homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-90


#1692 2010-03-10 22:00:27

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

salutari tuturor fetelor! nu ne-am mai auzit de mult.
am revenit cu un rezultat la care as vrea sa-mi spuna parerea doamna doctor daca se poate.
mi-am facut o colposcopie azi. am urmatoarele comentarii:

col cu orificu extern in fanta transversala.
EAA grad minor restrans periorificial, la periferia unei mici ectopii.
jonctiunea scuamo-cilindrica la orificiul extern.
mucoasa vaginala normala.
concluzie- modificari colposcopice minore in portiunea colului accesibila acestei evaluari.

daca se poate sa imi detalieze cineva putin cum sta treaba cu EAA, ectopia si jonctiunea scuamo-cilindrica.sau daca se poate lasa un link doctoressei.

multumesc mult!

Offline

 



#1693 2010-03-11 20:44:59

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: HPV

complez a scris:

salutari tuturor fetelor! nu ne-am mai auzit de mult.
am revenit cu un rezultat la care as vrea sa-mi spuna parerea doamna doctor daca se poate.
mi-am facut o colposcopie azi. am urmatoarele comentarii:

col cu orificu extern in fanta transversala.
EAA grad minor restrans periorificial, la periferia unei mici ectopii.
jonctiunea scuamo-cilindrica la orificiul extern.
mucoasa vaginala normala.
concluzie- modificari colposcopice minore in portiunea colului accesibila acestei evaluari.

daca se poate sa imi detalieze cineva putin cum sta treaba cu EAA, ectopia si jonctiunea scuamo-cilindrica.sau daca se poate lasa un link doctoressei.

multumesc mult!

Esi sigura ca scrie EAA si nu ZAA (Zona aceto-alba)?
Jonctiunea scuamo-cilindrica acolo tb sa fie. Ectopia inseamna ca un tip de mucoasa de la granita scuamo cilindrica ( de care ziceam mai devreme) se prelungeste in celalalt. Poate fi o caracteristica a ta din nastere,  poate fi din cauza ca nu ai prea facut sex in ultima vreme ( modifica si asta dinamica mucoaselor pe acolo), sau poate fi o zona afectata de HPV ( mai ales coroborat cu zona aia aceto-alba)...Asa ca esential este de stiut cum se prezentau lucrurile inainte, ca sa putem judeca lucrurile in evolutie. Oricum, partea buna este ca modificarile sunt minore...Se poate sa fie si o inflamatie absolut banala din cauza ca , din contra, ai facut sex recent ( ca si asta provoaca mici inflamatii). Dupa cum vezi lucrurile sunt incalcite : ori sex prea mult, ori prea putin, ori HPV, ori nimic...Importanta, cum spuneam, e istoria.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#1694 2010-03-11 23:18:32

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

scrie EAA. n-am mai avut contact de aproape 2 ani de cand am luat hpv-ul deci nu e de la prea mult sex. dna doctor spune ca locul arata mult mai bine ca ultima oara cand am facut colposcopia adica iunie 2009 cam asa. la cealalta colposcopie aveam zona mare de inflamatie. mi-a zis ca nu sunt rani nu este nimic mai grav decat inflamatia.
chiar sunt curioasa ce-i cu EAA asta. voi face un pap saptamana viitoare. sa vedem cum se manifesta si acolo.
multumesc pt raspuns rose.sper sa poti dezlega misterul din ce ti-am mai scris acum.

Offline

 

#1695 2010-03-11 23:53:40

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: HPV

Am cautat acum pe google si vad ca EAA inseamna epiteliu aceto alb, deci e tot aia cu zona aceto alba. Din ce imi zici, lucrurile stau bine. Ectopia aia este explicabila, si daca zici ca si zona de inflamatie este in diminuare fata de precedenta colposcopie, lucrurile sunt pe drumul cel bun.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#1696 2010-03-12 11:13:59

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

multumesc pt raspuns. poate ca in sfarsit rasare soarele si pe strada mea big_smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1697 2010-03-19 22:53:41

mozarella
New member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 50

Re: HPV

m am uitat pe un site oficial la simptome si am gasit expresia urmatoare:"comunicarea anormala dintre vagin si rect, afectiune numita "fistula vaginala"". Ma intrebam ce inseamna "comunicare anormala" in termeni pt oamenii simpli?

