homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-93


#1749 2010-04-20 19:11:26

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

buna,

am facut un test papanicolau in urma cu 2 sapt si azi am prim rezultatul. Doctora m-a sunat si mi-a spus ca este nevoie de o Testare HPV. Cat de grav poate fi daca se impune asa ceva? se poate ca papanicolau sa nu iasa ok dar la testul hpv sa nu apara nimic ?

Rezultatul pap poate fi influentat de anticonceptionale(iau diane) sau de faptul ca abia mi se terminase menstruatia... sau de OB-uri...?

mentionez ca nu am avut nici un fel de simptome... verugi negi mancarimi usturimi etc..

maine ma duc urgent la doctor sa imi spuna ce si cum
va rog ajutati-ma cu un raspuns, o parere

Offline

 



#1750 2010-04-20 21:48:41

senseless110
New member
Inregistrat: 2010-04-08
Mesaje: 5

Re: HPV

buna din nou,

am primit in sfarsit raspunsul de la testul HPV si BP.La HPV a iesit absent(iupii, asadar daca medicul te indeamna sa faci testul HPV nu inseamna ca si ai asa ceva, cristinuk) iar la BP suna cam asa:

CLASIFICARE SISTEM BETHESDA
S-au prelevat 2 lame:FSV/EXOCOL si ENDOCOL
Calitatea frotiului:satisfacatoare:celule endocervicale:-prezente

Diagnostic citologic descriptiv

FSV+EXOCOL
Celule superficiale si intermediare (CS_CI), polimorfonucleare++, citoliza++, parakeratoza+, hiperkeratoza++.Rar nuclei mariti de volum pe CI
Lactobacili.

ENDOCOL
Fond fibrino-mucoid, polimorfonucleare++, histiocite ++, hematii++
Celule endocervicale aspect normal fiziologic
Rare celule metaplaziate aspect matur, metabolic activ
Flora: idem

Interpretarea frotiului actual:NEGATIV, fara leziuni intraepiteliale si/sau de malignitate
Evaluare hormonala:pattern hormonal compatibil cu varsta si anamneza
Rezultat final:frotiu in limite normale.

Problema mea e urmatoarea:doctora nu mi-a dat absolut nici un tratament.Mentionez faptul ca facusem inainte o colposcopie la care zicea ca a vazut o rana "la intrare" lol-de care i-am mentionat acum si a zis ca nu am nici o rana ???.Mai mult decat atat,tot la colposcopie era mentionat si expresia "intens colpita micotica" .Deci nu era cazul sa-mi dea si un tratament?Doctoressa cand poti te rog sa-mi zici si mie parerea ta.Multumesc

Offline

 

#1751 2010-04-22 13:30:36

tinat
New member
Inregistrat: 2009-12-06
Mesaje: 78

Re: HPV

Am strans in sfarsit banii pentru tipajul hpv. Saptamana viitoare o sa-mi fac programarea. As dori si eu, daca se poate, sa stiu cateva detalii. Mai e cineva pe aici care a facut tipajul la Institutul Cantacuzino? Daca da, este aglomeratie mare? Cu cat timp inainte trebuie facuta programarea? Si cam in cat timp sunt gata rezultatele? Merci anticipat pentru raspunsuri si pt faptul ca m-ati ajutat de cand am aflat ca sunt suspecta de hpv. Acum pot spune ca ma duc la analize mult mai optimista decat eram acum 2 luni. Si asta in mare parte datorita acestui forum....Va multumesc!

Offline

 

#1752 2010-04-22 13:48:43

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

nu am facut tipajul la Cantacuzino dar pentru restul analizelor nu am avut nevoie de programare
m-am dus acolo la ora 7-7 si ceva "sa prind rand". la 7.30 s-au dat bonuri si la 8 au inceput recoltarile in ordinea bonurilor.

Ultima oara a fost editat de gargarita (2010-04-22 14:10:57)

Offline

 

#1753 2010-04-22 13:57:45

tinat
New member
Inregistrat: 2009-12-06
Mesaje: 78

Re: HPV

Eu am trimis un e-mail ca sa aflu mai multe detalii si mi s-a raspuns ca recoltarile se fac cu bonuri de ordine de luni pana joi si vinerea cu programare....Voi da totusi un telefon saptamana viitoare sa ma mai informez....Merci pt raspuns!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1754 2010-04-22 14:10:43

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

cu placere. multumesc si eu, nu stiam ca pt vineri tb programare smile

Offline

 

#1755 2010-04-28 13:05:05

tinat
New member
Inregistrat: 2009-12-06
Mesaje: 78

Re: HPV

Alte detalii, alte pareri? In cat timp se afla rezultatul? Cat timp astepti pana intri cu bonul de ordine?

Offline

 

#1756 2010-04-28 17:06:49

daenarys
Vizitator

Re: HPV

tinat...eu a smerge mai degraba la micomi pt test.e mult mai ok cu programul si testeaza si mai multe tulpini,42 daca nu ma insel smile

 

#1757 2010-04-28 19:58:18

tinat
New member
Inregistrat: 2009-12-06
Mesaje: 78

Re: HPV

Chestia e ca mie asa mi-a zis doctorita...Mi-a mai zis cineva de micomi pe forum. Voi vedea. Totusi, ai idee, in general, in cat timp se afla rezultatul? Merci !

Offline

 

#1758 2010-04-29 10:28:05

tinat
New member
Inregistrat: 2009-12-06
Mesaje: 78

Re: HPV

Gargarita, mai am si eu o nelamurire, daca ma poti ajuta: cum ajung de la metrou de la Eroilor la Institutul Cantacuzino? E departe sau trebuie sa mai iau vreun autobuz? Merci anticipat!

