homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-103


#1939 2010-06-28 13:36:59

marilu_ro
New member
Inregistrat: 2010-06-24
Mesaje: 5

Re: HPV

am revenit!
Farmacia unde se gasesc ovulele cu echinaceea este "HOMEOFARM srl" situata in str. 11 Iunie nr. 12 (reper: intrarea la Patriarhie din str. 11 iunie - statie PECO). Se vede din intersectia bd. Cosbuc cu 11 iunie....
Tel. 0740.003.516; Tel/Fax 021.332.65.45
Program : L - V: 8 - 20; S: 8 - 14.
O cutie cu 10 ovule costa 16 RON.
Este farmacia care se gasea (pana acum cateva luni), in zona Aparatorii Patriei/IMGB. Se pare ca este singura din Buc.....dar, dupa cum spunea farmacista, este posibil ca si alte farmacii homeopate sa prepare aceste ovule...

Multumesc celor care m-au indrumat si sper sa le fie cu folos tuturor!
wave

Offline

 



#1940 2010-06-28 13:38:20

daenarys
Vizitator

Re: HPV

multumim pt.info marilu.

smile

 

#1941 2010-06-29 22:17:02

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

Back ...   Dupa rezultatul testului HPV  ( pozitiv 16 ) am mers la un alt medic la spitalul de Oncologie de la Fundeni unde mi sa facut o colposcopie iar med ginecolog mi-a spus ca nu vede situatia atat de neagra, ca totusi am 23 de ani si este bine ca am depistat la timp toate probl astea , ca am o rana dar ca nu o sperie atat de tare si ca tulpina care o am este f mica . mi-a dat tratament cu Cervugid si un antiinflamator iar dupa ce termin asta sa merg din nou la control . mi-a recomandat peste 3 luni un alt papanicolau , un alt test HPV  si doar atunci daca , coincid rezultatele facem conizatie . Ma linistit intr-un fel dar.. ar fi prea frumos sa nu se ajung la asta ! intre timp incerc sa-mi intaresc sist imunitar care am inteles ca joaca un rol important in chestia asta,  iau pastilute Echinacea si incerc sa vad viata asa cum o vedeam inainte de aflarea rezultatelor


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#1942 2010-06-30 12:31:01

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

tot citind pe net despre hpv si cum ca  una din cauzele infectarii ar fi negii(candiloame) am inceput sa ma uit mai  bine  iar la intratea in vagin am  observat niste''carnisoare'' care sunt destul de mult crescute de culoare roz  si cred ca sunt negi,niciodata nu m-am deranjat pana acum cateva zile cand am incept sa am mancarimi crezand ca este de la o candida (ca am facut intre timp candida) am folosit clotrimazol dar degeaba manacarimile persista.o sa incerc azi sa sun sa vad daca a venit din concediu doctora,intre timp as merge la un dermatolog sa  vad daca ma poate lamuri si daca sunt se poate cauteriza ?ce trb de facut in cazul asta ? cum  se face ca doctora la 2   controale nu a observat?
a mai avut cineva negii?ce a facut in cazul acesta ?

Offline

 

#1943 2010-06-30 12:33:40

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: HPV

.. Poate nu sunt negi. Poate asa e tesutul acolo, si eu am avut impresia ca sunt negi acolo, la intrarea in vagin ... Eu zic ca e doar impresia ta, mai ales daca zici ca medicul n-a observat pana acum, dar, evident, mergi la un control daca asa crezi smile


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1944 2010-06-30 14:04:44

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

nici la mine medicul la care mergeam de aproximativ 2 ani incoace " n-a observat nimic "


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#1945 2010-06-30 17:18:21

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

ce bine daca ar fi fost asa kdeea...am ajuns azi la dermato si mi sa confirmat ca sunt negii   iar hpv a iesit negativ din cauza lor mi-a iesit 16,53,54 din cate stiu 16 este cu  risc crescut cancerigen.mi sa dat cu o solutie (ma ustura de mor) iar dupa  6 h sa ma spal,dupa o luna la control.deasemeni, mi sa prescris isoprinosine 3zi timp de  2sapt,vitamina C,pimafucin crema si condyline toate astea au fost  vre-o 250ron..offf. imi este frica sa nu imi apara si  pe labii  deorece si in zona aia mai persistau manacarimile as putea sa dau  cu  condyline si pe zona aceea?
iar  ovulele de macmiror le pot lua in continuare pt candida?

