homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-88


#1654 2010-02-19 23:32:54

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

Alex2 a scris:

ce ai patit moksha?  cesafac

offtopic

s-au adunat prea multe si sunt un pic depasita de situatie, dar incet incet sper sa imi revin.

Offline

 



#1655 2010-02-20 00:45:47

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: HPV

revenire rapida kram

Offline

 

#1656 2010-02-20 10:24:56

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: HPV

kallya17 a scris:

Buna. Am si eu o problema. Am fost de curand la ginecolog si am fost diagnosticata cu hipomenoree. In urma cu 3 ani am avut niste negi intra si extravaginali, si eu si partenerul de viata. El i-a cauterizat cu podofilina. La fel am facut si eu cu cei externi, iar inauntru am aplicat un unguent. Nu mai stiu exact cum se numea, dar stiu ca l-am gasit foarte greu si m-a scapat de negi. De atunci nu au mai aparut si nu am mai avut nicio problema. In urma cu 4 luni am avut niste sangerari intermenstruale care au durat o luna intreaga. Nu erau abundente, insa m-au ingrijorat. S-a diminuat si abundenta menstruatiei si acum abia consum un absorbant. Il schimb pt ca trebuie, ca asa l-as tine si doua zile. Cum va spuneam, am fost la medic si mi-a dat tratament cu cervugid, clafen supozitoare, cifran si arefam. Mi-a mai spus ca dupa tratament trebuie sa fac o genotipare HPV atunci cand am suficienti bani. Am facut testul papanicolau acum 6 luni si a iesit bine(cu exceptia candidei). Nu am dureri la contactul sexual, nici sangerari sau alte probleme. Am motive sa ma alarmez? Am citit pe net despre virusul HPV si sunt cam speriata. Ma ajutati cu un sfat? Nu mai am rabdare pana la urmatorul control.

sangerarile intermenstruale s au datorat cel mai probabil pastilei de a 2 a zi...se poate ca un urma pilulei de a 2 a zi sa fi avut loc o dereglare si de aceea a aparut acesta problema cu menstruatia...

in ceea ce priveste hpv ul trebuie facut o genotipare...in principiu ai tulpini care duc la aparitia negilor si acestea nu prezinta probleme grave dar trebuie investigat daca nu sunt prezente si altele...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1657 2010-03-02 17:02:36

tinat
New member
Inregistrat: 2009-12-06
Mesaje: 78

Re: HPV

Am facut un test papanicolau si am luat azi rezultatele. Mi-a zis doctorita ca am HPV si ca trebuie sa fac testul. Sunt cam speriata....care este posibilitatea sa am cancer? Am numai 21 de ani....
Mai am o intrebare: doamna doctor mi-a zis ca ar fi indicat sa fac testul in pauza de la anticonceptionale, dar vad ca pe aici nu scrie nimic de asta (sau am omis eu sa citesc)....Deci...anticonceptionalele afecteaza in vreun fel rezultatul?
Multumesc anticipat!
Am uitat sa mai intreb ceva.....Cam cat costa testul pentru HPV? Si am uitat sa mentionez ca pe foaia pe care mi-a dat-o doamna doctor este mentionat un semn al intrebarii in dreptul sectiunii unde scrie HPV..

Ultima oara a fost editat de tinat (2010-03-02 17:05:56)

Offline

 

#1658 2010-03-02 17:04:44

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: HPV

La testul Papanicolau apare doar suspiciunea de HPV, deci pana nu faci tipajul nu stii daca il ai sau nu. Apoi daca ai HPV nu inseamna ca ai cancer... netratat mult timp el poate fi una din cauzele cancerului de col, e adevarat... dar tu nu ai de ce sa te gandesti la asa ceva.
Nu stiu sa influenteze AC rezultatul.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1659 2010-03-02 17:06:48

tinat
New member
Inregistrat: 2009-12-06
Mesaje: 78

Re: HPV

Multumesc mult!

Mai astept totusi pareri in legatura cu influenta AC.

Ultima oara a fost editat de tinat (2010-03-02 17:11:50)

Offline

 

#1660 2010-03-02 17:28:51

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: HPV

e un virus... il ai sau nu, nu vad cum ar putea influenta AC asta...

