homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-99


#1863 2010-05-22 13:49:41

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: HPV

cristinuk a scris:

nte a scris:

Buna ,

Acum 2 luni :
am fost ieri la doctor pt.interpretare rezultate si in urma controlului diagnostic : candidoza vulvo-vaginala :mici condiloame vulvovaginale ( spune ca a vazut mici negi ) .Tratament pentru candidoza ; dupa cm  tratament cu ovule cerviron si dupa tratament repetare citologie BP si determinare genotip HPV .Am rugamintea sa imi spuneti daca fac analizele dupa tratare candidoza sau e bine sa fac si tratamentul cu ovulele cerviron?

Azi :

Revin cu urmatoarea problema : am facut initial tratament pt.candidoza si a parut OK si apoi dupa cM tratament cu cerviron 10 zile si doctorul imi recomanda repetarea test BP si genotipare HPV la o saptamana dupa tratament ; in timpul tratamentului cu cerviron au aparut fragmente negre in scurgeri .Nu stiu ce sa fac ? Sa repet analiza de secretii inainte de BP si HPV ? De la ce aceste fragmente negre ?

Multumesc.

eu din pacate nu sunt in masura sa imi dau cu parerea in sens medical... ce scriu aici scriu din experienta. Fragentele alea negre insa nu imi par ok... si negru... adica nush de obicei ma astept sa fie ceva sangeriu, roz etc.. dar negru...
Poate doctoreassa te poate ajuta mai mult sau cineva cu pregatire in acest sens. de ce nu iti intrebi doctorul?

ce o insemna scurgeri?
si fragmente negre ...nu cumva a fost o oarecare singerare?
marturisesc, am auzit foarte multe insa de fragmente negre e prima oara ca aud



cristinuklasa ectopia aia in pace, nu iti bate capul cu ea, fa asa cum ti-a zis medicul, adica papanicolau la 6 luni si sustine imunitatea organismului si gata...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 



#1864 2010-05-24 10:24:37

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

pot lua incontinuare ac daca am rana pe col si iau si tratament cu cervucid ? am uitat sa intreb doctorul daca are legatura una cu alta si aici pe site am citit undeva ca ac ar intretine rana .. este adevarat ?


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#1865 2010-05-24 10:49:06

lri
New member
Inregistrat: 2010-04-08
Mesaje: 47

Re: HPV

zana_zanelor_trista a scris:

pot lua incontinuare ac daca am rana pe col si iau si tratament cu cervucid ? am uitat sa intreb doctorul daca are legatura una cu alta si aici pe site am citit undeva ca ac ar intretine rana .. este adevarat ?

ciao,

nu stiu daca ar avea vreo legatura, eu nu iau ac si am o mica rana pe care o tratez! mai cere pareri si altora!

iti doresc sanatate multa!

Offline

 

#1866 2010-05-24 11:00:34

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: HPV

zana_zanelor_trista a scris:

pot lua incontinuare ac daca am rana pe col si iau si tratament cu cervucid ? am uitat sa intreb doctorul daca are legatura una cu alta si aici pe site am citit undeva ca ac ar intretine rana .. este adevarat ?

poti lua anticonceptionale, bineinteles ca poti...nu iti intretin rana


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#1867 2010-05-24 11:24:26

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

doctoressa a scris:

zana_zanelor_trista a scris:

pot lua incontinuare ac daca am rana pe col si iau si tratament cu cervucid ? am uitat sa intreb doctorul daca are legatura una cu alta si aici pe site am citit undeva ca ac ar intretine rana .. este adevarat ?

poti lua anticonceptionale, bineinteles ca poti...nu iti intretin rana

Multumesc mult pt raspuns . Inainte de inceperea tratamentului cu ovule sau inaintea cauterizarii este interzis contactul sexual ??? stiu ca dupa cauterizare nu ai voie 6 sapt dar inainte ? normal ar fi sa nu faci pt ca este vb despre sanatatea ta dar .. daca se intampla ?  neutral


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1868 2010-05-24 11:37:56

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: HPV

daca se intimpla sa fie cu prezervativ.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#1869 2010-05-24 11:40:39

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

doctoressa a scris:

daca se intimpla sa fie cu prezervativ.

pai numai cu prezervativ facem asta DACA  o sa se intample pt ca mi-e foarte frica de cand am vazut rezultatul de la papanicolau nu-mi mai arde de absolut nimic sad   Inca odata multumesc mult pt raspunsuri si multa sanatate !!!


