homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-83


#1559 2009-12-10 23:03:22

Iulia_Julie
New member
Inregistrat: 2009-04-15
Mesaje: 52

Re: HPV

Multumesc pt raspunsuri.
Condiloamele dor?Pe mine ma dureau.

Offline

 



#1560 2009-12-14 14:56:53

sorina_pink
New member
Inregistrat: 2009-08-14
Mesaje: 20

Re: HPV

Va rog frumos imi spuneti si mie daca KETONAL DUO interactioneaza cu Isoprinosine? Iau isoprinosine pentru HPV, dar 2 zile trebuie sa iau ketonal pentru niste dureri. Astept raspunsuri multumesc

Offline

 

#1561 2009-12-15 19:51:23

h_o_n_e_y31
New member
Inregistrat: 2009-11-27
Mesaje: 15

Re: HPV

dar eu pot sa iau paracetamol pt febra sau dureri in gat cu isoprinosine?au vreo reactie adversa???cred k ma doare in gat k am baut rece!sad isoprinosinele cred k nu-si fc prea bn efectul k altfel nu raceam!lamuritzi-ma si p mn va rog ce pot sa iau d gat fara sa intrerup tratam cu isoprinosine? cesafac

Ultima oara a fost editat de h_o_n_e_y31 (2009-12-15 19:56:08)

Offline

 

#1562 2009-12-15 22:34:50

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: HPV

poti sa iei fara probleme. Si eu am racit zdravan sub isoprinosine...

Offline

 

#1563 2009-12-18 14:41:21

h_o_n_e_y31
New member
Inregistrat: 2009-11-27
Mesaje: 15

Re: HPV

ms mult dar deja le-am intrerupt 2 zile k am av si temp si nu eram sigura dak pot sau nu sa iau si altceva.o sa le iau in continuare d azi.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1564 2009-12-22 00:21:45

Dana15
New member
Inregistrat: 2009-07-14
Mesaje: 24

Re: HPV

Cred ca este educativ. Daca a mai fost pus,imi cer scuze pentru dublura smile Personal,am inteles mai bine unele lucruri.

Offline

 

#1565 2009-12-24 11:47:59

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: HPV

h_o_n_e_y31 a scris:

nu stiu ce sa mai cred si nici ce sa mai zc adalberta.asta e rezultatul analizei:
"GENOTIPARE HPV ADN
PROBA ADN HPV POZITIVA
CONTINE:-TIPURILE HPV CU RISC CRESCUT:16,51
-TIPUL HPV CU RISC SCAZUT:6
-ALTE TIPURI HPV:53
Prelevat epiteliu endocervical.
Urmatoarele tipuri hpv au fost testate:
-HR HPV :16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,59,66,68(TIPURI CU RISC CRESCUT)
-LR HPV: 6,11,42(TIPURI CU RISC SCAZUT)
-ALTE TIPURI HPV:26,40,53,54,55,61,,,62,,64,67,69,70,71,72,73,81,82,83,84,IS39,CP6108
(PCR HIBRIDIZARE)
In neoplazii manifeste,datorita schimbarilor marcate in materialul genetic al hpv este posibila aparitia rezultatelor fals negative."

Asta e tot ce scrie pe buletinul de analize! Rog D-na doctoressa sa-mi explice si mie rezultatul ca sigur nu e bine deloc si ma simt si cam rau.Am dureri menstruale si de spate mai rau dekt obicei!eu am si dismenoree dar mie frica k durerile care le am acum sa nu fie de la virusul hpv.se poate sa evolueze asa repede acest virus?grater

ai dismenoree, cum bine spui...nici o legatura cu hpv....
rezultatul e limpede, ai alea 4 tulpini de virus...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#1566 2009-12-25 00:03:08

Dana15
New member
Inregistrat: 2009-07-14
Mesaje: 24

Re: HPV

Va urez Craciun fericit tuturor si un an nou plin de bucurii,impliniri si in primul rand SANATATE!

Scuze de off`topic simteam nevoia...

Offline

 

#1567 2009-12-25 16:25:58

september
New member
Inregistrat: 2009-10-14
Mesaje: 65

Re: HPV

Dragele mele, in primul rand va urez tuturor sarbatori fericite si multa sanatate
imi poate recomanda si mie cineva o crema pt condiloame pe care sa o pot aplica singura? saptamana trecuta mi-a aplicat medicul o crema dar fara rezultat, parca din contra mai apare cate unul; ce-i drept nu stiu nici daca am stat suficient cu ea caci dupa 3 ore m-am spalat, sa fie asta cauza pt care nu au disparut?