Offline

 

#1661 2010-03-02 17:45:23

tinat
New member
Inregistrat: 2009-12-06
Mesaje: 78

Re: HPV

Sincer, nici eu....Cred ca ma duc si imi fac testul cat mai repede...voiam totusi sa pun aici cateva observatii cu privire la test. Doctorita a scris la sectiunea de observatii asa:
  Frotiuri satisfacatoare pt evaluare
  PMN prezente
  Rare hematii
  Metaplazie scuamoasa

Offline

 

#1662 2010-03-02 19:20:36

baubau208
New member
Inregistrat: 2009-01-22
Mesaje: 17

Re: HPV

help help help....am intrat in panica

am facut papanicolau si mi-a iesit C2 si am facut genotiparele HPV si mi-a iesit pozitiv cu 35,58,59 (risc ridicat ) si 53 (alte tipuri HPV)
vreau un raspuns va rog ca doctorita nu are liber la programari decat dupa 20 martie gratersmile((smile((smile((smile(((


Daca eu nu pot schimba lumea nici lumea nu are dreptul sa ma schimbe pe mine tongue

Offline

 

#1663 2010-03-02 20:17:16

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

baubau208 a scris:

help help help....am intrat in panica

am facut papanicolau si mi-a iesit C2 si am facut genotiparele HPV si mi-a iesit pozitiv cu 35,58,59 (risc ridicat ) si 53 (alte tipuri HPV)
vreau un raspuns va rog ca doctorita nu are liber la programari decat dupa 20 martie gratersmile((smile((smile((smile(((

pai, in primul rand respira adanc si calmeaza-te.

desi sunt tulpini cu risc ridicat, nu inseamna ca e ceva cu adevarat grav. e important sa stii asta, exista corelatia cu o situatie de tip cancer, dar in sensul invers, adica in toate cancerele de col uterin a fost identificata o infectie hpv, dar nu in toate infectiile hpv s-a ajuns la cancer. adica tot ce trebuie sa faci e sa duci o viata normala, sanatoasa pe cat se poate, eventual sa nu mai fumezi si sa faci papurile la un interval rezonabil, ori la 6 luni, ori la maxim 1 an.

nu inseamna ca e motiv de panica si nici de tristeste, inseamna doar ca ai descoperit la timp ceva ce poate fi perfect tinut sub control.

sanatate multa!

Offline

 

#1664 2010-03-02 20:38:29

tinat
New member
Inregistrat: 2009-12-06
Mesaje: 78

Re: HPV

Si despre mine ce parere ai?

Offline

 

#1665 2010-03-02 20:48:11

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

tinat a scris:

Si despre mine ce parere ai?

pai eu nu pot sa o contrazic pe ginecoloaga ta, deci astept sa avem rezultatul de la genotipare si sa vedem. ac nu influenteaza rezultatul, adica e prima oara cand aud asta si am vazut rezultate pozitive la fete care luau pastile de multe ori, deci chiar nu am un argument pentru care sa cred ca ar influenta.
cu siguranta nu e vorba de cancer, sa nu fim prapastioase, este vorba de o suspiciune de hpv, care inca nu e confirmata.

cat despre observatiile de pe foaia cu papul:
Frotiuri satisfacatoare pt evaluare -asta nu are nevoie de explicatie, ti s-a prelevat ce trebuia, e bine, nu te mira, s-au mai vazut cazuri unde nu era ce trebuie smile
  PMN prezente - desemneaza o usoara inflamatie, sunt prezente in 99% cred din buletine, nu inseamna nimic rau
  Rare hematii -tot asa, nu au o semnificatie prea mare, desi nu prea au ce cauta acolo, dar la fel de bine poate fi vorba de o minuscula sangerare la prelevare
  Metaplazie scuamoasa -aici e probabil ce a facut-o pe doamna dr sa suspicioneze hpvul. metaplazie inseamna practic o transformare a unui tesut in alt tip de tesut, dar tot asa, nu inseamna neaparat hpv, dar din ce zici e singura chestie care atrage un pic atentia. nu inseamna cancer, inseamna ca in locul unde se intalnesc doua tipuri de tesut diferit, cum e colul, unul din tesuturi incearca sa se adapteze la un alt tip de mediu, anume cel din vagin si se transforma.

eu una nu m-as speria pana nu as face genotiparea, pe care iti sugerez de altfel sa o faci la micomi, e cel mai sigur loc.

sanatate multa!