Offline

 

#1946 2010-06-30 17:39:53

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

andre87 a scris:

ce bine daca ar fi fost asa kdeea...am ajuns azi la dermato si mi sa confirmat ca sunt negii   iar hpv a iesit negativ din cauza lor mi-a iesit 16,53,54 din cate stiu 16 este cu  risc crescut cancerigen.mi sa dat cu o solutie (ma ustura de mor) iar dupa  6 h sa ma spal,dupa o luna la control.deasemeni, mi sa prescris isoprinosine 3zi timp de  2sapt,vitamina C,pimafucin crema si condyline toate astea au fost  vre-o 250ron..offf. imi este frica sa nu imi apara si  pe labii  deorece si in zona aia mai persistau manacarimile as putea sa dau  cu  condyline si pe zona aceea?
iar  ovulele de macmiror le pot lua in continuare pt candida?

stai putin nu inteleg faza cu : " hpv a iesit negativ din cauza lor mi-a iesit 16,53,54 din cate stiu 16 este cu  risc crescut cancerigen " 
Daca ai Hpv eu stiu ca iese Pozitiv pe buletinul de analiza asa cum mi-a iesit si mie ..


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#1947 2010-06-30 17:51:57

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

zana_zanelor_trista a scris:

nici la mine medicul la care mergeam de aproximativ 2 ani incoace " n-a observat nimic "

eu  am fost de 2 ori la aceeasi doctora (odata pt control si a2 oara pt recoltare ) si nu mi-a sp nimik(cum ca am candiloame,ele fiind destul de vizibile)prima oara mi-a sp ca este necesar si o colposcopie  sa vada ce este,dupa colposcopie a sp ca este o inflamatie a colului.dupa ce mi-a iesit rezultatele de la pap si  hpv am sp  hai sa merg si la un alt doctor sa vad ce sp,o alta parere nu strica.am vrut sa repet colposcopia dar nu sa putut din cauza  ca nu trecuse nu stiu cat timp de cand am fost la menstra,i-am sp ce facusem inainte si mi-a sp ca in cazul  in care este o rana pe col sa fac erad si nu cauterizare,pt ca erad-ul este mai avansata decat cauterizarea,el taie acea parte de rana iar in timp tesutul revenind la normal.
o sa sun maine sa  imi fac  programare la doc la care am mers  prima oara sa ii cer  iar o colposcopie sa imi sp ce anume vede,ori este rana sau nu sa stiu la ce ma astept ,ce sa fac in continuare .
legat de hpv ce ti-a iesit zana,ce genotipar?

Offline

 

#1948 2010-06-30 18:04:41

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

andre87 a scris:

zana_zanelor_trista a scris:

nici la mine medicul la care mergeam de aproximativ 2 ani incoace " n-a observat nimic "

eu  am fost de 2 ori la aceeasi doctora (odata pt control si a2 oara pt recoltare ) si nu mi-a sp nimik(cum ca am candiloame,ele fiind destul de vizibile)prima oara mi-a sp ca este necesar si o colposcopie  sa vada ce este,dupa colposcopie a sp ca este o inflamatie a colului.dupa ce mi-a iesit rezultatele de la pap si  hpv am sp  hai sa merg si la un alt doctor sa vad ce sp,o alta parere nu strica.am vrut sa repet colposcopia dar nu sa putut din cauza  ca nu trecuse nu stiu cat timp de cand am fost la menstra,i-am sp ce facusem inainte si mi-a sp ca in cazul  in care este o rana pe col sa fac erad si nu cauterizare,pt ca erad-ul este mai avansata decat cauterizarea,el taie acea parte de rana iar in timp tesutul revenind la normal.
o sa sun maine sa  imi fac  programare la doc la care am mers  prima oara sa ii cer  iar o colposcopie sa imi sp ce anume vede,ori este rana sau nu sa stiu la ce ma astept ,ce sa fac in continuare .
legat de hpv ce ti-a iesit zana,ce genotipar?

