homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-84


#1578 2010-01-03 19:03:36

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: HPV

sa inteleg ca o anumita modificare a celulelor ridica o astfel de suspectare nu? ...pentru ca si in cazul unei rani celulele oricum sunt modificate...


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 



#1579 2010-01-03 23:14:41

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

"PAP testul a evoluat intr-un excelent mijloc de screening precoce al leziunilor cervicale in general si al displaziilor CIN in special. O estimare generala a aratat ca CIN este cea mai comuna neoplazie la femei. Daca luam in considerare condilomatoza cervicala ca facand pate din boala incipienta, aceasta arata frecventa mare a CIN-ului vazand ca 30 pana la 60% din pacientele cu condilomatoza vulvo-vaginala si aproximatv i42% din pacientele asimptomatice HPV, au modificari ale exocolului.
PAP testul nu este un mijloc de diagnostic, confirmarea histopatologica fiind necesara pentru diagnostic, el este totusi un indicator al severitatii leziunii, dar trebuie pastrat in minte procentul de 15 rezultate fals negative pentru o singura recoltare. Cea mai mare dificultate in interpretarea PAP testului este confuzia posibila intre modificarile infla-mator-infectioase ale HPV si acelea lezionale ale CIN, aici intervenind si experienta dialogului.
Recoltarea se recomanda sa fie facuta prin ?raclarea" suprafetei suspecte cu sca(u!a sau instrument ferm, tampoanele si buretii fiind recomandati pentru endocol. Recent reintroducerea periutelor de recoltare au imbunatatit conditiile de recoltare. Oricum, colaborarea clinician, citolog, anatomopatolog este salutara pentru diagnostic.
Efectuarea anuala a PAP testului pare cu atat mai rezonabila cu cat varsta de dezvoltare a neo-plaziilor cervicale a scazut, a crescut frecventa infectilor !a virusi cu potenta neoplazica (16, 18 si 33) si multe paciente dezvolta rapid modificari lezionale de la cele infectioase cu HPV la CIN sever si carcinom invaziv. In definitiv, prezentarea pentru efectuarea unui PAP test ?obliga" pacientele la o examinare ritmica si aceasta este o realizare benefica pentru starea lor de sanatate.
Examenul citologic Babes-Papanicolau sporeste identificarea displazilor timpurii (CIN I si CIN II) la femeile tinere, acestuia i se adauga desigur in cazurile dubitative colposcopia, biopsia si curetajul endocervical. Tehnica Bethesda de interpretare a frotiului citologic permite identificarea unui frotiu normal, a modificarilor inflamatorii (Candida albi-cans, Trichomonas vaginalis, vaginite bacteriene nespecifice, leziuni herpetice), a modificarilor reactive, (ca metaplazia), atrofia, ca si a celulelor maligne sau cu potential malign."

de aici: http://www.medicultau.com/patologia-chi … rvical.php

Offline

 

#1580 2010-01-04 15:28:37

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: HPV

michidoo a scris:

Pe de alta parte, eu l-am luat in ianuarie, la vreo doua Papanicolau nu a iesit nimic, dar a iesit foarte clar la genotiparea HPV din mai. Apoi au aparut si modificarile pe col, inflamatiile si leziunile, asa ca orice doctor si-ar fi dat seama despre ce e vorba, chiar daca nu prezentam eu testul. Asa ca daca n-apuci sa faci genotiparea, fa macar o colposcopie ca sa te asiguri ca e totul ok pe col. Si repeta Papanicolaul anual sau chiar la 6 luni, ca sa nu te trezesti cu surprize.

Eu l-am luat (daca e) la sfarsitul lui iunie. Pap-ul din 2 octombrie a iesit ASCUS. Genotiparea din 25 octombrie a iesit negativa.  Inca nu am modificari colposcopice dar ma tem sa nu fie ceva in endocol... Michidoo, cand au inceput la tine sa apara leziuni pe col?