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#1870 2010-05-24 11:42:01

uffff
Insomniac member
De la: mii de km departare
Inregistrat: 2008-02-29
Mesaje: 7508

Re: HPV

doc.....cum arata negii produse de HPV ? de vreo 2-3 zile mi-a aparut o buba cam 1 mm diametru, proeminenta, dureroasa la atingere mai sus de clitoris ....ma gandeac ca poate e de la epilare (m-am epilat acum vreo saptamana) ...m-am uitat cu atentie si nu pare sa fie vreun fir de par crescut sub piele .....si nu stiu ce sa fac.....ce crema sa folosesc?
din cate stiam eu nu aveam hpv dar cine stie....

Ultima oara a fost editat de uffff (2010-05-24 11:43:00)

Offline

 

#1871 2010-05-24 11:45:23

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: HPV

eu zic sa dai cu o creme cu antibiotic, de tip fucidin....si sa nu te agati de hpv ca nu e cazul


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#1872 2010-05-24 11:48:56

uffff
Insomniac member
De la: mii de km departare
Inregistrat: 2008-02-29
Mesaje: 7508

Offline

 

#1873 2010-05-24 23:19:22

kata87
New member
Inregistrat: 2009-04-14
Mesaje: 74

Re: HPV

acum un an jumate am f la un control si doctora mi-a spus k am veruci. pe langa faptul k m-a speriat de moarte nu m-a ajutat prea mult. mi-a dat macmiror pilule(le-am luat si eu si iubitul meu)  si ovule pe care le-am luat si condilyne pe care nu l-am folosit pt k m-am speriat de ce am citit despre el, asa k am apelat la un tratament naturist cu otet cu extract de rostopasca. spre uimirea mea a avut efect. condiloamele au disparut, insa acum vreo 4 luni mi-au aparut din nou. de data asta vreau sa caut un medic bun la care sa fac control si sa ma tratez, insa sincer inca sunt traumatizata de doctora aceea care culmea cica e buna la mine in oras. eu sunt din pitesti, daca stie cineva o doctorita buna aici. si inca ceva...cat de dureroasa e cauterizarea? pt k stiu k aici o sa se ajunga. ms


dragostea se castiga, respectul se merita

Offline

 

#1874 2010-05-25 13:20:19

ana_misu
Full member
Inregistrat: 2007-10-03
Mesaje: 230

Re: HPV

Esti aproape de Bucuresti, asa ca ai putea merge la clinica dedicata problemelor de col uterin si anume Micomi.
Eu am fost multumita de control si colposcopie, iar d-na dr Mihaela Badea este de o finete extraordinara

Offline

 

#1875 2010-05-25 23:24:07

ggabitz
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 58

Re: HPV

Buna, pentru ca am dat ultimele mele mesaje aici, indraznesc sa mai intreb un lucru. Imi intrazie menstruatia ... mi-am facut tipajul si dr mi-a dat cu o solutie pe acele mici condiloame si totul s-a colorat in alb ... sunt si in pauza de acc, la recomandarea medicului si tb sa vina menstra. M-am protejat si acum sunt usor speriata. Poate exagerez ... se poate ca intarzierea sa aiba legatura cu asta ?Multumesc.O seara buna!

Offline

 

#1876 2010-05-26 09:21:32

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: HPV

nu stiu motivele pentru care ti s-a recomandat sa opresti contraceptivele si nu vreau sa le comentez...
insa menstra se poate sa nu vina ceasornic, asa cum ai fost obisnuita, dupa ce opresti contraceptivele(mai ales daca inaintew sa iei nu era tocmai regulata).
Insa, daca te-ai protejat de sarcina foarte eficient(cu prezervativ la fiecare contact sexual, montat de la inceput) nu prea ai motive de temere