la medicul la care mergeam de 2 ani n-am mai vrut sa merg deoarece mi sa parut incompetent cand a vazut rezultatul la papanicolau mi-a spus " De unde asta , de cand ? " ( pai daca el nu stia si nu a vazut eu ce sa zic ? ) apoi am mers la un alt ginecolog unde mi-am facut testul Hpv rezultat : L1 - Pozitiv pt HPV 16 , 58 73 apartinand grupului cu risc oncologic crescut . Cand mi-a vazut rezultatul mi-a spus ca nu poate face cauterizare decat conizatie ( daca am scris corect ) mi-a spus sa ma gandesc bine si sa revin cand sunt hotarata. intre timp am mai fost la un alt doct unde mi sa facut colposcopie si mi  spus sa repet papanicolau peste 3 luni si Hpv si apoi daca rez coincid mai stam de vb , Intre timp mi-a dat sa iau ovule cervucid iar dupa ce le termin sa revin la un control


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#1949 2010-06-30 18:07:56

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

zana_zanelor_trista a scris:

andre87 a scris:

ce bine daca ar fi fost asa kdeea...am ajuns azi la dermato si mi sa confirmat ca sunt negii   iar hpv a iesit negativ din cauza lor mi-a iesit 16,53,54 din cate stiu 16 este cu  risc crescut cancerigen.mi sa dat cu o solutie (ma ustura de mor) iar dupa  6 h sa ma spal,dupa o luna la control.deasemeni, mi sa prescris isoprinosine 3zi timp de  2sapt,vitamina C,pimafucin crema si condyline toate astea au fost  vre-o 250ron..offf. imi este frica sa nu imi apara si  pe labii  deorece si in zona aia mai persistau manacarimile as putea sa dau  cu  condyline si pe zona aceea?
iar  ovulele de macmiror le pot lua in continuare pt candida?

stai putin nu inteleg faza cu : " hpv a iesit negativ din cauza lor mi-a iesit 16,53,54 din cate stiu 16 este cu  risc crescut cancerigen " 
Daca ai Hpv eu stiu ca iese Pozitiv pe buletinul de analiza asa cum mi-a iesit si mie ..

scuza-ma zana pozitiv,am gresit eu ,sunt zapacita mai ales ca abea  mai suport usturimea(lasa un id daca vrei sa vb mai mult sau ti-l las eu  cum vrei )

Offline

 

#1950 2010-06-30 18:13:02

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

andre87 a scris:

zana_zanelor_trista a scris:

andre87 a scris:

ce bine daca ar fi fost asa kdeea...am ajuns azi la dermato si mi sa confirmat ca sunt negii   iar hpv a iesit negativ din cauza lor mi-a iesit 16,53,54 din cate stiu 16 este cu  risc crescut cancerigen.mi sa dat cu o solutie (ma ustura de mor) iar dupa  6 h sa ma spal,dupa o luna la control.deasemeni, mi sa prescris isoprinosine 3zi timp de  2sapt,vitamina C,pimafucin crema si condyline toate astea au fost  vre-o 250ron..offf. imi este frica sa nu imi apara si  pe labii  deorece si in zona aia mai persistau manacarimile as putea sa dau  cu  condyline si pe zona aceea?
iar  ovulele de macmiror le pot lua in continuare pt candida?

stai putin nu inteleg faza cu : " hpv a iesit negativ din cauza lor mi-a iesit 16,53,54 din cate stiu 16 este cu  risc crescut cancerigen " 
Daca ai Hpv eu stiu ca iese Pozitiv pe buletinul de analiza asa cum mi-a iesit si mie ..

scuza-ma zana pozitiv,am gresit eu ,sunt zapacita mai ales ca abea  mai suport usturimea(lasa un id daca vrei sa vb mai mult sau ti-l las eu  cum vrei )

lasa-mi tu ca eu nu prea ma pricep pe aici  si iti dau add ...


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#1951 2010-06-30 18:23:32

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

cel mai  bine sa faci tratamentul (parerea mea) si  vezi ce se intampla.ce am mai citit ca exista posibilitatea  sa treaca daca faci un tratament mai indelungat si sa nu mai fie nevoie de cauterizare si altele, organismul fiind tanar  poate ''lupta''.