Offline

 

#1698 2010-03-20 07:06:01

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: HPV

Fistula vaginala este un pasaj anormal intre vagin si diferite organe, cum ar fi rectul sau vezica urinara. Cu alte cuvinte, este o gaura in vagin care face legatura directa cu intestinul gros sau cu vezica. Majoritatea fistulelor au loc in urma unor complicatii de la interventiile chirurgicale.

Offline

 

#1699 2010-03-21 00:05:05

alba17
New member
Inregistrat: 2009-03-24
Mesaje: 6

Re: HPV

Buna, am o nedumerire. Daca rezultatul examinarii ginecologice arata : col inflamat, fara alte bifari (nici la koilocite, nici infectii, nici alte modificari), si am acelasi partener de 2 ani jumate, este posibil sa fiu infectata cu HPV high risk (de la actualul, sau de la fostii, cu care am fost acum 4, 5 ani), si in atata timp sa nu produca alte modificari pe col? Doctorita mi-a  facut tipaj pentru 16 si 18, a iesit negativ, insa a spus ca pentru celelate tipuri nu e necesar, chiar daca am insistat. A spus ca rezultatul in sistemul Bethesda e bun si nu trebuie sa fac alte investigatii. Este cazul sa mai dau 500 pt. tipare, ca tot nu-s linistita?
Merci mult de tot smile.

Offline

 

#1700 2010-03-21 07:29:47

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: HPV

Si eu sunt de parere ca nu e nevoie de tipaj. Acum, pentru linitea ta, poti cere parerea unui al doilea medic. Sa vezi ce zice si el.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#1701 2010-03-21 09:04:06

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

alba17 a scris:

Buna, am o nedumerire. Daca rezultatul examinarii ginecologice arata : col inflamat, fara alte bifari (nici la koilocite, nici infectii, nici alte modificari), si am acelasi partener de 2 ani jumate, este posibil sa fiu infectata cu HPV high risk (de la actualul, sau de la fostii, cu care am fost acum 4, 5 ani), si in atata timp sa nu produca alte modificari pe col? Doctorita mi-a  facut tipaj pentru 16 si 18, a iesit negativ, insa a spus ca pentru celelate tipuri nu e necesar, chiar daca am insistat. A spus ca rezultatul in sistemul Bethesda e bun si nu trebuie sa fac alte investigatii. Este cazul sa mai dau 500 pt. tipare, ca tot nu-s linistita?
Merci mult de tot smile.

daca examenul papanicolau ar fi elocvent suta la suta pentru infectia hpv, nu s-ar mai face tiparea smile exista posibilitatea sa existe o infectie hpv care sa nu apara la pap, iar la genotipare sa apara, ca doar stim ca virusul asta trece prin perioade de activitate si latenta practic. totusi, facandu-ti tipajul pentru cele mai periculoase de fapt 2 tulpini, cu un pap normal, nu ai avea de ce sa iti faci tipajul, pentru ca nu exista un argument. depinde si de varsta ta, oricum vei mai face multe controale ginecologice si daca va fi cazul vei face acest tipaj, functie de ce sa va observa. ramane insa la alegerea ta, daca esti foarte ingrijorata si te streseaza ideea asta, fa tipajul si gata.

ideea ramane. propriu-zis tipajul nu iti aduce un beneficiu in momentul actual. ai pap bun, nu ai probleme, tot ce trebuie sa faci (si asta ar trebui si daca ar fi vorba de o infectie hpv) este sa faci controale regulate si cam atat.


sanatate!