Offline

 

#1666 2010-03-02 21:02:26

tinat
New member
Inregistrat: 2009-12-06
Mesaje: 78

Re: HPV

Multumesc din suflet pentru lamuriri! Doamna doctor mi-a recomandat sa merg la institutul Cantacuzino...Si-a facut cineva acolo? Daca da, este ok?
Si inca ceva: care este pretul acolo,la micomi? M-am interesat la Institutul Cantacuzino si acolo costa 450 ron....

Ultima oara a fost editat de tinat (2010-03-02 21:06:51)

Offline

 

#1667 2010-03-02 21:45:40

baubau208
New member
Inregistrat: 2009-01-22
Mesaje: 17

Re: HPV

moksha a scris:

baubau208 a scris:

help help help....am intrat in panica

am facut papanicolau si mi-a iesit C2 si am facut genotiparele HPV si mi-a iesit pozitiv cu 35,58,59 (risc ridicat ) si 53 (alte tipuri HPV)
vreau un raspuns va rog ca doctorita nu are liber la programari decat dupa 20 martie gratersmile((smile((smile((smile(((

pai, in primul rand respira adanc si calmeaza-te.

desi sunt tulpini cu risc ridicat, nu inseamna ca e ceva cu adevarat grav. e important sa stii asta, exista corelatia cu o situatie de tip cancer, dar in sensul invers, adica in toate cancerele de col uterin a fost identificata o infectie hpv, dar nu in toate infectiile hpv s-a ajuns la cancer. adica tot ce trebuie sa faci e sa duci o viata normala, sanatoasa pe cat se poate, eventual sa nu mai fumezi si sa faci papurile la un interval rezonabil, ori la 6 luni, ori la maxim 1 an.

nu inseamna ca e motiv de panica si nici de tristeste, inseamna doar ca ai descoperit la timp ceva ce poate fi perfect tinut sub control.

sanatate multa!

multumesc din suflet ...
apropo la cantacuzino e si doctorita mea dar eu mi-am facut la medsana ca e si acolo si m-au costat 430 ron


Daca eu nu pot schimba lumea nici lumea nu are dreptul sa ma schimbe pe mine tongue

Offline

 

#1668 2010-03-02 21:58:38

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

la Micomi e 460 genotiparea. Inst Cantacuzino in general e ok, ma gandesc ca e valabil si pt HPV

Offline

 

#1669 2010-03-02 22:41:16

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

tinat a scris:

Multumesc din suflet pentru lamuriri! Doamna doctor mi-a recomandat sa merg la institutul Cantacuzino...Si-a facut cineva acolo? Daca da, este ok?
Si inca ceva: care este pretul acolo,la micomi? M-am interesat la Institutul Cantacuzino si acolo costa 450 ron....

oricare dintre cele doua e foarte ok. pretul este similar, dupa cum ti-a zis si gargarita.

succes!

Offline

 

#1670 2010-03-03 12:39:57

tinat
New member
Inregistrat: 2009-12-06
Mesaje: 78

Re: HPV

Multumesc si merci inca o data pentru informatii! Revin sa va spun rezultatul....care sper sa fie unul bun:)!

Offline

 

#1671 2010-03-03 20:25:28

anamaria66
New member
Inregistrat: 2010-03-03
Mesaje: 9

Re: HPV

Salutare tuturor! Va scriu pentru ca am si eu o problema care ma macina. In urma cu aproximativ o luna am facut testul papanicolau la care a iesit clasa 2 ASCUS...dupa care doctora mea mi-a recomandat tiparea HPV astazi am primit si discutat rezultatele cu ea...rezultat pozitiv tipuri 52 si 58. Dupa aceast rezultat mi-a recomandat tratament cu isoprinosine o luna si vaccinare impotriva HPV, mentionez ca am 24 de ani. Intre timp am facut si o cura de cervucid 12 zile. Problema mea este ca din cate am citit daca esti infestat nu mai trebuie facut vaccinul...sa il fac? Ma afecteaza cu ceva acest rezultat in demersul meu de a avea un copil? Doctora mea mi-a recomandat sa aman momentul cu cel putin 8 luni...Este recomandata o colposcopie? In urma examinarii vizuale pe col nu exista nici o rana.
Astept sfatul dvs. Multumesc mult!

Offline

 

#1672 2010-03-03 20:40:58

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: HPV

Daca dupa tratament testul HPV iese negativ, poti face vaccinul. La celelalte intrebari nu stiu ce sa iti spun. Mai asteapta pareri.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.