Offline

 

#1581 2010-01-04 16:40:29

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

pai la mine povestea e cam asa:

- inceput viata sexuala in ianuarie, mers la control in februarie, facut secretie si PAP, totul ok
- Pap si secretie in martie + colposcopie la dr Tarlea, n-a observat nimic iesit din comun, doar o rana din nastere (ectopie)
- in mai am observat niste excrescenta pe labie si la control mi-a spus ca e vorba de HPV
- la genotiparea din 18 mai a iesit HPV tulpina 55
- urmatoarea colposcopie, facuta in iunie, a iesit cu "aspect colposcopic de leziune minora cervicala si vulvara"
- urmatorul PAP, din august, parea ok ("frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna")
- urmeaza 2 colposcopii, cea din octombrie mai ingrijoratoare ("zone de modificari majore intens acidofile neomogene"), iar cea dupa tratament, in noiembrie, cu ceva imbunatatiri vizibile (asa a zis doctorita, diagnosticul e tot "col lezional")
- la ultima colposcopie, cea din noiembrie, a recoltat si PAP, care din pacate a iesit cu ASCUS

Urmatoarea colposcopie: februarie. Pana atunci, tratament

Ce vreau sa arat prin tot ce am insirat aici e ca felul cum se manifesta virusul tine strict de organismul in care e "musafir". La mine, spre exemplu, e o tulpina cu risc scazut (n-ar trebui sa dea cancer, ci doar condiloame) si cu toate astea face ravagii pe col. Poate tine si de imunitate, dar de cand am aflat de HPV am bagat in mine la greu o gramada de pastile si alte remedii naturiste si parca tot degeaba. Si cand te gandesti ca unele femei nici nu stiu ca au (avut) virusul. Dupa ce il iau organismul il elimina in 1-2 ani (70% pentru primul an, 90% pentru cel de-al doilea). La mine aproape ca a trecut anul, astept sa vad ce bucurii imi aduce urmatorul.

Adalberta, sa stii ca nu e chiar asa ciudat ASCUS-ul tau cu un HPV negativ. Stiu ca in general leziunile astea sunt cauzate de HPV, dar mai stiu pe cineva tot in situatia ta:PAP cu ASCUS la care i s-a recomandat genotiparea care a iesit negativa. De atunci nu cred ca s-a mai preocupat de treaba asta, nici nu stiu daca a repetat PAP-ul dupa tratament. Poate si asta e o varianta, sa ne bagam un pic picioarele. Daca te uiti mai sus, eu am fost la ginecolog+dermatolog aproape lunar, m-am cautat pe toate partile. Pe de-o parte, e ok, ca stiu ca s-a agravat situatia si pot lua masuri. Dar asta nu e viata si nu merita nicio partida de sex, oricat de buna ar fi, sa treci prin asta (aici e un apropo subtil pentru toate virginele convinse de respectivul sa nu foloseasca protectie, pentru ca sunt "curate". Ele, desigur, sunt, dar el este?!)

mai vroiam sa te intreb in legatura cu tratamentul pe care l-ai postat. Am aruncat un ochi si am vazut ca nu toate sunt accesibile, dar m-am gandit macar sa reincep cu vitamina C si acidul folic (vitamina a iau deja, sunt spre sfaristul tratamentului, o sa fac o pauza). Am o problema cu dozele, poate reusesti sa ma lamuresti. La acidul folic spune ca a luat 5 mg/zi. Eu m-am uitat pe prospect si doza recomandata e de 5-15 mg/ zi, adica 1-3 pastile a cate 5mg. Oare gresesc daca iau 2-3 pe zi, ar fi doza prea mare? Cat despre vitamina C, ea vorbeste de o cantitate minima de 1000 mg/zi or eu am cumparat pastile de 180mg iar pe prospect scrie ca o pastila e doza zilnica recomandata. Daca ar tebui sa ma iau dupa ea, ar insemna sa iau cel putin 10 pastile pe zi, adica de 10 ori mai mult decat doza zilnica recomandata. Acum, eu stiu ca nu prea are ce sa faca rau, cel putin in copilarie mancam la greu vitamina C si nimeni nu ne oprea. Deci ce zici, sa merg pe doza ei?

Offline

 

#1582 2010-01-04 16:55:16

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: HPV

michidoo a scris:

Adalberta, sa stii ca nu e chiar asa ciudat ASCUS-ul tau cu un HPV negativ. Stiu ca in general leziunile astea sunt cauzate de HPV, dar mai stiu pe cineva tot in situatia ta:PAP cu ASCUS la care i s-a recomandat genotiparea care a iesit negativa. De atunci nu cred ca s-a mai preocupat de treaba asta, nici nu stiu daca a repetat PAP-ul dupa tratament. Poate si asta e o varianta, sa ne bagam un pic picioarele. Daca te uiti mai sus, eu am fost la ginecolog+dermatolog aproape lunar, m-am cautat pe toate partile. Pe de-o parte, e ok, ca stiu ca s-a agravat situatia si pot lua masuri. Dar asta nu e viata si nu merita nicio partida de sex, oricat de buna ar fi, sa treci prin asta (aici e un apropo subtil pentru toate virginele convinse de respectivul sa nu foloseasca protectie, pentru ca sunt "curate". Ele, desigur, sunt, dar el este?!)