Offline

 

#1702 2010-03-22 15:59:58

alba17
New member
Inregistrat: 2009-03-24
Mesaje: 6

Re: HPV

Va multumesc mult de tot de raspunsuri  smile . Sa aveti sanatate si sa speram ca stiinta va putea sa gaseasca curand o solutie sa scapam de virusii acestia, ca prea multa bataie de cap avem de la ei!  bang

Offline

 

#1703 2010-03-24 20:35:16

nte
New member
Inregistrat: 2010-02-04
Mesaje: 9

Re: HPV

Buna seara ,
Am refacut analizele din luna ianuarie si rezultatele sunt urmatoarele :

Citodiagnostic Babes-Papanicolaou - Anatomie Patologica
CLASIFICARE SISTEM BETHESDA
S-au prelevat 2 lame: FSV/EXOCOL si ENDOCOL Calitatea frotiului:
SATISFACATOARE: celule endocervicale : - prezente
DIAGNOSTIC CITOLOGIC DESCRIPTIV FSV + EXOCOL
Celule superficiale si intermediare (CS+CI), polimorfonucleare +++, histiocite +, hematii +, parakeratoza +++, hiperkeratoza ++. Nuclei mariti de volum pe CI, rar cu ASC-US.
Rare parabazale de remaniere imature, aspect metabolic activo
Rari lactobacili. Discreta flora bacteriana cocobacilara. Hife Candida.
ENDOCOL
Fond mucoid hematic, polimorfonucleare ++.
Celule endocervicale aspect normal fiziologic/usor hiperplazic. Nuclei mariti de volum pe CI, rar cu ASC-US.
Flora: idem.
INTERPRETAREA FROTIULUI ACTUAL:
MODIFICARI REACTIVE NON-NEOPLAZICE ASOCIATE CU:
Infectie cu Candida spp. Inflamatie.
EVALUARE HORMONALA:
Pattern hormonal compatibil cu varsta si anamneza
REZUL TAT FINAL: Frotiu inflamator.
RECOMANDARI: de urmarit evolutia .

Identificare micelii
- Cultura
SECRETIE COL UTERIN
Pe mediile insamantate s-au identificat foarte frecvente colonli de Candida albicans.
Ex microbiologic complex al secretiei vaginale - Microscopie
SECRETIE COL UTERIN
Celule epiteliale poligonale - relativ frecvente, izolate si in gramezi, plicaturate si distruse in proportie de 60%. Celule epiteliale rotunde - rare.
Celule cu aspect de "clue cell" - absente. Leucocite - relativ frecvente.
Hematii - absente.
Trichomonas vaginalis - absent.
Levuri - frecvente, unele inmugurite, hife, pseudohife - prezente.
Flora microbiana:
- bacili Gram pozitiv, polimorfi (probabil Doderlein);
- bacili Gram negativ - foarte frecventi.
Cultura
SECRETIE COL UTERIN
Pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat flora patogena.
Pe mediul Sabouraud s-au izolat foarte frecvente colonii de Candida spp.
- Ag Chlam-secr.col uterin     negativ
? Ag Myc hom.-secr col uterin     negativ
- Ureaplasma ureal-seer col uterin     negativ
Bacilii Gram negativ - evidentiati pe frotiurile colorate Gram - sunt probabil anaerobi - deoarece nu s-au dezvo/tat in aerobioza.
Pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat Streptococ.
Antifungigrama
- Comentarii
Antifungigrama a fost executata pentru Candida albicans izolata din secretie col uterin.
- 5 fluorocitozin     sensibil
- Anrj>hotericine     sensibil
- Miconazol'     sensibil
- Ketoconazole     sensibil
- Itraconazole     sensibil
- Fluconazole     sensibil
Comentarii finale Probe biologice: secretie - stare corespunzatoare pentru executarea determinarilor solicitate .

Va rog sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari ca sa stiu ce sa fac la urmatoarea consultatie :
- ce puteti sa imi spuneti despre rezulate ?
-Avaind in vedere ca la primele analize am avut gardnerella pozitiva si colonii de escherichia coli m-am uitat pe buletin si nu le-am vazut specificate , le repet ?
- dupa ce fac tratamentul pentru candida la cat timp repet testul babes - papanicolau si daca este cazul sa fac si alte investigatii suplimentare ?

Multumesc.

