homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-97


#1825 2010-05-12 14:33:34

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

daenarys a scris:

Cmu=ciclu menstrual ? big_smile
colposcopia nu se face la menstra...

CMU= Centrul Medical Unirea smile

Offline

 



#1826 2010-05-12 14:46:14

daenarys
Vizitator

Re: HPV

cristinuk a scris:

daenarys a scris:

Cmu=ciclu menstrual ? big_smile
colposcopia nu se face la menstra...

CMU= Centrul Medical Unirea smile

scuze...
oricum eu iti recomand sa mergi daca poti si nu gasesti pe altceneva la dinca gabriela sau tarlea virginia pt.problema ta.
bafta puss

 

#1827 2010-05-12 15:46:10

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

dolores a scris:

buna fetelor!sunt noua pe acest forum si sincer imi pare rau prin ce treceti.Se pare ca si eu  am aceeasi problema ca si voi...sau cel putin o parte din voi...negi genitali.Am aflat saptamana aceasta ca sotul meu are negi genitali,ieri s-a confirmat acest lucru in urma unui consult la dermatlog.Eu nu am,sau cel putin nu am la exterior....pana acum ne-am protejat(prezervativ)...dar la inceputul saptamanii am hotorat ca este momentul sa avem un bebe...se pare ca ne-am inselat.Atunci am observat si negii sotului,2 la numar,nu are importanta cati...dar fie.Vineri m-am programat la ginecolog...vreau sa imi fac testul babes-papanicolau..si in fine...tot ce trebuie.As vrea sa va intreb,poate stiti ....care este riscul de transmitere a virusului de la mama la fat?sa presupunem ca tratezi negii in eventualitatea in care voi avea..si raman cu virusul...tot il transmit?:(pot avea un copil sanatos?:(nu are rost sa il aduc pe lume bolnav sa chinuie din cauza parintilor toata viata...cu toate ca imi doresc un copil enorm...din acest motiv sufar foarte mult,nu e vorba de mine cavoi trece prin multe tratamente...problema e bebele.Va multumesc...si multa sanatate

Buna dolores, eu am HPV 56. Am intrebat doctora daca voi mai putea face copii sau daca se transmite la fat, si mi-a spus ca nu nu se transmite si ca da pot face copii fara nici o pb. In schimb din ce am mai citit pe net... cica s-ar putea transmite vertical de la mama la fat in cazul nasterii naturale. Fetelor, contraziceti-ma daca gresesc. Succes

Offline

 

#1828 2010-05-12 16:08:10

dolores
Membru
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 3

Re: HPV

multumesc pentru raspuns!ca si tine...am citit pe internet ca sunt riscuri destul de mari de a se transmite la fat,si nu as vrea sa imi asum acest risc.am o saptamana de cand plang,imi doresc un copil enorm....si mi se pare ironic ce mi se intampla.:(vineri mergi si eu le ginecolog si voi incerca sa aflu mai multe detalii  despre aceast risc.daca mai stie cineva informatii va rog nu intarziati sa le postati.

Offline

 

#1829 2010-05-12 16:11:37

daenarys
Vizitator

Re: HPV

dolores,poti sa apelezi la cezariana smile

 

 Publicitate


loading...

#1830 2010-05-12 16:15:45

dolores
Membru
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 3

Re: HPV

m-am gandit si la asta,dar am citit undeva nu mai retin unde ca se poate transmite virusul si prin lichidiul amniotic,ceva de genul acesta...

Offline

 

#1831 2010-05-12 18:14:49

lri
New member
Inregistrat: 2010-04-08
Mesaje: 47

Re: HPV

zana_zanelor_trista a scris:

cristinuk a scris:

Buna,
mie mi-au trimis analizele HPV la Synevo... M-au costat recoltarea cu trimisul analizelor  380.

Rezultatele mi-au venit cam dupa 10 zile... crunta asteptare... dar spre binele tau fa-l cat mai repede ca sa scapi...

Eu astept sa ma duc la colposcopie saptamana asta sunt panicata toata... am impresia ca am un discomfort in zona genitala.. nu stiu daca cumva din cauza ca sunt stresata sau chiar il am...

Te inteleg perfect prin ce treci... daca ai nevoie de suport... aici ma gasesti... e crunt... ca sa nu mai spun ca eu trec singura prin treaba asta, tocmai ce m-am desp de prietenul meu...cand era singurul poate de care aveam nevoie... trebuie sa fim puternice... si sa nu renuntam suntem tinere...

dar pot sa fac testul asta in timp ce iau tratament cu ovule ? colposcopie aceasta cam cat costa ? si rezultatul HPV cum a iesit? esti ok ? e foarte greu nici eu nu prea am pe nimeni alaturi ,eu n-am nici un fel de disconfort  , dureri sau alte chestii de genul acesta si nici n-am avut pana acum , tot ce am avut a fost si este un nenorocit de streptococ de care nu scap de cativa ani ... si acum si asta sad

ciao zanuco,

normal nu se poate recolta cand faci tratament cu ovule , de aceea dupa ce termini tratamentul trebuie sa faci o saptamana pauza si apoi sa faci hpv-ul ptr ca e la fel ca si pap-ul eu le-am facut pe amandoua si acum  sunt la tratament!
hpv-ul eu am platit acum o luna 350ron!
fa mai intai analize si vezi rezultatul si urmeaza tratamentul medicului , sau daca medicul nu ti se pare bun schimba-l!

sanatate multa!