N-ai sa crezi, dar pe mine exact O SINGURA PARTIDA DE SEX m-a aruncat in acest cazan cu smoala din care ma lupt acum sa ies... :-(

Ai grija cu acidul folic. Daca vitamina C poti sa iei mai multa fara probleme, despre acidul folic am citit niste chestii mai controversate. eu iau 5mg.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1583 2010-01-04 17:34:42

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

imi pare rau puss

dar eu zic ca esti intr-o situatie care inca e ok. ASCUS-ul nu e chiar asa de speriat, multe femei il au si nu ajung la cancer (cel putin asa imi place sa cred), iar faptul ca nu ti-a iesit HPV la test e imbucurator. Stiu ca te gandesti ca exista si inca nu si-a facut simtita prezenta, dar chiar si asa, e un lucru bun, mai ales ca probabil ai inceput sa intaresti sistemul imunitar.

Nu stiu ce tratament faci local, dar despre Cervugid am auzit numai lucruri bune, se pare ca dupa vreo 3 cure se vindeca displaziile. Eu am mers si pe partea apicola, in ultima luna am pus niste ovule care contin propolis, laptisor de matca, argila, uleiuri din plante etc si am luat niste tonice care contin la fel, miere, propolis, polen, laptisor de matca + o gramda de tincturi si extracte din plante. Sper sa nu fie reclama, dau un link mai jos ca sa vedeti toate ingredientele:
http://www.elitenutritia.ro/produselaborator.html

N-as putea sa va spun inca nimic despre rezultate, abia am terminat tratamentul care a tinut o luna (ar trebui sa fac vreo 3 luni, dar nu mai am resurse financiare) iar eventualele imbunatatiri se vor vedea la controlul din februarie. Va tin la curent.

Offline

 

#1584 2010-01-05 14:10:49

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: HPV

Este greu de crezut, dar pe mine nici HPV nici ASCUS-ul nu ma ingrijoreaza ca durerea surda cronica pelvina pe care o am, uneori cu paroxisme. Acum ma inteapa si colul - desi stiu ca nu doare acesta - parca am o andrea bagata in col si una in fund... Nu-i usor sa traiesti asa si sa te mai si prefaci ca-i totul in regula... :-(((  Normal ca, peste aceasta problema, aia cu ASCUS-ul si HPV-ul au venit sa-mi dea lovitura mortala...Azi merg din nou la Dr. Virginia Tarlea, cu ultimele analize, negative toate si cu ale personului impricinat care bietu' in afara de o astenospermie nu are nimic, toate negative si la el... Oare ce o fi???? Luni, in a 14 a zi de la ciclu o sa refac si pap-ul si poate si hpv-ul desi mi-e tare mila de bani...
o sa apelez si eu la produsele acelea ... poate, cine stie?  puss  puss

Ultima oara a fost editat de Adalberta (2010-01-05 14:12:40)

Offline

 

#1585 2010-01-05 21:55:41

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

eu le-am spus ce probleme am (HPV->probleme pe col, anexita, infectii urinare repetate) si mi-au dat o schema de tratament mai complexa, care a lucrat si pe reglarea hormonala dar si pe partea de imunitate. Poti sa le scrii si sa vezi ce-ti recomanda, probabil ca va fi cam tot ce mi-au dat mie. Si anume:

- ovule ginecologice Superforte
- tonic ginecologic
- tonic imunitar
- Megaimun
- Cordiceps
- Salutil
- Beta-Caroten
- Branca ursului

Ovulele si tonicele le gasesti numai la ei, le trimit prin curier (sunt din Deva), restul le poti cumpara de oriunde. Impreuna cu ovulele trimit si ceai ginecologic, pentru spalaturi inainte de introducerea ovulului, si crema de galbenele, pentru a usura introducerea ovulului. Eu zic ca e de incercat un astfel de tratament, pentru orice fel de problema, de la o banala candidoza pana la leziunile pe col provocate de HPV.

