentru un bb... va pup

echinaceea , e un risc pe care trebuie sa ti-l asumi. Uite ce scrie pe wikipedia despre procedura asta:

"The LEEP does not appear to affect fertility.[4] However, a recent study indicated that LEEP appears to increase the risk of premature rupture of the membranes during subsequent pregnancies which may lead to preterm delivery."
http://en.wikipedia.org/wiki/Loop_elect … _procedure

Eu inteleg din asta exact ce mi-a spus o doctorita despre cauterizare. Nu ai probleme sa ramai insarcinata, nu are cum sa afecteze partea asta, dar odata ce porti sarcina, s-ar putea sa ai probleme in sensul ca zona cauterizata isi pierde elasticitatea, este mai rigida decat era inainte si atunci membrana se poate rupe, cum zice si pe wikipedia. Dar asta cand e vorba de mai multe sarcini (banuiesc eu ca pe la al doilea, al treilea copil) si ar duce la o nastere inainte de termen, care nu e acelasi lucru cu o sarcina pierduta. De aceea, stiu multi doctori care cand au paciente cu astfel de rani le lasa sa faca inainte copilul si apoi cauterizeaza. Dar asta tine, evident, si de cum se prezinta rana aia la colposcopie si ce pericol e in dezvoltarea altor minunatii (zone afectate de HPV). La tine vad ca s-a ajuns la LSIL si tind sa cred ca dr Tarlea stie ce face, deci mergi pe mana ei. Mai intreab-o totusi in legatura cu sarcina si vezi ce pericole considera ea ca ar putea fi. Succes!

Ultima oara a fost editat de michidoo (2010-02-02 23:03:54)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.