Offline

 

#1759 2010-04-29 10:36:55

daenarys
Vizitator

Re: HPV

pai ambele laboratoare sunt bune,tinat.la micomi e cava mai comod si sunt testate mai multe tulpini.la micomi daca nu ma insel pana aflii rezultatul trec cam 2 saptamani.

 

#1760 2010-04-29 10:45:30

tinat
New member
Inregistrat: 2009-12-06
Mesaje: 78

Re: HPV

Nu stiu ce sa zic? Si care este pretul la micomi? Eu am 450 de lei (atat costa tipajul la Cantacuzino). Si inca ceva...Micomi unde este? In ce zona? Scuza-ma daca te bat prea mult la cap, dar vreau sa aflu cat mai multe pentru a face lucrurile cum trebuie si pentru a sta linistita dupa.

Offline

 

#1761 2010-04-29 10:47:49

daenarys
Vizitator

Re: HPV

cam tot atat e si la micomi daca tin eu bine minte.
intra pe net si gasesti saitul lor.e pe langa maternitatea Bucur,asta daca am tinut eu bine minte

 

#1762 2010-04-29 11:05:07

tinat
New member
Inregistrat: 2009-12-06
Mesaje: 78

Re: HPV

Mda...merci...M-am uitat pe site si clinica este foarte aproape de locul unde stau eu:). Eu as vrea sa merg saptamana viitoare....Daca mai am nelamuriri, te voi mai intreba. Merci!

Offline

 

#1763 2010-04-29 11:14:07

ggabitz
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 58

Re: HPV

Buna, sunt putin speriata. Medicul meu a reusit sa faca acest lucru. Trebuie sa mentionez ca mi-am inceput viata sexula mai tarziu decat se face in ziua de azi, in dec 2008 la aproape 24 de ani. Am un singur partener. Mi-am facut primul papanicolau anul trecut in toamna si totul a fost ok, mai putin faptul ca a iesit candida. Am facut tratament. Am ajuns saptamana asta la dr si m-a speriat, mi-a spus ca la intrarea in vagin am niste mici tulpini si ca este cazul sa fac papa nicolau si daca va iesi ceva mergem mai departe cu analizele, plus o analiza de secretie. Sunt foarte speriata, mai ales ca sunt persoana care la fiecare 6 luni a fost la dr si si-a facut analizele si totul a iesit ok ... incerc sa ma linistesc dar nu pot. Mi-a vb de HPV si de multe altele. Cred ca scriu aici doar pentru a ma linisti probabil, pentru ca doar analizele imi vor putea spune ce este cu adevarat. Sa aveti o zi buna!

Offline

 

#1764 2010-04-29 11:34:33

lri
New member
Inregistrat: 2010-04-08
Mesaje: 47

Re: HPV

ggabitz a scris:

Buna, sunt putin speriata. Medicul meu a reusit sa faca acest lucru. Trebuie sa mentionez ca mi-am inceput viata sexula mai tarziu decat se face in ziua de azi, in dec 2008 la aproape 24 de ani. Am un singur partener. Mi-am facut primul papanicolau anul trecut in toamna si totul a fost ok, mai putin faptul ca a iesit candida. Am facut tratament. Am ajuns saptamana asta la dr si m-a speriat, mi-a spus ca la intrarea in vagin am niste mici tulpini si ca este cazul sa fac papa nicolau si daca va iesi ceva mergem mai departe cu analizele, plus o analiza de secretie. Sunt foarte speriata, mai ales ca sunt persoana care la fiecare 6 luni a fost la dr si si-a facut analizele si totul a iesit ok ... incerc sa ma linistesc dar nu pot. Mi-a vb de HPV si de multe altele. Cred ca scriu aici doar pentru a ma linisti probabil, pentru ca doar analizele imi vor putea spune ce este cu adevarat. Sa aveti o zi buna!

ciao, 

nu te speria  ca medici au un talent de a baga frica in noi inainte de a avea un rezultat clar! acele tulpini de care ti-a zis nu se pot vedea cu ochiul liber doar la microscop (daca ar fi hpv) dar nu te ingrijora mai ales daca ai facut analize se va vedea la rezultat adevarul ar fi indicat sa faci secretie vaginala, clamydia si pap-ul cel putin eu cred ca sunt printre cele mai importante! pap-ul tau cum ti-a iesit? ce zice dr.? normal si daca ai un singur partener se poate avea hpv dupa cele ce m-am informat eu, dar stai linistita ca nu e asa de negru dracu, vei vedea ca e totul ok!

sanatate si pe curand pa, pa!

Offline

 

#1765 2010-04-29 15:32:12

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

tinat a scris:

Gargarita, mai am si eu o nelamurire, daca ma poti ajuta: cum ajung de la metrou de la Eroilor la Institutul Cantacuzino? E departe sau trebuie sa mai iau vreun autobuz? Merci anticipat!

este destul de aproape, poti merge pe jos dar imi e greu sa-ti explic pt ca n-am repere clare. dar daca intrebi pe cineva de Institut sau de Facultatea de Medicina Veterinara ( facultatea este chiar langa institut) e imposibil sa nu te indrume.

la Micomi costa 480.

oriunde ai face din cele 2 laboratoare eu cred ca este ok

Offline

 

#1766 2010-04-30 11:26:56

tinat
New member
Inregistrat: 2009-12-06
Mesaje: 78

Re: HPV

Merci mult pentru informatii. Cred ca ma descurc cu localizarea institutului. Revin cu vesti! Multumesc inca o data!

Offline

 

#1767 2010-04-30 12:41:19

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

cu placere. succes!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.