PS. cum te intelegi cu dr Tarlea? Cu mine a fost repezita. Si ma refer la consultatia cand eram picata de pe luna, nu stiam de HPV mai nimic, doar ca mi-era frica sa nu-l am, iar de la ea n-am primit prea multe informatii si mi-a recomandat vaccinul fara multe discutii (despre riscuri, etc). Ii sunt totusi recunoscatoare pentru faptul ca a facut o consultatie delicata, stiind ca e prima mea colposcopie si in plus, e singura doctorita din cate stiu eu care din proprie initiativa mi-a palpat sanii (apropo, de ce chestia asta nu intra intr-un control obisnuit? chiar asa, trebuie sa tragem noi de doctori sa faca un control atat de simplu dar care ne-ar putea salva de la cancer?). In plus, am inteles ca e foarte priceputa la problemele pe col, multe femei cu probleme mari s-au lasat pe mana ei si n-au regretat. Deci mult succes! Sper sa nu fie vorba de HPV, ci o banala inflamatie (chiar daca din cauze necunoscute) iar ASCUS-ul ala sa se normalizeze. Tin pumnii smile

Offline

 

#1586 2010-01-06 12:51:31

mihaela255
Membru
Inregistrat: 2010-01-06
Mesaje: 2

Re: HPV

Buna ziua!
Am si eu o problema si sunt foarte speriata. De cateva saptamani a inceput sa imi creasca o carne langa vagin sub forma de lamela iesite in relief . Ma puteti ajuta spunandu mi despre ce este vorba si ce ar trebui sa fac ?

Va multumesc  supa

Offline

 

#1587 2010-01-06 12:52:24

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: HPV

Cel mai bine e sa mergi la ginecolog cat mai repede si o sa-ti spuna el despre ce e vorba... pot fi mai multe cauze

Offline

 

#1588 2010-01-06 13:11:21

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: HPV

michidoo a scris:

PS. cum te intelegi cu dr Tarlea? Cu mine a fost repezita. Si ma refer la consultatia cand eram picata de pe luna, nu stiam de HPV mai nimic, doar ca mi-era frica sa nu-l am, iar de la ea n-am primit prea multe informatii si mi-a recomandat vaccinul fara multe discutii (despre riscuri, etc). Ii sunt totusi recunoscatoare pentru faptul ca a facut o consultatie delicata, stiind ca e prima mea colposcopie si in plus, e singura doctorita din cate stiu eu care din proprie initiativa mi-a palpat sanii (apropo, de ce chestia asta nu intra intr-un control obisnuit? chiar asa, trebuie sa tragem noi de doctori sa faca un control atat de simplu dar care ne-ar putea salva de la cancer?). In plus, am inteles ca e foarte priceputa la problemele pe col, multe femei cu probleme mari s-au lasat pe mana ei si n-au regretat. Deci mult succes! Sper sa nu fie vorba de HPV, ci o banala inflamatie (chiar daca din cauze necunoscute) iar ASCUS-ul ala sa se normalizeze. Tin pumnii smile

:-( prima oara mi s-a parut ok. Ieri insa... n-a stat prea mult sa se gandeasca... M-a palpat, a vazut ca nu ma doare, m-a trimis la gastroenterologie :-( cu sindrom algic pelvin. I-am zis de intepaturile vaginele si mi-a spus ca pot iradia din alte parti... Atunci secretia schimbata ce e? Faptul ca-mi vine ciclul la 22 de zile in loc de 28 ca pana acum, faptul ca am inainte cu o saptamana de ciclu o secretie maro-bej, astea or fi tot gastro??? :-( Mi-a scris in raport : "palpare, organe normale, examen valve col normal  "  in conditiile in care NU mi-a facut examen cu valve si nu s-a uitat la col. De ce mama naibii scrii ce nu faci? 
Ce-mi place la ea? Tuseul foarte delicat si facut cu grija, faptul ca nu a sarit ca arsa din cauza koilocitelor sa-mi spuna sa refac HPV-ul... Faptul ca mi-a palpat sanii - ba da, asta ar trebui sa intre in orice consult ginecologic... eu, in afara de ea nu am mai vazut asta in Romania. In Franta insa asa mi s-a facut.