Offline

 

#1832 2010-05-13 12:47:38

tinat
New member
Inregistrat: 2009-12-06
Mesaje: 78

Re: HPV

Offf...cand citesc ce zicetivoi ma apuca frica...!Eu am 21 de ani. La Babes-papanicolau mi-a iesit totul ok in afara de o mica modificare (metaplazie scuamoasa). Doctorita nu a bifat nimic la LSIL....dar mi-a recomandat sa fac tipaj hpv. L-am facut sapt trecuta...Luni (cel mai devr) primesc rezultatul. La mine BP e clasa a doua....Cand am fost sa fac hpv (la Cantacuzino) doctorita de acolo mi-a zis sa stau linistita...Mi-a dat oarecum de inteles ca n-ar fi grav....Dar..eu stiu?
  P.S: Gargarita, merci pt incurajari si multa sanatate!

Inca o intrebare: atata timp cat am pap clasa a II-a si nu am avut niciodata probleme genitale mari este posibil sa am HPV? Sincer, acum m-am impacat cu ideea ca as putea avea. Au trecut doua luni de cand am aflat rez la pap si de atunci am inceput sa ma informez cu privire la acest virus...Din pacate, tipajul am reusit sa il fac abia lunea trecuta pt ca nu am avut bani. Sunt destul de calma, dar am o strangere de inima pana luni....

Ultima oara a fost editat de tinat (2010-05-13 13:00:25)

Offline

 

#1833 2010-05-13 13:58:49

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: HPV

tinat a scris:

Offf...cand citesc ce zicetivoi ma apuca frica...!Eu am 21 de ani. La Babes-papanicolau mi-a iesit totul ok in afara de o mica modificare (metaplazie scuamoasa). Doctorita nu a bifat nimic la LSIL....dar mi-a recomandat sa fac tipaj hpv. L-am facut sapt trecuta...Luni (cel mai devr) primesc rezultatul. La mine BP e clasa a doua....Cand am fost sa fac hpv (la Cantacuzino) doctorita de acolo mi-a zis sa stau linistita...Mi-a dat oarecum de inteles ca n-ar fi grav....Dar..eu stiu?
  P.S: Gargarita, merci pt incurajari si multa sanatate!

Inca o intrebare: atata timp cat am pap clasa a II-a si nu am avut niciodata probleme genitale mari este posibil sa am HPV? Sincer, acum m-am impacat cu ideea ca as putea avea. Au trecut doua luni de cand am aflat rez la pap si de atunci am inceput sa ma informez cu privire la acest virus...Din pacate, tipajul am reusit sa il fac abia lunea trecuta pt ca nu am avut bani. Sunt destul de calma, dar am o strangere de inima pana luni....

Inteleg ca n-ai facut testul HPV ci direct tipajul ? Si cat te-a costat ? Mersi


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#1834 2010-05-13 14:11:15

tinat
New member
Inregistrat: 2009-12-06
Mesaje: 78

Re: HPV

Dap, am facut direct tipajul pentru ca daca nu il am , tipajul sigu imi va arata asta, pe cand daca faceam numai testul si se dovedea ca aveam hpv, trebuia sa fac ulterior tipajul ca sa vad ce tip de HPV am. In fine,eu zic ca am procedat corect. M-a costat 450 de lei, bani pe care i-am strans cam greu deoarece sunt studenta si nu dispun de bani foarte multi. Acum voi vedea cum e cu rezultatul. Eu incerc sa fiu optimista:)

Offline

 

#1835 2010-05-13 14:13:12

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: HPV

Da, exact, daca stii / banuiesti ca ai, n-avea sens sa dai o caruta de bani de 2 ori, ca tipajul oricum iti trebuia. Iti doresc sa fie bine ! Sanatate multa ! puss


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#1836 2010-05-13 14:24:18

tinat
New member
Inregistrat: 2009-12-06
Mesaje: 78

Re: HPV

Multumesc mult! Nu stiu si nici nu banuiesc ca am (chiar banuiesc ca nu am ....), dar...nu stiu....cred ca m-am speriat prea tare...

Offline

 

#1837 2010-05-13 14:27:06

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: HPV

Oricum, macar asa stii o treaba smile Bafta !


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#1838 2010-05-13 21:50:45

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

lri a scris:

zana_zanelor_trista a scris:

cristinuk a scris:

Buna,
mie mi-au trimis analizele HPV la Synevo... M-au costat recoltarea cu trimisul analizelor  380.