Offline

 

#1568 2009-12-26 16:21:41

ccristina
New member
Inregistrat: 2008-07-08
Mesaje: 11

Re: HPV

am mai scris pe acest forum acum 1 an jumate cand am fost diagnosticata la pap cu ascus urmat de o colposcopie : mozaic fin pe execol si am stagnat cu testele acolo ca nu am mai avut timp deloc pt analize , acum m am reapucat de ele in uk , momentan sunt aici pt o perioada . am facut papul si am primit rezultatul cin 1 si astept sa imi vina zilele astea programarea pt colposcopie. Voi ce parere aveti mi s-a agravat rezultatul intr-un an jumate , a stagnat ? va rog sa- mi raspundeti si mie ca sunt f stresata . va pup pe toate .

Offline

 

#1569 2009-12-26 19:54:40

Lavi84
New member
Inregistrat: 2009-03-14
Mesaje: 42

Re: HPV

September...Eu iti recomand sa folosesti condyline pt negi genitali...Anul acesta in februarie am fost si eu diagnosticata cu condilomatoza vulvara si doctorul mi-a prescris condyline +isoprinosine, asta dupa o cauterizare in urma careia nu mi-au disparut negii (tin sa mentionez ca doar la exterior am avut)...si mi-au trecut in aprilie...eu am cam facut abuz si m-am ars,am avut niste rani groaznice pt ca eram disperata sa dispara...in cele din urma mi-au trecut,momentan sunt bine dar recunosc ca am ramas cu sechele,ma ingrijesc excesiv acum si mereu ma uit sa vad daca nu mi-a mai aparut cate ceva smile...eu sper sa-ti fie de folos aceasta solutie,trb doar sa ai rabdare...Sanatate multa iti doresc!!!

Offline

 

#1570 2010-01-01 14:03:23

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: HPV

La multi ani, fetele!  Iata o marturie interesanta despre HPV, CIN si alte monstruozitati:  http://buellerskitchen.com/?page_id=33

de notat:

What I did to reverse dysplasia and get rid of my high risk HPV (which was gone after 5 months):

5 mg of Folic Acid (note this dosage is not mcg it is mg which is a much higher dose) 1 a day (Ortho Molecular Folic Acid)
B12 supplement 1 a day (Solary B12 5000 mcg lozenge)
Multi-Vitamim 1 a day (Innerlight Mega-Vitamin)

VRL Detox (to fight HPV and Epstein Barr which I have both) 1 capsule 2 times daily

Monolaurin (for the Epstein Barr and our new theory since it?s antiviral for the HPV) 1-2 caps 2-3 times a day

Vitamin C ? 1,000mg-4,000mg (buffered or Ester C) a day - I took 4,000mg a day and split it up so that I took 2,000 in the morning and 2 (I did take this then but I now take Metagenics Ultra Potent-C 1000mg tabs - 4 tabs a day)

Medicinal Mushrooms (Host Defense)

Suppositories:
I was told by Vitanica that they are reformulating the suppositories and thus are temporarily out of stock. They will be ready in 2-3 months (the date of this post is 9/2/08 for reference) and they will then be sold through doctors. You can reach them at, info@vitanica.com, for any questions. I do not have suggestions for alternatives and ask that you please discuss that with your doctor as I am not legally able to give advice.

This is what I used:

Week 1:Vitanica Vitamin A for 6 days (1 suppository each day for Days 1-6) Ingredients: Vitamin A (as Palmitate) 200,000iu and Vitamin E in polybase.

Similar but not the same as Wise Woman suppositories.

Day 7: Vitanica VagPack suppository (2 suppositories on Day 7) Ingredients: Anhyrdous magnesium sulfate, glycerin complex, hydratsis tincture, thuja oil, tea tree oil, bitter orange oil, vitamin-a (as palmitate) 100,000 iu, ferric sulfate, ferrous sulfate in polybase.


Week 2:Vitanica Papillo suppositories for 6 days (1 suppository each day for Days 8-14) Ingredients: Ingredients:Vitamin A (palmitate), lomatium isolate, oil of Thuja and citricidal (grape fruit seed extract) in polybase.

Day 15: Vag Pack suppositories (2 suppositories on Day 15)

One week off and then repeat cycle. I was told if I had my period anytime during this to just stop and start up where I left off.

I had to repeat for 8 weeks, then take a month off and then repeat pap or biopsy.