A inceput sa-mi fie teama sa nu am ceva in endocol... ceva care sa nu se vada. Mi-am cumparat manualul lui Ancar si al lui Crangu Ionescu unde se spune ca trebuie musai sa faci si raclaj de endocol daca ai modificari... :-(((  Ma duc sa-mi repet pap-ul si in fct de el o sa mai vad ce naiba sa fac... sunt epuizata.  O sa merg si la Gastro :-(

multumesc pt urari Michidoo, si eu iti doresc sa scapi cat mai curand de porcariile astea si sa-ti vezi de tinerete, de viata...  puss

Ultima oara a fost editat de Adalberta (2010-01-06 13:15:12)

Offline

 

#1589 2010-01-06 13:17:02

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: HPV

michidoo a scris:

eu le-am spus ce probleme am (HPV->probleme pe col, anexita, infectii urinare repetate) si mi-au dat o schema de tratament mai complexa, care a lucrat si pe reglarea hormonala dar si pe partea de imunitate. Poti sa le scrii si sa vezi ce-ti recomanda, probabil ca va fi cam tot ce mi-au dat mie. Si anume:

- ovule ginecologice Superforte
- tonic ginecologic
- tonic imunitar
- Megaimun
- Cordiceps
- Salutil
- Beta-Caroten
- Branca ursului

Ovulele si tonicele le gasesti numai la ei, le trimit prin curier (sunt din Deva), restul le poti cumpara de oriunde. Impreuna cu ovulele trimit si ceai ginecologic, pentru spalaturi inainte de introducerea ovulului, si crema de galbenele, pentru a usura introducerea ovulului. Eu zic ca e de incercat un astfel de tratament, pentru orice fel de problema, de la o banala candidoza pana la leziunile pe col provocate de HPV.

Michidoo şi cum se comandă aceste produse, pe internet nu se poate, nu? Şi cam c?t costă?


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#1590 2010-01-06 19:51:37

mihaela255
Membru
Inregistrat: 2010-01-06
Mesaje: 2

Re: HPV

ms heimdal - ma poti lamuri ce cauze pot fi?
ms

Offline

 

#1591 2010-01-06 20:13:02

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

D. Loredana a scris:

Michidoo şi cum se comandă aceste produse, pe internet nu se poate, nu? Şi cam c?t costă?

Poti comanda telefonic sau prin mail (vezi la pagina de contact de pe site). Daca vrei sa-ti faca o schema de tratament, e bine sa le trimiti un mail cu diagnosticul tau. Se poate rezolva si la telefon, vorbesti cu cineva de la farmacie, iti face o fisa si pe baza acesteia, schema de tratament. Eu pe toata schema de tratament primita am dat aprox 300 lei. Ovulele sunt 49 lei, tonicele cred ca tot in jurul a 40 lei (si ai nevoie de 2 borcane pe luna), restul se gasesc in orice plafar, la preturi gen: Megaimun 30 lei, Cordiceps 25 lei, Salutil 38 lei, Beta-Caroten 11 lei, Branca ursului 10 lei.

Daca vrei doar ovulele si tonicele, e de-ajuns sa dai un telefon, le lasi adresa, ei pun pe curier si-ntr-o zi doua ajung la tine

Offline

 

#1592 2010-01-07 15:33:54

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: HPV

michidoo a scris:

D. Loredana a scris:

Michidoo şi cum se comandă aceste produse, pe internet nu se poate, nu? Şi cam c?t costă?

Poti comanda telefonic sau prin mail (vezi la pagina de contact de pe site). Daca vrei sa-ti faca o schema de tratament, e bine sa le trimiti un mail cu diagnosticul tau. Se poate rezolva si la telefon, vorbesti cu cineva de la farmacie, iti face o fisa si pe baza acesteia, schema de tratament. Eu pe toata schema de tratament primita am dat aprox 300 lei. Ovulele sunt 49 lei, tonicele cred ca tot in jurul a 40 lei (si ai nevoie de 2 borcane pe luna), restul se gasesc in orice plafar, la preturi gen: Megaimun 30 lei, Cordiceps 25 lei, Salutil 38 lei, Beta-Caroten 11 lei, Branca ursului 10 lei.

Daca vrei doar ovulele si tonicele, e de-ajuns sa dai un telefon, le lasi adresa, ei pun pe curier si-ntr-o zi doua ajung la tine

Mulţumesc Michidoo!  puss


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#1593 2010-01-08 12:11:09

lucky13
Membru
Inregistrat: 2010-01-08
Mesaje: 2

Re: HPV

Buna,

Sunt noua pe forum desi va citesc de ceva vreme si am decis sa postez aici pentru ca as avea o intrebare despre transmiterea HPV.
Daca fosta prietena a iubitului meu a avut HPV (inca are, de fapt) iar noi folosim prezervativul care sunt sansele sa imi transmita aceasta boala? Am aflat de curand si deja ma terorizeaza gandul asta..
Multumesc!