Rezultatele mi-au venit cam dupa 10 zile... crunta asteptare... dar spre binele tau fa-l cat mai repede ca sa scapi...

Eu astept sa ma duc la colposcopie saptamana asta sunt panicata toata... am impresia ca am un discomfort in zona genitala.. nu stiu daca cumva din cauza ca sunt stresata sau chiar il am...

Te inteleg perfect prin ce treci... daca ai nevoie de suport... aici ma gasesti... e crunt... ca sa nu mai spun ca eu trec singura prin treaba asta, tocmai ce m-am desp de prietenul meu...cand era singurul poate de care aveam nevoie... trebuie sa fim puternice... si sa nu renuntam suntem tinere...

dar pot sa fac testul asta in timp ce iau tratament cu ovule ? colposcopie aceasta cam cat costa ? si rezultatul HPV cum a iesit? esti ok ? e foarte greu nici eu nu prea am pe nimeni alaturi ,eu n-am nici un fel de disconfort  , dureri sau alte chestii de genul acesta si nici n-am avut pana acum , tot ce am avut a fost si este un nenorocit de streptococ de care nu scap de cativa ani ... si acum si asta sad

ciao zanuco,

normal nu se poate recolta cand faci tratament cu ovule , de aceea dupa ce termini tratamentul trebuie sa faci o saptamana pauza si apoi sa faci hpv-ul ptr ca e la fel ca si pap-ul eu le-am facut pe amandoua si acum  sunt la tratament!
hpv-ul eu am platit acum o luna 350ron!
fa mai intai analize si vezi rezultatul si urmeaza tratamentul medicului , sau daca medicul nu ti se pare bun schimba-l!

sanatate multa!

am sa fac tratamentul cu ovule si intre timp am sa ma programez la o clinica undeva langa Piata Cosbuc  , daca a fost cineva acolo sa-mi spuna si mie ... mi-a recomoandat-o med de fam  !!!


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#1839 2010-05-17 09:59:44

Clauk
New member
Inregistrat: 2007-06-13
Mesaje: 15

Re: HPV

buna fetelor, sper sa ma poata ajuta si pe mine cineva. am  o rana pe col vizualizata la colposcopie, nu mare, dar nici mica, doctora mi-a dat sa fac papanicolau si genotiparea hpv, am fost azi-dimineata la recoltare si am vazut k pe periuta aia mica de recoltare era si niste sange, nu mult, insa era clar acolo. acuma.. intrebarea este normal sa fie asa sau am eu o rana super urata sau asistenta nu mi-a recoltat cum trebuia? daca prin asta am zgandarit si mai mult rana? daca mi-ar putea raspunde cineva... raman recunoscatoare. multumesc

Offline

 

#1840 2010-05-17 10:21:22

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: HPV

E o rana si atat. Nu e "atat de urata" cum zici tu, si nici asistenta nu a gresit recoltarea. Fiind rana, e normal sa sangereze. Nu iti face griji din cauza asta.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#1841 2010-05-17 13:01:53

Clauk
New member
Inregistrat: 2007-06-13
Mesaje: 15

Re: HPV

am inteles. multumesc pentru raspuns. sper sa  fie bine

Offline

 

#1842 2010-05-17 15:41:40

nte
New member
Inregistrat: 2010-02-04
Mesaje: 9

Re: HPV

Buna ,

Acum 2 luni :
am fost ieri la doctor pt.interpretare rezultate si in urma controlului diagnostic : candidoza vulvo-vaginala :mici condiloame vulvovaginale ( spune ca a vazut mici negi ) .Tratament pentru candidoza ; dupa cm  tratament cu ovule cerviron si dupa tratament repetare citologie BP si determinare genotip HPV .Am rugamintea sa imi spuneti daca fac analizele dupa tratare candidoza sau e bine sa fac si tratamentul cu ovulele cerviron?

Azi :

Revin cu urmatoarea problema : am facut initial tratament pt.candidoza si a parut OK si apoi dupa cM tratament cu cerviron 10 zile si doctorul imi recomanda repetarea test BP si genotipare HPV la o saptamana dupa tratament ; in timpul tratamentului cu cerviron au aparut fragmente negre in scurgeri .Nu stiu ce sa fac ? Sa repet analiza de secretii inainte de BP si HPV ? De la ce aceste fragmente negre ?

Multumesc.

Offline

 

#1843 2010-05-18 12:05:38

ggabitz
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 58

Re: HPV

Buna ! Am si eu o intrebare va rog. Mi-am facut azi o analiza - tipaj viral si am omis s-o intreb pe doctora un lucru: este cazul ca o perioada de x zile sa nu am relatii sexuale. Sunt in pauza si de acc si vreo 2 luni va fi caciulita big_smile deci va fi cu protectie oricum, am zis sa va intreb pe voi ca sa nu o mai stresez cu un telefon. Multumesc mult! Sa aveti o zi buna!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.