Offline

 

#1704 2010-03-24 21:58:51

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: HPV

bacili Gram negativ - foarte frecventi
Celule cu aspect de "clue cell" - absente
=> din astea 2 eu inteleg k gardnerella nu mai ai insa e coli e inca acolo.
dupa tratamentul pentru candidoza vei face o pauza de cateva zile dupa care poti sa refaci testul (desi daca simptomele persista nu e nevoie de alt test ci doar de inca un tratament)


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#1705 2010-03-25 12:16:16

nte
New member
Inregistrat: 2010-02-04
Mesaje: 9

Re: HPV

Multumesc pt.raspuns.
Testul Babes papanicolau la ce clasa se incadreaza ?
Inainte sa il repet ( am facut tratament pt.infectii ) incadrarea a fost cl III , cin I - cin II?? .

Offline

 

#1706 2010-03-28 12:23:01

gabytza_g
New member
Inregistrat: 2008-12-14
Mesaje: 77

Re: HPV

hello...am niste negi,am fost la ginecolog si mi-a dat tratament...mi-am facut pap-ul si astept rezultatul.....
doctora mea mi-a zis sa imi fac vaccinu hpv ca sunt fonduri si e gratuit....insa nu stiu dc eu parca stiu ca acest vaccin are efecte doar daca nu ai virusul in organism asa e?
si de cate tipuri e acest vaccin?
si ca efecte adverse? :-?
ms mult pusssmile

Offline

 

#1707 2010-03-29 20:49:56

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: HPV

nte a scris:

Multumesc pt.raspuns.
Testul Babes papanicolau la ce clasa se incadreaza ?
Inainte sa il repet ( am facut tratament pt.infectii ) incadrarea a fost cl III , cin I - cin II?? .

Testul Papanicolau se incadreaza la "leziuni non-neoplazice asociate cu infectia cu candida"...nu incerca sa il tragi spre o clasificare mai veche(cea cu clase) ca nu e util...e mai clara clasificarea noua

gabytza_g, fa tipajul si daca nu ai tulpinile cu pricina, merita sa faci testul...ma tem ca daca ai vegetatii tulpinile cu risc de acest tip din gardasil le cam ai...mai e un vaccin, cervarix, care are in compozitie doar tulpinile cu risc oncogen inalt(16 si 18)...intereseaza-te pe care ditre ele il are medicul la cabinet...si oricum fa intii tipajul


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#1708 2010-03-30 12:59:21

nte
New member
Inregistrat: 2010-02-04
Mesaje: 9

Re: HPV

am fost ieri la doctor pt.interpretare rezultate si in urma controlului diagnostic : candidoza vulvo-vaginala :mici condiloame vulvovaginale ( spune ca a vazut mici negi ) .Tratament pentru candidoza ; dupa cm  tratament cu ovule cerviron si dupa tratament repetare citologie BP si determinare genotip HPV .Am rugamintea sa imi spuneti daca fac analizele dupa tratare candidoza sau e bine sa fac si tratamentul cu ovulele cerviron?


Buna ,

Revin cu urmatoarea problema : am facut initial tratament pt.candidoza si a parut OK si apoi dupa cM tratament cu cerviron si doctorul imi recomanda repetarea test BP si genotipare HPV la o saptamana dupa tratament ; in timpul tratamentului cu cerviron au aparut fragmente negre in scurgeri .Nu stiu ce sa fac ? Sa repet analiza de secretii inainte de BP si HPV ? De la ce aceste fragmente negre ?

Multumesc.

Ultima oara a fost editat de nte (2010-05-17 15:36:02)

Offline

 

#1709 2010-03-30 13:39:30

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

eu cred ca e bine sa faci si tratamentul cu cerviron inainte de Pap

Offline

 

#1710 2010-03-30 14:06:07

gabytza_g
New member
Inregistrat: 2008-12-14
Mesaje: 77

Re: HPV

aham ms doctoressa ma voi duce sa ma interesez,dar  problema e k incep sa imi apara vegetatii si pe alte parti ale corpului grater...si tipajul hpv in ce consta? :-? ms

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.