Offline

 

#1594 2010-01-08 12:47:58

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: HPV

n-ati facut niciodata neprotejat? nici macar... celelalte categorii de gesturi care intra intr-un act sexual?   in cazul in care el are... eu cred ca ai toate sansele sa-l iei si tu in conditiile in care actul sexual nu este unul robotic in care sa fiti foarte atenti la atingeri , la limitele prezervativului etc...
Asa ca, in cazul in care ai luat deja HPV-ul, ori mergi mai departe pt ca n-are rost sa iti distrugi clipele petrecute cu cineva pe care-l iubesti pt ca treaba e ireversibila...   In cazul in care nu ai luat, pune-l si pe el sa faca testul. Daca el are si tu nu, nu vreau sa ma gandesc ce partida de sex mai este aia in care sa te feresti de HPV, care stim ca se ia si prin atingerea piele pe piele. Si ajung la vorba unei respectabile doamne pe care am cunoscut-o in periplul meu medical din ultimele luni, D-na Dr. Dermatovenerolog Olsavsky (merci Michidoo ;-) ) Care mi-a zis asa:  " Mi-e mila de voi, fetelor, ca in loc sa va distrati, sa traiti, umblati si va faceti analize. Stii tu cate tiganci si cate prostituate tratez, sau femei care se ... si se....  si se.... fara probleme ? Eu nu mi-am facut niciodata analiza asta, cine stie cati alti microbi avem... daca-ti intra astea in cap nu ti le mai scoate nimeni... Treaba asta cu HPV-ul este o isterie necontrolata de nimeni"   Poate ca D-na Dr. este la extrem dar... pe undeva cred ca are dreptate...  Asta nu inseamna ca nu trebuie sa fii atenta cu cine si cum... Eu una voi sufla de-acum si in iaurt...

Offline

 

#1595 2010-01-08 14:04:28

lucky13
Membru
Inregistrat: 2010-01-08
Mesaje: 2

Re: HPV

Multumesc, Adalberta!

Cred ca dintre celelalte categorii face parte si sexul oral. Aici recunosc, am fost oricum putin egoista intotdeauna..el mi-a facut mie, eu lui..nu.
Din ce am mai citit, prezervativul nu cred ca ne protejeaza total pentru ca am inteles ca se poate transmite si prin contact piele-piele.
Acum, lamuriti-ma si pe mine va rog: este vorba despre contactul din zona genitala sau de pe suprafata pieli de pe tot corpul? Intreb pentru ca noi ne-am stimulat si "manual" daca imi permiteti sa zic asa cesafac
Acum nu stiu daca este suficient pentru a transmite boala sau nu.
Sincer nici nu mai vreau sa ma gandesc pana cand nu ajungem la doctor!
Chiar vroiam sa va intreb daca recomandati vreun doctor de la spitalul Cantacuzino, as vrea sa merg acolo..


Am uitat sa mentionez ca el nu prezinta nici un simptom momentan, nu are negi/dureri/usturimi..si nici eu!

Ultima oara a fost editat de lucky13 (2010-01-08 14:05:50)

Offline

 

#1596 2010-01-08 18:06:06

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: HPV

ma gandesc ca tulpinile cu transmitere sexuala se iau strict prin atingerea organelor repective unul de altul ... deci, buco - ano - genital ... cam asa. Daca atingi cu mana sexul lui si apoi pe-al tau imediat, n-as garanta ca n-ai furat-o... Ma rog, zic si eu... habar n-am care-i realitatea cu adevarat...  dar stiu ca nu prea poti invinui pe nimeni la treaba asta... poate doar asa, in cazul tau in care stii ca are fosta prietena, atunci da, te cam trec fiori reci pe sira spinarii... dar nu-i musai sa fi luat el sau tu. Analizele, la fel, nu stiu cat sunt de relevante atata timp cat citeam pe-aici despre fete care n-au facut sex de 2 ani , timp in care si-au facut genotiparea periodic, ca aceasta sa iasa pozitiva a 5-a oara...  Nasol dar... asta-i situatia...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.