Green Smoothie every morning and evening with Miracle Greens (aka Macro Greens)

Essential Greens about 2 -3 a day (even better to juice my own if I could)

Matcha (Green Tea)

They are finding new things out every day. I just read yesterday on this website Herb Net about a clinical trial using Retin A to treat cervical dysplasia:

Preliminary trials of the prescription vitamin A derivative retinoic acid (Retin-A?) applied topically to the cervix show complete regression in about 45 percent of patients treated with higher concentrations (0.1583 to 0.484 percent) of retinoic acid.8

All the above suppositories were designed for Vitanica by Dr. Tori Hudson. She also claims green tea suppositories work well at reversing dysplasia and cancer which she offers on her site. I used them for awhile before I found Dr. Watson and they were great.

Offline

 

#1571 2010-01-01 15:32:46

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

september, incearca Wartec, am inteles ca nu arde. Ideal ar fi sa folosesti Aldara, e o crema care imunizeaza local, deci scad sansele sa te trezesti ca reapar, dar din cate stiu nu se gaseste inca la noi, trebuie luata din strainatate (Franta, Italia) Poate totusi au bagat-o in farmacii la noi, incearca cu niste intrebari la cele mari.

Offline

 

#1572 2010-01-02 18:39:11

kiki
New member
Inregistrat: 2006-08-01
Mesaje: 28

Re: HPV

si prietenul meu are asa ceva in partea de deasupra penisului...insa nu stiu ce fel de negi sunt...au forma de ciorkine ..si sunt destul de marishori...mentionez ca ii avea dinainte sa ne cunoastem ...presupun ca de la fosta,,care in ultima vreme a relatie refuza sa intretina vreun raport sexual ca sa zik asa cu actualul meu prieten..dupa terminarea relatiei..iau aparut acesti negi..intai avand forma de coshuri..dupa cum spune el.,,,apoi transformandu'se in negi...poate ne poate ajuta cineva sa ne spuna ce fel de problema e si de cine e cauzat si cum putem sa tratam problema..va multumesc..astept raspunsuri...

Offline

 

#1573 2010-01-03 14:12:53

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

pai..fuga la dermatologie cu el. O sa diagnosticheze si ii da si tratament. Daca ai facut sex neprotejat cu el, n-ar strica sa faci o genotipare HPV, sa te asiguri ca nu ai ceva tulpini cu risc crescut (alea cu risc scazut dau condiloame si negi, tratabile, dar cele cu risc crescut lucreaza pe col si pot cauza cancer)

Offline

 

#1574 2010-01-03 16:58:08

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: HPV

daca primul contact sexual l-am avut in februarie iar pap.ul l-am facut in iunie...exista vreo sansa sa fi fost infectata cu hpv si sa nu fi iesit?...nu stiu dupa cat timp de la un contact ar aparea hpv pe test si as fi recunoscatoare daca mi-ati spune...


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#1575 2010-01-03 18:05:06

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

pai in pap iti iese doar o suspiciune de HPV, in cazul in care apar celule modificate. Doar tipajul HPV iti spune exact daca il ai si ce tulpini sunt. Cat despre perioada de incubatie...aceasta variaza de la cateva luni la ani de zile. S-au vazut cazuri de femei maritate, cu un singur partener, care s-au trezit cu HPV dupa multi ani, in conditiile in care se presupune ca partenerul nu le-a inselat.

Pe de alta parte, eu l-am luat in ianuarie, la vreo doua Papanicolau nu a iesit nimic, dar a iesit foarte clar la genotiparea HPV din mai. Apoi au aparut si modificarile pe col, inflamatiile si leziunile, asa ca orice doctor si-ar fi dat seama despre ce e vorba, chiar daca nu prezentam eu testul. Asa ca daca n-apuci sa faci genotiparea, fa macar o colposcopie ca sa te asiguri ca e totul ok pe col. Si repeta Papanicolaul anual sau chiar la 6 luni, ca sa nu te trezesti cu surprize.

Offline

 

#1576 2010-01-03 18:07:44

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: HPV

poi eu aveam o rana pe col si mi-a dat sa fac un pap dar la HPV nu era bifat nimic...a zis ca e ok si ca rana e de la trichomonas pe care sa il tratez...


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#1577 2010-01-03 18:23:13

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

nu stiu ce sa-ti zic. Dar clar Papanicolaul nu e testul care detecteaza HPV-ul, ci cum spuneam, se noteaza doar suspectia de HPV in cazul in care apar celule modificate. Probabil la tine nu au aparut aceste celule, deci de aceea nu a fost bifata casuta. Oricum, trateaza rana. Pana la urma, chiar daca e provocata de HPV, tratamentele si interventiile (cauterizarea, ERAD, etc) tot alea sunt. Situatia nu prea se schimba, chiar daca ai avea rezultatul testului HPV. Eventual, daca exista virusul, poti incepe sa intaresti sistemul imunitar. Iar daca doctorul a avut dreptate si e vorba de trichomonas, ar trebui ca totul sa fie in ordine dupa tratament

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.