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#1877 2010-05-26 11:02:36

lri
New member
Inregistrat: 2010-04-08
Mesaje: 47

Re: HPV

ciao fetelor,

imi poate zice cineva ce ar trebui sa fac , prietenul meu are un neg in zona genitala de mult timp care nu il deranjeaja, noi suntem de 4 ani impreuna si eu nu am nimic dar este oricum urat estetic vorbind!
de curand am facut o serie de analize dintre care si hpv care a iesit negativ deci as exclude ca ar avea hpv ptr ca nu ne protejam!  el  nu este in tara si nu poate sa isi faca o analiza sa vedem ce este!

intrebarea mea este : as putea sa cumpar ceva din farmacie ptr negi ,ar trece este indicat ?  va rog mult daca e cineva care a trecut prin asa ceva sa imi dea un sfat!

sanatate

Offline

 

#1878 2010-05-26 11:10:24

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: HPV

lri a scris:

ciao fetelor,

imi poate zice cineva ce ar trebui sa fac , prietenul meu are un neg in zona genitala de mult timp care nu il deranjeaja, noi suntem de 4 ani impreuna si eu nu am nimic dar este oricum urat estetic vorbind!
de curand am facut o serie de analize dintre care si hpv care a iesit negativ deci as exclude ca ar avea hpv ptr ca nu ne protejam!  el  nu este in tara si nu poate sa isi faca o analiza sa vedem ce este!

intrebarea mea este : as putea sa cumpar ceva din farmacie ptr negi ,ar trece este indicat ?  va rog mult daca e cineva care a trecut prin asa ceva sa imi dea un sfat!

sanatate

solutia este sa mearga el la dermatolog care va indeparta excrescenta cea inestetica


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#1879 2010-05-27 15:31:49

kata87
New member
Inregistrat: 2009-04-14
Mesaje: 74

Re: HPV

intai vreau sa merg aici in pitesti la un control sa vad ce spune si apoi o sa merg si la bucuresti. mai multe pareri e mai bine. nu mi-a raspuns nimeni daca e dureroasa cauterizarea. si inca ceva, daca am condiloame trebuie neaparat cauterizare sau pot trece si altfel, cu o crema de exemplu. ast raspuns

Ultima oara a fost editat de kata87 (2010-05-27 15:33:04)


dragostea se castiga, respectul se merita

Offline

 

#1880 2010-05-27 15:59:34

mozarella
New member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 50

Re: HPV

kata87 a scris:

intai vreau sa merg aici in pitesti la un control sa vad ce spune si apoi o sa merg si la bucuresti. mai multe pareri e mai bine. nu mi-a raspuns nimeni daca e dureroasa cauterizarea. si inca ceva, daca am condiloame trebuie neaparat cauterizare sau pot trece si altfel, cu o crema de exemplu. ast raspuns

In legatura cu condiloamele eu am avut vreo 5 care au trecut de la sine cand sia reventi organismul de la antibiotice dar in timp si am luat echinaceea. A m ramas unul pe care il voi elimina cu Condyline recomandata de dr ginecolog si am vazut ca e folosit de multa lume. Din ce am inteles Cauterizarea se face ca sa distruga "radacina"" si sa nu m revina desi am citi pe aici la fete ca totusi le a revenit dupa un timp. Oricum eu nu as face cauterizare si daca nu as avea de ales as folosi laserul nu altceva.Bafta!

Offline

 

#1881 2010-05-27 17:23:17

Clauk
New member
Inregistrat: 2007-06-13
Mesaje: 15

Re: HPV

hello! am scris aici in urma cu 2 saptamani, cand am fost la recoltare pt HPV si papanicolau la medsana si am vazut k pe periuta de recoltare era si niste sange. azi am luat rezultatele si pe buletinul HPV PCR (detectie si genotipare) scrie asa: proba ADN HPV negativa; au fost testate  urmatoarele tipuri... si le insira pe toate, si cu risc crescut si cu risc scazut si alte tipuri HPV.... deci negativ, nu? insa la comentariu scrie doar atat: in neoplazii manifeste este posibila aparitia rezultatelor fals negative. Intrebarea mea e urmatoarea: sa ma sperii sau nu? e o chestie standard care se precizeaza in buletin? a mai avut cineva acest cometariu pe alte buletine de la medsana sau din alta parte? va multumesc si va rog sa  imi raspundeti, sa ma poti linisti....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.