Offline

 

#1952 2010-06-30 18:40:09

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

andre87 a scris:

cel mai  bine sa faci tratamentul (parerea mea) si  vezi ce se intampla.ce am mai citit ca exista posibilitatea  sa treaca daca faci un tratament mai indelungat si sa nu mai fie nevoie de cauterizare si altele, organismul fiind tanar  poate ''lupta''.

nycol_87
fetelor ce ma sfatuiti sa fac in legatura cu ovulele macmiror?

Offline

 

#1953 2010-06-30 18:43:37

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

andre87 a scris:

andre87 a scris:

cel mai  bine sa faci tratamentul (parerea mea) si  vezi ce se intampla.ce am mai citit ca exista posibilitatea  sa treaca daca faci un tratament mai indelungat si sa nu mai fie nevoie de cauterizare si altele, organismul fiind tanar  poate ''lupta''.

nycol_87
fetelor ce ma sfatuiti sa fac in legatura cu ovulele macmiror?

asta este id-ul tau ?


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#1954 2010-06-30 19:55:10

mozarella
New member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 50

Re: HPV

andre87 a scris:

andre87 a scris:

cel mai  bine sa faci tratamentul (parerea mea) si  vezi ce se intampla.ce am mai citit ca exista posibilitatea  sa treaca daca faci un tratament mai indelungat si sa nu mai fie nevoie de cauterizare si altele, organismul fiind tanar  poate ''lupta''.

nycol_87
fetelor ce ma sfatuiti sa fac in legatura cu ovulele macmiror?

Eu am luat ovule macmiror 6 zile si mi a trecut rana in combinatie cu alte medicamente dar din ce stiu eu nu au legatura cu negii pt aia am luat echinaceea si mi au disparut de la sine cu exceptia unuia care sa dus cu condyline.

Offline

 

#1955 2010-06-30 21:14:00

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

iau si eu echinaceea  dar pastile , am inceput acum 2 zile .. sper sa imi fie de folos avand in vedere ca sist meu imunitar este varza


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#1956 2010-06-30 23:48:05

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

mozarella a scris:

andre87 a scris:

andre87 a scris:

cel mai  bine sa faci tratamentul (parerea mea) si  vezi ce se intampla.ce am mai citit ca exista posibilitatea  sa treaca daca faci un tratament mai indelungat si sa nu mai fie nevoie de cauterizare si altele, organismul fiind tanar  poate ''lupta''.

nycol_87
fetelor ce ma sfatuiti sa fac in legatura cu ovulele macmiror?

Eu am luat ovule macmiror 6 zile si mi a trecut rana in combinatie cu alte medicamente dar din ce stiu eu nu au legatura cu negii pt aia am luat echinaceea si mi au disparut de la sine cu exceptia unuia care sa dus cu condyline.

Mozarella tu ai fost depistata cu HPV high risk? daca da ce tulpini? scuze.. presupun ca ai mai scris pe undeva pe aici... insa nu gasesc... ca sunt multe post=-uri


eu am facut 2 cure de cervugid... pt asa zisa rana care mi-a dat LSIL la pap care pana la urma s-a dovedit a fi ectopie... si isoprinosine... si ceva echinaceea si propolis (imunomix) insa nu stiu inca daca mi-au ajutat sau nu... ca nu mi-am refacut analizele... si mi-e cam frica sincer. Doc mi-a zis sa ne vedem peste 6 luni si sa  stau calma... nu prea pot dar in fine.. sad

Intrebare... Ectopia poate sa dea rezultat la pap LSIL??? sau rez asta indica ceva mai naspa...? intrebarea asta m-a pocnit acum? Pls pareri

Ultima oara a fost editat de cristinuk (2010-06-30 23:50:07)

Offline

 

#1957 2010-07-01 09:51:40

mozarella
New member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 50

Re: HPV

Nu, am avut low risk 6 si rana a zis dr ca nu era foarte mare. Am intrebato de ce sunt atatea fete la care le trec greu sau deloc ranile si a spus ca daca in general folosesti antibitice pentru orice problema gen raceala etc nu mai are efect antibioticul asta.
Asa ca un sfat extra la inceput am folosit si un irigator cu ceai de pelin  care am inteles ca este cel m recomandat sa reduca secretia din zona respectiva si fiind zona ceva m uscata ajuta la inchiderea rani. Asta ia zis dr si la o prietena in canada si tind sa cred ca nu este o aberatie insa sa intrebi dr daca iti recomanda.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.